קצת לפני שהסתיימה לה שנת 2021, השיקה סייקו שעון חדש בסדרת הפרסאז׳ שלה. פרסאז׳ פרסטיז׳ ליין אריטה לוח פורצלן. שעון במהדורה מוגבלת, שיגיע עם לוח פורצלן לבן – טכניקה שהפכה בשנים האחרונות למזוהה במיוחד עם סייקו. אריטה היא עיירה קטנה בקיושו, האי השלישי בגודלו בדרום-מערב יפן. אריטה עלתה לגדולה בתחילת המאה השבע עשרה, כאשר התגלה שם חימר המתאים לייצור פורצלן. מוצרי הפורצלן מאריטה זכו תוך זמן קצר להערכה רבה ביפן הודות לאיכות הגבוהה של האומנות שלהם. מוזמנים לגלות ביחד איתנו האם גם השעון החדש יזכה להערכה רבה של הגורו, בשל האומנות והאיכות שלו.

פרסאז׳ פרסטיז׳ ליין אריטה לוח פורצלן – מפרט טכני

השעון החדש של סייקו מגיע בגוף העשוי מפלדת אל חלד. גוף השעון מגיע בקוטר של 40.6 מ״מ ובעובי של 14.1 מ״מ. השעון מגיע עם צמיד מפלדת אל-חלד והוא עמיד למים בעומק של עד ל-100 מטרים.

פרסאז׳ פרסטיז׳ ליין אריטה לוח פורצלן. מקור - Watchilove.
פרסאז׳ פרסטיז׳ ליין אריטה לוח פורצלן. מקור – Watchilove.

גולת הכותרת של השעון הוא כמובן לוח השעון. כפי שציינו, השעון מגיע עם לוח פורצלן לבן עם נגיעות של גוון כחול, כשעל הגוון המיוחד נרחיב בהמשך. בלוח השעון אנו מוצאים לוח תאריכון קטן בשעה 6 ותצוגת רזרבת כוח בשעה 9. סייקו בוחרת בתצוגה לא שגרתית ופחות שכיחה של תצוגת התאריכון, כשבמבט ראשון אפשר לטעות ולחשוב שמדובר בלוח שניות קטן.

פרסאז׳ פרסטיז׳ ליין אריטה לוח פורצלן. מקור - Watchilove.
פרסאז׳ פרסטיז׳ ליין אריטה לוח פורצלן. מקור – Watchilove.

על לוח השעון אנו מוצאים ספרות רומיות ומחוגים בעיצוב וינטאג׳י, שמקנים לשעון הזה מראה דרסי-אלגנטי.

פרסאז׳ פרסטיז׳ ליין אריטה לוח פורצלן – מנגנון

סייקו משלבת בשעון את קליבר 6R27. מנגנון אוטומטי הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 45 שעות. קליבר 6R27 מגיע עם רוטור דו-כיווני ועם 29 אבני חן. הוא מצויד בפונקצית Stop-Seconds (עצירת מחוג השניות) והדיוק שלו עומד על 25+ עד 15- שניות ליום. לטובת מי שלא מכיר את קליבר 6R27, נציין כי הוא מבוסס על אבושה (ebauche) של קליבר 6R15, מנגנון שנחשב לתשובה היפנית ל-ETA 2824.

קליבר 6R27 בגב השעון והכיתוב לציון המהדורה המוגבלת. מקור - Watchilove.
קליבר 6R27 בגב השעון והכיתוב לציון המהדורה המוגבלת. מקור – Watchilove.

השעון יגיע עם גב שקוף, שיאפשר לנו לראות את מנגנון השעון. בגב השעון נמצא את הכיתוב מהדורה מוגבלת ואת המספר של השעון במהדורה, למשל – 0001/2000.

אז מה חדש בעצם?

תהליך הייצור של לוחות הפורצלן מורכב ונחשב לאומנות של ממש. מדובר בתהליך רב שלבי המשלב מיומנות, אומנות וגם לא מעט סבלנות. סייקו ניסתה לשחזר בלוחות השעונים את צבעי הלפיס לזולי – אבן חן שהייתה נפוצה עוד בימי הפרעונים וחביבה במיוחד גם על יצרניות השעונים השונות, כמו אומגה למשל.

לוח פורצלן עם נגיעות של גוון הלפיס לזולי. מקור - Watchilove.
לוח פורצלן עם נגיעות של גוון הלפיס לזולי. מקור – Watchilove.

סייקו משתמשת בטכניקת צביעה מסורתית הנקראת ״רורי זום״ (Ruri Zome), כשבטכניקה הזו ניתן לקבל בסוף התהליך גוון עדין מאוד של הצבע המבוקש. הטכניקה הזו מיושמת על מגוון רחב של מוצרי פורצלן מאריטה, כמו למשל צלחות החצובה מקיושו המעוטרות בעיצובי אנפה. לוח השעון מצליח ללכוד את הגוונים הרכים והבהירים של טכניקת הרורי זום, כשהם יוצרים אפקט נעים על פרק כף היד ולמתבוננים בשעון.

צלחות הפורצלן עם טכניקת הצביעה רורי זום. מקור -www.trocadero.com.
צלחות הפורצלן עם טכניקת הצביעה רורי זום. מקור -www.trocadero.com.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של סייקו, רפרנס SPB267J1, יגיע במהדורה מוגבלת של 2,000 יחידות. השעון יהיה זמין לרכישה אצל המשווקים המורשים של סייקו ברחבי העולם החל מחודש זה, ינואר 2022. תג המחיר שלו – 1,950 אירו.

פרסאז׳ פרסטיז׳ ליין אריטה לוח פורצלן. מקור - Watchilove.
פרסאז׳ פרסטיז׳ ליין אריטה לוח פורצלן. מקור – Watchilove.

השורה התחתונה

כפי שציינו, לוחות הפורצלן הפכו בשנים האחרונות למומחיות כמעט בלעדית של סייקו בעולם השעונים. במקרה של השעון החדש, שילוב טכניקת הצביעה המסורתית, הרורי זום, משדרג את המראה של הלוח ומעניק לו מראה קריר ונעים למבט. סייקו בחרה במנגנון אמין, שנחשב ל״סוס עבודה״ יפני, אך עם זאת לא מתקדם במיוחד, מה שהופך את תג המחיר של השעונים הללו, למרות העובדה שמדובר במהדורה מוגבלת, לנגיש יחסית. אז אם חיפשתם תוספת חדשה ומעניינת לאוסף שלכם לשנת 2022, יכול להיות שאתם צריכים דווקא לוח פורצלן? הגורו חושב שהיות ועדיין לא סיימנו את השבוע השני של 2022, אולי כדאי שתחכו קצת לפני שאתם שולפים את כרטיס האשראי. מצד שני, אם תקנו שעון כזה, אף אחד לא יבוא אליכם בטענות …

למידע נוסף על השעון החדש באתר של סייקו.