המירוץ להשקת הכרונוגרף האוטומטי הראשון זכור לנו בעיקר בגלל שעון האל פרימרו של זניט והמתחרות השוויצריות הנוספות שהיו במירוץ הזה, כשבדרך כלל אנחנו שוכחים צלע נוספת ומשמעותית לא פחות במירוץ הזה, סייקו היפנית. בשנת 1969 סייקו משיקה את הספידטיימר שלה, שעון חשוב בהיסטוריה של החברה ובהיסטוריה של שעוני הכרונוגרף. בחודש שעבר השיקה סייקו שעון חדש במחווה לשעון הספידטיימר הראשון שלה – פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף מכאני, רפרנס SRQ043. מוזמנים להכיר אותו ביחד איתנו. 

פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף מכאני – מפרט טכני

השעון החדש של סייקו מגיע בגוף העשוי מפלדת אל-חלד, בקוטר של 42.5 מ״מ ובעובי של 15.1 מ״מ. סייקו מציידת את השעון בזכוכית ספיר קעורה כפולה. 

פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף מכאני. מקור - Watchilove.
פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף מכאני. מקור – Watchilove.

סייקו משלבת בשעון החדש עיצוב שמהווה סוג של רפרנס לעיצוב של השעון המקורי, עם מתיחת פנים מתבקשת למראה מודרני יותר, אבל כזה שישאיר את השעון נאמן למטרה המקורית שלו – מדידת זמן והצגת הזמן שנמדד במבט אחד.

פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף מכאני. מקור - Watchilove.
פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף מכאני. מקור – Watchilove.

סייקו מבצעת זאת בעזרת לוח כחול, שעליו לוחות קטנים בצבע לבן, שבולטים במיוחד על רקע הלוח של השעון. השילוב הזה הופך את השעון לקריא במיוחד, כזה שמאפשר לראות את הזמן שנמדד באמצעות הכרונוגרף במבט חטוף. 

השעון המקורי משנת 1969. מקור - Watchilove.
השעון המקורי משנת 1969. מקור – Watchilove.

סייקו משלבת בשעון מחוג כרונוגרף אדום, קעור מעט בקצה שלו, כמעט נוגע באינדקסים של השעון, כשהוא למעשה ״עובר״ את אינדקסי השעון ומגיע עד לסקאלת הטכימטר המקיפה את לוח השעון. מחוגי השעון ואינדקסי השעה מצופים בלומיברייט, כשהשעון מגיע עם לחצני כרונוגרף שטוחים, לחצנים שמתאימים בצורה נהדרת למראה הוינטאג׳י-מודרני של השעון. 

פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף מכאני – מנגנון

סייקו משלבת בשעון את קליבר 8R46 שלה, מנגנון כרונוגרף אוטומטי הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 45 שעות. ממש כמו המנגנון המקורי של שעון הספידטיימר משנת 1969, גם קליבר 8R46 מגיע גם עם קלאץ׳ אנכי (Vertical Clutch) וגם עם שרשרת גלגלים מכאניים (Column Wheel Mechanism). הקלאץ׳ האנכי מבטל את הרעידות-קפיצות של המחוגים ובכך משפר את דיוק המדידה, בעוד ששרשרת הגלגלים מבטיחה שליטה מדויקת יותר בתפעול הכרונוגרף. 

קליבר 8R46 המשולב בשעון. מקור - Watchilove.
קליבר 8R46 המשולב בשעון. מקור – Watchilove.

אז מה חדש בעצם?

שעון חדש במחווה לשעון הכרונוגרף האוטומטי הראשון של סייקו, שהיה אחד משעוני הכרונוגרף החשובים בהיסטוריה של החברה ועולם השעונים כולו, בשחזור שאולי לא נאמן למקור, אבל מגיע עם מספיק רפרנסים לשעון המקורי.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של סייקו, רפרנס SRQ043, יגיע כחלק קבוע מקולקציית הפרוספקס של סייקו. תג המחיר שלו עומד על 3,200 אירו. השעון יגיע עם צמיד העשוי מפלדת אל-חלד, כשהוא עמיד למים בעומק של עד ל-100 מטרים. סייקו תשווק את השעון באריזה מהודרת, עם רצועת עור נוספת בצבע שחור. 

פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף מכאני. מקור - Watchilove.
פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף מכאני. מקור – Watchilove.

השורה התחתונה

שחזור נהדר, גם אם לא נאמן למקור, של סייקו, לשעון הספידטיימר המקורי שלה. סייקו עיצבה במיוחד את צמיד פלדת האל-חלד לשעון הזה ולסדרה הזאת, כשהוא דק וקל משקל, כשבשילוב עם מרכז הכובד הנמוך של גוף השעון, מבטיחים נוחות לענידה ממושכת של השעון. השעון עצמו נראה פשוט נהדר, כרונוגרף מודרני עם מראה שמשלב וינטאג׳ עם נגיעות מודרניות בצורה נפלאה. 

למידע נוסף על השעון החדש באתר של סייקו.