בשנת 2020 הציגה גרנד סייקו את שעון הגרנד סייקו T0. שעון טורביון עם מנגנון כח רציף (Constant Force). עבור גרנד סייקו מדובר היה ביצירה הורולוגית מפיעה יחסית, שכן החברה שמה דגש רב על יצירת שעונים ״פשוטים״ ככל האפשר – כלומר, ללא קומפליקציות ״לא שימושיות״. אבל כנראה שגם ביצרנית היפנית הבינו שהם צריכים להציג מדי פעם יצירות מופת הורולוגיות, אולי רק כדי ״להראות לשוויצרים״ שגם היפנים יכולים. במסגרת תערוכת Watches & Wonders 2022 קיבלנו את יצירת המופת ההורולוגית הבאה של גרנד סייקו, קודו טורביון SLGT003, או בשמו המלא באנגלית – Kodo Constant-Force Tourbillo SLGT003. מוזמנים להכיר אותו ביחד עם הגורו.

קודו טורביון SLGT003 – מפרט טכני

השעון החדש של גרנד סייקו מגיע בגוף העשוי מפלטינה בשילוב טיטניום. הקוטר של השעון עומד על 43.8 מ״מ והעובי שלו עומד על 12.9 מ״מ.

קודו טורביון SLGT003. מקור - watchesbysjx.
קודו טורביון SLGT003. מקור – watchesbysjx.

גרנד סייקו משתמשת בטיטניום בשם Brilliant Hard Titanium (טיטניום קשיח מבריק). סגסוגת טיטניום ייחודית הניתנת לליטוש שמוביל לברק בוהק יותר מטיטניום רגיל.

קודו טורביון SLGT003. מקור - watchesbysjx.
קודו טורביון SLGT003. מקור – watchesbysjx.

לוח השעון הוא לוח סקלטון מרהיב, המאפשר לנו להתרשם ממנגנון השעון, המשובץ באבני החן שמוסיפות נגיעות צבעוניות נהדרות למראה הכסוף -אפור של השעון כולו. השעון מגיע עם רצועת עור עגל שחורה, כשהוא עמיד למים בעומק של עד ל-100 מטרים.

קודו טורביון SLGT003 – מנגנון

בתוך השעון שוכן מנגנון חדש מבית גרנד סייקו, קליבר 9ST1. מנגנון מתיחה ידנית הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 48 שעות.

קודו טורביון SLGT003. מקור - watchesbysjx.
קודו טורביון SLGT003. מקור – watchesbysjx.

עבור גרנד סייקו מדובר במנגנון הראשון שמשלב את הטורביון עם מנגנון כוח קבוע. אם תרצו, שניים מהביטויים המובהקים ביותר בהורולוגיה לשמירת זמן מדויקת ככל האפשר. גרנד סייקו מביאה לידי ביטוי את המנגנון הזה בצורה נהדרת, כשמנגנון הכוח הקבוע משולב בטורביון. כתוצאה מכך, שני ״קרונות״ (Carriage) ממוקמים מתחת לגשר הטורביון.

שילוב מנגנון הטורביון עם מנגנון הכוח הקבוע. מקור - watchesbysjx.
שילוב מנגנון הטורביון עם מנגנון הכוח הקבוע. מקור – watchesbysjx.

הכוח זורם מהתוף אל כלוב הרמונטואר, המקיף את כלוב הטורביון שבתוכו. לכלוב יש קפיץ חיץ ספירלי שיושב ישירות מתחת לכלוב הטורביון, כשהוא מכיל מספיק מומנט מאוחסן כדי להניע את כלוב הטורביון למשך שניה אחת. לאחר מכן, כלוב הטורביון משחרר את מנגגנון הרמונטואר לאחר שניה אחת בלבד (או 8 פעימות, היות והמנגנון הוא מנגנון 4 הרץ) על כלוב הטורביון יש משטח לאבני חן, המשחרר גלגל ראצ׳ט בעל חמש שיניים, המאפשר לכלוב הרמונטואר להסתובב צעד קדימה, כדי להטעין את קפיץ החיץ מחדש.

יצירת מופת הורולוגית. מקור - watchesbysjx.
יצירת מופת הורולוגית. מקור – watchesbysjx.

לאחר מכן, התהליך הזה חוזר על עצמו, כך שבעצם המומנט שהטורביון מקבל הוא בחלק שווה בכל שנייה ומכאן שהטורביון פועל בקצב קבוע.

הקומפליקציה הזאת מביאה לשמירת זמן מעולה לפי גרנד סייקו. המנגנון מדורג ל-5+/3- שניות ביום בתנאי בדיקה סטטיים. גרנד סייקו לא מספרת יותר מדי על תנאי הבדיקה הללו, אבל על פי ההערכות מדובר בבדיקות המקבילות לבדיקות כרונומטר של ה-COSC. עם זאת, גרנד סייקו אומרת כי הסטייה היומית המשוערת היא בטווח של 5+/1- שניות ביום, במהלך ענידה יומיומית רגילה של השעון.

אז מה חדש בעצם?

בראיון שהעניק למגזין Watchesbysjx בשנה שעברה הבטיח מנכ״ל גרנד סייקו, אקיו נאיטו (Akio Naito) כי החברה ״לא מתכוונת לגרום למעריציה לחכות זמן רב״ עד להשקת יצירת המופת ההורולוגית החדשה הבאה של החברה. כפי שאפשר לראות עם השעון החדש, הוא ללא ספק הצליח לקיים את ההבטחה שלו. גרנד סייקו למעשה לקחה את יצירת המופת ההורולוגית שלה ושידרגה אותה צעד אחד קדימה, עם תוספת מנגנון הכוח הקבוע.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של גרנד סייקו, רפרנס SLGT003, מגיע במהדורה מוגבלת של 20 יחידות. תג המחיר שלו עומד על 44 מיליון ין יפניים. אם זה נשמע לכם הרבה, גרנד סייקו יסכימו לקבל ממכם גם אירו, כשבמקרה של השימוש במטבע האירופאי, תצטרכו לשלם 370 אלף אירו ״בלבד״ עבור השעון …

קודו טורביון SLGT003. מקור - watchesbysjx.
קודו טורביון SLGT003. מקור – watchesbysjx.

השורה התחתונה

שנתיים בלבד לאחר השקת יצירת מופת הורולוגית אחת, גרנד סייקו מרימה את הרף שקבעה גבוה עוד יותר, עם השקת ה-SLGT003 המרהיב, שעון שמביא לידי ביטוי את היכולות ההורולוגיות הנפלאות של החברה, עם מראה שהוא קצת פחות גרנד סייקו עם הסגנון היפני המסורתי שלה, אבל מרהיב לא פחות מכל שעון מקביל שמגיע אלינו משוויץ. תג המחיר? על יצירות אומנות משלמים בהתאם, כשלא היינו מופתעים גם אם גרנד סייקו הייתה מצמידה לשעון הזה תג מחיר גבוה יותר …

למעבר לאתר של גרנד סייקו.