אם אנחנו חושבים על שעונים שקשורים לאולימפיאדה, אנחנו ככל הנראה חושבים על אומגה ופחות על סייקו. למעשה, סביר להניח שאנחנו גם בדרך כלל חושבים על אולימפיאדת הקיץ ולא על אולימפיאדת החורף. אבל בשנת 1972 יפן אירחה את אולימפיאדת החורף ומי שנבחרה למודדת הזמן הרשמית של המשחקים וסיפקה שעוני עצר עבורם, היא סייקו. בימים אלו משיקה החברה שעון כרונוגרף במחווה לשעוני העצר של האולימפיאדה משנת 1972 – פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף SRQ045, מוזמנים להכיר את השעון החדש-ישן של סייקו ביחד איתנו.

פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף SRQ045 – מפרט טכני

השעון החדש של סייקו מגיע בגוף העשוי מפלדת אל-חלד, בקוטר של 40.5 מ״מ ובעובי של 12.8 מ״מ. גוף השעון מגיע עם ציפוי שחור. סייקו לא מפרסמת באיזה סוג ציפוי מדובר, אבל סביר להניח שמדובר בציפוי PVD.

פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף SRQ045. מקור - Watchesbysjx.
פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף SRQ045. מקור – Watchesbysjx.

השעון מגיע עם לוח שחור מט בגימור התזת חול, אשר במבט ראשון נראה עמוס למדי, עם ערכת צבעים לבנה-כתומה. סייקו בחרה בפריסה של שני לוחות קטנים בשעה 3 ו-9, מה שמקנה ללוח השעון מראה מאוזן, כשביניהם, בשעה 6, בחלק התחתון של לוח השעון, אנו מוצאים את חלונית התאריכון.

לוח שחור מט במראה וינטאג׳י. מקור - Watchesbysjx.
לוח שחור מט במראה וינטאג׳י. מקור – Watchesbysjx.

בשעה 3 אנו מוצאים את לוח השניות הקטן של השעון, כשבשעה 9 אנו מוצאים את כרונוגרף 30 הדקות. סייקו בחרה במחוגים א-סימטריים ללוחות הקטנים, ממש כמו בשעוני העצר המקוריים משנת 1972, בחירה שהופכת את המראה הכללי של השעון למעניין יותר. השעון מגיע עם רצועת עור שחורה, כשהוא עמיד למים בעומק של עד ל-100 מטרים.

פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף SRQ045 – מנגנון

בתוך השעון החדש אנו מוצאים את קליבר 8R46 – מנגנון כרונוגרף אוטומטי, הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומגיע עם רזרבת כוח של 45 שעות.

המנגנון בגב השעון. מקור - Watchesbysjx.
המנגנון בגב השעון. מקור – Watchesbysjx.

את המנגנון ניתן לראות מבעד לגב השקוף של השעון, כשהוא מגיע עם מראה תעשייתי למדי ולא כזה שמשדר Haute Horlogerie או משהו בסגנון. המנגנון מגיע עם מנגנון בריחה קל משקל המיוצר בטכנולוגיית ה-MEMS של סייקו.

אז מה חדש בעצם?

כאמור, שחזור עם פרשנות מודרנית לשעון כרונוגרף אייקוני של סייקו. בעוד השעון המקורי הגיע בפלדת אל-חלד במראה טבעי, כאן מעדיפה סייקו את הציפוי השחור, שאמור להפוך את השעון לעמיד עוד יותר בפני שריטות. עם זאת, סייקו שומרת על הנגיעות של הכתום-לבן בלוח השעון ועל המחוגים הא-סימטריים בלוחות הקטנים, שהופכים כאמור את המראה הכללי של השעון למעניין הרבה יותר.

שעוני העצר המקוריים מ-1972. מקור - Watchesbysjx.
שעוני העצר המקוריים מ-1972. מקור – Watchesbysjx.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של סייקו, רפרנס SRQ045J1, יגיע במהדורה מוגבלת של 600 יחידות. הוא יהיה זמין לרכישה בבוטיקים של סייקו ואצל המשווקים המורשים שלה מסביב לעולם במהלך חודש פברואר הקרוב. תג המחיר שלו עומד על 3,000 דולרים.

פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף SRQ045. מקור - Watchesbysjx.
פרוספקס ספידטיימר כרונוגרף SRQ045. מקור – Watchesbysjx.

השורה התחתונה

אנחנו קצת חלוקים בדעה שלנו לגבי השעון החדש. מצד אחד סייקו בחרה בלוח שעון בגימור מט, מצד שני גוף השעון מבריק. מצד אחד, סייקו בוחרת בלוח עם שני לוחות קטנים, מה שאמור להקנות לשעון מראה נקי יחסית, אך מצד שני אנחנו רואים לוח שבמבט ראשון וגם שני נראה עמוס למדי. עם זאת, אי אפשר להתעלם מהשחזור והמחווה לשעוני העצר המקוריים והשחזור המודרני שלהם. מה שמשאיר אותנו עם תג מחיר, שמגביר עוד יותר את הדילמה שלנו לגבי השעון החדש והדעה שלנו לגביו – יש לנו הרגשה שתמורת 3,000 דולרים אפשר לקבל תמורה קצת יותר טובה למחיר מסייקו, גם אם לא במהדורה מוגבלת וגם אם לא עם ההילה של האולימפיאדה משנת 1972.

למעבר לאתר של סייקו.