עולם השעונים היה כמרקחה בחודשים האחרונים, לאחר הדיווח של בית המכירות הפומביות פיליפס מחודש יוני האחרון, כי במכירה הפומבית של החברה שתוכננה לחודש דצמבר הקרוב, יועמד למכירה שעון הרולקס סאבמרינר, רפרנס 5513, שעון שעל פי הדיווחים הוענק במתנה על ידי השחקן האגדי ללורן ג’יינס, איש הפעלולים והכפיל של מקווין בסרטיו הרבים. השעון אמנם לא היה צפוי להמכר באותם סכומים כמו הרולקס דייטונה של פול ניומן, שהפך לשעון היקר ביותר בהיסטוריה, אך הוא היה צפוי להיות “הדבר החם הבא” בעולם השעונים, במיוחד בהתחשב בעובדה שלא נשארו כל כך הרבה שעוני וינטאג’ עם היסטוריה כל כך מיוחדת.

מאז פרסום הידיעה, התעוררו מחלוקות רבות סביב השעון בעולם השעונים, כשהשיא היה כאשר קרן העזבון של סטיב מקווין הביעה גם היא חששות לגבי מקוריות השעון. לאור הבעייתיות הרבה סביב השעון ובעיקר לאור התנגדות עזה מצד משפחת מקווין, החליטו בבית המכירות פיליפס שלא למכור את השעון.

רולקס-סטיב-מקווין
רולקס-סטיב-מקווין

בפוסט שפורסם בעמוד האינסטגרם של בית המכירות נכתב: “לאחר שיקול דעת זהיר, פיליפס החליטה שלא להציע למכירה פומבית את שעון הרולקס סאבמרינר שניתן במתנה על ידי השחקן סטיב מקווין לחבר שלו לשעבר, הפעלולן לורן ג’יינס. תכננו להציע את השעון בתום לב לאחר מחקר נרחב שבוצע על ידינו ועל ידי קהילת השעונים הגדולה בעקבות המקוריות של השעון. מאז ההודעה הראשונית שלנו, לעומת זאת, קרן העזבון של סטיב מקווין הביעה מחלוקת סביב מקוריות השעון. בעוד מידע חדש התעורר לגבי עיתוי המתנה מצד מקווין והאם הוא ענד את השעון, אנו נשארים בטוחים כי סטיב מקווין נתן את השעון ללורן ג ‘יין בהתבסס על עדויות נוספות עדויות מאנשים קרובים לסטיב מקווין וללורן ג’יינס. למרות ניסיונות רבים לקיים דיונים בנושא עם משפחת מקווין, המבהירים כי פיליפס הייתה מחויבת להציע את השעון עם המידע המתוקן, המשפחה התנגדה למכירה. פיליפס קיוותה שמכירת השעון הזה תציין חגיגה לחייהם של שני אנשים גדולים, אך ללא תמיכת משפחת מקווין לא נוכל להמשיך.”

שעון הרולקס של לורן ג'יינס, כשהתגלה לאחר השריפה
שעון הרולקס של לורן ג’יינס, כשהתגלה לאחר השריפה

כזכור, השעון המדובר נחשב לאבוד לאחר שביתו של ג’יינס עלה באש. לאחר חיפושים שבוצעו על ידי בני המשפחה בשאריות השריפה, השעון אותר והועבר לשחזור על ידי רולקס, כשכבר סביב הסיפור הזה התגלעו לא מעט מחלוקות ברחבי הרשת. קרן העזבון של סטיב מקווין אף התבטאה בעבר בנושא ואמרה כי “אין לנו כל הוכחה כי סטיב מקווין רכש אי פעם את השעון המדובר. מבלי לספק הוכחה כלשהי, ייתכן שמדובר בזיוף”. אתרים רבים ברחבי הרשת התייחסו לשערוריה סביב השעון, כשבפורבס ציינו כי יתכן ומאחורי ההתנגדות של משפחת מקווין למכירה עומדת העובדה כי לבנו של השחקן המנוח נותרו שעונים נוספים שאותם ענד השחקן והוא מעוניין לשמור ואף להעלות את הערך שלהם, בנוסף לעובדה כי למשפחה קשרים עסקיים הדוקים עם חברת טאג הויר כיום, שייתכן כי לא ראתה בעין יפה את העניין המחודש סביב השחקן וסביב רולקס. בנוסף כאמור, מחלוקות סביב העיתוי המדויק שבו ניתן – אם בכלל – השעון במתנה על ידי מקווין לג’יינס, גרמו לפיליפס לבטל את המכירה.

בסופו של דבר, לא ברור מהי הסיבה האמיתית מאחורי ביטול המכירה של השעון, אך עם כל כך הרבה סימני שאלה ומחלוקות סביבו, ניתן לומר בוודאות כי פיליפס קיבלה את ההחלטה הנכונה ביותר שניתן לקבל, מבלי להכנס לקלחת של מחלוקות משפטיות. מבחינת חובבי השעונים ברחבי העולם – לנו נותר רק להתאכזב שכרגע, נראה כי לעולם לא נוכל לדעת האם השעון הזה הוא באמת בעל ערך היסטורי או לא …

לאתר רולקס העולמי