אם אתם חובבי שעונים שמכירים מותגים נוספים חוץ מרולקס, אודמר פיגה, פטק פיליפ או ברייטלינג, סביר להניח שכשאתם שומעים את השם פרנק מולר, אתם חושבים על שעוני ה-Vanguard של המותג. סדרת השעונים שהפכה לסימן ההיכר של המותג ומגיעה בגוף בצורת חבית. יצרנית השעונים מג’נבה החליטה להרחיב את ליין השעונים שלה ולהשיק שעון צלילה חדש. אבל בחברה ככל הנראה החליטו שהם רוצים להישאר עם העיצוב המוכר של שעוני ה-Vanguard. לפחות ככל האפשר. התוצאה? פרנק מולר Skafander. שעון צלילה בעיצוב מחוץ לקופסה או מחזור גופי שעונים קיימים? הגורו יצא לבדוק.

אז מה חדש בעצם?

אם אתם עוקבים אחרי הגורו, החלק של מה חדש בעצם בדרך כלל מגיע אחרי סקירת המפרט הטכני והמנגנון. אבל במקרה של השעון הזה החלטנו לשנות מעט מהרגלנו. חשוב לציין כי לפרנק מולר כבר יש סדרת שעוני Skafander, אבל עד היום אי אפשר היה להתייחס אליה ממש כשעון צלילה. השעונים בסדרה הגיעו ללא בזל צלילה. בשעונים החדשים בפרנק מולר ניסו לתת לשעונים החדשים כיוון קצת יותר מתאים לשעוני צלילה, כפי שתוכלו לראות מיד ביחד עם הגורו.

באופן כללי, חשוב לציין כי מדובר ככל הנראה – לפחות ככל הידוע לגורו – בשעון הצלילה “הרשמי”, או לפחות הראשון שמוגדר כשעון צלילה, בתוך גוף חבית.

פרנק מולר Skafander – מפרט טכני

השעונים החדשים של פרנק מולר מגיעים בגוף החבית המוכר של פרנק מולר. גוף השעון עשוי מטיטניום בממדים של 46 מ”מ רוחב, 58 מ”מ גובה ו-15.6 מ”מ עובי. אם אתם מגרדים קצת בראש, אז הגורו בדק. זה לא בדיוק הממדים של שעוני ה-Vanguard, אבל מדובר בממדים דומים למדי. השעונים הם שעוני צלילה כאמור, אם כי הם עמידים למים בעומק של עד ל-100 מטרים. מספיק בשביל צלילות בבריכות בג’נבה או בריביירה הצרפתית. אבל לא בטוח שחובבי צלילה אמיתיים יסכימו לקרוא לשעון כזה “שעון צלילה”.

פרנק מולר Skafander. מקור - Watchilove.
פרנק מולר Skafander. מקור – Watchilove.

כפי שציינו, בפרנק מולר החליטו להפוך את שעוני ה-Skafander לשעוני צלילה. הדרך שבה בחרו בחברה לעשות זאת היא באמצעות הוספת בזל דקות לספירת הזמן לאחור במהלך צלילה. איך מוסיפים בזל לשעון בגוף בצורת חבית אתם שואלים? שאלה טובה. כמובן בתוך השעון כמובן ולא על הבזל החיצוני של השעון. הבזל למעשה מקיף את מחוגי השעון. האזור שבין הדקות 0 ל-20 צבוע בצבע שונה, כפי שאנו מכירים משעוני צלילה אחרים, אם כי אנו רגילים לראות שינוי בצבע או בדירוג על גבי הבזל בד”כ מהדקה ה-15 ומטה.

בזל הצלילה הפנימי. מקור - פרנק מולר.
בזל הצלילה הפנימי. מקור – פרנק מולר.

בזל הצלילה ניתן להזזה על ידי שני כפתורים בצד שמאל של השעון. הכפתורים ממוקמים בשעות 8 ו-10. על כפתור אחד אנו מוצאים את הכיתוב 1/1 ועל הכפתור השני אנו מוצאים את הכיתוב 5/5. כל כפתור מזיז את בזל הצלילה בהתאמה בדקה או ב-5 דקות. בין שני הכפתורים הללו אנו מוצאים כפתור נעילה הנועל את כל המנגנון הזה. כך בעצם נמנעים מהזזה לא רצויה של הבזל תוך כדי צלילה.

פרנק מולר Skafander – מנגנון

בתוך השעון אנחנו מוצאים את קליבר FM 2800-SK. מנגנון אוטומטי הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה. המנגנון מכיל 166 רכיבים בסך הכל ומגיע עם רזרבת כח של 42 שעות.

רצועות צבעוניות בצבע התואם לבזל הצלילה. מקור - Watchilove.
רצועות צבעוניות בצבע התואם לבזל הצלילה. מקור – Watchilove.

למרות השם המרשים שלו, מדובר במנגנון המבוסס על קליבר ETA 2892-A2. סוס עבודה שוויצרי שנמצא במגוון כמעט אינסופי של שעונים.

כמה זה עולה לנו?

השעונים החדשים בסדרת ה-Skafander של פרנק מולר יגיעו עם רצועת גומי במגוון רחב של צבעים. צבע הרצועה תואם במרבית הדגמים לצבע של 20 הדקות בסקלת הצלילה. תג המחיר שלהם עומד על כ-16,500 פרנקים שוויצריים. (אנחנו מודעים למחירים בתמונה למטה, אבל בפרסומים של פרנק מולר נכתב כי המחיר של השעונים עומד על 16,500 פרנקים שוויצריים, לא ברור לנו מקור הבלבול).

פרנק מולר Skafander. מקור - Watchilove.
פרנק מולר Skafander. מקור – Watchilove.

השורה התחתונה

אנחנו אוהבים יצירתיות וחדשנות בעולם השעונים. אנחנו אוהבים חברות שמנסות לצאת מחוץ לקופסה. אבל מה לעשות, ה-Skafander של פרנק מולר לא נראה לנו כמו שעון צלילה. הוא גם לא בדיוק מגיע עם מפרט טכני של שעון צלילה. הוא גם לא קריא במיוחד כמו שעון צלילה. אז למה להתעקש לקרוא לו שעון צלילה?

פרנק מולר Skafander. מקור - Watchilove.
פרנק מולר Skafander. מקור – Watchilove.

אם תהיתם דרך אגב, השם Skafander, דרך אגב, מגיע מהמילה הצרפתית Scaphandre – חליפת צלילה, אבל אלא אם חליפת הצלילה שלכם מגיעה מבית הוגו בוס, ארמני או פרדה, נראה לנו שאתם תעדיפו שעון צלילה אחר ולא את ה-Skafander.

למידע נוסף על הסדרה החדשה והדגמים החדשים באתר של פרנק מולר.