קרטיה ידועה בזכות היותה יצרנית תכשיטים מהמובילות בעולם, וגם ענף השענות של היצרן נחשב כאחד מהמובילים בתחום. יצרן זה ידוע בעיצוביו הנחשקים והאייקוניים. נוסף לכך, יצרן זה היה הראשון שייצר שעון טייסים אמיתי, בשנת 1904 – הלוא הוא הקרטיה סאנטוס, שכתבה עליו תעלה כאן בווטש גורו כבר ביום שני הקרוב.

הטונאו של קרטיה, שהוצג ב-1906 (שנתיים בלבד אחרי הסנטוס), קרא תיגר על שעוני הכיס העגולים הטיפוסיים של אותה התקופה. זוהי אחת מסדרות השעונים האייקוניות הוותיקות ביותר כיום. המבנה הריבועי-מעוגל של הדגם נחשב לאייקון מזה שנים רבות, ולקראת תערוכת SIHH 2019, קרטיה מציגה שני דגמים חדשים של סדרת הטונאו (“חבית” בצרפתית).

קרטיה טונאו משנת 1908
קרטיה טונאו משנת 1908 (מקור: timeandwatches)

שני הדגמים החדשים שהוצגו מכילים בתוכם את כלל המאפיינים העיצוביים הטיפוסיים של קרטיה: ספרות רומיות, ברגים על רגלי השעון, אבן קבושון על גבי הכתר ורצועת עור. הדגם הראשון הוא הוריאציה “הפשוטה” יותר של הטונאו – לוח נקי מכל קומפליקציה, מחוג שעות ודקות בלבד (ללא מחוג שניות כלל), והוא יוצע בקייס עשוי רוז גולד או פלטינה. הספרות הרומיות עשויות רודיום, והן בולטות מעל ללוח הלבן – צבען שמפניה בגרסאת הרוז גולד של הקייס, וכסוף בגירסאת הקייס עשוי הפלטינה. גירסאות הפלטינה עם אבן הקבושון האדומה על הכתר, הן מהדורה מוגבלת ומיוצרות ב-100 יחידות בלבד. השעון מונע על ידי מנגנון קליבר 1917 MC, מנגנון מתיחה ידנית עם רזרבת כוח של 38 שעות, ובניגוד לאבות אבותיו מתחילת המאה – השעון הזה עמיד למים.

קרטייה טונאו, מימין: גרסאת הפלטינה המוגבלת, משמאל: גירסאת הרוז גולד
קרטייה טונאו, מימין: גרסאת הפלטינה המוגבלת, משמאל: גירסאת הרוז גולד (מקור: אתר קרטיה הרשמי)

הדגם השני שהוצג הוא וריאציית סקלטון לטונאו – לוח וגב קייס שקופים לחלוטין, בעלת קומפליקציית שני אזורי זמן. לשעון שני כתרים, גם הוא כמובן עם רצועת עור, אך קוטר הקייס במקרה זה מעט גדול יותר מהדגם הרגיל. הסקלטון מהווה הנצחה לדגם Tonneau XL dual time zone, שהכיל שני מנגנונים שונים, אחד לכל אזור זמן. במקרה של השעון שלפנינו, קרטיה משתמשת במנגנון אחד בלבד – קליבר 9919 MC, מנגנון בתדר של 4Hz, המהווה 28,800 פעימות בשעה, ולו רזרבת כוח של 60 שעות. השעון הזה, בשתי גירסאותיו – רוז גולד ופלטינה – מיוצר בכמות של 100 יחידות בלבד לכל מתחת, כאשר אליהן מתווספת מהדורה סופר מוגבלת נוספת משובצת יהלומים, שתיוצר בהיקף של כ-20 יחידות בלבד, עם קייס עשוי פלטינה.

דגמי הסקלטון של הטונאו, עם אזור זמן כפול. מימין: גרסאת הרוז גולד, משמאל: גירסאת הפלטינה
דגמי הסקלטון של הטונאו, עם אזור זמן כפול. מימין: גרסאת הרוז גולד, משמאל: גירסאת הפלטינה (מקור: אתר קרטייה הרשמי)

לאתר קרטייה העולמי