בשנת 1931 רשם רנה-אלפרד שאובוט פטנט המתאר “שעון יד שיכול לנוע לצד על גבי בסיס ולהסתובב על גבי עצמו” במכון הלאומי לנכסים תעשייתיים (INPI – National Industrial Properties Institute) שבפריז. עם רישום הפטנט הזה נולד בעצם שעון היד שאנו מכירים עד היום כרברסו. אם אתם גם חזקים בחשבון (או קראתם את הכותרת שלנו …), אתם כבר מבינים שיגר לה-קולטרה חוגגת 90 שנה לשעון הנפלא הזה השנה. לרגל ציון הדרך החגיגי, משיקה החברה שעון חדש – רברסו טריביוט Nonantième – רברסו טריביוט תשעים, עם קומפליקציה שמופיעה לראשונה בשעון הרברסו.

רברסו טריביוט Nonantième – מפרט טכני

השעון החדש מגיע בגוף המלבני המוכר של שעוני הרברסו, באורך של 49.4 מ”מ וברוחב של 29.9 מ”מ. גוף השעון עשוי מזהב אדום והוא מגיע עם צורת המסגרת העשויה מפסים דקים המקיפה את לוח השעון. לוח השעון מגיע בצבע כסוף עם גימור קרני שמש, כשעליו אינדקסי שעה העשויים מזהב ומחוגי דאופין.

רברסו טריביוט Nonantième. מקור - WATCHTIME.
רברסו טריביוט Nonantième. מקור – WATCHTIME.

בשעה 6 בלוח השעון אנו מוצאים תצוגת מצב ירח המשולבת עם מחוג שניות קטן. בשעה 12 משלבת יגר לה קולטרה תאריכון גדול המורכב מזוג חלוניות, שמגיעות באופן מושלם ביחס זהה לממדים של גוף השעון.

תצוגת מצב ירח ותאריכון גדול. מקור - WATCHTIME.
תצוגת מצב ירח ותאריכון גדול. מקור – WATCHTIME.

כשהופכים את השעון, מתגלה בפנינו מחזה מרהיב. תצוגה בצורת הספרה 8, המורכבת מחלונית קטנה ומתחתיה חלונית גדולה. בחלונית הקטנה אנו מוצאים תצוגת ספרות בין 1 ל-12 ובחלונית הגדולה סקלה מ-0 ועד ל-60. מאמינים שכבר הצלחתם להבין כי מדובר בתצוגת שעה דיגיטלית. או אם תרצו – Semi Jumping Hour.

הלוח האחורי עם תצוגת השעות הקופצות. מקור - WATCHTIME.
הלוח האחורי עם תצוגת השעות הקופצות. מקור – WATCHTIME.

תצוגת הדקות מוסתרת בחלקה על ידי עיגול ועליו כוכבים זהובים זעירים המתארים את הלילה. מתחת לסצנת השמים אנו מוצאים מעגל קטן במרכז, עליו שמש וירח המציינים את הלילה והיום. מתחת לתצוגת השמש והירח – הלוגו של החברה, האותיות JL על רקע דפוס קרני שמש.

רברסו טריביוט Nonantième – מנגנון

כדי להשיק את יצירת המופת ההורולוגית הזאת, ביגר לה קולטרה היו צריכים לפתח מנגנון חדש. המנגנון החדש הזה נקרא קליבר 826.

מדובר במנגנון מתיחה ידנית, המורכב מ-230 רכיבים ומציע רזרבת כוח של 42 שעות. הוא פועל בקצב של 21,600 ויברציות לשעה. עבור חובבי ההורולוגיה מבין קוראינו, נציין כי מדובר מן הסתם במנגנון המבוסס על קליבר 822, “המנוע” של יגר לה קולטרה מזה עשורים עבור שעוני הרברסו, שעבר שינויים כדי שיספק את התכונות הללו.

קומפליקציה שמופיעה לראשונה בשעון רברסו. מקור - WATCHTIME.
קומפליקציה שמופיעה לראשונה בשעון רברסו. מקור – WATCHTIME.

כדי לעשות לכם סדר, קליבר 826 של יגר לה קולטרה מספק את הפונקציות הבאות –

בחלק הקדמי של השעון –

  • תצוגת שעות, דקות ושניות.
  • תאריכון גדול
  • תצוגת מצב ירח

בחלק האחורי של השעון –

  • מנגנון חצי “שעות קופצות” (השעות לא קופצות מיידית)
  • תצוגת דקות
  • תצוגת יום-לילה

אז מה חדש בעצם?

יגר לה קולטרה השיקה כבר בעבר שעונים עם תצוגת שעה ודקות דיגיטלית. זה קרה בשנות השלושים של המאה הקודמת. חשוב להדגיש כי המילה דיגיטלי משמעותה – ספרות, אין הכוונה לשעון “אלקטרוני” או קוורץ בכל צורה שהיא. אבל זאת הפעם הראשונה שהחברה מציגה את הקומפליקציה הזאת בתוך שעון רברסו.

רברסו טריביוט Nonantième. מקור - WATCHTIME.
רברסו טריביוט Nonantième. מקור – WATCHTIME.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש, רפרנס Q711252J, מגיע במהדורה מוגבלת של 190 יחידות. לא באמת חשבתם שיגר לה קולטרה תייצר שעון כזה בייצור סדרתי, כן? השעון יהיה זמין לרכישה בבוטיקים בלבד של יגר לה קולטרה, כשהוא יגיע עם רצועת עור תנין עם אבזם מזהב אדום. תג המחיר שלו? 40,500 דולרים. אם אתם שואלים אותנו? תג מחיר סביר מאוד ליצירת מופת מרהיבה שכזאת.

רברסו טריביוט Nonantième. מקור - WATCHTIME.
רברסו טריביוט Nonantième. מקור – WATCHTIME.

השורה התחתונה

יצירת מופת הורולוגית ואומנותית של יגר לה קולטרה, במחיר סביר לחלוטין (אתם זוכרים שמדובר בשעון מזהב אדום 18 קראט, כן?) שהגורו צירף בלי לחשוב פעמיים לרשימת המשאלות שלו.

למידע נוסף על השעון החדש באתר של יגר לה-קולטרה.