בתחילת החודש השיקה זניט שעון חדש – קליבר 135 מצפה הכוכבים מהדורה מוגבלת (Calibre 135 Observatoire Limited Edition). שעון שמגיע כפי שאפשר להבין משמו במהדורה מוגבלת, שעון שמגיע עם שחזור של אחד מהמנגנונים המיוחדים והחשובים ביותר בהיסטוריה של זניט בפרט ובעולם השעונים בכלל. החלטנו שהגיע הזמן להכיר את השעון החדש ובעיקר את השעון המקורי, התקופה שבה הוא הגיע והשען שאחראי לייצור המנגנון המיוחד הזה.

Observatory Chronometer – ההתחלה

מהרגע שמנגנוני שעונים מכאניים הגיעו לרמת דיוק מספקת שאפשרה ניווט ימי מדויק מספיק, התפתחה סוג של תחרות פנימית בין יצרניות השעונים סביב הדיוק של המנגנונים, מה שהוביל בסופו של דבר ל״תחרויות הכרונומטרים״. התחרויות הללו נערכו במצפי כוכבים שונים הממוקמים במערב אירופה, כשהבולטים שבהם היו מצפה הכוכבים של נוישטאל, מצפה הכוכבים של ז׳נבה, מצפה הכוכבים של בסנקון ומצפה הכוכבים קיו (Kew).

מצפי הכוכבים הללו למעשה אישרו את הדיוק של שעונים ושל מנגנוני שעונים מכאניים. סדרת הבדיקות במצפי הכוכבים השונים נמשכה בדרך כלל בין 30 ל-50 ימים, כשהיא כללה תקני דיוק שהיו מחמירים יותר וקשים יותר בהרבה מהסטנדרטים המודרניים של ה-COSC כיום. מנגנון שעבר את סדרת המבחנים של אותו מצפה כוכבים, קיבל הסמכה של כרונומטר מצפה כוכבים (Observatory Chronometer) וקיבלה את ה-Bulletin de Marche (בתרגום מילולי – ״עלון השוק״) – מעין תעודה שהציגה את הדיוק של המנגנון וכמובן את העובדה שהוא זכה בתואר הנחשק, כשבאותו עלון הופיע גם התיאור המפורט של ביצועי המנגנון.

״עלון השוק״ שקיבלה סייקו בתחרות של מצפה הכוכבים של נוישטל. מקור - worn and wound.
״עלון השוק״ שקיבלה סייקו בתחרות של מצפה הכוכבים של נוישטל. מקור – worn and wound.

מתוך מיליוני שעונים שיוצרו בשוויץ מדי שנה על ידי יצרניות השעונים השונות באמצע שנות השישים של המאה הקודמת, רק כ-250,000 לערך קיבלו הסמכת כרונומטר רשמי (הסמכה המקבילה לתקן ה-COSC כיום), כשרק כמה מאות מנגנונים, מהטובים ביותר בכל סדרה שיוצרה, נשלחו לתחרויות הכרונומטר של מצפי הכוכבים.

מי השתתף בתחרויות הללו? 

בדרך כלל, יצרניות השעונים ייצרו מנגנוני שעונים מיוחדים במיוחד עבור אותן תחרויות, כשהן היו בדרך כלל מנגנונים בקצב איטי, קצב שנע בין 18,000 ל-21,600 ויברציות לשעה. בנוסף, אותם מנגנונים הגיעו בדרך כלל עם גלגלי איזון גדולים במיוחד, שהוכנו ועברו כיוונונים על ידי מיטב יצרני השעונים, לעיתים קרובות במשך שנים רבות, כדי להגיע לדרגת הדיוק האולטימטיבית, לפני שהם הוגשו באופן רשמי לתחרות של מצפה כוכבים כזה או אחר.

בין המנגנונים הבולטים שיוצרו במיוחד למטרות הללו אפשר לציין את ה-Peseux Caliber 260, קליבר 360 של לונג׳ין ואת קליבר 135 של זניט, אליו נגיע בהמשך הכתבה. היות וזמן הפיתוח ליצור ובעיקר כיוונון המנגנונים כדי שיוכלו לעבור בהצלחה את המבדקים של מצפה הכוכבים היה ארוך במיוחד, יצרניות שעונים רבות נמנעו מלהיכנס לתחרויות הללו, שהיו במקרים רבים סוג של תחרות סגורה בין מספר קטן של משתתפות קבועות.

היות ומספר קטן יחסית של מנגנונים קיבל אי פעם את תשומת הלב ורמת הייצור הנדרשים כדי להגיע לתקן המבוקש של תחרות מצפה הכוכבים, קיימים למעשה מספר קטן יחסית של כרונומטרים של מצפי כוכבים. כפי שציינו, היות ובדרך כלל אותם מנגנונים יוצרו במיוחד לרמות הדיוק של התחרות ולמבדקים השונים של אותה תחרות, לא ניתן היה להשתמש בהם בשעוני יד בשימוש רגיל, כשהם היו שימושיים למעשה רק לאותן תחרויות וברוב המוחלט של המקרים – לא נמכרו לציבור הרחב.

אפרם ג׳ובין – האבא של קליבר 135 מצפה הכוכבים 

אפרם ג׳ובין (Ephrem Jobin) נולד בתחילת המאה העשרים, בשנת 1909. הוא הצטרף לזניט בשנת 1938 והיה אחראי לייצור קליבר 133 שלה (הבאמפר קליבר). באותן שנים ג׳ובין מילא מגוון תפקידים בזניט ולמעשה היה חלק חשוב בפיתוח של החברה.

ביוזמתו של צ’ארלס זיגלס, שהיה המנהל הטכני של זניט באותה תקופה, המהנדס אפרים ג’ובין מתחיל בתכנון של קליבר כרונומטר של 30 מילימטר בשנת 1946. זיגלס למעשה מבקש מג׳ובין לתכנן ולייצר מנגנון שיוכל לעמוד בדרישות המחמירות של תחרויות מצפי הכוכבים, אבל גם שזה שיוכל להתאים לשימוש בשעוני יד רגילים ולמעשה להתאים לדרישות השוק.

הפילוסופיה של ג׳ובין, שהועסק בזניט עד לשנת 1954, הייתה במילה אחת – ״דיוק״. ג׳ובין האמין כי מעל הכל המנגנונים שהוא מייצר עבור החברה חייבים להיות מדויקים. כאמור, הוא היה אחראי לקליבר 133 של זניט, שיוצר משנת 1948 ועד לשנת 1961, כשבאותה תקופה הוא פיתח את קליבר 133.8, שהיה למעשה קליבר 133, שפעל בתדר גבוה יותר. על ידי העלאת התדר הצליח ג׳ובין לגרום לקליבר 133.8 לקבל את אישור הכרונומטר, בדיוק כמו קליבר 135 שאליו נגיע מיד.

קליבר 135 מצפה הכוכבים 

כשג׳ובין מקבל בשנת 1946 את המשימה לפתח את אותו מנגנון מדובר, הוא החל להגות ולפתח אותו על פי מערכת של סטנדרטים שהוא קבע לעצמו, שנועדו לאפשר לו להשיג את הביצועים הכרונומטריים הטובים ביותר. המתכון שלו להצלחה עם קליבר 135 כלל שימוש בתוף גדול יותר, לשיפור איזוכרוניזם ורזרבת כוח, ביחד עם גלגל איזון גדול במיוחד, כאשר אותו גלגל איזון, שהיה חלק מרכיב הוויסות, ממלא תפקיד מכריע בהגברת הדיוק (למעשה, אינרציה סיבובית גבוהה יותר יכולה לאפשר עקביות גדולה יותר בביצועים, ללא הגדלת משקל או קצב הפעימה).

הגישה הזאת של ג׳ובין גרמה למעשה לחשיבה מחודשת בכל הקשור לעיצוב מנגנוני שעונים, בין היתר הפרדת גלגל הדקות מהציר המרכזי כדי לפנות מקום לגלגל האיזון המוגדל. גרסת תחרות מצפה הכוכבים של המנגנון הזה, שיהפוך במרוצת השנים לאגדי, צוידה בקפיץ איזון סליל עילי של ברגה (Breguet Overcoil Balance-Spring), ביחד עם אינדקס חץ יחיד או כפול או רגולטור, שהבטיחו חיכוך מאוזן יותר והתאמה מיטבית.

קליבר 135 מצפה הכוכבים המקורי. מקור - Monochrome Watches.
קליבר 135 מצפה הכוכבים המקורי. מקור – Monochrome Watches.

חשוב להדגיש כי ג׳ובין היה האחראי הבלעדי לפיתוח המנגנון הזה, ללא מהנדסים נוספים שחלקו איתו באחריות, כשכל פרט במנגנון הזה הוא פרי מחשבתו.

קליבר 135 מצפה הכוכבים המקורי. מקור - Monochrome Watches.
קליבר 135 מצפה הכוכבים המקורי. מקור – Monochrome Watches.

קליבר 135 פעל בקצב של 18,000 ויברציות לשעה, הוא כלל 19 אבני חן והגובה שלו היה 5 מ״מ. הקוטר שלו היה 30 מ״מ (13 לינה). הנתון הזה משמעותי במיוחד, שכן הוא היה הקוטר המקסימלי שהיה מותר לשימוש בשעוני יד בתחרויות מצפי הכוכבים. מנגנונים גדולים יותר (14 ו-15 לינה) היו חייבים להתחרות בקטגוריית שעוני כיס, שם הם היו צריכים להתמודד מול מנגנונים בקוטר של עד ל-50 מ״מ. כפי שהסברנו, ככל שהמנגנון גדול יותר, הוא מדויק יותר, לכן אפשר לראות מספר קטן מאוד של מנגנוני כרונומטר בקוטר של 14 ו-15 לינה, כשלמעשה, הסיכוי שלהם לנצח בקטגוריה הזאת היה קלוש. מנגנונים מעגליים הגיעו לגבול העליון של קוטר של 30 מ״מ ולכן ייצגו את הסוג הנפוץ ביותר של מנגנוני כרונומטרים.

קליבר 135 כובש את עולם ההורולוגיה 

החל משנת 1949 ועד ל-1962, זניט מייצרת את קליבר 135 בשתי גרסאות נפרדות – גרסה מסחרית, ששולבה בשעוני יד וגרסה שניה, שיוצרה כאמור אך ורק לצורך השתתפות בתחרויות הכרונומטרים של מצפי הכוכבים. זניט שלחה את המנגנון הזה לתחרויות בנוישטל, ז׳נבה, קיו ובסנקון. המנגנונים שיוצרו עבור התחרויות נקראו קליבר 135-O, כינוי לו הם זכו היות והם הגיעו עם וסת רגיל במקום הוסת הישן וללא Incabloc (אינקבלוק).

המנגנונים הללו עברו בדיקות ממצות בטמפרטורות שונות, זעזועים וריצה ב-6 מצבים שונים, כשהם סיפקו באופן עקבי ביצועים כרונומטריים אופטימליים עם שינויים מינימליים בקצב שלהם. המנגנונים הללו זכו במעל ל-230 פרסי כרונומטריה, כשהם זוכים 5 שנים ברציפות, משנת 1950 ועד לשנת 1954, בפרס מצפה הכוכבים של נוישטל, הישג חסר תקדים. שני שלישים מאותם פרסים שבהם זכו מנגנוני 135 היו פרסי מקום ראשון ולמעשה, מנגנוני 135-0 מחזיקים במספר הגדול ביותר של פרסי מצפה כוכבים כלשהו בהיסטוריה של עולם השעונים.

זניט מציינת זכיה במשך 5 שנים ברציפות בתחרויות. מקור - זניט.
זניט מציינת זכיה במשך 5 שנים ברציפות בתחרויות. מקור – זניט.

באותן שנים, זניט השאירה מאחור מותגים כמו פטק פיליפ, רולקס, אומגה ולונג׳ין, כשהיא נחשבה למומחית המוחלטת, ללא שום עוררין, בכל הקשור למנגנוני כרונומטר.

הקאמבק של קליבר 135 מצפה הכוכבים 

השחזור של קליבר 135 מגיע עם סיפור מעניין כמעט כמו הפיתוח המקורי של קליבר 135. השעונים החדשים מגיעים במהדורה מוגבלת של 10 יחידות, בשיתוף פעולה מיוחד בין זניט, בית המכירות הפומביות פיליפס ויצרן המנגנונים-שעונים הפיני קארי וויטליינן, מי שנחשב לאחד המומחים הגדולים בעבודה על מנגנוני כרונומטר וינטאג׳יים.

אורל באקס (Aurel Bacs) ואלכסנדר גוטבי (Alexander Ghotbi), מחטיבת השעונים של פיליפס, פנו לזניט, לאחר שיתוף הפעולה המוצלח הקודם בין פיליפס ליצרנית השעונים השוויצרית בשנת 2019, אז נמכרו שני שעוני כרונוגרף אל פרימרו מיוחדים של זניט בעזרת פיליפס, בבקשה לשחזר את קליבר 135. חשוב לציין כי קליבר 135 נחשב לאחד מהגביעים הקדושים של עולם אספני השעונים. כך למעשה יצא לדרך הפרויקט החדש – קליבר 135 מצפה הכוכבים מהדורה מוגבלת.

לאחר הפניה של באקס וגוטבי לזניט, הם מקבלים תשובה שהפתיעה אפילו אותם וככל הנראה עלתה על כל דימיון או ציפיה שהייתה להם. רומיין מרייטה, ראש תחום מוצר ומורשת בזניט, מציע לשניים הצעה מרתקת למדי – סדרה מוגבלת של מנגנונים שזכו בתחרויות ונבדקו במצפי הכוכבים, מאותו רצף בלתי נתפס של זכיות של זניט בשנות החמישים של המאה הקודמת!

אם לא הבנתם או הפנתם את המשפט הקודם, תרשו לנו לחזור עליו ולהסביר אותו שוב. זניט למעשה סיפקה את מנגנוני 135-O, אותם מנגנונים שזכו בתחרות ומעולם לא שולבו בשעוני יד!

השחזור יוצא לדרך 

מי שהיה אחראי לשחזור ושיקום המנגנונים היה כאמור יצרן השעונים קארי וויטליינן וצוות השענים המומחים שלו. וויטליינן ביחד עם הצוות שלו שיפצו לחלוטין את המנגנונים, כשהם עובדים על כל מנגנון בעבודה ידנית. כל הגשרים מצופי הזהב קיבלו שיפועים חדים ומלוטשים, אלמנט עיצובי שיושם אפילו על ראשי הברגים במנגנונים, אלמנטים שלא הופיעו במנגנונים לכתחילה, היות והמנגנונים שיוצרו עבור התחרויות הגיעו ללא עיטורים כלשהם.

גלגלי הכתר והמחגר (ראצ׳ט) קיבלו טיפול-גימור חילזון (Snail Treatment), בעוד הפלטה הראשית מגיעה עם גימור פרלז׳ה. מכלול האיזון המאסיבי הוא חגיגה לעיניים לכל חובב שעונים, עם גלגל האיזון המפוצל הדו-מתכתי וברגי האינרציה המתכווננים. המנגנון מגיע בתדר של 18,000 ויברציות לשעה, כשהצוות של וויטליינן אפילו מצליח לשדרג את המנגנונים הללו, כשהם מגיעים עם רזרבת כוח של 40 שעות, נתון כמעט מודרני, שהיה דמיוני לחלוטין עבור המנגנונים הללו בעבר. כל פרט ופרט במנגנון הזה ״צועק וינטאג׳״ ולא צריך להבין יותר מדי בשענות עלית כדי להבין עד כמה מדובר במנגנון מדהים.

קליבר 135 מצפה הכוכבים - השחזור. מקור - זניט.
קליבר 135 מצפה הכוכבים – השחזור. מקור – זניט.

זניט סיפקה עשרה מנגנונים כאלו לטובת הפרויקט, שהגיעו כאמור מאותו רצף בלתי נתפס של זכיות בין השנים 1950 ל-1954. כל אחד מאותם מנגנונים הם מנגנונים שעברו רגולציה והכנה קפדנית באופן פרטני, ב-Laboratoire de Chronométrie של זניט (מעבדות הכרונומטריה של זניט) על ידי יצרני השעונים וה-chronométriers (יצרני הכרונומטרים אם תרצו) צ׳ארלס פלק (Charles Fleck) ורנה ג׳יגאקס (René Gygax).

כמחווה לעבודה ההיסטורית של פלק וג׳יגאקס, החליט וויטליינן בעצמו לשמר את הרגולטור המקורי של המנגנון, כפי שנעשה על ידי שני המומחים באמצע המאה הקודמת, לכל אורך תהליך השחזור. אחת ההשלכות של ההחלטה הזאת היא העובדה שהמנגנונים מגיעים ללא אינקבלוק, רכיב שלמעשה מספק הגנה בפני זעזועים למנגנון.

המנגנונים עוברים לשעונים

לאחר שיקום המנגנונים על ידי וויטליינן והצוות שלו, הם הורכבו בתוך גופי שעונים בקוטר קלאסי של 38 מ״מ ובעובי של 10.35 מ״מ. גופי השעונים מגיעים בפלטינה והם כוללים רגליים משופעות, כתר גדול ובזל בגימור מלוטש.

קליבר 135 מצפה הכוכבים - השחזור. מקור - זניט.
קליבר 135 מצפה הכוכבים – השחזור. מקור – זניט.

השעונים מגיעים עם לוח שחור, כיפתי מעט, העשוי מכסף. את הלוחות ייצרו באופן ידני ב-Comblémine (קומבלמיין), סדנת ייצור לוחות השעונים של וויטליינן בסיינט-סולפייס (Saint-Sulpice) שבשוויץ. לוחות השעונים מגיעים בעיצוב הסקטורים, כשכל לוח מגיע עם גימור מט בחלק המרכזי שלו, כשהוא מוקף בטבעת חיצונית עם עיטורי גיליושה, כשבשעה 6 אנו מוצאים לוח שניות קטן בגימור טבעתי מיוחד (azzurage). הלוח מגיע עם 12 סמני שעה משולשים מיושמים, כולם עשויים מכסף גרמני מצופה רודיום. על כל אחד מלוחות השניות אנו מוצאים מספר סידורי, שמייצג למעשה את המספר הסידורי המקורי של כל אחד ואחד מהמנגנונים הללו.

שעון בעל חשיבות היסטורית מדהימה. מקור - זניט.
שעון בעל חשיבות היסטורית מדהימה. מקור – זניט.

בשעה 12 אנו מוצאים את הכוכב המפורסם, הסמל של זניט, ומתחתיו הכיתוב OBSERVATOIRE, מתחתיו הכיתוב CHRONOMETRE, כשכולם יושבים מעל הכיתוב ZENITH. בחלק התחתון של לוח השעון, מתחת ללוח השניות הקטן, אנו מוצאים כיתוב מעניין – נוישטל – Neuchâtel, הקנטון השוויצרי שמשמש כבית עבור זניט וקארי וויטליינן, כמו גם עבור מצפה הכוכבים ההיסטורי שבו זכו המנגנונים הללו בתחרויות במשך חמש שנים ברציפות.

שעון בעל חשיבות היסטורית מדהימה. מקור - זניט.
שעון בעל חשיבות היסטורית מדהימה. מקור – זניט.

השעונים מגיעים בקופסה מיוחדת בעיצוב וינטאג׳י, העשויה מעץ אגוז ומקובעת עם מחברי פליז, מחווה וינטאג׳ית נוספת, הפעם לקופסאות המקוריות ששימשו את זניט להובלת המנגנונים מפס הייצור בזניט למצפה הכוכבים של נוישטל. בנוסף, כל שעון יגיע עם קופסת העץ המקורית שלו משנות החמישים של המאה הקודמת, אותה יוכלו רוכשי השעונים להציג לראווה.

השעונים יגיעו עם רצועת עור שחורה, כשתג המחיר של כל אחד מהם עומד על 132,900 פרנקים שוויצריים, כ-137 אלף דולרים, כשהם יימכרו באופן בלעדי על ידי פיליפס. אם אתם שואלים אותנו? מחיר מציאה עבור שעונים היסטוריים כל כך.

לסיום 

ג׳ובין, שהיה חלק חשוב כל כך בהיסטוריה של זניט וההיסטוריה של עולם השעונים, עזב בטונים צורמים את זניט, לאחר שהרגיש שהוא לא זכה להערכה מספקת מהנהגת החברה. ג׳ובין וזניט יישרו את ההדורים שנים לאחר מכן, כשבשנת 2009, כשהוא מציין את יום הולדתו ה-100, זניט השיקה שעון במהדורה מוגבלת של 100 יחידות, בהשתתפות ג׳ובין, שנראה שמח וצעיר ברוחו.

ג׳ובין ביום ההולדת ה-100 שלו. מקור - זניט.
ג׳ובין ביום ההולדת ה-100 שלו. מקור – זניט.

ג׳ובין נפטר חמש שנים לאחר מכן, בשנת 2014, כשהוא בן 105. אמנם ג׳ובין כבר לא בחיים, אבל אין ספק כי השעונים החדשים הם סוג של מחווה נוספת לאחד מיצרני השעונים המבריקים ביותר בהיסטוריה של עולם השעונים וזה שהיה אחראי להולדתו של אחד המנגנונים החשובים ביותר אי פעם.

למידע נוסף על השעונים והפרויקט המיוחד באתר של זניט.