פרנק מולר משלבת באופן קבוע סגסוגות מיוחדות בסדרת שעוני ה-Vanguard שלה. בימים האחרונים פרנק מולר משיקה שני שעונים חדשים, שעושים שימוש בסגסוגת פלדה מיוחדת, פלדת דמשק, שיהיו זמינים לרכישה בבוטיקים שלה באסיה בלבד. פרנק מולר מחדשת כשהיא משתמשת בפלדה המיוחדת הזאת לא רק לגוף השעונים, אלא גם באחד מלוחות השעונים. פרנק מולר Vanguard Damas – מוזמנים להכיר את השעונים החדשים ביחד איתנו.

מה זה בכלל פלדת דמשק? 

פלדת דמשק (Damascus steel) הוא הכינוי שבו השתמשו בתרבויות אירופאיות לפלדה שעברה תהליך עיבוד מיוחד, במסגרתו הפכה הפלדה לחומר גלם משובח ששימש ליצירת חרבות וכלי נשק. פלדת הדמשק מגיעה עם מראה ייחודי, המזכיר מים זורמים תחת השפעה של רוח נושבת. במרוצת השנים ולאורך ההיסטוריה תהליך הייצור המקורי של פלדת הדמשק אבד, כשלמרות שרבים טוענים כי הם הצליחו לשחזר את התהליך המקורי, אין כל ודאות כי מדובר בתהליך המקורי.

חרב פרסית מהמאה ה-13 בפלדת דמשק. מקור - ויקיפדיה.
חרב פרסית מהמאה ה-13 בפלדת דמשק. מקור – ויקיפדיה.

פרנק מולר Vanguard Damas – מפרט טכני

פרנק מולר משיקה כאמור שני שעונים חדשים, כששניהם מגיעים בגוף שעון העשוי מפלדת דמשק. השעונים מגיעים בגוף בממדים זהים – רוחב של 42.5 מ״מ ואורך של 52.7 מ״מ, כשהעובי שלהם עומד על 12.6 מ״מ. השעונים עמידים למים בעומק של עד ל-30 מטרים.

פרנק מולר Vanguard Damas Racing. מקור - Watchesbysjx.
פרנק מולר Vanguard Damas Racing. מקור – Watchesbysjx.

השעון הראשון, Vanguard Damas, מגיע עם לוח העשוי מפלדת דמשק. השעון השני, Vanguard Damas Racing מגיע עם לוח סקלטון. שני השעונים מגיעים עם הספרות הערביות המוכרות של סדרת ה-Vanguard שמגיעות בזווית, עם תאריכון עגול בשעה 6.

פלדת הדמשק בלוח השעון. מקור - Watchesbysjx.
פלדת הדמשק בלוח השעון. מקור – Watchesbysjx.

הבדל נוסף בלוחות השעונים מגיע בספרות הערביות – בשעון ה-Racing אנו מקבלים ספרות ערביות בגוון מתכתי, בעוד בשעון ה-Damas הרגיל אנו מקבלים ספרות בצבע שחור. גם מחוגי השעון – שעות, דקות ושניות, מגיעים בצבע זהה לצבע של האינדקסים בכל אחד מהדגמים.

לוח סקלטון בדגם ה-Damas Racing. מקור - Watchesbysjx.
לוח סקלטון בדגם ה-Damas Racing. מקור – Watchesbysjx.

פרנק מולר Vanguard Damas – מנגנון

באופן די מפתיע, פרנק מולר משתמשת בשני מנגנונים שונים לשני השעונים. דגם ה-Damas מגיע עם קליבר FM 800-DT, מנגנון אינהאוס אוטומטי מבית פרנק מולר, הפועל בקצב של 28,800 ויברציות ומגיע עם רזרבת כוח של 42 שעות.

הלוחות המוכרים של סדרת ה-Vanguard. מקור - Watchesbysjx.
הלוחות המוכרים של סדרת ה-Vanguard. מקור – Watchesbysjx.

שעון ה-Damas Racing מגיע עם קליבר FM 2800-SQ01, מנגנון אוטומטי הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 42 שעות. למרות הנתונים הזהים, ה-FM 2800-SQ01 הוא מנגנון המבוסס על קליבר 2892 של ETA.

אז מה חדש בעצם?

כאמור, פרנק מולר אוהבת להשתמש בסגסוגות מיוחדות בשעוני ה-Vanguard שלה, כשהפעם היא משתמשת אמנם בפלדת אל-חלד, אבל במראה מיוחד. השעון המיוחד לטעמנו הוא דווקא שעון ה-Damas הרגיל, עם לוח פלדת הדמשק, שנחשב דווקא לדגם הבסיסי.

כמה זה עולה לנו?

כאמור, שני השעונים החדשים של פרנק מולר יהיו זמינים לרכישה בבוטיקים של החברה באסיה בלבד. רפרנס V 43 SC DT DAMAS, שעון ה-Damas הרגיל, מגיע במחיר של 13,400 דולרים. רפרנס V 43 SC DT RCG SQT DAMAS, שעון ה-Damas Racing, מגיע במחיר של 25,600 דולרים. השעונים מגיעים עם רצועת עור בכיסוי גומי, עם אבזם מתקפל.

פרנק מולר Vanguard Damas. מקור - Watchesbysjx.
פרנק מולר Vanguard Damas. מקור – Watchesbysjx.

השורה התחתונה

אפשר להגיד (ובצדק) שכל שעוני ה-Vanguard נראים אותו דבר, כפי שאפשר להגיד זאת על הרבה שעונים אחרים בעולם השעונים. עם זאת, פלדת הדמשק – וזה לא באמת משנה לנו אם מדובר בפלדה המתקבלת בתהליך הייצור המקורי או לא – מקנה מראה ייחודי לשעונים הללו וכזה שמבדיל אותם משעונים אחרים בסדרה.

למעבר לאתר של פרנק מולר.