אם עקבתם אחרי החדשות בעולם השעונים בשבועיים האחרונים, אפשר היה כמעט לדמיין מצב של שגרה. השקות והכרזות בלתי פוסקות שמגיעות אלינו מתערוכת Watches & Wonders 2020 גרמו לנו כמעט לשכוח מקיומו של וירוס הקורונה בעולם וההגבלות הרבות שמוטלות על אזרחים ברחבי העולם, במטרה לשמור על בריאותם ולמנוע את המשך ההידבקות וההפצה של הוירוס. ההגבלות הללו גרמו בין היתר גם ליצרניות השעונים השוויצריות לסגור את מפעלי הייצור שלהן, מתוך רצון לשמור על בריאותם של העובדים במפעלי הייצור שלהן. החל מאמצע חודש מרץ השנה, קיבלנו הכרזה אחר הכרזה של יצרניות השעונים על הפסקת הייצור במפעלים שלהן, בין אם הפסקה מוחלטת אצל יצרניות כמו רולקס ופטק פיליפ או הפסקה חלקית ומעבר לייצור במשמרות אצל קבוצת סווטש. בימים האחרונים מתקבלים דיווחים משמחים, שאמנם עדיין לא מבשרים על סופו של משבר הקורונה והפסקת ההגבלות על ריחוק חברתי או סגר שהוטל על מדינות רבות ברחבי העולם, אבל על סוג של חזרה לשגרה ומסמלות את ההתגברות על הוירוס או לפחות שיא ההתפרצות שלו ברחבי העולם. יצאנו לבדוק מה קורה כרגע בשוויץ ואלו יצרניות שעונים מדווחות על חזרה לייצור.

רולקס מתקרבת לפתיחה מחדש של המפעלים שלה

בהודעה המקורית של רולקס הודיעה החברה על הפסקת הייצור במפעלים שלה לעשרה ימים. בפועל, המפעלים של רולקס נסגרו סגורים לתקופה של מעל לחודש וחצי. רולקס אמנם עדיין לא מדווחת על חזרה לייצור, אבל על ההכנות לכך – “מתקני הייצור שלנו עדיין סגורים כרגע, אבל כל אמצעי האבטחה שהומלצו על ידי הרשויות מיושמים כרגע במפעלים שלנו כדי שנוכל לפתוח מחדש את המתקנים שלנו בתקופה הקרובה”.

יצרניות השעונים בשוויץ מודיעות על חזרה לייצור.
יצרניות השעונים בשוויץ מודיעות על חזרה לייצור.

עבור חובבי רולקס או מי שתכנן לרכוש שעון של רולקס השנה, מדובר בהשבתה משמעותית. מדובר בפגיעה של מעל ל-12 אחוזים בתפוקת הייצור של החברה במהלך השנה בעקבות וירוס הקורונה. אם על פי הערכות רולקס ייצרה בשנה שעברה מעל למיליון שעונים, המספר הזה צפוי לרדת למתחת ל-900 אלף השנה, מה שרק צפוי להגדיל את רשימות ההמתנה לשעונים של החברה.

ברייטלינג חזרה לייצור חלקי בתחילת אפריל

מתקן הייצור של ברייטלינג בלה שו-דה-פונד (La Chaux-de-Fond) נפתח מחדש כבר בתחילת חודש אפריל, לאחר שסגרה את מפעלי הייצור שלה בלה שו-דה-פוננד ובגרנשן באמצע מרץ. גם ברייטלינג דיווחה בתחילה כי המפעלים שלה ייסגרו עד תחילת אפריל, אך בסופו של דבר פתיחת המפעלים שלה נדחתה בשבוע והיא חזרה לייצור כאמור בתחילת אפריל ואפילו הספיקה לערוך את האירוע המקוון הראשון שלה, שנחל הצלחה גדולה. 

זניט חזרה לייצור השבוע

גם זניט סגרה את מפעלי הייצור שלה בלה-לוקלה ב-17 למרץ. מנכ”ל החברה, ז’וליאן טורנארה דיווח בשבוע שעבר כי החברה תפתח מחדש את מפעלי הייצור שלה ב-4 למאי, כשמחלקת השירות והלוגיסטיקה של החברה חזרה לפעילות כבר בשבוע האחרון של אפריל. זניט מייצרת כ-20 אלף שעונים בשנה, כשההערכה היא כי סגירת המפעלים שלה בעקבות וירוס הקורונה תפגע בכרבע מתפוקת הייצור השנתית שלה, כלומר החברה צפויה לייצר השנה כ-15,000 שעונים. נכון לפרסום כתבה זו (ה-08/05/20) נפתחו מפעלי זניט כמובן תחת מגבלות ריחוק חברתי כשהחברה מקפידה כי החזרה לייצור לא תהיה על חשבון חריגה מהנחיות הממשל בעקבות וירוס הקורונה. למרות שהמפעלים של זניט נפתחו מחדש, מנהלי החברה והצוותים האדמינסטרטיביים, או בעצם כל עובד שנוכחותו לא חיונית במתקני החברה, ימשיך לעבוד מהבית כדי לצמצם את הסיכון והחשיפה לוירוס הקורונה, כשבין העובדים שימשיכו לעבוד מהבית יהיה אפילו טורנארה, מנכ”ל החברה, שיבקר מדי פעם במפעל, אך יבצע את עבודת ניהול החברה בשלט רחוק.

ג’יררד פרגו ויוליס נרדין חוזרות לייצור

שתיים מהחברות עם ההיסטוריה הוותיקה ביותר בענף השעונים, עם מעל ל-200 שנות קיום, ג’יררד פרגו (1791) ויוליס נרדין (1846), מודיעות גם הן על חזרה לייצור. שתי החברות שרדו כאמור מעל ל-200 שנה ואפילו המשיכו לייצר שעונים במהלך שתי מלחמות העולם, אבל כמו כל תעשיית השעונים השוויצרית והעולם כולו כמעט, גם הן נאלצו לסגור את המתקנים שלהן בעקבות וירוס הקורונה, החל מה-17 למרץ. ששה שבועות לאחר מכן, שתי החברות מודיעות על פתיחה מחודשת של המפעלים שלהן תחת מגבלות כמו ייצור בקבוצות קטנות, של כ-35 עובדים בסך הכל, שיעבדו במשמרות שונות סביב השעון. העובדים יצטרכו לשמור על ריחוק חברתי ומרחק של 2 מטרים, שני אנשים בלבד יורשו לשהות בכל רגע נתון בחדרי ההלבשה כשכל העובדים יצטרכו לשטוף ידיים אחת לשעה. בנוסף, העובדים לא יוכלו ללחוץ ידיים אחד לשני ולא יעבירו ניירות כלשהם או כל פריט מהאחד לשני.

קבוצת סווטש מעלה את תפוקת הייצור בהדרגה

מי שהייתה די חריגה בקרב יצרניות השעונים השוויצריות הייתה קבוצת סווטש, אשר שמרה על מתקני הייצור שלה פתוחים ולא סגרה אותם כמו כמעט כל יצרניות השעונים השוויצריות. בקבוצת סווטש אמנם הפחיתו את תפוקת הייצור, עברו לעבוד במשמרות והקפידו על כללי הריחוק החברתי, אבל עדיין המשיכו לייצר שעונים חדשים תחת כל מותגי החברה, גם אם במספרים נמוכים יותר מהרגיל. החל מאמצע חודש אפריל החלה הקבוצה בהעלאת תפוקת הייצור במתקנים שלה, אם כי עדיין מדובר במספרים הרחוקים מתפוקות הייצור הרגילות של הקבוצה כולה.

יצרניות השעונים בשוויץ מודיעות על חזרה לייצור

כפי שניתן לראות, חלק לא קטן מיצרניות השעונים נערכות בימים אלו לחזרה לייצור תחת מגבלות הריחוק החברתי וניסיון לשמור ככל האפשר על בריאות העובדים שלהן. עבור חברות גדולות כמו רולקס מדובר בפגיעה בסדר גודל של כ-12-15 אחוזים מתפוקת הייצור שלהן. חברות קטנות יותר כמו זניט, יוליס נרדין או ג’יררד פרגו או כל חברה שתפוקת הייצור השנתית שלה נמוכה, צפויה להיפגע קצת יותר מהמשבר, מה שככל הנראה יקשה על החברות הללו להתאושש בתקופה הקרובה והן ייאלצו לעבוד קשה במיוחד כדי לפצות על כל אותם שבועות ארוכים של הפסקת ייצור ואובדן התפוקה בעקבותם. אבל עבורנו חובבי השעונים מדובר בבשורה חיובית שמשדרת סוג של חזרה לשגרה ובתקווה שבעוד מספר שבועות או אפילו חודשים, נוכל להיזכר בנוסטלגיה בתקופה הזאת, שבה תעשיית השעונים השוויצרית כולה נעצרה, לראשונה מזה מאות שנים.