ישנם מעט מאוד מוצרים שמהרגע הראשון שאתם רואים אותם אפשר לקבוע כי מדובר באגדה. תחשבו על זה רגע. מכונית יוקרה מגיעה לעולם. אף אחד לא יכול לקבוע שהיא לא תהיה כישלון מוחלט. יש מעט מאוד שעונים שמגיעים לעולם ואפשר לקבוע מהרגע הראשון שהם עומדים להפוך לאגדיים. למעשה, יש מעט מאוד יצרניות שעונים שיודעות לייצר שעונים אגדיים. אבל אם יש חברה שיודעת לעשות את זה יותר טוב מכולן, זו תהיה בוודאות פטק פיליפ. הקלאסיקה החדשה של החברה, פטק פיליפ רפרנס 6301P, הוא שעון “פשוט למראה”, לפחות במבט ראשון. אבל הוא מסתיר בתוכו כל כך הרבה, שזה פשוט מדהים. מוזמנים להצטרף אלינו להכיר את הקלאסיקה החדשה של פטק פיליפ, או אם תרצו – המדריך המלא לאיך נולדת אגדה, באדיבות פטק פיליפ.

פטק פיליפ רפרנס 6301P – בואו נתחיל עם קצת רקע 

אם טורביון נחשב לקומפליקציה הנחשקת ביותר בעולם השעונים, אז הגרנד סונרי והפטיט סונרי הן הקרם דה לה קרם של עולם הקומפליקציות. מעט מאוד חברות בעולם השעונים יודעות לעשות שעונים עם הקומפליקציות האלו כמו שצריך, פטק פיליפ היא כמובן אחת מהן. הקומפליקציות הללו מנגנות את השעות ורבעי-השעה, אבל רק הגרנדה סונרי משמיעה את השעות בכל רבע שעה. הקומפליקציות הללו מגיעות לרוב עם בורר שמעביר את השעון ל”מצב שקט”. בנוסף, הן משולבות עם מינוט ריפיטר שמנגן את הזמן לפי דרישה. מנגנוני השעונים שאחראים ליצירות המדהימות הללו מורכבים ממאות רכיבים. כל הרכיבים הללו פועלים בהרמוניה מושלמת ובסנכרון מדהים. מדובר ככל הנראה במנגנונים המרהיבים ביותר בעולם השעונים. כאלו ששווה לקנות שעון רק בשביל לראות אותם בפעולה. כמובן, בהנחה שיש לכם כמה מאות אלפי דולרים או מעל מיליון דולר פנויים בחשבון הבנק שלכם …

פטק פיליפ ייצרה את שעון המינוט ריפיטר הראשון שלה כבר בשנת 1839. אם אתם מתבלבלים בספירה, תנו לגורו לעשות לכם קצת סדר. פטק פיליפ הוקמה בשנת 1839. כן, הגורו לא טועה. העובדה הזאת רק מדגימה איך פטק פיליפ קבעה רף משלה כבר מהימים הראשונים להקמתה בעולם השעונים. במרוצת השנים הקומפליקציות הללו קצת נזנחו על ידי החברה, במיוחד לאחר משבר הקוורץ. אבל החל משנת 1989, לרגל חגיגות שנת ה-150 להקמת החברה, החליט מנכ”ל החברה, פיליפ שטרן לחזור ולייצר את השעונים הללו. אם אתם שואלים את הגורו – לשמחתם של חובבי השעונים בכל רחבי העולם.

מי מייצר שעונים כאלו מלבד פטק פיליפ? אתם מוזמנים להתחיל רשום (אל תדאגו, הרשימה לא ארוכה במיוחד). אודמר פיגה, ייגר לה-קולטרה, וושרון קונסטנטין, Greubel Forsey, פרנק מולר, Dominique Loiseau, בולגרי ו-F.P Journe. אם אתם יודעים לספור – פחות מ-10 יצרניות שעונים בעולם יודעות כיום לייצר שעונים כאלו. או שאולי בעצם הביטוי הנכון הוא – חושבות שכדאי בכלל לייצר שעונים כאלו. אז בואו ונכיר את יצירת המופת החדשה והמרשימה של פטק פיליפ.

“גרנד קומפליקציה” מהמאה ה-14

אינדיקציה אקוסטית לזמן היא משהו שמגיע מהמקורות העתיקים של שעונים מכאניים. במאה ה-14, השעונים שקישטו ערים ברחבי אירופה היו ללא לוחות וגם ללא מחוגים. אז איך הם הציגו את הזמן אתם שואלים? הם לא הציגו. הם השמיעו את הזמן. הם היו מצוידים במנגנון שהשמיע את הזמן בצורה אוטומטית מדי שעה עגולה. השעונים הניידים הראשונים מהמאה ה-15 הגיעו בדרך כלל גם הם עם מנגנון השמעת זמן. כך גם בשעוני הכיס הראשונים מהמאה ה-16. בסוף המאה השבע עשרה הגיעו לעולם השעונים הראשונים שהשמיעו את הזמן לפי דרישה. בהתחלה היו אלו שעוני “Quarter Repeaters” – שעונים שהשמיעו את הזמן בקפיצות של רבע שעה, לאחר מכן היו אלו שעוני מינוט ריפיטר. מתקדמים קצת בזמן וקופצים אל המאה ה-18, אל ג’נבה שבשוויץ. אם הייתם חיים באותה תקופה ורציתם לקבל הסמכה כ-“Master Watchmaker”, יצרן שעונים אומן, הייתם נדרשים להציג את היכולות שלכם באמצעות הצגת מנגנון “Quarter Repeater”. היכולת להציג מנגנון כזה נחשבה אז כראיה לידע הורולוגי מתקדם. גם היום, זאת לא נחשבת “עוד קומפליקציה”, אלא מדובר ב”גרנד קומפליקציה”. קומפליקציה ששייכת כאמור לעילית שבעילית של עולם ההורולוגיה.

פטק פיליפ רפרנס 6301P – מפרט טכני 

השעון החדש של פטק פיליפ מגיע בגוף העשוי מפלטינה בקוטר של 44.8 מ”מ ובעובי של 12 מ”מ. הוא מגיע עם גב הניתן להחלפה. פטק פיליפ תספק גב שעון “שלם” וגב שעון העשוי מזכוכית ספיר עם השעון. השעון מוגדר כעמיד ללחות ולאבק, אבל הוא לא עמיד למים.

פטק פיליפ רפרנס 6301P. מקור - Revolution.
פטק פיליפ רפרנס 6301P. מקור – Revolution.

לוח השעון עשוי מזהב 18 קראט, עם ציפוי אמייל בתהליך ייצור Grand Feu. ללוח גימור מזוגג והוא מגיע עם ספרות ברגה מוחלות בזהב.

פטק פיליפ רפרנס 6301P. מקור - Revolution.
פטק פיליפ רפרנס 6301P. מקור – Revolution.

הלוח, כמו כל השעון כולו, משדר יוקרה, אבל עם בעיקר איפוק. החל מהפונט הבולט אבל עדין לספרות הערביות של השעון. המחוגים העדינים, שילוב מחוונים בצורה עדינה אבל קריאה בלוח השעון ובאופן כללי מדובר בשעון שאמור לשדר “כסף ישן” ולא נובורישיות …

פטק פיליפ רפרנס 6301P. מקור - Revolution.
פטק פיליפ רפרנס 6301P. מקור – Revolution.

בחלק התחתון של גוף השעון פטק פיליפ שילבה באלגנטיות את כפתורי השתקת המנגנון ואת כפתורי ה-Petite Repeater. השעון משלב משטחים מוברשים עם משטחים חלקים, היוצרים מראה מעניין, בשילוב עם הכתר המשונן שבשעה 3. להשלמת המראה האלגנטי שלו, פטק פיליפ צירפה לשעון רצועת עור תנין שחורה.

פטק פיליפ משלבת לרוב יהלום בגוף השעון כדי לציין כי מדובר בגוף פלטינה. מקור - Revolution.
פטק פיליפ משלבת לרוב יהלום בגוף השעון כדי לציין כי מדובר בגוף פלטינה. מקור – Revolution.

פטק פיליפ רפרנס 6301P – מנגנון

תזכרו את הדגם – קליבר GS 36-750 PS IRM. זהו המנגנון שאחראי ליצירת המופת הזאת של פטק פיליפ. המפרט הטכני היבש מספר כי זה קליבר מתיחה ידנית בקוטר של 37 מ”מ ובעובי של 7.5 מ”מ. הוא מגיע עם שני תופי קפיץ ראשי. תוף אחד מספק רזרבת כוח של 72 שעות לשעון עצמו. תוף נוסף מספק רזרבת כוח של 24 שעות למנגנוני הסונרי. כדי למתוח את הקפיץ למנגנון השעון יש לסובב את כתר השעון עם כיוון השעון. כדי למתוח את הקפיץ למנגנון הסונרי יש לסובב את כתר השעון נגד כיוון השעון.

המנגנון מגיע עם 703 חלקים, 95 אבני חן והוא פועל בתדר של 3.5Hz.

המנגנון מכיל את הקומפליקציות הבאות – מחוגי שעה ודקה, מחוג שניות קטן, מחוג שניות קטן “קופץ” (Jumping Seconds), מחוון רזרבת כוח, מחוון רזרבת כוח למנגנוני הסונרי, גרנדה סונרי, פטיט סונרי, מינוט ריפיטר.

אם הרשימה הזאת לא מרשימה אתכם, אתם מוזמנים להתרשם קצת מהיופי של יצירת המופת הזאת של פטק פיליפ.

אז מה חדש בעצם?

זוכרים שסיפרנו לכם כי כדי להיחשב לשען אמן במאה ה-18 הייתם צריכים להציג מנגנון סונרי משלכם? אז החוק הזה תופס גם במאה ה-21. אמנם לא מדובר בחוק רשמי, אבל כפי שהסברנו לכם, מדובר ביכולות שקיימות אצל יצרניות שעונים מעטות בעולם השעונים כיום, כשגם אצל היצרניות שמחזיקות ביכולות הללו, בודדות, אם בכלל, מצליחות להגיע לרמת הביצוע המושלמת של פטק פיליפ במנגנונים הללו ובשעונים שהיא מציגה.

בכל זאת, חשוב לציין כי מדובר בשעון הראשון בהיסטוריה של פטק פיליפ עם שילוב התכונות הללו – גרנדה סונרי, פטיט סונרי, מינוט ריפיטר, שניות קופצות ומחוון רזרבת כוח כפול.

כמה זה עולה לנו?

שאלה מצוינת עם תשובה נפלאה. זה לא עולה לנו. כלומר, יש לשעון הזה תג מחיר, אבל הוא לא שייך לאנשים רגילים. אלא אם קוראים לכם שייח’ בן חליפה ובדיוק רכשתם 49 אחוזים מהבעלות על מועדון הכדורגל בית”ר ירושלים. שעון הגרנדה-פטיט סונרי החדש של פטק פיליפ, רפרנס 6301P, מגיע עם תג מחיר של 1,150,000 פרנקים שוויצריים.

נראה נפלא בכל מצב. מקור - Revolution.
נראה נפלא בכל מצב. מקור – Revolution.

במילים – מיליון ומאה חמישים אלף פרנקים שוויצריים. רוצים את זה בתרגום לשקלים? קיבלתם. 4.2 מיליון שקלים. כולל מיסים. כמובן, כי כמו כל השעונים המיוחדים של פטק פיליפ, גם אם יש לכם כמה מיליוני שקלים או דולרים בחשבון הבנק שלכם, זה לא אומר כי תוכלו לרכוש את השעון הזה.

רפרנס 6301P. האגדה הבאה מבית פטק פיליפ? מקור - Revolution.
רפרנס 6301P. האגדה הבאה מבית פטק פיליפ? מקור – Revolution.

כמו כל שעון גרנדה סונרי של החברה, כדי לרכוש אותו, תצטרכו לקוות שטיירי שטרן בעצמו יסכים כי החברה תמכור לכם את השעון. אז תתחילו להתנהג בהתאם ואל תשכחו לנקות את פרופיל הפייסבוק והאינסטגרם מתמונות מיותרות …

פטק פיליפ רפרנס 6301P – השורה התחתונה 

יש מעט מאוד שעונים, אם בכלל, שמהרגע הראשון שהם מגיעים לעולם, אפשר לקרוא להם לאגדה. שעון ה-6301P של פטק פיליפ הוא שעון כזה. השעון החדש משלב בתוכו קומפליקציות מרהיבות, עם רמת הביצוע הגבוהה ביותר שאפשר למצוא בתעשיית השעונים כולה. נתון קטן שלא סיפרנו לכם. במידה ולא הפעלתם את המצב השקט של השעון, במהלך 24 שעות הוא ישמיע 1,056 “גונגים” או יפעיל 1,056 נקישות שונות להשמעת הזמן. כל זאת במנגנון מכאני שמבוסס על טכניקות ומסורות ייצור עם שורשים אי שם במאות ה-14 וה-15.

מוזמנים לעבור למצב שקט. מקור - Revolution.
מוזמנים לעבור למצב שקט. מקור – Revolution.

עובדה קטנה אבל סופר חשובה נוספת שאתם צריכים להכיר. סיפרנו לכם כי גוף השעון עשוי מפלטינה. אבל לא סיפרנו לכם כי פלטינה נחשבת למתכת הקשה ביותר לשילוב בשעוני סונרי. בגלל הצפיפות של הפלטינה, יכולת הגברת הצליל שלה נמוכה מאוד. איך מתגברות יצרניות שעונים אחרות על העובדה הזאת? הן מייצרות שעוני סונרי בגוף העשוי מפלדת אל-חלד. אבל בפטק פיליפ החליטו לא להיכנע לתכתיבים הללו. הם החליטו להשיק שעון סונרי דווקא בתוך המתכת שנחשבת לקשה מכולן לעבודה. התוצאה הסופית? מושלמת.

מי בודק כל שעון כזה?

על פי האגדות, טיירי שטרן, יו”ר פטק פיליפ, בוחן באופן אישי כל שעון סונרי של החברה. לפניו היה זה אביו פיליפ שבדק כל שעון כזה באופן אישי. טוב נו, לא באמת. כלומר – זאת לא אגדה. ראשי משפחת שטרן בוחנים אישית כל שעון סונרי של פטק פיליפ. כיום, מי שעושה זאת הוא טיירי אשר מאשר כי הצלילים נשמעים כמו שצריך. הוא מאשר כי הקצב וההרמוניה של הצלילים עומדים בדרישות המחמירות של החברה. אתם לא יכולים להגיד את זה על מכונית על בשווי כמה מיליוני דולרים. אתם לא יכולים להגיד את זה על האייפון 12 פרו מקס החדש. בעצם, אתם לא יכולים להגיד את זה על אף מוצר. תחשבו על זה רגע. על כמה מוצרים אתם יכולים להגיד היום – מנכ”ל החברה בחן ואישר אותו באופן אישי לפני שקניתי אותו?

מה הופך שעון לאגדה? 

כל שעון כזה בעבר הוצמד לקומפליקציות “מתקדמות” נוספות כמו טורביון, לוחות שנה ותצוגות אסטרונומיות כאלו ואחרות. בשעון החדש פטק פיליפ משאירה את הבמה בעיקר למנגנון הסונרי מבלי לקחת את תשומת הלב ממנו עם קומפליקציות אחרות. כפי שסירפנו לכם, השעון הזה הוא השעון הראשון בהיסטוריה של החברה עם שילוב התכונות הללו. תוסיפו לזה את גוף הפלטינה בקוטר של 44 מ”מ. קוטר שהופך את השעון לכמעט “יום-יומי”. קוטר די רגיל בעולם השעונים ונוח יחסית לענידה. ד”א, מי שעזר לפטק פיליפ להגיע ליכולות הללו הוא פיליפ דופור האגדי, אשר פיתח עבור החברה את מנגנוני הסונרי בתוך שעוני יד. אז שוב פעם, השעון הראשון בהיסטוריה של פטק פיליפ, עם גוף בקוטר “סטנדרטי”. אם אתם שואלים את הגורו? גם זה לבדו מספיק כדי להפוך את השעון הזה לאגדה. בעולם שמחפש כל הזמן אחר הטוב ביותר, המהיר ביותר, המתקדם ביותר, באה פטק פיליפ ומציגה לנו איך באמצעות שכלול של טכניקות עתיקות מלפני מאות שנים, אפשר להגיע לשלמות גם במונחים שלנו היום. איך אפשר לייצר קלאסיקה על זמנית שהערך שלה רק יילך וישתבח עם השנים. אתם לא באמת שואלים את הגורו, אבל תודו שכבר הצלחתם להבין שרפרנס 6301P הוא אגדה. מוזמנים להתחיל לחלום עליו …

למידע נוסף על השעון החדש באתר של פטק פיליפ.