בשנת 1953 השיקה בלנקפיין את שעון הצלילה המודרני הראשון, הפיפטי פטומס. שעון שיהווה השראה לאינספור שעוני צלילה במרוצת השנים וכזה שנשאר סטנדרט לשעוני צלילה לאורך עשרות שנים. בשנת 2003, עם חגיגות ה-50 שנה לשעון האייקוני, השיקה בלנקפיין מהדורה מוגבלת של שלושה שעונים, כשמכל אחד מהם ייצרה בלנקפיין 50 שעונים. השעונים הללו היו גרסה מודרנית של השעון האייקוני שהצעידה אותו אל תוך המאה העשרים ואחת. את שנת 2023, שנת ה-70 לפיפטי פטומס, פותחת בלנקפיין עם מהדורה מוגבלת נוספת, גם הפעם של שלושה שעונים – פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 1. הפעם, בלנקפיין תייצר 70 שעונים מכל דגם. מוזמנים להכיר אותם ביחד איתנו.

פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 1 – מפרט טכני

בלנקפיין משיקה כאמור שלושה שעונים חדשים במסגרת חגיגות יובל ה-70 לשעון הפיפטי פטומס האייקוני שלה. שלושת השעונים יגיעו בגוף העשוי מפלדת אל-חלד. השעונים יגיעו בגוף בקוטר של 42.3 מ״מ ובעובי של 14.3 מ״מ. למעשה, מדובר בקוטר יוצא דופן עבור בלנקפיין, שכן עד היום החברה הציעה את שעוני הפיפטי פטומס שלה בקוטר של 45 מ״מ או 40 מ״מ בלבד.

פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 1. מקור - Watchilove.
פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 1. מקור – Watchilove.

השעונים מגיעים עם גוף מלוטש ועם הבזל החד-כיווני המוכר של בלנקפיין, עם אינסרט העשוי מזכוכית ספיר כיפתית.

פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 1. מקור - Watchilove.
פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 1. מקור – Watchilove.

לוח השעון הוא לוח שחור, עם גימור קרני שמש. הלוח מגיע במראה וינטאג׳י, כשהוא נקי יחסית למראה, עם אינדקסים עם תאורת סופר לומינובה. התאריכון משולב בין השעות 4 ל-5 בלוח השעון, כשבשעה 6 אנו מוצאים את הכיתוב 70Th Anniversary – יובל ה-70. מתחת לשורה הזאת נמצא שלוש גרסאות של כיתוב – Series 1, Series 2 או Series 3. כל סדרה מוקדשת למעשה לאזור אחר בעולם – EMEA (אירופה, המזרח התיכון ואפריקה), אסיה-פסיפיק ואמריקה.

חשוב לנו להדגיש – אין שום הבדל בין השעונים, מלבד הכיתוב על לוח השעון. מדובר בשלושה שעונים זהים לחלוטין, מלבד הכיתוב Series 1 על שבעים שעונים, Series 2 על שבעים שעונים נוספים ו-Series 3 על 70 השעונים האחרונים. אם אתם שואלים אותנו, מדובר ב-3 סדרות של אותו שעון. נו, אתם יודעים, כמו שפנריי עושה בדרך כלל …

פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 1 – מנגנון

בתוך השעונים החדשים משלבת בלנקפיין את קליבר 1315 שלה. המנגנון האוטומטי המתקדם של החברה שהפך לאחד מאבני היסוד של שעוני הצלילה שלה, פועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח מרשימה של 5 ימים, הודות לעיצוב שלו הכולל 3 תופים.

קליבר 1315 בגב השעון. מקור - Watchilove.
קליבר 1315 בגב השעון. מקור – Watchilove.

המנגנון יגיע עם רוטור פלטינה שעליו נמצא את הכיתוב Fifty Fathoms ומתחתיו את הכיתוב 70th.

רוטור הפלטינה. מקור - Watchilove.
רוטור הפלטינה. מקור – Watchilove.

אז מה חדש בעצם? 

משנות השמונים של המאה הקודמת ועד לשנת 2003, בלנקפיין די הזניחה את ליין הפיפטי פטומס. עם כניסתו לתפקיד של המנכ״ל החדש של החברה, מארק א. האייק (Marc A. Hayek), חובב צלילה נלהב בעצמו, הוא החליט להקים לתחייה את האייקון הזה. לרגל שנת ה-50 לשעון האייק הוביל את השקת הסדרה עם שלושת הדגמים במהדורה מוגבלת של 50 יחידות, כשהשנה, שנת ה-70 לשעון הפיפטי פטומס, אנחנו מקבלים השקה שהיא סוג של קריצה להשקה לפני 20 שנה. גם הפעם אנחנו מקבלים שלושה שעונים שונים, אבל עם זאת, אנחנו מקבלים גם קריצה לשעון המקורי מלפני 70 שנה, עם גוף השעון החדש בקוטר של 42 מ״מ.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של בלנקפיין, רפרנס 5010A/B/C-1130-NABA, יגיע עם רצועת נאטו שחורה. תג המחיר של השעון עומד על 18,500 אירו. לא זול, אם כי תג מחיר די הגיוני וצפוי לשעון צלילה אייקוני, במהדורה מוגבלת, עם מנגנון סופר מתקדם וכל הסיפור סביב חגיגות ה-70 לאחד משעוני הצלילה המפורסמים ביותר בעולם.

השורה התחתונה

אנחנו נמצאים בשבוע השני בסך הכל של שנת 2023, שנת השבעים לפיפטי פטומס ויש לנו הרגשה שהשעונים החדשים הם רק יריית הפתיחה בחגיגות יובל ה-70 לבלנפיין, כשתרשו לנו לקבוע שמדובר ביריית פתיחה נהדרת. יהיה מעניין לראות מה עוד מכינה לנו בלנקפיין בהמשך השנה, כשדבר אחד בטוח, גם השעונים הבאים בשנה החגיגית הזאת לפיפטי פטומס האייקוני, לא הולכים להיות זולים במיוחד …

למעבר לאתר של בלנקפיין.

פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 1. מקור - Watchesbysjx.
פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 1. מקור – Watchesbysjx.