לא נגזים אם נאמר כי התפרצות וירוס הקורונה הפכה את הסדר העולמי המוכר לנו. בין אם מדובר בכלכלה העולמית והמקומית, החיים האישיים והקשרים של כל אחד ואחד מאיתנו, כשמן הסתם גם תעשיית השעונים כולה נפגעה מהוירוס וההשלכות שלו. שוויץ היא אחת המדינות באירופה בהן הוירוס התפרץ בצורה הקשה ביותר, מה שגרם לביטולן של תערוכות השעונים במדינה, סגירה של המפעלים של יצרניות השעונים השונות ואפילו הכרזה של מצב חירום בחלק מהקנטונים שמרכיבים את המדינה. נדמה כי יצרניות השעונים כולן לא יודעות כיצד להתמודד עם המצב המורכב, כשלדוגמה, יוזמה כמו Geneva Watch Days צצה לה זמן קצר לאחר ביטול תערוכות השעונים ונגנזת זמן קצר לאחר מכן. אספנו כמה דיווחים מחו”ל על המתרחש בימים אלו אצל ענקיות כמו קבוצת סווטש ופטק פיליפ, שמתמודדת כל אחת באופן שונה עם וירוס הקורונה.

וירוס הקורונה? קבוצת סווטש משדרת עסקים כרגיל 

עם זאת, בשבועות האחרונים אנחנו עדים למספר לא מבוטל של השקות של שעונים חדשים מצידן של יצרניות שעונים שונות – ברייטלינג, ג’יררד פרגו, ברגה, הובלו ועוד. ככל הנראה מדובר בשעונים שהיו אמורים להיות מוצגים לעולם בתערוכת באזלוורלד או בתערוכת Watches & Wonders. עם ביטולן של התערוכות, אין עוד טעם “לשמור את השעונים בשרוול” ויצרניות השעונים משיקות אותן בהדרגה בצורה מקוונת.

לפני כשבועיים דיווחנו על הסגירה של כל המפעלים של רולקס בשוויץ, באופן מפתיע ובניגוד לציפיות, מי שממשיכה לפעול ולשדר עסקים כרגיל היא קבוצת סווטש, שדיווחה בימים האחרונים על התוצאות הפיננסיות שלה לשנת 2019. קבוצת סווטש רשמה ירידה של 2.7 אחוזים במכירות בשנת 2019, עם סכום כולל של 8.2 מיליארד פרנקים שוויצריים וירידה של 14 אחוזים ברווח הנקי של החברה, עם רווח כולל של 748 מיליון פרנקים שוויצריים. 

משרדי קבוצת סווטש - עסקים כרגיל גם עם וירוס הקורונה. מקור - קבוצת סווטש.
משרדי קבוצת סווטש – עסקים כרגיל גם עם וירוס הקורונה. מקור – קבוצת סווטש.

בשיחת ועידה עם עיתונאים שערך נשיא הקבוצה, ניקולס הייק, הוא אמר כי התוכנית של הקבוצה היא להמשיך ולתפעל את מתקני הייצור שלה למרות הקפאת המצב באירופה ובארצות הברית. הייק מסר כי ישנם סימנים של שיפור בשווקים המרכזיים של קבוצת סווטש במזרח הרחוק, שיכולים לפצות על הפגיעה הקשה בשווקים של החברה באירופה ובארצות הברית.

על פי הייק, לקבוצת סווטש יש מוניטין של לדבוק בכוח העבודה שלה בזמנים קשים והיא מתכוונת לעבור את אותו מסלול במשבר הנוכחי. הייק אמר כי כרגע אין שום תוכניות לפטר עובדים, אך החברה תפחית את שעות העבודה – “אנחנו רוצים לשמור על רמה מסוימת של פעילות. כמו כן אנחנו רוצים להראות לעובדים שלנו שהמשרות שלהן עדיין קיימות”, הוא הסביר.

פטק פיליפ מקפיאה את כל פעילות החברה 

בניגוד לקבוצת סווטש וליצרניות שעונים אחרות, פטק פיליפ נוקטת בגישה שונה לגמרי. בפטק פיליפ הודיעו בשבוע שעבר כי החברה מקפיאה לחלוטין את הפעילות שלה. בחברה סוגרים לחלוטין את כל הייצור בחברה, משרדי החברה, מפסיקים את שיווקם של שעונים ואפילו דוחים את ההשקה של השעונים החדשים של החברה לשנת 2020.

בהודעה שהופצה על ידי פטק פיליפ נאמר כי החברה תמיד המתינה עם ההשקה של השעונים שלה עד לפתיחה הרשמית של תערוכת באזלוורלד, שהייתה אמורה להתקיים ב-30 לאפריל השנה. בעקבות ביטולה של התערוכה, ניתן היה לצפות כי החברה תשיק את השעונים כמתוכנן ותחשוף אותם לעיתונאים, אך בחברה אומרים כי כרגע, החברה דחתה את ההשקה של השעונים החדשים עד להודעה חדשה בנושא.