בחודשים האחרונים כתבנו כאן במגזין על מגוון רחב של קומפליקציות בעולם שעוני היוקרה. בתור חובבי שעונים, המונח הזה שגור על לשוננו ונשמע חלק בלתי נפרד מהעולם הזה, ממש כמו מנגנון, בזל או לוח שעון. אבל לא מעט קוראים הזכירו לנו שחלק מהם עושים את הצעדים הראשונים שלהם בעולם השעונים. קוראים שנחשפו לעולם הקסום הזה רק לאחרונה ובעוד אנחנו מדברים כאן על קומפליקציות מתקדמות ו-Haute Horologie, הם לא מבינים על מה אנחנו מדברים. אז החלטנו לפתוח את כתבות המגזין שלנו לשנת 2022 עם כתבה שתסביר מה זה בכלל קומפליקציות בעולם שעוני היוקרה, מהן סוגי הקומפליקציות שיש ולמה בכלל אנחנו צריכים אותן. מוזמנים להכיר את המונח הזה ביחד עם הגורו. 

קומפליקציות בעולם שעוני היוקרה – מה זה בכלל?

ההגדרה הבסיסית בעולם שעוני היוקרה לקומפליקציות היא – כל פונקציה של השעון שקיימת מעבר להצגת הזמן. בהצגת הזמן אנחנו מדברים על תצוגת שעות, דקות ושניות. למען האמת, ישנו ויכוח בקרב חובבי שעונים אם מחוג השניות נחשב באמת לקומפליקציה. הרקע לויכוח הזה? השעונים הראשונים בעולם, בין אם מדובר בשעוני כיס, קיר או שולחניים, הציגו את השעות והדקות בלבד. כפי שסיפרנו לכם לפני כשבועיים, מחוג השניות הופיע אמנם לראשונה כבר במאה ה-15, אבל הוא היה ״נספח״ למנגנון השעות והדקות ולמעשה התווסף למנגנונים קיימים ולכן הוא נחשב כקומפליקציה. 

שעון ה-GMT MASTER II עם קומפליקציית GMT. מקור - רולקס.
שעון ה-GMT MASTER II עם קומפליקציית GMT. מקור – רולקס.

קומפליקציות הן למעשה פונקציות כאלו ואחרות, כפי שתיכף נראה, שמופיעות על השעון (תיכף נחזור למשפט הזה), שמטרתן לשפר או לייעל את החיים של עונד השעון. טוב נו, אולי ״לייעל״ את החיים של עונד השעון זה ביטוי קצת בומבסטי, אבל בואו נסכם על להקל על החיים של עונד השעון. למשל – קומפליקציית הכרונוגרף שמאפשרת מדידה של זמנים או קומפליקציית ה-GMT, המאפשרת לעונד השעון לעקוב אחר שני אזורי זמן שונים בו זמנית. 

כפי שציינו, קומפליקציות מופיעות על השעון. חשוב לדייק ולהסביר שלא מדובר רק בלוח השעון. ישנן קומפליקציות, כמו מד רזרבת כוח למשל (לטובת קוראינו שלא מכירים את המושג – רזרבת כוח היא הזמן שנותר למנגנון השעון לעבוד מבלי שנמתח את הקפיץ הראשי – בצורה ידנית או אוטומטית), שפעמים רבות תופיע בגב השעון, כשהיא משולבת במנגנון.

קומפליקציות בעולם שעוני היוקרה – למה אנחנו צריכים את זה בכלל? 

כפי שציינו, קומפליקציות נועדו להקל על עונד השעון, על ידי הוספה של פוקנציות שונות. אבל מתי התחילו עם זה בכלל ולמה התחילו עם זה? תרשו לנו להחזיר אתכם לכתבת מגזין נוספת שלנו – יצרני השעונים של המלך. בכתבה תיארנו את המניפסט המעניין של פרנסואה בליארד. יצרן שעונים צרפתי שהיה בעצמו יצרן השעונים של המלך בשנת 1767. בליארד מתאר במרמור רב את העובדה שיצרני השעונים ״ממציאים״ קומפליקציות חסרות תועלת, לדעתו, כמו קומפליקציית מצב ירח (תצוגת החלק הנראה של הירח מכדור הארץ), במקום להתמקד בשיפור הדיוק והאמינות של מנגנוני השעונים שלהם. 

קומפליקציית מצב ירח מבית פרדריק קונסטנט. מקור - Truefacet.
קומפליקציית מצב ירח מבית פרדריק קונסטנט. מקור – Truefacet.

הוספת קומפליקציות לשעונים אמנם התחילה שנים רבות לפני כן, אבל המאה השמונה עשרה תרמה לא מעט קומפליקציות לעולם השעונים. למה דווקא בתקופה ההיא? כפי שהזכרנו בכתבה, אותם יצרני השעונים של המלך היו צריכים ״להצדיק את התואר״ ובעיקר – את המשכורת שקיבלו מאותם מלכים. אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת הייתה באמצעות פיתוח-המצאה של קומפליקציות שלא היו קיימות עד אז. הקומפליקציות הללו עזרו לאנשי האצולה להציג את העושר והמעמד שלהם.

מה הקשר בין אייפון 13 וקומפליקציות בשעוני יוקרה?

אם נרצה דוגמה דומה לימים אלו, אפשר להשוות זאת למירוץ אחרי האייפון הבא. לפחות בשנים הראשונות להמצאת האייפון, אפל הוסיפה כל פעם תכונה חדשה כזאת או אחרת לסמארטפון שלה. ימים מרגע הופעת האייפון החדש למכירה, רבים מיהרו לשדרג את הסמארטפון הישן שלהם. בלא מעט מקרים, מדובר היה בסמארטפון בן מספר שבועות עד חודשים. אז למה הם מיהרו לשדרג אותו? יכול להיות שחלק ממשדרגי האייפון רצו לעשות זאת כדי ליהנות מהתכונות החדשות שהציע הסמארטפון החדש.

עם זאת, מחקר פסיכולוגי שבדק את הנושא, הראה כי היות ואפל שינתה בדרך כלל את העיצוב בכל מכשיר אייפון חדש שיצא לשוק, אנשים לא רצו להיראות עם אייפון בעיצוב ״ישן״ ומיהרו לשדרג את הסמארטפון הישן שלהם. אנשים חשבו כי העובדה שהם ייראו בציבור עם אייפון ״ישן״ תשדר שהם לא מצליחים ולא מרוויחים מספיק. למעשה, האייפון שימש עבורם כסמל סטטוס, אולי הרבה מעבר לסמארטפון.  

עכשיו בואו ונחזור למאה השמונה עשרה. איש אצולה שרצה להציג את העושר שלו והמעמד שלו, לא יכול לרכוש אייפון 13 או את המקבוק פרו החדש. הגאדג׳טים החמים של אותה תקופה היו שעונים. חשוב להדגיש כי באותה תקופה אנחנו עדיין לא מדברים על שעוני יד, אלא בעיקר על שעוני קיר, שעונים שולחניים ושעוני כיס. 

יצרני השעונים השתמשו בקומפליקציות כסוג של ״שדרוג״ כדי ״למכור״ את השעונים שלהם לאנשי האצולה. אותם אנשי אצולה מצידם, מיהרו לרכוש את השעונים החדשים עם הקומפליקציות החדשות, כדי להראות את עושרם ומעמדם. השעונים היו סוג של ״תחרות״ בין חברי מעמד האצולה באותם שנים, כשהם מיהרו לרכוש שעונים חדשים עם כל הופעה של קומפליקציה חדשה שהופיעה בעולם.

קומפליקציות – זה באמת הכרחי?

האם העובדה ששעון היד שלכם מציג אזור זמן נוסף או מסוגל למדוד זמן בדיוק של מאית השניה באמת חשובה לכם? יכול להיות שאתם גם שואלים את עצמכם, מי באמת צריך לדעת באיזה שעה בדיוק השמש מגיעה לשיא הגובה שלה בשמים או את מי זה מעניין לכל הרוחות מה מצב הירח ולמה לא להסתכל פשוט בשמים ולראות את הירח בעצמכם? הרי היום כל סמארטפון, פשוט ככל שיהיה, יכול להציג אינספור אזורי זמן בו זמנית, למדוד זמן עם דיוק של אלפית השנייה ולהציג כל מידע אסטרונומי שנרצה בלחיצת כפתור. אז למה זה כל כך מיוחד שהקומפליקציות הללו מופיעות כיום בשעוני יד? 

שעון משוואת זמן של ושרון קונסטנטין. מקור - hautehorlogerie.
שעון משוואת זמן של ושרון קונסטנטין. מקור – hautehorlogerie.

כאן צריך לחזור למאה השבע עשרה והשמונה עשרה ולזכור שכשאנחנו מדברים על שעוני יוקרה – אנחנו מדברים על שעונים מכאניים. אנחנו מדברים על טרום עידן הקוורץ. לפני התקופה שבה שעון קוורץ יפני בעלות של כמה עשרות שקלים או הסמארטפון שקיבלת ממקום העובדה הפכו את תצוגת הזמן למשהו פשוט מאוד וקל מאוד. 

באותה תקופה, אם רציתם למדוד זמן או לדעת מה מצב הירח בלילה ערפילי (נתון שחשוב לימאים לחישוב גאות ושפל), הייתם צריכים להסתמך על גלגלי השיניים והמנגנונים המכאניים ששולבו בשעונים והיו אחראים לתצוגות הללו. אז אפשר לראות את המירוץ בין השענים באותן שנים כסוג של תחרות חסרת תכלית שנועדה להצדיק את המשכורת שלהם, אבל אפשר לראות זאת גם כמירוץ חימוש, במסגרתו קיבלנו מנגנוני שעונים מסובכים יותר ויותר, מרהיבים יותר מבחינה הורולוגית וויזואלית, שמלווים אותנו עד היום. 

למעשה, אם מתעמקים קצת במכניקה מאחורי חלק מהקומפליקציות המפורסמות ומבינים את המורכבות שעומדת מאחוריהם ולוקחים בחשבון שהמציאו אותם בתקופה שבה לא היו מחשבים, שלא לדבר על תוכנות הנדסה ושרטוט שמאשפרות לראות איך מנגנון יעבוד עוד לפני שמייצרים אותו, מבינים שמדובר בהישגים הורולגיים ומכניים יוצאי דופן. 

קומפליקציות כיום

בימים אלו, קומפליקציות נשארו חלק מעולם השעונים משתי סיבות – אסתטית-ויזואלית ושיווקית.

מבחינה אסתטית, תצוגות כמו מצב ירח, גאות ושפל או לוח שנה נצחי, בעיקר משדרגות את המראה של השעון.

כפי שציינו, שעון ״פשוט״ או ללא קומפליקציות מציג שעות, דקות ואולי גם שניות (לא חובה, כפי שהסברנו). אם אתם מצליחים לתאר לעצמכם לוח שעון כזה, אתם מבינים שמדובר בלוח שעון פשוט ונקי למדי. 

תוסיפו לו קומפליקציה כמו תצוגת מצב ירח, לוח שנה נצחי, כרונוגרף עם תוספת הכפתורים לגוף השעון וקיבלתם שדרוג ויזואלי מרשים. 

מבחינה שיווקית, הקומפליקציות עוזרות ליצרניות השעונים למכור לנו את השעונים שלהם במחיר גבוה יותר. שעון ״פשוט״ (ללא קומפליקציות) של יצרנית מסוימת יעלה X. קחו את אותו שעון עם פונקציית תאריכון, כרונוגרף או מצב ירח ואתם מקבלים מחיר גבוה יותר מאותו X. 

בסופו של דבר, חשוב לזכור כי היום, כל קומפליקציה שעולה בראשכם, תוכלו לקבל את המידע שהיא מספקת בצורה נוחה הרבה יותר, מדויקת הרבה יותר ובעיקר – זולה הרבה יותר משעון יוקרה שוויצרי, באמצעות סמארטפון או מחשב כזה או אחר. 

HIGH COMPLICATIONS – מספר גבוה של קומפליקציות

אחד המושגים היוקרתיים ביותר בעולם השעונים הוא HIGH COMPLICATIONS. התרגום המילולי של המילה HIGH הוא גבוה, אבל בעולם השעונים המונח HIGH COMPLICATIONS מתייחס למספר גבוה של קומפליקציות. למעשה, מדובר בקרם דה לה קרם של עולם שעוני היוקרה. שעונים שמגיעים בדרך כלל בצורה של שעוני כיס.

שעון כמו הושרון קונסטנטין 57260, השעון עם מספר הקומפליקציות הגבוה ביותר בעולם – 57 קומפליקציות, או שעון ״פשוט יותר״, כמו הפטק פיליפ קליבר 89 שמגיע ״רק״ עם 33 קומפליקציות. קליבר 89 למשל הוא שעון שנמכר כבר מספר פעמים בכמה מיליוני דולרים כל פעם. ל-57260 של ושרון קונסטנטין אין בכלל תג מחיר. מדובר בשעון יחיד במינו, שעל פי ההערכות, הוזמן על ידי מיליונר (ככל הנראה מיליארדר …) יהודי, היות והוא מכיל קומפליקציה של לוח שנה עברי וחישוב הזמנים של יום כיפור. 

עבור חובבי שעונים, מדובר בחלום רטוב. עד כמה שהשעונים הללו רחוקים מלהיות פרקטיים או בהישג ידם של חובבי השעונים, הם המקבילה המכאנית של מכונית על שאולי רק אי פעם, תזכה לנסוע על כבישי האספלט וככל הנראה תבלה את כל חייה בתערוכות רכבים, אולמות תצוגה או שמורה היטב מאחורי סורג ובריח במוסך של הרוכש בר המזל שלה. 

קומפליקציות בעולם שעוני היוקרה - השעון המורכב ביותר בעולם - ושרון קונסטנטין 57260. מקור - ושרון קונסטנטין.
קומפליקציות בעולם שעוני היוקרה – השעון המורכב ביותר בעולם – ושרון קונסטנטין 57260. מקור – ושרון קונסטנטין.

עבור חלק מחובבי הרכבים מדובר בבזבוז מאמץ, אנרגיה וכסף. למה לקנות רכב כזה אם לא באמת נוסעים בו?  עבור אחרים, מדובר בהפגנה האולטימטיבית של כושר ההמצאה האנושי. 

הקומפליקציה היוקרתית ביותר – בכלל לא קומפליקציה?!

תרשו לנו להתחיל קודם כל עם התנצלות קטנה. גם אנחנו, כאן בגורו, מדי פעם חוטאים ועושים את הטעות הזאת וקוראים למנגנון הטורביון ״הקומפליקציה היוקרתית ביותר בעולם השעונים״. אצל חלק מחובבי השעונים מדובר בטעות שלא ניתן לכפר עליה. אם אתם זוכרים, סיפרנו לכם שקומפליקציה היא תוספת של תכונה כלשהי לשעון, מעבר לתצוגת הזמן. טורביון, מעבר להיבט הויזואלי המרשים של המנגנון המיוחד הזה, לא מוסיף שום דבר לשעון. טורביון הוא אחד המנגנונים המסובכים ביותר בעולם השעונים. מדובר במנגנון המסובב את גלגל האיזון, קפיץ האיזון ומנגנון הבריחה בצורה רציפה, כדי לשלול את השפעות כוח הכבידה של כדור הארץ על השעון. 

קומפליקציות בעולם שעוני היוקרה - שעון טורביון של יגר לה-קולטרה. מקור - Montredo.
קומפליקציות בעולם שעוני היוקרה – שעון טורביון של יגר לה-קולטרה. מקור – Montredo.

מדובר במנגנון יפהפה, אבל שוב פעם, הוא לא מוסיף שום פונקציונליות לעונד השעון. למעשה, אפשר אפילו להגיד שטורביון כלל לא נחוץ בשעוני יד, שנמצאים גם ככה כל הזמן בתנועה, כשעונדי השעונים משנים את מנח היד שלהם ללא הפסקה. אז בעוד הטורביון, ללא ספק, הופך שעון למסובך יותר ויוקרתי הרבה יותר, הוא עדיין לא נחשב כשלעצמו לקומפליקציה. 

סוגי קומפליקציות

את הקומפליקציות בעולם השעונים ניתן לחלק למספר קטגוריות – 

  • קומפליקציות הקשורות לתאריך – תאריכון (Date), תאריכון ויום (Day-Date), לוח שנה שנתי (תאריכון, יום וחודש) או לוח שנה נצחי (תאריכון, יום חודש ושנה, עם התייחסות לשנה מעוברת). בנוסף אפשר לשלב כאן קומפליקציות כמו Big Date (תצוגת תאריכון גדולה, אלמנט המזוהה בעיקר עם א. לאנגה אנד זוהן, שקוראת לו Outsize Date), פוינטר דייט או תאריכון בלוח משני. 
  • קומפליקציות הקשורות לזמן – קומפליקציות כמו שעה קופצת או שניה מתה. 
  • קומפליקציות הקשורות לאזור זמן נוסף – Dual Time (זמן כפול, כששני אזורי הזמן מוצגים על ידי אותו מנגנון), GMT (שעון המציג שניים או יותר אזורי זמן), GMT עם מחוג שעות עצמאי או עם מחוג שעות קבוע וכמובן World Timer – שעון המשלב בזל או מסגרת פנימית בלוח השעון, עם 24 אזורי זמן, באמצעותם ניתן לראות את השעות באזורי הזמן השונים בעולם.
  • קומפליקציות הקשורות למדידת זמן – כרונוגרף (מהמילה היוונית khronográphos – רישום זמן בתרגום מילולי) – מדידת זמן (אם תרצו – סטופר …) על הוריאציות השונות של הקומפליקציה הזאת – מונו-פושר (כפתור יחיד שאחראי למנגנון הכרונוגרף), פלייבאק כרונוגרף (נקרא גם Retour-En-Vol), רטרפנטה (Rattrapante) וטכימטר או פולסומטר. 
  • רזרבת כוח – תצוגת רזרבת הכוח של המנגנון. 
  • קומפליקציות אסטרונומיות-גאוגרפיות – תצוגת מצב ירח, משוואת הזמן, גאות ושפל.
  • קומפליקציות צליל – סונרי ומינוט ריפיטרים – שעונים שמשמיעים את השעה, או חלקים ממנה (בדרך כלל רבעים של שעה) בצלילים – בין אם באופן עצמאי ובין אם לבקשת עונד השעון, על ידי לחיצה על לחצן בגוף השעון. 

כל יצרנית שעונים מעניקה פרשנות מכאנית ובעיקר ויזואלית משלה לקומפליקציות השונות. מרבית יצרניות השעונים משתמשות בדרכים שונות להצגת הקומפליקציות בדגמים שונים של שעונים שלהן. חברות מסוימות הפכו חלק מהקומפליקציות, או ליתר דיוק, את דרך התצוגה שלהן לסימן היכר שלהן. למשל אה לאנגה אנד זוהן עם תצוגת ה-Outsize Date.

שעון Outsize Date של א לאנגה אנד זוהן.
שעון Outsize Date של א לאנגה אנד זוהן.

לעומתן, חברות אחרות נחשבות לאורים ותומים של עולם השעונים בקומפליקציות מסוימות, כמו פטק פיליפ עם לוחות השנה הנצחיים או שעוני הסונרי והמינוט ריפיטרים שלה או IWC עם לוח השנה הנצחי המהפכני שלה. 

קומפליקציות בעולם שעוני היוקרה – לסיכום

אנחנו מקווים שעזרנו לכם להבין את המושג קומפליקציה וקומפליקציות טוב יותר. אם אתם שואלים את עצמכם מי באמת צריך את זה, יכול להיות שבחרתם בתחביב לא נכון, כי כל הקסם של עולם השעונים הוא במכניקה המורכבת שמאחורי כל אותן פונקציות.

קומפליקציות שפותחו במאות השבע עשרה, השמונה עשרה והתשע עשרה, שוכללו לאורך מאות שנים, אבל גם כיום, הבסיס לביצוע שלהן בפועל מתבסס על יצירות של גאונים הורולוגיים כמו פרלה, ברגה ואחרים, שמות שמעוררים יראת כבוד בקרב חובבי שעונים. הפיתוחים וההמצאות של אותם גאונים הורולוגיים, בין היתר בתחום הקומפליקציות, הניחו את הבסיס לעולם שעוני היוקרה כפי שאנו מכירים אותו כיום. אם אתם רוצים להמשיך ולהכיר את הקומפליקציות השונות שסיקרנו כאן באתר בחודשים האחרונים, אתם מוזמנים לקרוא את מאגר כתבות המגזין שלנו ולהעשיר את הידע שלכם. קריאה נעימה!