את שנת 2023 פתחה בלנקפיין עם שלושה שעונים חדשים – פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 1. השם של השעונים הללו רמז לנו שאנחנו צפויים לראות עוד ״אקטים״ במסגרת חגיגות שנות השבעים לשעון הצלילה האייקוני שלה. מסתבר שאנחנו לא צריכים לחכות יותר מדי לשעון הבא של החברה במסגרת חגיגות שנות השבעים, כשבסוף השבוע שעבר הציגה בלנקפיין את השעון הבא במסגרת חגיגות השבעים שלה, שעון שיהפוך למודל חדש בקולקציה של החברה – פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 2 טק גומבסה. מוזמנים להכיר את השעון החדש ביחד איתנו.

טק גומבסה – נתחיל עם קצת רקע

בשם השעון אנו מוצאים את המילים טק גומבסה ״Tech Gombessa״, יוזמה שבלנפיין סייעה במהלך הקמתה, כשהייתה אחת השותפות המייסדות שלו בשנת 2013.

פרויקט גומבסה מוקדש לחקר ההתנהגות של כריש הפטיש הגדול – Sphyrna Mokarran, בפולינזיה הצרפתית. הפרויקט מובל על ידי ועדה של צוללנים נלהבים במים עמוקים, ביניהם מארק א. האייק (Marc A. Hayek), נשיא ומנכ״ל בלנקפיין, ביחד עם לורן בלסטה (Lauren Ballesta), מייסד פרויקט גומבסה.

התצפית ואיסוף המידע אודות המין הזה נערכים באמצעות צלילות טכניות באטול רנגירואה (Atoll Rangiroa). אטול הוא אי בעל מבנה טבעתי, שהוא למעשה שונית אלמוגים המקיפה לגונה רדודה. אטול רנגירואה הוא האטול הגדול ביותר בטואמוטוס ואחד הגדולים בעולם. הוא נמצא בפולינזיה הצרפתית והוא חלק מקבוצת פליסר.

הצלילות באטול רנגירואה נעשות במטרה לתרום ליישום אמצעי ניהול לקידום ושימור המקום.

השעון החדש של בלנקפיין נועד לענות על הצרכים של צוללנים מקצועיים לעומקים רבים, החל מחברי משלחות גומבסה שעבודות המחקר שלהם כוללות צלילות עמוקות ארוכות. למעשה, השעון החדש של בלנקפיין הוא השעון הראשון שמאפשר מדידה של עד לשלוש שעות של צלילה טכנית או יציאה ממערכת רוויה.

פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 2 טק גומבסה – מפרט טכני

השעון החדש של בלנקפיין מגיע בגוף העשוי מטיטניום דרגה 23, בקוטר של 47 מ״מ ובעובי של 14.81 מ״מ. גוף השעון מגיע בגימור סאטן, עם בזל חד כיווני, המגיע עם סקלת צלילה בת 3 שעות. הבזל מגיע עם אינסרט קרמי שחור. על הבזל אנו מוצאים אינסרטים בצבע לבן עם תאורה זרחנית בצבע ירוק.

פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 2 טק גומבסה. מקור - TimeandWatches.
פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 2 טק גומבסה. מקור – TimeandWatches.

בצד שמאל בגוף השעון, בין השעון 7 ל-9 אנו מוצאים את הכיתוב בלנקפיין (Blancpain) באנגלית, כשבשעה 10 אנו מוצאים שסתום שחרור הליום. בצד ימין בגוף השעון אנו מוצאים את הכתר של השעון עם הלוגו של בלנקפיין.

פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 2 טק גומבסה. מקור - TimeandWatches.
פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 2 טק גומבסה. מקור – TimeandWatches.

השעון מגיע עם לוח שחור בגוון שבלנקפיין קוראת לו “Absolute Black”. הלוח נקי וקריא מאוד, עם ספרות ערביות ואינדקסים בצבע כתום, כמו גם מחוגי שעות ודקות, כשאלו זורחים בצבע כחול. מחוג השניות ומחוג נוסף, המחוג המודד שלוש שעות, מגיעים עם מילוי בצבע קרמי, עם תאורה זרחנית בצבע ירוק.

גוף הטיטניום של השעון. מקור - TimeandWatches.
גוף הטיטניום של השעון. מקור – TimeandWatches.

בשעה 12 אנו מוצאים את הלוגו של בלנקפיין ומתחתיו שם החברה, בשעה 6 אנו מוצאים את הכיתוב פיפטי פטומס ומתחתיו את הכיתוב Tech.

השעון בתאורה הזרחנית שלו. מקור - TimeandWatches.
השעון בתאורה הזרחנית שלו. מקור – TimeandWatches.

השעון עמיד למים בעומק של עד ל-300 מטרים.

כתר השעון בשעה 3. מקור - TimeandWatches.
כתר השעון בשעה 3. מקור – TimeandWatches.

פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 2 טק גומבסה – מנגנון

בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר 13P8 של בלנקפיין, מנגנון אינהאוס אוטומטי, המבוסס על קליבר 1315 של בלנקפיין. המנגנון, המכיל 35 אבני חן ו-204 רכיבים בסך הכל, פועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומגיע עם רזרבת כוח של 120 שעות.

קליבר 13P8 בגב השעון. מקור - TimeandWatches.
קליבר 13P8 בגב השעון. מקור – TimeandWatches.

את המנגנון המרשים ניתן לראות מבעד לגב השקוף של המנגנון, כשהוא מגיע עם רוטור סקלטון ועליו הכיתוב Gombessa Expeditions – משלחות גומבסה. רזרבת הכוח הארוכה של המנגנון מגיעה הודות לשימוש בשלוש תופים.

אז מה חדש בעצם?

בלנקפיין, ששעון הצלילה האייקוני שלה הפיפטי פטומס היה למעשה שעון הצלילה המקצועי הראשון בעולם, מציינת את חגיגות שנות השבעים לשעון הזה עם שעון חדש שקובע שיא חדש, כשהוא כאמור שעון הצלילה הראשון בעולם שמאפשר מדידת זמן של עד ל-3 שעות צלילה.

שסתום שחרור ההליום של השעון. מקור - TimeandWatches.
שסתום שחרור ההליום של השעון. מקור – TimeandWatches.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של בלנקפיין, רפרנס 5019-12B30-64A, מגיע עם תג מחיר של 28,000 דולרים. השעון מצטרף כאמור לקולקציית השעונים הקבועה של בלנקפיין, כשהוא מגיע בקופסת תצוגה מיוחדת של Peli™, העמידה בפני מים ובפני זעזועים.

פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 2 טק גומבסה. מקור - TimeandWatches.
פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 2 טק גומבסה. מקור – TimeandWatches.

השורה התחתונה

השעון החדש של בלנקפיין מגיע עם מפרט טכני מדהים לשעון צלילה, אבל קשה לנו להאמין שצוללנים ששם המשפחה שלהם הוא לא האייק יוכלו להרשות לעצמם לרכוש את השעון החדש וסביר להניח שהם יעדיפו לצלול עם מחשבוני צלילה ולא עם שעון בשווי 28,000 דולרים.

למידע נוסף על השעון החדש באתר של בלנקפיין.