חובבי שעונים מכירים את הויכוח המפורסם סביב זהותה של יצרנית השעונים הותיקה בעולם. מצד אחד אנו מוצאים את בלנפיין, שהתחילה את הפעילות שלה בשנת 1735. מצד שני, יש לנו את ושרון קונסטנטין שהתחילה את הפעילות שלה 20 שנים מאוחר יותר, בשנת 1755. אז איפה הויכוח אתם שואלים את עצמכם? סביב העובדה שבלנפיין הפסיקה את הפעילות שלה ״וקמה לתחיה״, בעוד ושרון קונסטנטין היא למעשה יצרנית השעונים הותיקה ביותר בייצור רציף. אם אתם רוצים להוסיף צד נוסף לויכוח, אז אנחנו יכולים להזכיר לכם את Gallet, שייצרה שעונים עוד במאה החמש עשרה ועליה סיפרנו לכם כאן בווטשגורו מוקדם יותר השנה. אבל תרשו לנו להשאיר את הויכוח הזה בצד ולספר לכם היום על מי שנחשב, ללא שום ויכוח, ליצרן השעונים הראשון, פטר הנליין – ממציא השעון. מוזמנים להכיר את הדמות שבגללה כולנו (או לפחות רובנו) נמצאים בתחביב הזה …

פטר הנליין 

פטר הנליין (Peter Henlein) נולד בשנת 1485, בעיר נירנברג (Nuremberg) שבגרמניה. הנליין נולד להוריו, ברברה ופטר, שעבד בפרזול פליז. לפטר הבן היה אח אחד שהיה גדול ממנו, הרמן, שהפך בעצמו לחותך פליז בשנת 1496. פטר הנליין נישא לשלוש נשים שונות – קוניגונדה ארנסט (Kunigunde Ernst), אשתו הראשונה, מרגרט (Margarethe), אשתו השניה ו-ולבורגה שרייר (Walburga Schreyer), האישה השלישית.

בצעירותו, עבד הנלין בתור יצרן מנעולים – Locksmith. אם היום המונח ״מנעולן״ נשמע לנו כמו מקצוע צווארון כחול, במאות ה-15 וה-16 מדובר היה במקצוע מתקדם שדרש מיומנות גבוהה במיוחד. המילה Locksmith היא צירוף המילים – Lock (מנעול) והמילה Smith. המילה Smith מגיעה מהמונח smið – מונח באנגלית עתיקה המתאר ״אדם שעובד עם מתכות״.

פטר הנליין - ממציא השעון. מקור - ויקיפדיה.
פטר הנליין – ממציא השעון. מקור – ויקיפדיה.

התקופה שבה חי הנלין הייתה אולי תור הזהב של מקצוע המנעולן-יצרן מנעולים. תקופה שהתאפיינה בהישגים אומנותיים של אומנים מדהימים. כן, זאת לא טעות, אנחנו מתייחסים למקצוע המנעולן בתור אומנות. למעשה, אותם יצרני מנעולים היו עובדי מתכת מיומנים, בעלי מוניטין בינלאומי. הם הוזמנו להכין מנעולים לבני אצולה ברחבי אירופה, כשאת המנעולים השונים הם עיצבו בהשראת הסמלים המלכותיים השונים. הם תכננו מנעולים מחורצים עם חלקים מורכבים ותכננו אותם כך שייצרו הרמוניה עם הארכיטקטורה בארמון או בטירה של לקוחותיהם. אבל מה שיותר מעניין אותנו בתור חובבי שעונים היא העובדה שבעצם מקצוע המנעולנות היה אחד מהמקצועות הבודדים שהעוסקים בו החזיקו ביכולות ובכלים שיעזרו להם לייצר שעונים.

אבל למרות הרקע והיסודות של הנליין בתור מנעולן, יכול להיות שרק בעקבות תקרית מצערת שבה היה מעורב, נחשף הנליין לעולם השעונים והפך למי שהמציא את השעון.

הנליין נמלט מהחוק והופך ליצרן שעונים?

ב-7 לספטמבר 1504, הנליין היה מעורב בתקרית מצערת במיוחד. באותו יום, הוא היה מעורב בקטטה עם קולגה שלו, מנעולן בשם גאורג גלייזר (Georg Glaser). באותה קטטה, גלייזר נהרג. הנליין, שהיה רק אחד מבין מספר מעורבים בקטטה והואשם בהריגתו של גלייזר. הנליין ביקש מקלט במנזר הפרנסיסקני של נירנברג, כשהוא מסתתר-שוהה בין כותלי המנזר עד לשנת 1508.

אבל כאמור, רבים מעריכים כי דווקא התקרית הזאת והתקופה שבה שהה הנליין במנזר, הייתה הסיבה שהוא הפך בסופו של דבר ליצרן השעונים הראשון בעולם. המנזר הפרנסיסקני של נירנברג היה מקום שהיה ידוע בהיסטוריה שלו באותן שנים כמרכז למדעים וידע אסטרונומי. במהלך שהותו במנזר, הנליין רכש ידע מעמיק בכל הקשור למלאכת ייצור שעונים.

חשוב להדגיש כי כשאנחנו מדברים על שעונים באותה תקופה, אנחנו מדברים על התרגום מאנגלית של המילה ״Clock״ – שעונים קיר ושעונים שולחניים ולא על המילה “Watch” – שעון ״נייד״. הסיבה? שעונים ניידים לא היו קיימים באותן שנים, כשלמעשה, מי שהמציא את הקטגוריה ולכן נחשב ליצרן השעונים (Watch) הראשון הוא הנליין.

הנליין מתחיל לייצר שעונים

לאחר יציאתו מהמנזר, הנליין צובר במהירות מוניטין כיצרן של שעונים קטנים וניידים, העשויים מפליז, שהיו מונעים באמצות קפיץ. השעונים של הנליין היו נדירים ויקרים מאוד. תוך זמן קצר הם הופכים לפריט אופנתי ומבוקש מאוד בקרב מעמד האצולה של אותה תקופה. השעונים שלו נענדים כתליונים או מחוברים לבגדים. כאמור, השעונים הללו נחשבים למעשה לשעונים (שוב פעם, תרשו לנו לחזור לאנגלית. שעונים מהמונח Watch) הראשונים בעולם.

הנליין נודע לבעל המלאכה הראשון שבנה שעון בתוך ״ביסקמקופפה״ (״Bisamköpfe״), כדורי מושק (Musk-Balls) או פומנדרים (מונח מצרפתית – pomme d’ambre – תפוח ענבר) – כדורים מתכתיים שהיו מיועדים לאחסון בשמים. הפומנדר נלבש או נישא באגרטל, שנודע גם באותו שם. אנדקוטה מעניינת הקשורה לאותם פומנדרים – השימוש בהם באותן שנים היה כהגנה מפני זיהום בעת מגפה או כאמצעי לנטרול ריחות רעים. הם היו עשויים ממתכות יקרות, כשאמור הנליין היה הראשון שהצליח לשלב בתוכם שעונים. השעונים הללו נודעו בשם “Pomander Watches״ – שעוני פומנדרים.

שעון של הנליין. מקור - jacquelinestallone.
שעון של הנליין. מקור – jacquelinestallone.

בנובמבר 1509 הנליין הופך למאסטר בגילדת יצרני המנעולים של עירו, נירנברג. ברישומי העיר מאותה תקופה, הנליין מוזכר כספק השעונים הקטנים הללו, שניתנו כמתנות לאנשים חשובים. הדוגמה המוקדמת ביותר של שעון, שעון 1505 (Watch 1505), שעון פומנדר מוזהב באש משנת 1505, מיוחס להנליין.

הנליין בונה לעצמו מוניטין

בשנת 1529, הנליין נשלח לעיר שטרסבורג, מטעם מועצת העיר נירנברג. הנליין נשלח לשם כדי לייצר עבור העיר שטרסבורג ״גלובוס שמים״ או ״כדור שמים״ (Sky Globe) – כדורים מתכתיים ששימשו לייצוג הכוכבים וקבוצות הכוכבים של שמי הלילה, מתוך מטרה לתעד את מיקומם זה ביחס לזה ולמערכת קואורדינטות. שש שנים לאחר מכן, בשנת 1535, הנליין מייצר שעון עבור מועצת העיר של נירנברג. שש שנים לאחר מכן, בשנת 1541, הנליין מייצר שעון מגדל עבור טירת ליכטנאו (Lichtenau). באותן שנים, מלבד המוניטין הרב שצבר הנליין באותן שנים כיצרן שעונים, הוא נודע גם כיצרן של מכשירים אסטרונומיים מתקדמים. הנליין נפטר באוגוסט 1542, כשהוא נקבר בכנסיית קתרין הקדושה (Katharinenkirche) שבנירנברג, כנסייה חשובה מימי הביניים שנהרסה במהלך מלחמת העולם השניה ונשמרה כחורבה.

רפליקה של ״שעון תוף״ של הנליין. מקור - daviddugganwatches.
רפליקה של ״שעון תוף״ של הנליין. מקור – daviddugganwatches.

המחווה ההיסטורית הראשונה והחשובה ביותר של פיטר הנליין וההמצאה שלו של שעון נייד, נעשתה בשנת 1511, על ידי דמות משפיעה באותה התקופה. יוהנס קוכלאוס (Johannes Cochläus), הומניסט בן זמנו של הנליין, כתב בנספח תיאור העולם ״Cosmographia Pomponius Mela – De Norimberga Germania Centro״, המוקדש להומניסט של הרנסנס וויליבאלד פירקהיימר (Willibald Pirckheimer), כולל שבחים לעיריית נירנברג, בהם שבחים להנליין והשעונים שלו.

קוכלאוס כותב – ״בכל יום הם (האומנים של נירנברג) ממציאים דברים עדינים יותר. למשל, פיטר הלה (הנליין), עדיין צעיר, יצירות אופנתיות שאפילו המתמיטקאים המלומדים ביותר מעריצים. כי רק ממעט ברזל הוא מייצר שעונים עם הרבה גלגלים, שלא משנה איך מישהו מסובב אותם, הם מראים ומנגנים את השעה במשך ארבעים שעות, ללא כל משקולת, גם כאשר הם נישאים על החזה (באמצעות תליון) או בתיק יד (ארנק).

שעון פומנדר משנת 1505 שככל הנראה יוצר ע״י הנליין. מקור - ויקיפדיה.
שעון פומנדר משנת 1505 שככל הנראה יוצר ע״י הנליין. מקור – ויקיפדיה.

במהלך חייו, הנליין ייצר שעונים ומכשירים רבים. עיתון משנת 1524 מתעד כי להנליין שילמו 15 פלורין (פלורין אחד הוא בערך בין 140 ל-1000 דולרים אמריקאיים מודרניים), עבור שעון פומנדר מוזהב. בין לקוחותיו נמנו אנשי החברה הגבוהה של המאה ה-16, ו.ה מרטין לותר, קספר פון שונייך (קנצלר מקלנבורג), פרידריך השלישי, אלקטור סקסוניה, הקרדינל אלברכט מברנדבורג, פיליפ מלנצ׳טון, מרקורינו די גאטינרה וכן מתנות שונות שהוזמנו מהנליין על ידי מועצת העיר נירנברג.

הנליין חוזר לתודעה וזוכה להנצחה במאה ה-20

בשנת 1905, אגודת יצרני השוענים הגרמנית והעיר נירנברג חגגו את שנת ה-400 להמצאת שעון הכיס. תערוכת שעונים נערכה בעיר במהלך החגיגות הללו, כשעבודות יוצאות דופן קיבלו את ״מדליית הנליין״.

מזרקת פטר הנליין נחשפה במסגרת פתיחת תערוכת השעונים, כשהיא נתרמה על ידי עיריית נירנברג ואגודת יצרני השעונים. על המזרקה הופיע הכיתוב ״לזכרו של ממציא שעון הכיס פטר הנליין, מהעיר נירנברג ואגודת יצרני השעונים הגרמנית״. 

השלט לזכרו של הנליין. מקור - ויקיפדיה.
השלט לזכרו של הנליין. מקור – ויקיפדיה.

למעשה, זכרו של הנליין התעמעם מעט לאורך השנים, כשהוא חוזר לתודעה במאה ה-19, בעקבות רומן שנכתב על ידי קארל שפינדרל (Karl Spindler) – סופוקלס של נירנברג (Der Nürnberger Sophokles). בשנת 1939 הרומן הופך לספר ולסרט בשם ״לב האלמוות״ (“The Immortal Heart”). בשנת 1942, גרמניה הקדישה בול מיוחד שיצא לזכרו של הנליין עם המילים ״פיטר הנליין – ממציא השעון״ (בגרמנית – Peter Henlein – Erfinder der Taschenuhr).

זמן רב לפני כן, בשנת 1842, הואלהלה בדונאושטוף (The Walhalla in Donaustauf) – ״אנדרטה לפוליטיקאים, ריבונים, מדענים ואומנים של השפה הגרמנית״, מציינת את יום השנה ה-300 למותו של הנליין במסגרת החנוכה שלה, כשהיא מנציחה אותו במילים ״ממציא השעון״ – Inventor of the watch.

פטר הנליין והקפיץ הראשי

המצאת הקפיץ הראשי היא ההמצאה שאיפשרה בעצם את קיומם של שעונים ניידים. רבים מייחסים להנליין את המצאת הקפיץ הראשי, אבל למעשה, הקפיץ הראשי הופיע כבר במהלך המאה ה-15, כמעט 100 שנים לפני שעבודותיו של הנליין התפרסמו. למרות שהנליין הוא לא ממציא הקפיץ הראשי, ייצור השעונים הניידים הקטנים שלו התאפשר הודות לשימוש בקנה מידה של מזעור שטרם נראה קודם לכן, של מנגנון מטוטלת הפיתול ומנגנון סליל הקפיץ, שהוצבו ביחידה טכנית על ידי הנליין, חידוש טכנולוגי והמצאה יוצאת דופן באותן שנים, שפעלה בכל מנח-מיקום. ההמצאה הזאת היא למעשה מה שמקנה להנליין את התואר ״ממציא השעון״.

העיר נירנברג – בית הגידול של פטר הנליין

כיהודים, השם נירנברג מזכיר לנו באופן טבעי את חוקי נירנברג הנודעים לשמצה. חוקי נירנברג (Nürnberger Gesetze) היו חוקי גזע בתקופת גרמניה הנאצית, שהגדירו מיהו אזרח גרמני (״בעל דם גרמני או קרוב לו״), שנוסחו בכנס ועידת המפלה הנאצית במהלך המצעד השנתי שלה בעיר נירנברג, ב-15 לספטמבר 1935.

אבל העיר נירנברג זכתה לפרסום (חיובי) זמן רב לפני כן. אמרה ידועה מתקופת האימפריה הרומית מיקמה את המרכזים האירופיים השונים של תקופת הרנסנס המוקדמת, כולל האווירה המיוחדת של נירנברג –

״אם היה לי כוחה של ונציה, הפאר של אוגסבורג, האספריט (Esprit – האנרגיות, איכות החיים) של נירנברג, הנשק של שטרסבורג והכסף של אולם, הייתי האיש העשיר בעולם״. האספריט של נירנברג התייחס לרוח ההמצאה שלה, לפתיחות שלה לחדשנות וליכולת של תושבי העיר לגלות ולהמציא דברים חדשים.

קבלה מינואר 1525 להזמנת שעון מכסף מפטר הנליין. מקור -researchgate.
קבלה מינואר 1525 להזמנת שעון מכסף מפטר הנליין. מקור -researchgate.

כאזרח של נירנברג, להנליין הייתה הזכות לחיות בעיצומה של האווירה האינטלקטואלית הזאת. הבסיס שעליו התבססה ההתפתחות יוצאת הדופן של האמנות שלו, הונחה על ידי הפיתוח והמגוון של מלאכות מתכת ומכניקה עדינה שהיו נפוצות בנירנברג. האווירה של הרנסנס האירופי ושל עיר הרנסנס נירנברג עוצבה על ידי אנרגיה של פריחה, מסחר, התפתחות הציווליזיציה והשפעות תרבותיות חדשות.

שעוני פטר הנליין כיום

יצרנית שעונים בשם פטר הנליין (PETER HENLEIN) מייצרת כיום שעונים בסולוטורן (Solothurn) שבשוויץ. עם זאת, החברה רק מייצרת שעונים תחת השם הזה ולא קשורה למי מצאצאיו של הנליין המנוח, כשהחברה רשומה בכלל בהולנד.

לסיכום

בתנאים המיוחדים של תקופת הרנסנס, בשילוב הנסיבות האישיות הדרמטיות, לבעל מלאכה משובח בתחום המתכות, שהפך לאחר מכן ליצרן מנעולים ובהמשך ליצרן שעונים, בשם פטר הנליין, היה את החזון, המיומנות האמנותית והאומנות לייצר שעון שנלבש על הגוף בפעם הראשונה.

שעון פומנדר של הנליין. מקור - ויקיפדיה.
שעון פומנדר של הנליין. מקור – ויקיפדיה.

זה היה צעד חדשני מעבר למזעור פשוט של שעוני שולחן (רעיון שכבר היה קיים באותן שנים), כשהוא הופך את הרעיון הזה להמצאה ולאחר מכן הופל את ההמצאה לסוג של ״טכנולוגיה לבישה״ ואפילו כזאת שמותאמת אישית. בפעם הבאה שאתם רואים שעון כיס או שעון יד כלשהו, אנחנו מקווים שתזכרו, גם אם לשבריר שניה, את הנליין והחלק שלו בפיתוח הרעיון מאחורי אותו שעון.