כשאנחנו קוראים כתבות על שעונים חדשים, סביר להניח שמתוך פריטי המידע השונים שאנחנו מקבלים על שעון כזה או אחר, החל מגוף השעון, לוח השעון או המנגנון שלו, הפריט שאנחנו די מדלגים עליו ולא מקדישים לו יותר מדי מחשבה היא התאורה של לוח השעון. יצרניות השעונים משתמשות בחומרים זרחניים שונים כדי לשפר את הקריאות של השעונים בתנאי תאורה קשים, אבל אין אף יצרנית שעונים שהקשר בינה לבין הנושא של תאורה בשעונים הדוק יותר מפנריי, שדגמי השעונים המובילים שלה נקראים על שמם של חומרי התאורה בשעונים. בשבוע שעבר הציגה פנריי שעון חדש – Submersible Elux LAB-ID PAM01800  – אב טיפוס שמדגים את הקשר העמוק בין החברה הזאת ותאורת שעונים ואם תרצו – מחווה להיסטוריה העשירה והכואבת של החברה בתחום הזה. מוזמנים להכיר את השעון החדש ביחד איתנו.

פנריי, או ליתר דיוק – Officine Panerai, נוסדה בפירנצה שבאיטליה בשנת 1860, על ידי ג׳ובאני פנראיי. מאז הקמתה פנריי התמחתה בייצור שעונים ומכשירי מדידה מדעיים. בתחילת המאה העשרים, פנריי הפכה לספקית השעונים הרשמית של הצי המלכותי האיטלקי (Regia Marina). במהלך שנות השלושים של המאה העשרים, עם התפתחות תחום הצלילה הצבאית, הצי האיטלקי דרש מפנריי שעונים שיכולים להיות ברורים לקריאה גם בתנאים חשוכים מתחת למים. כדי לעמוד בדרישה הזאת פיתחה פנריי את שעוני הרדיומיר – Radiomir שלה. השם רדיומיר מגיע מהמילה רדיום – חומר רדיואקטיבי שבו נעשה שימוש בציפוי הספרות והמחוגים של השעונים של פנריי, כדי להבטיח נראות וקריאות גבוהה בתנאים קשים.

הרדיום הוא חומר רדיואקטיבי חזק, שהתגלה על ידי מרי ופייר קירי בשנת 1898. באותן שנים, שנות העשרים והשלושים של המאה הקודמת, הוא היה פופולארי מאוד לשימוש בשעונים ובכלי מדידה, הודות ליכולת שלו להאיר בחשיכה. פנריי כאמור השתמשה בו כדי לצפות את לוחות השעונים שלה והמחוגים של השעונים שלה, שעוני הרדיומיר, מה שהפך אותם לשעונים הראשונים בעולם שהשתמשו בחומר הזה לשיפור הנראות והקריאות של השעונים. 

אבל מה שפנריי ושאר העולם לא ידעו באותה תקופה היא העובדה שהרדיום הוא חומר שמסוכן לבריאות, כשהוא עלול לגרום לסרטן ומחלות רדיואקטיביות אחרות. לאחר שלא מעט מהנשים שעבדו במפעלים של פנריי חלו במחלות שונות, בפנריי ובחברות אחרות בתעשייה הפסיקו להשתמש ברדיום ועברו להשתמש בחומרים בטוחים יותר כמו טריטיום. במרוצת השנים, השימוש בטריטיום פסק ויצרניות השעונים עברו להשתמש בחומרים מודרניים יותר כמו סופר לומינובה (Super Luminova), חומרים שאינם רדיואקטיביים ומספקים תאורה ארוכת טווח ובטוחה. 

המורשת של פנריי עם הרדיום הפכה לחלק בלתי נפרד מההיסטוריה של החברה, כשהשעונים המקוריים שהגיעו עם רדיום בלוחות השעונים הפכו לפריטי אספנות נדירים ויקרים מאוד. פנריי אמנם לא משתמשת ברדיום קרוב למאה שנים, אבל היא שומרת על העיצוב הקלאסי והייחודי של שעוני הרדיומיר, עם התאמות מודרניות וחומרים בטוחים יותר. 

השעון החדש שהציגה פנריי השבוע – Submersible Elux LAB-ID PAM1800 הוא מצד אחד מחווה לפרק הזה בהיסטוריה של פנריי ומצד שני דוגמה נהדרת למחויבות של פנריי להיות אחת מיצרניות השעונים המובילות בכל הקשור לתאורה בשעונים שלה, כשהיא קובעת רף חדש בתחום הזה. השעון החדש מגיע עם מערכת תאורה מיניאטורית. 

אמנם זאת לא הפעם ההראשונה שאנחנו רואים מערכות תאורה מסוג זה בעולם שעוני היוקרה, כשמי שהקדימו את פנריי הן Van Cleef & Arpels ו-De Bethune, אבל המערכת שמציגה פנריי היא ללא ספק המתקדמת ביותר עד היום, כשהיא מציגה בהירות גבוהה יותר ורזרבת כוח ארוכה יותר, עם עד ל-30 דקות של תאורה. השעון הוא פרי הפיתוח של ה-Laboratorio di Idee(מעבדת הרעיונות) של פנריי שממוקמת בנוישטל, הסדנה-מעבדה שחוקרת ומפתחת חומרים ומנגנונים מתקדמים שבהם ייעשה שימוש מאוחר יותר בשעונים של פנריי. השעון החדש הוא למעשה השעון הרביעי שמגיע מה-Laboratorio di Idee, כשכל אחד מהשעונים הקודמים היה גם הוא אב טיפוס מרשים ומתקדם מבחינה טכנולוגית-הורולוגית. פנריי מספרת כי השעון החדש מגיע לאחר מחקר של לא פחות משמונה שנים של המומחים של ה-Lab-ID.

פנריי Submersible Elux LAB-ID PAM01800
פנריי Submersible Elux LAB-ID PAM01800

אם תרצו, השעון החדש, שמגיע בקוטר של 49 מ״מ, הוא גם סוג של מחווה לשעונים הראשונים של פנריי, שעונים שהיו למעשה שעוני כיס שעברו התאמות לענידה על פרק היד, על ידי הלחמה של ״רגליים״ לגוף השעון. אמנם מדובר בנתון די חריג בעולם שעוני היוקרה של ימינו, אבל כאמור, לא רחוק מהממדים של שעוני הכיס-יד של פנריי מתחילת המאה העשרים. 

פנס ELUX מבית פנריי
פנס ELUX מבית פנריי

את ההשראה לשעון החדש מקבלת פנריי מה-Elux Panerai, טכנולוגיה לפאנלי תאורה שנרשמה כפטנט על ידי G. Panerai & Figli – אחד הגלגולים הקודמים של פנריי המודרנית. הפאנלים הללו, שהגיעו בגדלים שונים ובעוצמות תאורה שונות, כשהם מופעלים על ידי חשמל, היו במגוון רחב של שימושים על ידי הצבא האיטלקי, החל מהארה של כלים ועד למשטחי נחיתה להליקפטורים על גבי ספינות הצי האיטלקי. 

לדים מיניאטוריים מתחת ללוח ולבזל השעון
לדים מיניאטוריים מתחת ללוח ולבזל השעון

פנריי משחזרת את הפונקציונליות של פאנלי ה-Elux בעזרת הוספה של מערכת חכמה שיספק תאורה לבזל המסתובב של השעון, מערכת שמופרדת פיזית מהמנגנון המכאני של השעון, כדי שלא לפגוע בעמידות שלו למים. 

פנריי Submersible Elux LAB-ID PAM01800
פנריי Submersible Elux LAB-ID PAM01800

ההפעלה של מערכת התאורה הזאת היא פשוטה מאוד וגם כאן משלבת פנריי מחווה נוספת לאחד האלמנטים האייקוניים והמזוהים ביותר עם השעונים שלה – מגן הכתר המפורסם. פנריי משלבת מגן דומה בשעה שמונה בגוף השעון, כשלאחר שמרימים אותו, ניתן ללחוץ על הלחצן שיפעיל את מערכת התאורה, מה שיגרום להארה של לוח השעון ושל האינדקסים על הבזל של השעון. 

התאורה מתקבלת משילוב של לדים מתחת ללוח השעון, אם תרצו, אלמנט שמעניק משמעות נוספת למונח לוחות סנדוויץ׳, כשאותם לדים משולבים גם בבזל של השעון. הלדים המיניאטוריים הללו מקבלים אנרגיה חשמלית מגנרטור מיניאטורי, בגודל של 8 מ״מ על 2.3 מ״מ, שמופעל על ידי מערכת של ארבעה קפיצים. מלבד הלדים הללו, פנריי משלבת בנוסף בלוח השעון ובמחוג השעות Super-Luminova X2 – חומר זרחני חדש שבהיר יותר מרוב תרכובות הסופר לומינובה שבהן נעשה שימוש בתעשייה כיום. 

פנריי Submersible Elux LAB-ID PAM01800
פנריי Submersible Elux LAB-ID PAM01800

האתגר המשמעותי שעמד בפני אנשי ה-LAB-ID של פנריי היה תאורת הבזל. כדי לתפקד כשעון צלילה, הבזל צריך להסתובב וגוף השעון צריך להיות עמיד למים. כדי לשלב בהצלחה את תאורת הלדים בשעון מבלי לפגוע בעמידות למים ועם שמירה על היכולת של הבזל להסתובב, פיתחו אנשי ה-LAB-ID מערכת חדשה, שעבורה הוגשה בקשה לרישום פטנט. מתחת לבזל שילבה פנריי מערך של 60 לדים, אם כי אותו גנרטור מיניאטורי מספק חשמל רק ל-15 לדים שממוקמים מתחת לסמני הבזל, שלהזכירכם מסתובב. כך למעשה חוסכים באנרגיה ומאירים רק את החלק שדורש תאורה ולא מבזבזים אנרגיה על הפעלה של לדים שנמצאים מתחת לאזורים הסגורים בבזל של השעון. 

המפסק-סליידר שמפעיל את התאורה
המפסק-סליידר שמפעיל את התאורה

הגנרטור המיניאטורי הזה מספק תאורה למשך 30 דקות כשהמנגנון מתוח במלואו, כשפנריי משלבת מחוון רזרבת כוח בשעה 6 בלוח השעון, מחוון כוח ליניארי, עוד אחד מסימני ההיכר של שעוני פנריי. חשוב לציין כי פנריי משלבת מערכת קפיצים עצמאית עבור תאורת הלדים, כך שהפעלה של המערכת הזאת לא תפגע ברזרבת הכוח של מנגנון השעון. 

פנריי משלבת בשעון את קליבר P.9010/EL שהוא למעשה קליבר P.9010 המוכר לנו משעונים רבים של המותג, עם תוספת מודול התאורה החדש. המנגנון הוא מנגנון אוטומטי, שפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 72 שעות. 

למרות שפנריי שילבה בשעון החדש נגיעות עיצוביות מודרניות, עדיין מדובר בשעון פנריי קלאסי, עם מנגנון נעילת הכתר האייקוני וגוף השעון בצורת כרית, עם עמידות למים בעומק של עד ל-500 מטרים. 

תאורה עצמית עד ל-30 דקות עם גנרטור מיניאטורי
תאורה עצמית עד ל-30 דקות עם גנרטור מיניאטורי

פנריי משתמשת בסגסוגת ה-Ti-Ceramitech שלה לשעון החדש, סגסוגת שפנריי מגדירה כ-Ceramised Titanium – טיטניום קרמי, חומר שמתקבל בתהליך שבו הטיטניום עובר תהליך כימי המכונה חמצון אלקטרוליטי בפלזמה, תהליך שיוצר ציפוי קרמי קשיח על פני המתכת. פנריי בחרה בגוון כחול כהה לשעון החדש, כשהשעון מגיע עם רצועת גומי עם אבזם טיטניום. 

השעון החדש יגיע במהדורה מוגבלת של 150 יחידות, כשפנריי תייצר 50 יחידות מהשעון הזה כל שנה. כלומר, הייצור של השעון הזה יתחיל השנה וייפסק בשנת 2027. כמה הוא עולה לנו? 92,800 פרנקים שוויצריים, קצת יותר מ-100 אלף דולרים וכ-400 אלף שקלים. תג מחיר דמיוני כמעט, אבל חשוב לזכור כי אולי אין כאן לוחות גיושה או אמייל וגם לא מנגנון ריפיטר ואפילו לא טורביון, אבל בכל זאת מדובר בשעון עם פיתוח טכנולוגי מרשים. גם אם אתם לא צריכים להאיר את השעון שלכם במעמקי הים והמים היחידים שהשעון שלכם רואה הם בבריכה, תודו שזה מרשים מאוד להסתובב עם שעון עם יכולת תאורה עצמית של עד ל-30 דקות. 

למידע נוסף על השעון החדש באתר של פנריי.