שעוני הרברסו של יגר לה קולטרה הפכו עבור החברה למעין קנבס להפגנת היכולות האומנותיות שלה. לרגל חגיגות תשעים השנה לשעון הרברסו, יגר לה קולטרה החליטה להשיק שעון חדש בסדרה, המשלב את היכולות הגבוהות של החברה עם יצירת פאר יפנית. התוצאה הסופית מדגימה בצורה נפלאה את האומנות היפנית המסורתית עם עבודת יד אירופאית, בשעון שהוא מחווה ליצירה משנות ה-30 של המאה ה-19, של האומן היפני קטסושיקה הוקוסאי. הוקוסאי צייר את המפל הנודע מפל קיריפורי, באחת היצירות הנודעות ביותר שלו. רברסו טריביוט “מפל קיריפורי” – הגורו יצא להכיר קצת יצירות אומנות …

רברסו טריביוט “מפל קיריפורי” – מפרט טכני

השעון החדש של יגר לה קולטרה מגיע בגוף העשוי מזהב לבן. אורכו 45.5 מ”מ ורוחבו 27.4 מ”מ. העובי של השעון עומד על 9.73 מ”מ. כיאה לשעון רברסו, השעון מגיע עם שני צדדים. צד אחד עליו אנו מוצאים לוח שעון מסורתי ובצד השני העתק ליצירת המופת של הוקוסאי.

רברסו טריביוט "מפל קיריפורי". מקור - WAtchilove.
רברסו טריביוט “מפל קיריפורי”. מקור – WAtchilove.

בצד של לוח השעון הרגיל, אנו מוצאים לוח אמייל. יגר לה קולטרה שילבה בלוח עבודת גיוליושה, כשלוח השעון עצמו עשוי בטכניקת ה”אש הגדולה“.

לוח השעון הרגיל העשוי גם הוא מאמייל ירוק עם שכבות של אמייל ירוק שקוף. מקור - WAtchilove.
לוח השעון הרגיל העשוי גם הוא מאמייל ירוק עם שכבות של אמייל ירוק שקוף. מקור – WAtchilove.

הצד האחורי של לוח השעון עשוי גם הוא בטכניקת ה”אש הגדולה” עם ציור מיניאטורי. השעון מגיע עם רצועת עור תנין שחורה והוא עמיד במים בעומק של עד ל-30 מטרים.

רברסו טריביוט “מפל קיריפורי” – מנגנון

יגר לה קולטרה משלבת בשעון החדש את קליבר 822. מנגנון מתיחה ידנית הפועל בקצב של 21,600 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 42-45 שעות.

העתק מיניאטורי של יצירת מופת מהמאה ה-19. מקור - WAtchilove.
העתק מיניאטורי של יצירת מופת מהמאה ה-19. מקור – WAtchilove.

אז מה חדש בעצם?

הוקוסאי הוא אולי האמן היפני הידוע ביותר במערב. הוא חי בין השנים 1760 ל-1849 ונחשב למאייר פורה ביותר, יוצר דפוס ואמן בטכניקת ה-Ukiyo-E. את תהילתו קנה בשנות השמונים לחייו, הודות לסדרת הדפסי עץ מונומנטלית שלו, שכללה שלושים ושש תצפיות על הר פוג’י, הכוללת את “הגל הגדול מול קנגאווה” (Kanagawa Oki Nami Ura), אחת מיצירות האומנות הידועות בעולם. היצירה הזאת הספיקה לככב על שעון רברסו של יגר לה קולטרה בשנת 2018, שהגיע במהדורה מוגבלת.

רברסו טריביוט "מפל קיריפורי". מקור - WAtchilove.
רברסו טריביוט “מפל קיריפורי”. מקור – WAtchilove.

הוקוסאי נחשב לאמן חדשני בכל הקשור לקומפוזיציה ושימוש בצבע. הוא נחשב לגורם חשוב בהפיכת ה-Ukiyo-E מסגנון דיוקנאות לסוגה רחבה יותר שכללה נופים, צמחים ובעלי חיים. כתוצאה מהפרסום והתהילה שלו, הפכו הדפסי עץ ויצירות Ukiyo-E לחלק מרכזי בתפיסת המערב את האומנות היפנית.

ומה עם קצת אומנות …? 

כדי להבין למה החלטנו לכתוב על השעון הזה, צריך להבין קצת את האומנות שעומדת מאחוריו. האתגר הראשון שניצב בפני יגר לה קולטרה היה לשחזר יצירה בגודל של 37 ס”מ על 24.5 ס”מ, על משטח בגודל של קצת יותר מעשירית מהמשטח המקורי. זאת מבלי לפספס שום פרט מהיצירה המקורית, כולל קבוצת אנשים מיניאטורית בבסיס המפל. כמובן שכל הפרטים בשעון זהים ליצירה בקנה מידה מושלם.

היצירה המקורית של הוקוסאי. מקור - WAtchilove.
היצירה המקורית של הוקוסאי. מקור – WAtchilove.

בנוסף, יגר לה קולטרה הייתה צריכה ליצור את האפקט של הדפס עץ באמצעות שימוש באמייל. הוקוסאי השתמש בתחושה של פרספקטיבה ובצעים נועזים יותר עבור יצירת המפל לעומת יצירות קודמות שלו. זאת מתוך רצון לבטא את העוצמה של המים הנופלים מגובה של 100 מטרים במורד ההר. יגר לה קולטרה הייתה צריכה לחקות גם את התחושה הזאת בצורה מושלמת בשעון החדש.

האתגר הנוסף מגיע בשילוב הצבעים המיוחד של היצירה. במקור, ביצירות של הדפסי עץ, משתמשים במספר בלוקים מעץ, המשולבים זה אחר זה. כל אחד מהבלוקים הללו נצבע בנפרד ומשתלב למארג צבעוני נפלא בסוך התהליך. אתגר לא פשוט בכלל לשחזור בשעון אמייל. כדי לעמוד בו, אמן האמייל הראשי של יגר לה קולטרה היה צריך לפתח טכניקה ייחודית לשחזור הצבעים והניואנסים הקטנים בין הצבעים והגוונים על גבי אמייל.

רברסו טריביוט "מפל קיריפורי". מקור - WAtchilove.
רברסו טריביוט “מפל קיריפורי”. מקור – WAtchilove.

בסופו של דבר, יגר לה קולטרה נזקקה לשעות רבות של מחקר וניסויים כדי להצליח להגיע לעיבוד נאמן למקור ככל האפשר של היצירה המקורית. מלבד שעות המחקר הללו, יגר לה קולטרה הייתה צריכה להקדיש כ-5 שעות לעבודת הגיוליושה על לוח השעון הרגיל בלבד. לאחר מכן, נדרשו שמונה שעות עבודה ליצירת שכבות האמייל הירוק השקוף.

ומה לגבי הציור של הוקוסאי? יגר לה קולטרה נדרשה למעל ל-70 שעות עבודה ליצירת הציור המיניאטורי על גבי לוח השעון.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש, רפרנס Q39334T2, מגיע במהדורה מוגבלת של 10 יחידות. תג המחיר שלו עומד על 102,260 דולרים. הרבה? לא בטוח, במיוחד אם אתם מצליחים להבין את עבודות האומנות הנפלאות שמוקדשות לשעון הזה. כמובן אסור לשכוח כי מדובר בשעון העשוי מזהב לבן, אם כי כמובן שמחיר הזהב כאן שולי.

רברסו טריביוט "מפל קיריפורי". מקור - WAtchilove.
רברסו טריביוט “מפל קיריפורי”. מקור – WAtchilove.

השורה התחתונה

שעוני הרברסו החלו את דרכם כפתרון לשחקני הפולו – ספורט קשוח וגברי בשנות השלושים של המאה הקודמת. מאז, הם הפכו מהפך של 180 מעלות. היום הם מהווים את אחת הסדרות היצירתיות ביותר של יגר לה קולטרה. שעונים שמאפשרים לחברה להפגין את היכולות האומנותיות הגבוהות שלה, בצורה נפלאה. השעון החדש ממשיך את הקו הזה ואולי אפילו לוקח את היכולות הללו לגבהים חדשים. את היכולת של יגר לה קולטרה להקטין יצירות אומנות אנחנו כבר מכירים. אבל אין ספק כי עבודות האמייל שבוצעו בשעון הזה הן מהרמה הגבוהה ביותר בתעשייה. אם אתם שואלים את עצמכם מה לגבי תג המחיר של השעון? תפסיקו להסתכל עליו כשעון ותסתכלו עליו כיצירת מופת. נקודת המבט הזאת מעניקה פרספקטיבה אחרת לגמרי לשעון הזה.

למידע נוסף על השעון החדש באתר של יגר לה קולטרה.