השבוע הכרנו כאן בווטשגורו שעון לוח שנה נצחי מבית IWC. בכתבה על השעון – ביג פיילוט לוח שנה נצחי טופ גאן אגם טאהו, הזכרנו כי המנגנון של השעון מבוסס על המנגנון האגדי של IWC ללוח שנה נצחי. את המנגנון הזה פיתח עבור יצרנית השעונים משפהאוזן יצרן שעונים בשם קורט קלאוס, כשההמצאה שלו משמשת את IWC עד היום בשעוני לוח השנה הנצחיים שלה. קלאוס, שהתחיל את דרכו ב-IWC בשנת 1957, המשיך לעבוד בחברה לאורך כששה עשורים והיה אחראי לפיתוח אחד המנגנונים החשובים ביותר בעולם שעוני היוקרה, מנגנון שרבים מייחסים לו את התחיה המחודשת של קומפליקציות ה-Haute Horlogerie. מוזמנים להצטרף אלינו ולהכיר ביחד איתנו את קורט קלאוס, המסלול המקצועי שעבר וכמובן מנגנון לוח השנה הנצחי שלו ומה כל כך מיוחד בו בהשוואה למנגנוני לוחות שנה נצחיים של יצרניות שעונים אחרות.

קורט קלאוס

קורט קלאוס נולד ב-26 לאוקטובר, 1934 בסנט גאלן במזרח שוויץ. סנט גאלן ממוקמת כמעט על הגבול של שוויץ עם ליכטנשטיין, מרחק כשעה נסיעה משפהאוזן. קלאוס למד שענות דווקא בחלק המערבי של שוויץ. הוא מצטרף לבית הספר לשענות של זולוטורן (Solothurn) בצפון מערב-שוויץ – Watchmaking School of Solothurn, כעיירה הממוקמת שעה דרומית לבאזל, בשנת 1951, כשהוא בן 17 בלבד.

בית הספר לשענות של זולוטורן הוא אחד מבתי הספר לשענות הוותיקים והיוקרתיים ביותר בעולם. הוא נוסד בשנת 1960 ובמרוצת השנים פקדו את ספסל הלימודים בו כמה מיצרני השעונים המפורסמים בהיסטוריה. תוכנית הלימודים של בית הספר מכסה את כל ההיבטים של ייצור שעונים, החל מההיסטוריה של השעונים ועד לפעולה המכאנית של השעון.

הוא מסיים את לימודיו בבית הספר כעבור ארבע שנים, בשנת 1955. עם סיום לימודיו הוא מקבל תואר בייצור שעונים.

קלאוס עם אשתו. מקור - IWC.
קלאוס עם אשתו. מקור – IWC.

עם סיום לימודיו, קלאוס עובד במשך כשנתיים עבור יצרנית השעונים השוויצרית אטרנה (Eterna). כעבור כשנתיים, בשנת 1957, הוא עוזב את אטרנה ומצטרף ל-IWC בשפהאוזן. בראיון שיעניק בשנת 2018 למגזין הסינגפורי The Peak הוא מספר כי באותן שנים IWC ״הייתה חברה שייצרה שעונים פשוטים, אם כי מדויקים מאוד״.

קורט קלאוס בראיון ל-Watches Of Switzerland.
קורט קלאוס בראיון ל-Watches Of Switzerland.

קלאוס מתקדם בתפקידים ב-IWC לאורך השנים, כשהוא עובד תחת אלברט פלטון, אחד מיצרני השעונים האגדיים, שייצר את מנגנון המתיחה המפורסם של IWC, קליבר 89 האגדי ששולב בשעון ה-Mark XI האגדי לא פחות ומגוון רחב של המצאות, מנגנונים ושעונים שסייעו ל-IWC לשמור על מעמדה כאחת מיצרניות השעונים המדויקים ביותר בעולם השעונים השוויצרי.

קלאוס נשאר ב-IWC לכל אורך משבר הקוורץ, התקופה הסוערת ביותר של עולם השעונים. הוא נחשב לאחד משומרי הגחלת בעולם השעונים, יצרני השעונים שהמשיכו להקפיד על ייצור שעונים מכאניים ולא נכנעו לטרנד של שעוני הקוורץ. העבודה היום יומית לצידו של פלטון היא שעזרה לקלאוס לקבוע את הסטנדרטים הגבוהים שאייפינו אותו לאורך שנות העבודה הרבות שלו ב-IWC.

בימים הראשונים שלו ב-IWC. מקור - IWC.
בימים הראשונים שלו ב-IWC. מקור – IWC.

מי שזיהה את הסטנדרטים והיכולות של קלאוס היה גונת׳ר בלומליין (Günter Blümlein), מי שהופקד על הבניה מחדש של IWC בשנות השמונים של המאה הקודמת. עם מינוי של בלומליין, קלאוס הוא כבר יצרן השעונים הראשי (Master Watchmaker) ב-IWC. באותה תקופה, קלאוס מחליט כי הדרך היחידה להחזיר את עולם השעונים למעמד יוקרתי, היא באמצעות חזרה לעולם הקומפליקציות המתקדמות-גבוהות, כל עולם ה-Haute Horlogerie.

״מבצע נצח״ יוצא לדרך

באותה תקופה, לאחר שעולם שעוני היוקרה מתאושש ממשבר הקוורץ, יצרניות שעונים נצמדו לקומפליקציות פשוטות יחסית – זמן, תאריך ומדידת זמן – כרונוגרף. קלאוס מחליט לצאת לדרך עם ״מבצע נצח״ – Project Eternity. קלאוס מחליט לצלול אל אחת הקומפליקציות היוקרתיות ביותר בעולם שעוני היוקרה – לוח השנה הנצחי.

לוח השנה הנצחי, עליו כבר כתבנו כאן באתר, הוא תצוגה מכאנית של הלוח הגריגוריאני, שהוצג תחת יוליוס קיסר. לוח השנה הזה הוא מכשול לא פשוט, כשהוא מכיל חודשים באורכים משתנים. הבעיה הזאת רק מתחזקת כשמכניסים למשוואה את העובדה שאחת לארבע שנים יש להוסיף ״זינוק״ בדמות ה-29 לפברואר, שפוקד אותנו מדי שנה מעוברת.

דורות של יצרני שעונים וממציאים אימצו את מוחם במשך מאות שנים כדי לפתח לוח שנה מכאני המורכב מגלגלי שיניים, מנופים, קפיצים וכמובן לחצנים, שישלטו בכל האופרציה המורבת הזאת.

למעשה, ״מבצע נצח״ יוצא לדרך עוד לפני שנות השמונים של המאה הקודמת. באמצע שנות השבעים של המאה הקודמת, תקופה שבה יצרני שעונים רבים בכו על מר גורלם והאיום מצידם של מנגנוני הקוורץ, קלאוס פשוט ממשיך לעבוד. הוא מייצר את לוח השנה הראשון לשעון כיס מפואר על לוח Open-Face, כשכמעט 100 שעונים כאלו נמכרו. ההצלחה של השעונים הללו הייתה סוג של הארה עבור קלאוס. קלאוס אמר – ״התברר לי אז שהדרך היחידה שבה IWC יכולה לבדל את עצמה מהתחרות היא עם שעונים יוצאי דופן כמו אלה״.

שרטוט של קלאוס למנגנון האגדי שלו. מקור - IWC.
שרטוט של קלאוס למנגנון האגדי שלו. מקור – IWC.

קלאוס מתחיל לעבוד על מנגנונים יוצאי דופן, פעמים רבות במהלך שעות הפנאי שלו. הוא ממציא מנגנונים עם תצוגת מצב ירח, גלגל המזלות ואפילו שעון מדחום יוצא דופן.

ההצלחה של קלאוס עוזרת לו לשכנע את גינטר בלומליין והאנס פנטלי (Hannes Pantli) לתת לו את האישור לפיתוח לוח שנה נצחי לשעוני יד. באותה תקופה, מנגנוני לוחות שנה נצחיים עוצבו בתור מנגנונים עצמאיים. קלאוס מחליט לנקוט בגישה שונה. הוא רוצה לפתח מודול לוח שנה נפרד, אותו יוכל לשלב במנגנונים בסיסיים שונים. בהתאם לרוח של מייסד IWC, קלאוס הפרפקציוניסט כבר חושב במונחים של ייצור תעשייתי אפשרי. הוא מחליט לעבוד עם צורות פשוטות יחסית וכמה שפחות חלקים.

הרעיון הבסיסי היה להשתמש במנגנון התאריך המשולב במנגנונים הבסיסיים והפשוטים ביותר, כמקור כוח. דחף מיתוג בודד (Single Switching Impulse), שהופעל במהלך הלילה, מפעיל שרשרת גלגלים שלמה, כשהוא יקדם את תצוגות התאריך, היום בשבוע ומצב הירח. בחלוף חודש, גם מחוון החודש יתקדם ואחריו מחוון העשור לאחר עשר שנים ותצוגת המאה לאחר מאה שנים. הכל בקצב שווה ומסונכרן בצורה מושלמת.

למרות שבאותן שנים מחשבים כבר הופיעו בעולם, קלאוס מתכנן את המנגנון שלו באמצעות בלוק כתיבה וכלי כתיבה. אמנם בתיאוריה הרעיון של קלאוס נשמע פשוט וגאוני, בפועל, הוא מבין כי מדובר במשימה מסובכת מאוד. במהלך טיולים ארוכים, קלאוס ממשיך לשרטט את הפונקציות הבסיסיות בעיני רוחו. על לוח השרטוטים, הצורה והסידור של החלקים עוברים עדכונים, שינויים ושדרוגים ללא הפסקה. בראיון מהשנים האחרונות קלאוס אמר – ״לפעמים, אתה פשוט צריך לדפוק את הראש בקיר״, כשהוא מתייחס לקשיים הרבים שעבר בדרך לפיתוח המנגנון הגאוני שלו.

קלאוס מספר ״בניתי את כל המנגנון על משולשים, הקציתי קואורדינטות לכל עמדה וביצעתי אינספור חישובים״. קלאוס עובר כשלונות רבים לאורך הדרך, כשהוא יספר שנים רבות לאחר מכן על התכנון האינטנסיבי והמתסכל לעיתים.

שנים רבות לאחר מכן, קלאוס יספר – ״כשעבדתי על לוח השנה התמידי של הדה וינצ’י בתחילת שנות השמונים, אפילו לא ידעתי איך לעבוד עם מחשב. תמיד חישבתי הכל ביד. הכנתי את הציורים שלי על לוח השרטוטים, וטבלת חישובים שימשה לי כמחשב כי הצלחתי לחשב במדויק, או ביד או במתמטיקה שכלית.

רק מאוחר יותר, בשנת 1988 ליתר דיוק, למדתי, הו, יש משהו חדש. יש מערכת שנקראת CAD, עיצוב בעזרת מחשב – Computer Aided Design. במקום להשתמש בלוח שרטוט ניתן לעצב ישר על מסך מחשב. אמרתי, “הו, אני חייב לנסות את זה.” ובכן, קיבלתי אחד ולקחתי קורס בהתאם. וכך, משבוע למשנהו עברתי מלוח ציור למסך המחשב. מאותו רגע עיצבתי הכל על המסך. זו הייתה סנסציה גדולה!״

״דה וינצ׳י״ נולד

למרות כל הכישלונות שחווה לאורך הדרך, הוא מצליח להשלים שלושה אבות טיפוס עובדים, שמגיעים בתזמון מושלם לקראת תערוכת באזל 1985, בה מציגה IWC את אחד השעונים החשובים ביותר שלה ואולי גם בהיסטוריה של עולם השעונים – שעון לוח השנה הנצחי של דה וינצ׳י – Da Vinci Crhonograph Perpetual Calendar.

שעון הדה וינצ׳י משנת 1985. מקור - IWC.
שעון הדה וינצ׳י משנת 1985. מקור – IWC.

השעון, או ליתר דיוק המנגנון ששולב בתוכו, הביא לידי ביטוי בצורה המושלמת את הגישה של קלאוס לתכנון מנגנון פשוט ככל האפשר. המנגנון הכיל 81 רכיבים בלבד, כשהוא יעיל להפליא. המנגנון הבסיסי הוא זה שגורם לקידום התאריך מדי לילה. התזוזה הזאת מקדימה את גלגל התאריך, עם 31 השיניים שלו, ביום אחד. במקביל, מנוף נוסף גורם לתצוגת גלגל היום בשבוע ושלב הירח, בצורת כוכב, לנוע קדימה. שן בודדת בגלגל התאריכון ארוכה יותר מכל השאר, כשבסוף כל חודש היא מקדמת אוטומטית את גלגל החודש, במיקום בודד.

גלגלי השיניים במנגנון של קלאוס. מקור - IWC.
גלגלי השיניים במנגנון של קלאוס. מקור – IWC.

כדי להסביר את הגאונות שבמנגנון הזה, צריך לקחת מספר רב של שיעורים בייצור שעונים. גלגל החודש הוא החלק המרכזי למעשה בתוכנית לוח השנה המכאני. בקצה שלו מתרוצצים סדרה של חלקים מוגבהים ומחורצים, המהווים למעשה מידע על אורכים שונים של חודשים. כדי להבטיח שגם השנים המעוברות יהיו חלק מהמשוואה, הוא מייצג מחזור מלא של ארבע שנים המורכב מ-48 חודשים, כשחודש אחד, זה שבו ישנם 29 ימים בפברואר, מיוצג על ידי חריץ עמוק יותר מהאחרים.

הגאונות במנגנון של קורט קלאוס

לפני ההמצאה של קלאוס, כבר עוצבו מספר רב של מנגנוני לוחות שנה נצחיים. עם זאת, המנגנון של קלאוס היה מתקדם משמעותית. החל מגלגל החודש, שמשתלט על תצוגת החודש הקלנדרי על לוח השעון, הוא שילב שרשרת גלגלים-הילוכים, שהובילה ברציפות לגלגל שנה, גלגל עשור וגלגל מאה.

אנקדוטה מעניינת לגבי גלגל המאה. הגלגל הזה עובר 1.2 מילימטרים בלבד, כל 100 שנים. כדי לתת פרספקטיבה, במהלך אותה תקופה של מאה שנים, נקודה שנסמן על הטבעת של גלגל האיזון במנגנון של שעון, תכסה, באופן תיאורטי, מרחק השווה ל-40 מסלולים של כדור הארץ!

קורט קלאוס הגיע למעשה לפתרון שהיה מהפכני מכמה בחינות. התכונה החדשה והחשובה ביותר הייתה סנכרון מושלם של כל התצוגות, מהתאריך והיום בשבוע ועד לחודש ותצוגת מצב הירח. קלאוס תכנן את המנגנון כך שאם הוא לא ייענד במשך מספר ימים והקפיץ מאבד את המתיחה שלו, ניתן לקדם ולאפס את כל התצוגות בפשטות, יום אחד בכל פעם. בנוסף, קלאוס מציג לראשונה לוח שנה עם תצוגת שנה בת ארבע ספרות. תכונה חדשה נוספת שהציג קלאוס הייתה תצוגת מצב ירח מדויקת ביותר, כזאת שמצריכה תיקון ביום אחד, אחת ל-122 שנים.

אם כל זה לא מספיק לכם, מעניין מה תחשבו על העובדה הבאה. עד למנגנון של קלאוס, מנגנוני לוחות שנה נצחיים הופעלו באמצעות לחצנים שונים ששלטו בתצוגות השונות בלוח השנה. המנגנון של קלאוס נשלט כולו באמצעות הכתר (!). הכתר שולט בתצוגת היום, התאריכון, החודש והשנה. את כולם ניתן לכוון באמצעות סיבוב הכתר, מה שהופך את המנגנון הזה לפשוט מאוד לתפעול באופן יום יומי.

שעון לוח השנה הנצחי של דה וינצ’י הוכיח את עצמו כהצלחה מסחררת וסימן מהפך בדברי הימים של IWC. מספר שנים לאחר מכן, חשפה החברה משפהאוזן את שעון ה-Grande Complication הראשון שלה. שעון זה סימן למעשה את הגעתה של IWC לפסגת ההורולוגיה העילית. העקרונות הפונקציונליים הבסיסיים של שעוני לוח השנה הנצחיים, שנמצאים היום בסדרות הפורטוגז והפיילוט של IWC, נותרו כמעט ללא שינוי מאז 1985.

שעון הגרנד קומפליקיישן של IWC. מקור - ויקיפדיה.
שעון הגרנד קומפליקיישן של IWC. מקור – ויקיפדיה.

IWC המשיכה לפתח ולשנות מעט את לוח השנה מאז הצגתו. מהנדסי התכנון של IWC יצרו גרסה עם תצוגה דיגיטלית לתאריך ולחודש, למשל, שכעת ניתן למצוא אותה גם בדגמי הדה וינצ’י, הפורטוגז, ה-Ingenieur ואקווהטימר. המצאה חדשה נוספת הייתה דגם עם תצוגת שלב ירח כפול, המתאר גם את צורת הירח כפי שהוא נראה מחצי הכדור הדרומי.

עם זאת, אף אחד מהחידושים הללו לא היה אפשרי אי פעם ללא כוח השכנוע, רוח ההמצאה וההתמדה של אדם שלא פחד לדפוק את ראשו בקיר: קורט קלאוס.

קלאוס נשאר ב-IWC עד לימים אלו. בשנות ה-80 וה-90 של המאה הקודמת, הוא עבד עם ג’וליו פאפי וריצ’רד הברינג בחברה. למרות פרישתו הרשמית בגיל 65, קלאוס ממשיך לעבוד עם החברה, מייעץ בבית הספר לשענות שלהם, משמש כשגריר המותג ואפילו נשאר מעורב בכמה פרויקטים הנדסיים.

בשנת 2011, ההיסטוריה המפוארת של קלאוס הונצחה במהדורה מיוחדת של שעון הכרונוגרף לוח שנה נצחי דה וינצ׳י, שהוא היה חלק מפיתוחו.

השעון שפיתחה IWC בשיתוף קורט קלאוס. מקור - IWC.
השעון שפיתחה IWC בשיתוף קורט קלאוס. מקור – IWC.

אנחנו יכולים רק לאחל למר קלאוס מכאן עוד שנים ארוכות וטובות ונקווה ש-IWC ועולם השעונים ימשיכו ליהנות מהנוכחות שלו, המורשת שלו והעצות שלו.