את שנת 2023 פתחה בלנקפיין עם השקה של שני שעוני צלילה חדשים בסדרת הפיפטי פטומס שלה – פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 1 ו-Act 2. שני שעונים שהגיעו אלינו תוך פחות מחודש, לציון שנת השבעים לשעון הפיפטי פטומס של בלנקפיין, אחד השעונים האייקוניים בהיסטוריה של עולם השעונים. בכתבות שלנו על שני השעונים הללו הרשינו לעצמנו לנחש כי בלנקפיין עוד תשיק שעון Act 3 ואולי גם Act 4 בהמשך השנה, אבל לא חשבנו שיעברו כשמונה חודשים עד לשעון הנוסף בסדרה – פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 3. מוזמנים להכיר את השעון החדש ביחד איתנו.

אז מה חדש בעצם?

שני השעונים הראשונים שהשיקה בלנקפיין בתחילת השנה היו במחווה לרפרנסים שונים של הפיפטי פטומס, כשהשעון החדש מגיע במחווה לאחד הרפרנסים האייקוניים ביותר בהיסטוריה של הסדרה הזאת – הפיפטי פטומס MIL-SPEC האייקוני. ה-MIL-SPEC היה שעון שאומץ על ידי חילות ים רבים מסביב לעולם בשנות החמישים, כשסימן ההיכר שלו הוא מחוון הלחות העגול ששולב בלוח השעון. תפקידו של המחוון הזה, כחלק מה-MILitary SPECifications – המפרט הצבאי של עיצוב השעון, היה לאשר שהשעון נותר ללא פגע – ללא חשיפה לרטיבות כלשהי במשימות צלילה קודמות. המחוון הזה היה חלק מדרישה של הצי האמריקאי, שראה בפיפטי פטומס כשעון הצלילה היחיד שעונה על כל הקריטריונים הצבאיים המחמירים למשימות התת ימיות של צוללני הצי. המחוון היה אמור לספק לצוללנים הצבאיים תחושת בטחון נוספת בשעון, שהפך למעשה לחלק מהציוד שלהם למשימות צלילה.

לכתבה שלנו על מה זה בכלל MIL-SPEC.

פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 3 – מפרט טכני

השעון החדש של בלנקפיין מגיע בגוף העשוי מסגסוגת זהב ברונזה 9 קראט, בקוטר של 41.3 מ״מ – הקוטר המקורי של שעון ה-MIL-SPEC ובעובי של 13.3 מ״מ. סגסוגת הזהב ברונזה 9 קראט היא סגסוגת מוגנת בפטנט, המורכבת מ-37.5 אחוזים זהב, 50 אחוזים של נחושת ושילוב של כסף, פלדיום וגאליום, שמקנים לסגסוגת הזאת את ״חלק הברונזה״ שלו.

פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 3.
פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 3.

הסגסוגת הזאת מציעה גוון ורוד נעים לעין, כשניתן להשתמש בשעונים הבנויים ממנה במגע ישיר עם העור. בנוסף, היא מציעה תוחלת חיים ארוכה יותר, שכן אותה תופעת פטינה המוכרת משעוני ברונזה, שמפתחים גוון כחלחל-ירקרק לאורך זמן, נמנע הודות להוספת הזהב לסגסוגת.

פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 3.
פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 3.

השעון מגיע עם בזל קרמי שחור חד כיווני, עם סקאלת צלילה במראה וינטאג׳י עם תאורת סופר לומינובה.

בזל קרמי שחור חד כיווני בעיצוב וינטאג׳י.
בזל קרמי שחור חד כיווני בעיצוב וינטאג׳י.

לוח השעון נקי ואלגנטי, בעיצוב וינטאג׳י, עם אינדקסים ומחוגים בגוון זהב ועם מחוון הלחות האייקוני בצבע אפור בשעה 6.

זכוכית ספיר כיפתית מעל לוח וינטאג׳י.
זכוכית ספיר כיפתית מעל לוח וינטאג׳י.

השעון מגיע עם זכוכית ספיר כיפתית, המשדרגת את המראה הוינטאג׳י של השעון.

סגסוגת הזהב-ברונזה של בלנקפיין.
סגסוגת הזהב-ברונזה של בלנקפיין.

פיפטי פטומס יובל ה-70 Act 3 – מנגנון

השעון החדש מגיע עם קליבר 1154.P2 – מנגנון אוטומטי הפועל בקצב של 21,600 ויברציות לשעה המספק רזרבת כוח מרשימה של 100 שעות.

מנגנון השעון.
מנגנון השעון.

את המנגנון ניתן לראות מבעד לגב השקוף של השעון, תכונה שלא הייתה אפשרית בשעון המקורי – חלק מדרישות המפרט הצבאי של אותן שנים, שביקש שעון עמיד לשדות מגנטיים, מה שהיה אפשרי באותן שנים רק באמצעות גוף שעון מברזל רך.

המנגנון בגב השעון.
המנגנון בגב השעון.

המנגנון מגיע עם רוטור בהשראת הרוטור של השעון אייקוני, עם גימורים בתבנית שבלול (Snail), כשהלוגו של בלנקפיין על הרוטור מגיע בזהב אדום 18 קראט.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של בלנקפיין, רפרנס 5901-5630-NANA, מגיע עם עמידות למים בעומק של עד ל-300 מטרים, כשבלנקפיין תשווק את השעון במהדורה מוגבלת של 555 יחידות. השעון מגיע עם רצועת נאטו טו-טון בצבע שחור עם פס מרכזי בצבע זהב. בלנקפיין מייצרת את הרצועה מרשתות דיג ישנות שנאספו מהאוקיינוס.

האריזה המיוחדת של השעון.
האריזה המיוחדת של השעון.

השעון מגיע עם תג מחיר של 30 אלף פרנקים שוויצריים. השעון מגיע בתוך אריזה ייחודית דמוית קופסה למצלמות תת-ימיות מאמצע המאה הקודמת, ״גאדג׳ט״ שהתפתח במקביל לשעוני הצלילה האייקוניים בשנות החמישים של המאה הקודמת.

השורה התחתונה

מישהו מוכן לספר לנו מתי מגיע תורו של ה-Act 4? אמנם אין לנו כסף לאף אחד מהאקטים הקודמים, אבל זה לא אומר שאנחנו לא יכולים להמשיך לקוות לרכוש אחד מהם מתישהו בעתיד הקרוב-רחוק. עד אז, אולי נרכוש במקום שעון בלנקפיין X סווטש? טוב, נו, אין לנו תקציב גם לשעון כזה בעצם …

למידע נוסף על השעון החדש באתר של בלנקפיין.