יחידת הזמן הקלה ביותר להבנה עבור בני אדם היא ככל הנראה יממה. יממה היא יחידת זמן שאורכה נקבע על פי הזמן שמופע השמש עושה מחזור אחד בשמים.  רוצים את זה פשוט יותר? מהרגע שהשמש זורחת מתחילה היממה, עד לזריחה הבאה של השמש. למעשה, מדובר ביחידת זמן טבעית, בניגוד לשניה, דקה או שעה – שהן יחידות זמן מלאכותיות. עם זאת, למרות המרכזיות והחשיבות של השמש עבור בני האדם, הירח הוא זה שמכתיב את חילוף החודשים. לאורך מאות שנים, מחזור הירח (29 וחצי יממות), הוא זה שהיה מספק מחזור קבוע למחזורי חיים למספר רב של אירועים במהלך מאות שנים, מחגיגות פגאניות, ימי הולדת ועד למועד תשלום המשכורות כיום. זאת הסיבה שהירח מצא את עצמו במספר אינסופי של שעונים לאורך השנים, באחת הקומפליקציות הנפוצות ביותר והיפות ביותר בעולם השעונים – קומפליקציית מצב ירח – מון פייז. מוזמנים להכיר את הקומפליקציה המיוחדת הזאת ביחד עם הגורו. 

מה זה קומפליקציה?

לטובת קוראינו שלא מבינים מה זה קומפליקציה, נסביר בקצרה. הפונקציות הבסיסיות ביותר של שעון הן הצגת זמן. בין אם זה מבוצע באמצעות שני מחוגים – שעות ודקות ובין אם זה מתבצע באמצעות שלושה מחוגים – שעות, דקות ושניות. כל תוספת מעבר לכך נקראת קומפליקציה. השעון מציג את התאריך בחודש? קומפליקציית תאריך. השעון מציג את היום בשבוע? קומפליקציית יום. רוצים בשעון שלכם לוח שנה נצחי? ניחשתם נכון, מדובר בקומפליקציה. כך גם מצב ירח (באנגלית Moon Phase – מון פייז). בעצם מדובר בתצוגה על לוח השעון שמציגה את מצב הירח. 

קומפליקציית מצב ירח – מון פייז – מה זה בכלל? 

מצב הירח הוא בעצם החלק המואר (על ידי השמש), או אם תרצו, החלק הנראה לעין של הירח. בעצם קומפליקציית מצב ירח היא הדרך שלנו לתאר את מצב הירח כשהוא מקיף את כדור הארץ. בדרך כלל, היישום של הקומפליקציה הזאת בעולם השעונים, הוא באמצעות צמצם (חלונית) המסתירה חלקים של הירח שאינם מוארים. מתחת לאותה חלונית יושבת דיסקית עגולה, שעליה מופיע הירח. תנועת הדיסקית היא שמסתירה או חושפת חלקים של הירח, בהתאמה. 

כפי שאתם בוודאי יודעים ומכירים, תצוגת מצב הירח משמשת לאורך השנים כר פורה ליצירתיות עבור יצרניות השעונים השונות. כל אחת מחליטה על דרך אחרת להציג את הירח ואת השמים – עם כוכבים, בלי כוכבים. ירח בזהב אדום או לבן, פלטינה או פלדת אל-חלד ועוד. ירח על רקע לבן, כחול, צהוב או בגוון אפור.

קומפליקציית מצב ירח - מון פייז - הוספת כוכבים לדיסקית הירח לקישוט ועיטור מבית A. Lange & Söhne.
קומפליקציית מצב ירח – מון פייז – הוספת כוכבים לדיסקית הירח לקישוט ועיטור מבית A. Lange & Söhne.

אם תשאלו חובב שעונים מהשורה, סביר להניח שקומפליקציית מצב הירח הראשונה שתקפוץ לו לראש היא תצוגת הצמצם הקלאסית. התצוגה הזאת נקראת באנגלית “Bosom” – חיק, כלומר הירח נמצא בתוך אותה חלונית. עם זאת, ישנה תצוגת מצב ירח נוספת, נפוצה הרבה פחות. היא נקראת תצוגה רדיאלית והשעונים הללו נקראים שעונים עם ירח רדיאלי. הירח מוצג במצבים השונים שלו לאורך החודש בצורת מעגל. מחוג מרכזי משתנה ומצביע על המצב של הירח. בדרך כלל נמצא ארבעה מצבים של הירח לאורך החודש, אם כי לפעמים יצרניות שעונים מצליחות לשלב מספר גדול יותר של מצבי ירח לאורך החודש בעיגול הזה. 

מתי זה התחיל?

תצוגת מצב ירח מגיעה עמוק אל תוך דפי ההיסטוריה. הממצא המוקדם ביותר לתצוגת מצב ירח היא המנגנון המורכב שפותח באטיקטרה משנת 205 לספירה. המנגנון היה מסוגל להציג את מיקום הירח, מיקומם של כוכבי הלכת הידועים באותה תקופה, התאריך הנוכחי ותאריך המשחקים האולימפיים הבאים. 

המנגנון המורכב הזה נחשב למתקדם עד להופעתם של השעונים האסטרונומיים הראשונים כעבור כאלף שנים. בתקופת הרנסנס ניתן היה למצוא שעונים גדולים ומורכבים שנתלו בקתדרלות וכנסיות. מלבד השימוש להצגת השעה, השעונים הללו שימשו גם ככלי לחיזוק האמונה הדתית ולהפצת הדת, כשהם הציגו את כדור הארץ במרכז העולם הידוע באותה תקופה ומסביבו כוכבי הלכת האחרים, השמש והירח. 

אחד השעונים המפורסמים בעולם שמציג את מצב הירח, הוא השעון האסטרונומי בפראג – האורלוגין של פראג. השעון המוצב בכיכר סטורמסצקה שבעיר הותקן ב-9 באוקטובר 1410 והוא השעון העתיק ביותר בעולם שעדיין פועל. 

השעון האסטרולוגי של פראג. מקור - WornandWound.
השעון האסטרולוגי של פראג. מקור – WornandWound.

כשהכנסייה הכירה בעובדה שהשמש נמצאת במרכז מערכת השמש, השעונים הללו יצאו במהירות מהאופנה. עם זאת, במהלך המאה ה-16, תצוגת מצב הירח “עשתה קאמבק”, הפעם לבתים הפרטיים של המעמד הבורגני. שעוני סבא גדולים שילבו את הקומפליקציה הזאת כדי להעשיר את המראה של השעון ולהפוך אותו ליוקרתי יותר. 

קומפליקציית מצב ירח – מון פייז – איך זה עובד?

כפי שציינו, קומפליקציית מצב הירח הנפוצה ביותר היא בתצוגת החיק, עם דיסקית שנמצאת מתחת לחלונית. על הדיסקית הזאת, בדרך כלל נמצא שני ירחים זהים על אותה דיסקית, הנמצאים במקביל אחד לשני. תנועת הדיסקית הזאת נשלטת באמצעות גלגל שיניים עם 59 שיניים. גלגל השיניים משתמש באצבע מכנית לקידום הדיסקית הזאת פעם ביום. לאחר השלמת מחזור ירח בודד באורך של 29.5 ימים, הירח השני מופיע בצמצם-חלונית ומתחיל מחזור בן 29.5 ימים. בסך הכל, אנו מקבלים 29.5 ימים כפול 2, בחישוב קל – 59. אם אתם אוהבים לרדת לפרטים הקטנים, מחזור הירח הוא בן 29 ימים, 12 שעות, 44 דקות ו-2.8 שניות. 

מרבית השעונים עם תצוגת מצב ירח מדויקים באופן עקבי, אבל היות ומדובר במחזור המבוסס על גלגל שיניים בן 59 שיניים, רמת הדיוק שלו מוגבלת מעט. כתוצאה מכך, שעונים סטנדרטיים עם תצוגת מצב ירח “יזייפו” ביום שלם אחת לשנתיים ושבעה וחצי חודשים (כל 31 וחצי חודשים). למעשה, אחת לכשלוש שנים, תצטרכו בעצם לכוון מחדש את השעון באופן ידני, אם אתם רוצים להציג באופן מדויק את מצב הירח על גבי לוח השעון. 

כדי לספק דיוק רב יותר, חלק ממותגי היוקרה משתמשים בגלגל הנעה בן 135 שיניים. גלגל שיניים כזה מאפשר תצוגה מדויקת יותר למצב הירח, כשהם יזייפו ביום אחד לאחר 122 שנים. זאת לעומת 31 וחצי חודשים בשעונים עם גלגל מצב ירח בן 59 שיניים. הבדל סופר משמעותי כפי שאתם יכולים לראות. 

חברות כמו A. Lange & Söhne או פטק פיליפ פיתחו מנגנונים עצמאיים שמגיעים עם סטייה של יום אחד ל-1,000 שנים. אבל ברמת עיקרון, גם שעון עם דיוק של 122 שנים הוא די והותר, אם אתם שואלים אותנו. בעצם יודעים מה? חכו רגע ותעברו איתנו לפסקה הבאה … 

שעון המון פייז המדויק ביותר בעולם

אם תשאלו חובבי שעונים מהשורה אם הם מכירים את השם אנדראס שטרלר (Andreas Strehler), סביר להניח שהם יגידו לכם שהם לא יודעים במי מדובר. שטרלר הוא יצרן שעונים שוויצרי, שנולד בשנת 1971. הוא סיים את התמחותו בסדנת השענים בפראונפלד (Frauenfeld) בשנת 1991 והוסמך כ-Watchmaker-Rhabilleur, דיפלומה שוויצרית פדרלית, בשנת 1991. העבודה הראשונה שלו הייתה ב-Renaud & Papi SA, השייכת כיום לאודמר פיגה והיה השען הראשון שהחברה העסיקה. 

שטרלר ממונה כראש מחלקת אבות הטיפוס והוא אחראי על יישום החידושים הטכנולוגיים של החברה בשעונים שלה. כעבור שלוש שנים, בשנת 1994, הוא מחליט לסיים את תפקידו בחברה. בראשון לינואר 1995, שטרלר פותח את הסדנה שלו, כשהוא מתמקד בשחזור ותיקון שעונים ישנים.  

שטרלר גם משיק שעונים משלו,  כשאחד השעונים המיוחדים ביותר שלו הוא ה-Lune Exacte שהוא משיק בשנת 2014. השעון הזה מציג את תצוגת מצב הירח, עם סטייה של יום אחד, אחת ל-2 מיליון שנים. שימו לב, אין כאן טעות כתיב. השעון מגיע עם תצוגת מצב ירח מדויקת עם סטייה של יום אחד כל 2 מיליון שנים. כלומר, אם אתם ממש אבל ממש ממש ממש אופטימסיטיים וחושבים שאתם הולכים לחיות שני מיליון שנים וחשוב לכם מאוד לדעת את מצב הירח לכל אורך התקופה הזאת, השעון הזה הוא בשבילכם. השעון הזה זיכה את שטרלר בהופעה בספר השיאים של גינס, כשעד היום השעון הזה מחזיק בשיא המרשים הזה, שסביר להניח שלא יישבר בקרוב. 

שעון ה-Lune exacte של אנדראס שטרלר - שעון המון פייז המדויק ביותר בעולם.
שעון ה-Lune exacte של אנדראס שטרלר – שעון המון פייז המדויק ביותר בעולם.

אם מעניין אתכם לדעת, השעון מגיע בגוף העשוי מפלטינה או זהב אדום 18 קראט, עם מחוגים מפלדה כחולה. תג המחיר שלו – 112,000 פרנקים שוויצריים לדגם הזהב האדום. 125,000 פרנקים שוויצריים לדגם הפלטינה.

שעון ה-Lune exacte של אנדראס שטרלר - שעון המון פייז המדויק ביותר בעולם.
שעון ה-Lune exacte של אנדראס שטרלר – שעון המון פייז המדויק ביותר בעולם.

המחירים לא כוללים מיסים, אבל אם אתם מאמינים שאתם הולכים לחיות 2 מיליון שנים, תוכלו לנסות לפרוש את התשלום לאורך התקופה הזאת, ככה זה ממש לא יכאיב לכם בכיס … 

המומחים לקומפליקציות מצב ירח 

אין כמעט יצרנית שעונים, בכל רמת מחירים, שלא מציעה שעונים עם קומפליקציות מצב ירח. עם זאת, ישנם יצרני שעונים בודדים שבנו את המעמד שלהם הודות לקומפליקציה הזאת. אחד מהם הוא כמובן אנדראס שטרלר, השני הוא כריסטיאן ואן דר קלאו. ואן דר קלאו ההולנדי (צוות הגורו נפגש עימו בתערוכת באזלוורלד 2019 ז”ל ומדובר באדם חביב להפליא) הוא אולי המומחה מספר אחד היום בעולם לשעונים אסטרונומיים, כשהוא הצליח להשיג דיוק של 11,000 שנים עם שעון ה-Real Moon Joure שלו. 

שעון ה-Real Moon Joure של כריסטיאן ואן דר קלאו. מקור - Monochrome Watches.
שעון ה-Real Moon Joure של כריסטיאן ואן דר קלאו. מקור – Monochrome Watches.

איך ואן דר קלאו ושטרלר הצליחו להגיע לדיוק הזה? התשובה פשוטה – יותר גלגלי שיניים עם יותר שיניים. באופן כללי בשעונים, כל קומפליקציה, כולל הצגת זמן, ככל שנרצה שתהיה מדויקת יותר, נשאף למספר גדול יותר של גלגלי שיניים ושיניים (או זיזים). עם זאת למספר גדול יותר של גלגלי שיניים ושיניים יש מחיר בדמות רזרבת הכוח, אבל זה כבר נושא לדיון או כתבה אחרת.

למעבר לאתר של כריסטיאן ואן דר קלאו.

איך מכוונים קומפליקציית מצב ירח?

מדובר באחת הקומפליקציות הקלות ביותר להגדרה, אם כי היא מצריכה שיהיה בידכם יומן או מידע על מצב הירח. צריך למצוא את הלחצן ששולט על תצוגת מצב הירח בשעון שלכם (במידה ויש כזה) ולהביא את הירח במצב המלא שלו למרכז החלון, על ידי לחיצה על הלחצן או סיבוב הכתר. לאחר מכן, יש לבדוק כמה ימים עברו מאז המופע המלא האחרון של הירח. אם עברו 10 ימים – יש ללחוץ על הלחצן 10 פעמים, כדי לקדם את הירח למקום הנכון שלו. אם עברו 15 ימים – לוחצים 15 פעמים וכן הלאה. איך יודעים כמה ימים עברו? בודקים ביומן או בגוגל … 

מי צריך את זה היום?

שאלה טובה, שאפשר לשאול אותה לגבי כל שעון יד היום, גם אם הוא מיוצר על ידי רולקס. כל סמארטפון יציג היום בקלות את הזמן בצורה מדויקת יותר, את תצוגת מצב הירח ועוד אינספור נתונים, ברמת דיוק ששעון יד מכאני לא יוכל להציג לעולם. אבל כפי שאתם בוודאי יודעים, את הקסם של שעונים מכאניים אי אפשר להחליף על ידי מכשיר אלקטרוני, מתקדם ככל שיהיה. 

קומפליקציית מצב ירח - מון פייז - הגרסה של פנריי. מקור - Manofmany.
קומפליקציית מצב ירח – מון פייז – הגרסה של פנריי. מקור – Manofmany.

זאת גם התשובה לגבי מי ולמה צריך את זה היום. כי לפני הכל, תצוגת מצב הירח היא פשוט קומפליקציה נפלאה למראה, שמשדרגת כל לוח שעון. בנוסף, יש לה קסם מיוחד אם לוקחים בחשבון את המקורות ההיסטוריים שלה והשימושים שהיו בעבר למידע שהיא מציגה. תוסיפו לזה את הקסם המיוחד בחלק מתצוגות מצב הירח, שכפי שציינו, יצרניות השעונים נוטות לאמץ את הקומפליקציה הזאת כדי להפגין את היכולות האומנותיות שלהן וכמובן את העובדה שתצוגת מצב ירח גורמת בעצם לשעון שלכם להיראות כאילו הוא מספר סיפור משלו, או לפחות עם איזושהי נגיעה אישית ולא עוד שעון שמגיע מפס ייצור כזה או אחר … 

קומפליקציית מצב ירח – מון פייז – לסיכום

כפי שראיתם לאורך הכתבה, מדובר באחת הקומפליקציות הותיקות ביותר בעולם השעונים ואחת מהקומפליקציות המיוחדות ביותר בעולם השעונים. בניגוד לקומפליקציות כמו לוח שנה או כרונוגרף, במקרה של קומפליקציית מצב ירח, לא צריך להיות חובב שעונים מושבע כדי להתרשם מהיופי שלה ולהבין, כמעט במבט אחד, מה הקומפליקציה הזאת עושה.

מצב ירח - מון פייז - שעון הקליפטון מון פייז של בום מרסייה. מקור - Hodinkee.
מצב ירח – מון פייז – שעון הקליפטון מון פייז של בום מרסייה. מקור – Hodinkee.

אם אתם שואלים אותנו, מדובר בקומפליקציה היחידה שאנחנו מוכנים לשקול לראות בשעון דרס. למעשה, היא אפילו יכולה לשדרג כל שעון דרס שבו היא משולבת. מקווים שעזרנו לכם להבין קצת יותר טוב את ההיסטוריה שעומדת מאחורי קומפליקציית מצב ירח ואולי, מי יודע, בפעם הבאה שתרצו להתחדש בשעון, אולי תחשבו להוסיף שעון עם קומפליקציית מצב ירח לאוסף שלכם.