אודמר פיגה (Audemars Piguet) היא אחת היצרניות השוויצריות היחידות שעדיין נמצאות בבעלות משפחתית, ולא בבעלות תאגידית. יצרן זה נמצא בשורה אחת עם העילית של יצרניות שעוני היוקרה השוויצריים – פטק פיליפ (Patek Philippe), בריגה (Breguet), פיאג’ה (Piaget), ייגר לה-קולטרה (Jaeger LeCoultre), ושרון קונסטנטין (Vacheron Constantin) – אלו רק חלק מהשמות שנחשבים כמתחרים באותה הקטגוריה. כמו כל יצרן אחר, גם אודמר פיגה לא נולדה לתוך העולם הזה כאייקון, אלא עברה כברת דרך, כאשר הנ”צ המשמעותי ביותר של היצרן הזה היה האודמר פיגה רויאל אוק – שעון עליו סיפרנו בהרחבה, שהכניס בעצם לשוק שעוני היוקרה קטגוריה חדשה לחלוטין – קטגוריית ה-“ספורט אלגנט”.

audemars piguet code11.59 self winding
לא שעון טיפוסי של אודמר פיגה (מקור: Monochrome Watches)

הרויאל אוק ממשיך לקצור פירות עד היום, והמשפחה שלו הלכה והתרחבה – בשנות ה-90 נולד הרויאל אוק אופשור (גם עליו נכתוב בהרחבה בקרוב), בהמשך הרויאל אוק קונספט, וגם ליין המילינרי של אודמר פיגה הצטרף לחגיגה – שעונים שנוטים לכיוון הDress יותר משאר הליין של היצרן, עם לוחות בתצורה א-סימטרית ייחודית. יחד עם אלו, ישנו ליין ה-“ג’ולס אודמר”, שעוני ה-Dress הסולידיים של היצרן.

אבל… זה בעצם הכל. יצרן עילית, עם חמישה ליינים של שעונים – כאשר רק שניים לא שייכים למשפחת הרויאל אוק. אז נכון, הדגם נמכר היטב, על כל סוגיו, אבל גם באודמר פיגה הבינו שאסור להם לשקוט על השמרים. אפשר לפרש את ההשקה הזו במגוון צורות – אולי זה הגיע ממקום של תצוגת תכלית, אולי מישהו בהנהלת החברה הבין שהם צריכים “להתפרש” לשווקים נוספים, אבל בסופו של דבר – אודמר פיגה מביאה לנו את הבשורה הכי חמה של תערוכת SIHH2019 עד כה, ומדובר בבשורה ענקית. עד כמה ענקית ? זהו למעשה הליין הכל חדש הראשון של אודמר פיגה מאז שנת 1972 – עת הוצג הרויאל אוק לראשונה. הליין מכיל לא פחות מ-6 דגמים חדשים, 13 רפרנסים שונים, ו-3 מנגנונים חדשים.

הדרך של אודמר פיגה ניכרת כבר בבחירת השם – CODE11.59. זה נראה במבט ראשון כמו שם של שעון קונספט כולשהו, אבל אלו למעשה ראשי תיבות מלאי סימליות, לפי היצרן:

  • C- Challange: לעבור את גבולות עבודת-היד עוד ועוד
  • O – Own: המורשת והשושלת של היצרן
  • D – Dare: להמשיך ולפעול לפי האמונות והדרכים הקיימות
  • E – Evolve: לעולם לא להשאר במקום, להמשיך להתפתח
  • 11.59: הדקה האחרונה לפני יום חדש

ואכן, הדגם החדש שונה מכל מה שראינו מאודמר פיגה עד היום. בראש ובראשונה, זהו שעון Dress לכל דבר ועניין – קייס עגול ואלגנטי רצועת עור, ובתוך כך, ישנם עדיין אלמנטים מוכרים: גימורים ברמה הגבוהה ביותר שיש לאודמר פיגה להציע, סימני היכר של צורת המטומן של הרויאל אוק, צורה שכל כך מזוהה עם היצרן, ומנגנוניי אין האוס לכל הליין. בואו נראה מה בעצם יש לנו כאן:

CODE11.59 Self Winding

זהו הדגם הבסיסי של סדרת ה-CODE11.59 החדשה. שלושה מחוגים, תאריכון בין השעות 3 ל-4, ומסילה מוגבהת בחלקו החיצוני של הלוח עם סימוני שניות. הקייס בקוטר 41 מ”מ, וניתן להזמינו בזהב ורוד 18K או זהב לבן 18K. באופציית הזהב הורוד, תוכלו לקבל לוח לבן או שחור, כאשר עם קייס הזהב הלבן, תהינה האופציה לקבל את השעון עם לוח שחור או כחול. את הדגם הזה מניע מנגנון קליבר 4302, הראשון אשר זוכה לבחורה במסגרת הליין החדש, ששוכן מאחוריי גב-קייס שקוף ולו רזרבת כוח של כ-70 שעות. מחירו של דגם זה מתחיל מ-25,000 פרנק שוויצרי.

audemars piguet code11.59 self winding
אודמר פיגה CODE11.59 בגירסאת ה-Self Winding (מקור: Monochrome watches)

CODE11.59 כרונוגרף

הכרונוגרף של סדרת ה-CODE11.59 יהיה כנראה הדגם המדובר ביותר מבין שעוני הסדרה החדשה. מבנה הקייס, בקוטר 41 מ”מ, נשאר זהה כמו בדגם ה-Self Winding, אך כאן – המסילה העליונה מכילה טכימטר. תת-חוגות הכרונוגרף ממוקמות במערך טיפוסי של 3-6-9, התאריכון נותר במקומו – בין השעות 3 ל-4, וגם דגם זה זמין בזהב ורוד 18K או בזהב לבן 18K, כאשר הבחירה במקרה זה תהיה מבין לוחות בצבע כחול או שחור. מה שהופך את הדגם הזה למדובר כל כך הוא מנגנון האין האוס כרונוגרף החדש של אודמר פיגה, הקליבר 4400. אודמר פיגה שמו דגש ניכר במנגנון זה על ביצועים ויעילות, ויש לו רזרבת כוח של כ-70 שעות, וזהו למעשה המנגנון השני שזוכה לבכורה מבית היצרן בליין החדש. מחירו של ה-CODE11.59 כרונוגרף צפוי לעמוד על 39,500 פרנק שוויצרי.

audemars piguet code11.59 chronograph
הכרונוגרף של CODE11.59 (מקור: Monochrome Watches)

דווקא שני הדגמים האלו, שאמורים להיות הלחם והחמאה של סדרת ה-CODE11.59 החדשה, זכו עד כה לביקורות לא אוהדות ברחבי הרשת. הגורו אומנם לא מדד והתרשם פיזית מהדגמים, אך מהתמונות שהפיצה אודמר פיגה בהודעתה לעיתונות על הליין החדש, המראה של ה-Self Winding והכרונוגרף פשוט למדי, בטח בהשוואה לשאר הליינים של אודמר, עם כל הנגיעות העיצוביות האופייניות.

CODE11.59 Perpetual Calendar

כיאה לליין שעוני Dress חדש לחלוטין, גם כאן מוצג שעון עם מספר קומפליקציות – מערכת של יום בשבוע, תאריך בחודש, חודש, שנה ו-Moonphase. דגם זה מיוצר מזהב ורוד 18K, והלוח היחודי שלו, שצבוע בכחול עמוק, מציג אילוסטרציה של שמי לילה מלאי כוכבים. דגם זה מונע על ידי קליבר 5134, מנגנון אשר מניע גם את דגמי הרויאל אוק בעלי ה-Perpetual Calendar, והוא תומחר בכ-69,500 פרנק שוויצרי.

audemars piguet code11.59 perpetual calendar
הלוח המיוחד ביותר בסדרת ה-CODE11.59 (מקור: אתר אודמר פיגה הרשמי)

CODE11.59 Self Winding Tourbillon 

זהו דגם הטורביון של סדרת ה-CODE11.59. על הלוח מופיעים מחוגי השעות והדקות בלבד, כאשר מעל לשעה 6 מופיע הטורביון עצמו. דגם זה מונע על ידי קליבר 2950, המנגנון השלישי של אודמר פיגה אשר זוכה לחשיפה במסגרת הצגת הליין החדש, והחוגה השחורה עשוייה אמייל. גם כאן, הקייס בקוטר 41 מ”מ ועשוי זהב ורוד. מחירו של דגם הטורביון של סדרת ה-CODE11.59 יהיה 129,000 פרנק שוויצרי.

audemars piguet code11.59 self winding tourbillon
גם טורביון לא נעדר מסדרת ה-CODE11.59 החדשה (מקור: Monochrome Watches)

CODE11.59 Self Winding Tourbillon Openworked

כאן, דגם הטורביון של ה-CODE11.59 מקבל וריאציית “סקלטון” מלאה, כאשר המנגנון חשוף לחלוטין לעני הצופה, הן מצד הלוח והן מצד גב הקייס. מסילת השניות, שמככבת בכל דגמי השעון, מוגבהת היטב מעל למנגנון, והוא עצמו מעוטר במגוון גשרים שחורים שמהווים ניגוד לחלקי הזהב והמתחת העדינים. קייס בקוטר 41 מ”מ עשוי זהב ורוד מככב גם כאן, והוא מונע על ידי מנגנון מתיחה ידנית – קליבר 2948. מחירו של דגם זה 175,000 פרנק שוויצרי.

audemars piguet code11.59 tourbillon openworked
כיאה לליין שעוני Dress חדש, גם כאן מוצגת וריאציית סקלטון (מקור: אתר אודמר פיגה הרשמי)

CODE11.59 SUPERSONNERIE

זהו כנראה השעון המיוחד ביותר בליין החדש. למראית עין, מדובר בשעון פשוט עם תת-חוגה נפרדת לשניות, minute repeater, על גבי לוח כחול עמוק, אבל מתחת ללוח הוא מסתיר “מערכת סאונד” – סדרת גונגים מכאניים, בפיתוח של אודמר פיגה, פיתוח שמאפשר להעלים רעשי רקע נלווים. הדגם מונע על מנגנון מתיחה ידנית – קליבר 2953, והוא תומחר בכ-295,000 פרנק שוויצרי.

audemars piguet code11.59 supersonnerie
מנגנון גונגים מכאניים (מקור: אתר אודמר פיגה הרשמי)

סדרת ה-CODE11.59 הלכה רחוק מאוד מה-DNA העיצובי המוכר של אודמר פיגה. נכון, אלמנטים מסויימים של המראה המתומן הייחודי של סדרת הרויאל אוק כן נוכחים בנקודות מאוד מסויימות בשעוני הסדרה האלו, אבל קשה יהיה לומר בוודאות שאלו הם בני משפחה בלתי נפרדים של הרויאל אוק וצאצאיו. מנגד, אודמר פיגה החליטו כי סדרת הרויאל אוק צריכה חיזוק, וכך נולדה לה סדרת ה-CODE11.59. אודמר פיגה תייצר בסך הכל כ-2000 יחידות של ליין ה-CODE11.59 בשנה הקרובה, כך שאם הדגם מצא חן בעיניכם – מהרו לבוטיק הקרוב לביתכם.

לאתר אודמר פיגה העולמי