ישנו משפט בצרפתית שאומר- “La jument appartient à ceux qui savent monter.”

(הסוסה שייכת רק למי שיודע לרכב) כלומר שדברים מסויימים שמורים רק לאלו שיודעים לנצלם ולהביא אותם לשיא התכלית ולשיא השלמות.

קרטייה מאז ומתמיד נחשבה לאחת מיצרניות השעונים והתכשיטים המובילות בעולם. דגמי החברה, בין אם תכשיטים ובין אם שעונים, הפכו לשם דבר במהלך השנים. נסיכים ואנשי אצולה אימצו באהבה לחיקם את עיצובי הדרס הנצחיים של החברה, שהפכה לסמל של יוקרה ופאר.

המותג נוסד בפריז בשנת 1847, לאחר שלואי פנסואה קרטייה, החל לנהל את סדנת הצורפות בה התמחה.
בשנת 1874 נטל בנו אלפרד קרטייה את ניהול החברה ואחריו החלו לנהל את החברה שלושת בניו של אלפרד: לואי, פייר וז’אק. לבניו היתה השפעה רבה על פריחתה של החברה ועל מעמדה כמעוז כצורפות בולט בעולם.

הנסיכה דיאנה עונדת קרטייה. מקור : pinterest
הנסיכה דיאנה עונדת קרטייה. מקור : pinterest

למשפחת קרטייה היסטוריה ארוכה ומכובדת של יצירת תכשיטים לבני מלוכה ולידוענים. אך אחד הלקוחות הבולטים של קרטייה, וזה שבעצם “נעץ את המסמר האחרון על כסא המלוכה”, היה המלך “אלברט אדוארד השביעי” שהיה מלך הממלכה המאוחדת של בריטניה.

למלך אדוארד, היתה חיבה יתרה למשפחת קרטייה וליצירותיהם. עד כדי כך, שלקראת הכתרתו הזמין לא פחות מ-27 נזרים (כתרי זהב משובצים באבני חן המצויים אצל הנשים בממלכות השונות). בית המלוכה הבריטי היה כ”כ מרוצה מהתוצאה הסופית עד שבשנת 1904 נבחר קרטייה לספק הרשמי של בית המלוכה הבריטי, ובהמשך לעוד בתי מלוכה רבים כמו בלגיה,רומניה,מצרים וכמובן נסיכות מונאקו הענפה.

בתחילת שנות ה-20 , הקימה קרטייה חברה משותפת עם בונה השעונים השווייצרי אדוארד יגר (Jaeger-LeCoultre) זאת על ממת לייצור מנגנוני שעונים באופן בלעדי עבור קרטייה. לואי קרטייה נותר בעצמו אחראי לסניף החברה בפריז והעבירו לרחוב -Rue de la Paix. שהוא אחד הרחובות היוקרתיים בעיר האורות. כמו כן היה לואי היה אחראי לעיצובם של כמה מן התכשיטים והשכונים המפורסמים ביותר של החברה עד לימינו.

בשנת 1904 הטייס הברזילאי אלברטו סנטוס-דומונט שהיה לידידו הקרוב של לואי קרטייה, פרש בפניו את שעל ליבו, בנוגע לאמינותם ויעילותם של שעוני הכיס במהלך הטיסה. לואי קרטייה לקח זאת לתשומת ליבו ובעזרת יכולותיו פיתח שעון יד בעל מבנה שטוח עם קייס מרובע.

 קרטייה סנטוס, שעון הטייסים של קרטייה. מקור : אינסטגרם קרטייה הרשמי

קרטייה סנטוס, שעון הטייסים של קרטייה. מקור : אינסטגרם קרטייה הרשמי

השעון מצא חן בעיני הטייס סנטוס-דומונט וענה על כל דרישותיו. במקביל לקוחותיה הרבים של קרטייה מצאו עניין רב בשעון והחלו להזמין את הדגם לרכישה. השעון כאמור נושא את שמו של הטייס “סנטוס” כמחווה על בקשתו לידידו , לואי קרטייה. בשנת 1919 החל לואי קרטייה בייצור של שעון מיוחד שעוצב בהשראתם של “הטנקים”, כלי המלחמה ששימשו את הלוחמים בחזית המערבית במלחמת העולם הראשונה. הטנק שילב בתוכו- כוח אש, שריון ומיגון והתניידות בשטח אש. לואי קרטייה הציג את השעון לראשונה בפני גנרל ג’ון פרשינג, קצין בכיר שהיה למפקד הכוח בחזית המערבית במלחמת העולם הראשונה.

קרטייה טנק משנת 1972 צילום:כפיר חדד
קרטייה טנק משנת 1972 צילום:כפיר חדד

מידותיו של השעון דומות לאלו של טנקים שלחמו בשדות הקרב של מלחמת העולם הראשונה. העיצוב היה בצורת ריבוע, כולל מחוגי פלדה כחולות בצורת חרב, וכתר קרטייה הנצחי העשוי מאבן קבושון כחולה.
את שעון הטנק אימצו אליהם כלל אנשי מלוכה שאשר הבולטת שבהם היא הנסיכה דיאנה. הסמל שמלווה ומוזוהה כל כך עם המותג קרטייה הוא דמותו החייתית של הפנתר שלאורך השנים קיבלה ווריאציות שונות החל מעיני הבדולח וכלה בגוף המוזהב מעוטר היהלומים ואבני החן, וכאן הסיפור החל ממעצב תכשיטים בשם ז’אן רוזין טוסיינט, ששיתפה פעולה עם לואי קרטייה.

 טוסיינט כונתה הפנתר עקב החייתיות והיצירתיות המתפרצת (מקור: אינסטגרם קרטייה הרשמי)

טוסיינט כונתה הפנתר עקב החייתיות והיצירתיות המתפרצת (מקור: אינסטגרם קרטייה הרשמי)

כינויה של טוסיינט היה “הפנתר” ובמקביל לשעוני הפנתר שעוצבו על ידי קרטייה, הפכה החיה לאייקון הרשמי של קרטייה בהשראת טוסיינט שהיתה למוזה של לואי קרטייה ולמנהלת הייצור עד שנת 1970. מאז ועד היום שולט בית קרטייה ביד רמה בעולם התכשיטנות והשענות, שלל דגמים איקונים מעטרים את ידיהם של לקוחות רבים שרואים בבית קרטייה מעבר למותג, הם רואים בו עסק משפחתי שהפך לסמל נצחי המשלב חייתיות , יצריות ובמקביל עדינות ואיפוק.

בנימה אישית כאספן וחובב שעונים יש לי בלב פינה חמה למותג, דגם הטנק הוא בעיניי אחד משעוני הדרס המדהימים שנוצרו, מורכבות ויוקרה נמצאים תחת מעטה של קלאסיות ואיפוק. קרטייה בוחרים להציג את המותג כצעקני ונועז מצד אחד אך מצד שני מלא רוך ואלגנטיות וזה בעיניי הקסם של המותג.