אם תשאלו חובב שעונים ממוצע אודות ההיסטוריה של שעון הרויאל אוק של אודמר פיגה, סביר להניח שתשמעו באופן מיידי את הסיפור אודות אודמר פיגה, שפנתה לג׳רלד ג׳נטה לפני פתיחתה של תערוכת באזלוורלד בשנת 1971 וביקשה ממנו לעצב לה, בין לילה, שעון ספורט שיציל את החברה וישאיר אותה בחיים. אבל מה לגבי השעון הממשיך-היורש-הגדול יותר, רויאל אוק אופשור? כמה מכם מכירים את הסיפור מאחורי השעון הזה? את השבוע הזה פתחנו עם דגם חדש בסדרת הרויאל אוק אופשור מבית אודמר פיגה, וכסגירת מעגל, נסיים אותו עם ההיסטוריה ובעצם סיפור הלידה של השעון המקורי.

קצת על הרויאל אוק

למרות שאנחנו מאמינים שאתם מכירים את ההיסטוריה של הרויאל אוק, תרשו לנו לסכם לכם אותה בקצרה. בסוף שנות השישים של המאה הקודמת נחת “משבר הקוורץ” על עולם שעוני היוקרה. יצרניות שעונים שוויצריות רבות היו על סף סגירה, כשאחת מהן הייתה לא אחרת מאשר אודמר פיגה.

החברה מחליטה לצאת לסקר שוק, כדי לנסות ולהבין מה הלקוחות של יצרניות השעונים מחפשים באותן שנים ומה יכול להיות גלגל ההצלה של החברה. בשנת 1971 מקבלים באודמר פיגה בשורה מעניינת מהשוק האיטלקי. מסתבר כי ישנה התלהבות מסוימת מהקונספט של שימוש בפלדת אל-חלד לגופי שעוני יוקרה. באותה תקופה שעוני פלדת אל-חלד היו שעוני ״Tool Watch״, כשמי שהתמחו בהן היו חברות כמו רולקס ואומגה. שעוני ״יוקרה״ טיפוסיים היו מיוצרים בסגסוגות יוקרתיות כמו זהב.

תערוכת באזלוורלד 1971 הולכת ומתקרבת ולאודמר פיגה אין שום בשורה חדשה להביא איתה אל התערוכה. מנהל החברה בשנים ההן, ז׳ורז׳ גולאי (Georges Golay) נפגש עם מר ג׳רלד ג׳נטה, שכבר בשנים ההן צבר לעצמו מוניטין של מעצב על בעולם שעוני היוקרה.

גולאי ואנשי אודמר פיגה מסבירים לג׳נטה כי הם חייבים שעון ספורט חדש, שיתאים לסגנונות לבוש שונים ולאירועים שונים, כשרמת הגימור של השעון צריכה להיות הגבוהה ביותר שאפשר למצוא בשוק. בנוסף, באודמר פיגה מסבירים לג׳נטה כי הוא חייב להשלים את עיצוב השעון בין לילה, כשהם מצפים לסקיצה של העיצוב בבוקר שלמחרת הפגישה.

ג׳נטה לא נבהל מהאתגר ונענה לו, כשהוא מספק את הסקיצה לשעון הרויאל אוק הראשון בבוקר שלמחרת. לא יהיה מוגזם להניח כי אפילו ג׳נטה לא יכול היה לדמיין את ההצלחה של השעון הזה ועד כמה הוא יהיה חשוב בעולם השעונים. בשלבים מאוחרים יותר של חייו, ג׳נטה יגדיר את השעון הזה כיצירת המופת של הקריירה שלו. השעון הופך ללהיט מכירות ועוזר לאודמר פיגה לא רק לשרוד, אלא לחזק ולשמר את מעמדה במסגרת השילוש הקדוש של עולם השעונים, מעמד עליו היא שומרת עד לימים אלו.

רויאל אוק אופשור – הרקע

הרויאל אוק שהושק רשמית בשנת 1972 היה שעון ששינה את אודמר פיגה. הוא הציג הגדרה חדשה ליוקרה, הציב את החברה כמובילה של פלח מוצרים מתפתח ואפילו שינה את התרבות בתוך החברה, שעד אז כמעט ולא עבדה עם פלדת אל-חלד. אבל למרות ההצלחה שלו בשנים הראשונות, ההתלהבות מהשעון הזה דעכה עם השנים, כשלקראת סוף שנות השמונים של המאה הקודמת, אודמר פיגה מוצאת את עצמה פעם נוספת במצב בעייתי, עם מכירות בירידה מתמדת וללא שעון כלשהו בקולקציה שלה שיכול לעורר עניין והתלהבות סביב המותג.

מה עושים כדי לצאת מהמצב הזה? מנכ״ל החברה פונה אל יצרן שעונים צעיר ומבקש ממנו לעצב עבור החברה שעון חדש, שיפנה לקהל צעיר ובתקווה יעזור לאודמר פיגה לחזור למעמד של מובילה בתחומה. נשמע לכם כמו דז׳ה וו? אתם לא טועים, אם כי השמות וחלק מהפרטים שונים מעט מהסיפור של הרויאל אוק.

קודם כל, מי שעמד בראש אודמר פיגה באותן שנים לא היה ז׳ורז׳ גולאי, אלא סטפן אורקוהארט (Stephen Urquhart). אורקוהארט, שהיה באודמר פיגה משנת 1974, פונה אל מעצב צעיר מאוד, בשם עמנואל גייט (Emanuel Gueit), שהיה בן 21 בלבד, דור שני של מעצבי שעוני יוקרה. לשם השוואה, ג׳נטה היה בן 42 כשעיצב את הרויאל אוק המקורי, פי 2 בדיוק מגילו של גייט.

עמנואל גייט בשנים האחרונות. מקור - The Naked Watchmaker.
עמנואל גייט בשנים האחרונות. מקור – The Naked Watchmaker.

למעשה, אם נרצה לדייק, אורקוהארט, מנכ״ל אודמר פיגה באותן שנים, מתחיל לחשוב על שעון חדש כבר בשנת 1989, כשהוא מסמן את שנת 1992 כתאריך היעד להשקת השעון החדש, שיגיע למעשה כשעון שנת העשרים לרויאל אוק. למרות שהשעון הזה מתחיל את דרכו בשלב הראשון כשעון חגיגי, תוך זמן קצר הוא הופך, ממש כמו השעון שהוא אמור היה לציין את שנת העשרים שלו, לשעון שצריך להציל את אודמר פיגה.

המשימה שמוטלת על גייט

כאמור, באודמר פיגה פונים אל גייט ומטילים על כתפיו הצעירות את עיצוב השעון שאמור להציל את החברה. ההנחיות שגייט מקבל ברורות – הוא צריך ליצור שעון שירגש את הקהל הצעיר, כמו גם שעון ״שיאפשר לגברים להמשיך לענוד את השעון הגדול יותר״. מה זה אומר? באותן שנים הקוטר הממוצע של שעוני יוקרה עמד על 36 מ״מ. זה לא היה נדיר לראות באותן שנים נשים שעונדות שעוני גברים. באודמר פיגה בעצם רוצים לייצר שעון שיהיה ״לגברים״.

גייט מציג סקיצה ראשונה לשעון כבר בשנת 1989, שעון שהיה מאסיבי יותר מהרויאל אוק המקורי באופן משמעותי. למעשה, השעון הזה הגיע במידות שהיו חסרות תקדים באותה תקופה בעולם השעונים. אמנם היה כאן ניסיון לפנות אל הדור הצעיר, אבל מדובר היה בהימור בסיכון גבוה במיוחד. למעשה, המנהלים באודמר פיגה הגדירו את העיצוב הראשוני של גייט כ״מגוחך״ – שעון בקוטר של 42 מ״מ, בעידן שבו הקוטר הממוצע של שעונים עמד על 36 מ״מ.

היצירה-עיצוב של גייט דלפה עוד בטרם הגיעה לפס הייצור והיא זעזעה את תעשיית השעונים והביאה למבול של לעג וזלזול. הביקורת כלפי העיצוב של גייט לא הגיעה רק מקהל חובבי השעונים, אלא אפילו בתוך אודמר פיגה עצמה. ז׳ורז׳ הנרי מיילן, ששימש כמנכ״ל אודמר פיגה במשך שנים רבות, מצוטט כמי שאמר בתגובה לגייט, לאחר הצגת הסקיצות הקונספטואליות שלו – ״תראה, אני מצטער, אבל אתה משוגע״.

שנים רבות לאחר מכן, פרנסואה-הנרי בנהמיאס, מנכ״ל אודמר פיגה, שאמור לסיים את תפקידו בקרוב, אמר בהתייחס לרויאל אוק אופשור ״זה היה סיכון כמובן, אבל סיכון הוא השם האמצעי של ה-Offshore. זה תמיד עורר מחלוקת, אבל זה שום דבר שלא טיפלנו בו בעבר״.

האופשור נולד והשערוריה סביבו

באודמר פיגה מחליטים להמר על העיצוב של גייט, אם כי בחברה מבקשים ממנו גרסאות נוספות לעיצוב, בטרם יאשרו את העיצוב הסופי. אודמר פיגה קיוותה להשיק את השעון החדש בתערוכת באזלוורלד 1992, לציון יום השנה ה-20 לרויאל אוק. זמן קצר לפני התערוכה, בחברה מחליטים פעם נוספת לבקש מגייט לבצע שינויים ותיקונים נוספים בעיצוב השעון, כשהמשמעות ברורה לכולם – החברה לא תספיק להגיע לתערוכת באזלוורלד עם שעון חדש. בחברה מחליטים לא למהר, כשהשקת השעון נדחית בשנה. למעשה, גייט מגיש סקיצות שונות לשעון במשך לא פחות מארבע שנים, לפני שבאודמר פיגה מחליטים להמר עליו סופית.

לתערוכת באזלוורלד 1973 מגיעה אודמר פיגה עם השעון החדש, רויאל אוק רפרנס 25721ST, השעון זוכה במהירות לכינוי ״החיה״ (The Beast), בשל הממדים חסרי התקדים שלו, שלא נראו כמותם בעבר בתעשיית שעוני היוקרה.

רויאל אוק אופשור המקורי משנת 1972. מקור - TimeandWatches.
רויאל אוק אופשור המקורי משנת 1993. מקור – TimeandWatches.

אם כשאתם שומעים את הביטוי ״תערוכת באזלוורלד״ אתם חושבים מיד על אווירה שויצרית, אנשי עסקים בהופעות מוקפדות, נימוסים וגינונים אירופאיים, אתם לא טועים. עם זאת, תערוכת באזלוורלד 1993 תיזכר לעד לא רק בשל ההשקה של שעון הרויאל אוק אופשור, אלא גם בגלל התקרית הלא שגרתית שליוותה את ההשקה שלו, שהתרחשה בדוכן של אודמר פיגה.

רויאל אוק אופשור משנת 2021. מקור - TimeandWatches.
רויאל אוק אופשור משנת 2021. מקור – TimeandWatches.

מי שלא היה מרוצה מההשקה של הרויאל אוק אופשור (שבאותה תקופה עדיין לא כונה אופשור, אלא פשוט רויאל אוק), היה לא אחר מג׳רלד ג׳נטה בעצמו. עם פתיחת התערוכה, ג׳נטה מתפרץ אל הדוכן של אודמר פיגה בכעס, כשהוא צועק ״הרגתם את התינוק שלי!״ (!You killed my baby).

למרות השערורייה סביב השקת השעון החדש, באודמר פיגה לא מתרגשים מהתגובה של ג׳נטה ולמעשה, אומרים למעצב של הרויאל אוק המקורי – הרויאל אוק המקורי כבר לא כאן, הגיע הזמן למשהו חדש, שונה לחלוטין. אבל למרות הבטחון וההצהרה של אודמר פיגה עם השקת השעון החדש, בחברה ככל הנראה לא היו בטוחים באמת בהצלחה של השעון. הראיה לכך היא העובדה שבחברה מייצרים 100 שעונים בלבד מהשעון החדש. כאמור, באותה תקופה השעון נקרא עדיין רויאל אוק, וההחלטה על השם “אופשור” טרם התקבלה, כשאחד הרעיונות היה לקרוא לשעון ״Challenger״. רק לאחר שאודמר פיגה מוכרת את כל 100 השעונים הראשונים, היא מתחילה לייצר שעונים נוספים, שם יופיע לראשונה על הגב השעונים הכיתוב Offshore. כמובן שהעובדה הזאת הופכת את 100 השעונים הללו לפריט אספנות נדיר ומבוקש מאוד בקרב חובבי שעונים, כשכל שעון כזה נחשב לאגדה.

רויאל אוק אופשור – ההתחלה 

ג׳נטה, שבאותן שנים כבר נחשב לאגדה של ממש בעולם השעונים, כשאחד הכינויים שהודבקו לו היה ״בוב דילן של עולם עיצוב השעונים״, היה בעל מעמד בכיר מספיק כדי להרשות לעצמו להתפרץ לדוכן של אודמר פיגה, כשמאוחר יותר הוא אפילו קרא לשעון הרויאל אוק החדש (להזכירכם, עדיין לא קראו לו אופשור) ״הלוויתן״. לשם השוואה, אפשר לדמות את הכינוי הזה לסטיב ג׳ובס המנוח שיקרא למוצר טכנולוגי כלשהו ״גרוטאה״ או פיקאסו או ואן גוך שיקראו לציור כלשהו ״קשקוש״.

אם תרצו, מבחינתו של ג׳נטה אודמר פיגה לקחה מכונית פורשה מעוצבת בקפידה (הרויאל אוק שלו) והפכה אותה להאמר. ג׳נטה לא הסתפק בהתפרצות לדוכן של אודמר פיגה והביע את מורת רוחו אפילו מצירוף השם “רויאל אוק” לשעון החדש, שלטענתנו היה ללא שום מהות של עיצוב או עידון שהיו חלק מהעיצוב המקורי.

דגמים בעיצוב צבעי הסוואה משנת 2019. מקור - TimeandWatches.
דגמים בעיצוב צבעי הסוואה משנת 2019. מקור – TimeandWatches.

בשנים הראשונות, כשמכירות הדגם היו מנומנמות משהו, נדמה היה כי ג׳נטה צדק והרויאל אוק אופשור לא בדיוק מתקבל בברכה. אבל, כדי להיות הוגנים, נציין כי גם שעון הרויאל אוק המקורי, משנת 1972, לא הפך ללהיט מכירות עם ההשקה שלו. ממש כמו הרויאל אוק הראשון, גם האופשור מתחיל את דרכו עם מכירות צנועות במיוחד, כשהוא מתקבל בחשדנות מסוימת על ידי השוק. עם ההשקה של הרויאל אוק המקורי בשנת 1972, חובבי השעונים לא הבינו למה שעון שמגיע בפלדת אל-חלד עולה כל כך הרבה.  בהתאמה, עם ההשקה של הרויאל אוק אופשור בשנת 1993, חובבי שעונים לא הבינו איך אמורים לענוד בכלל שעון כל כך גדול. אבל, ממש כמו הרויאל אוק המקורי, גם האופשור צובר קהל מעריצים בקצב איטי אבל קבוע, בעיקר בקרב חובבי שעונים אמידים מאיטליה. מי שתרמו להצלחה של השעון הזה והפכו אותו לאייקון היו סלבס כמו מיכאל שומאכר וארנולד שוורצנגר שענדו את השעון הזה וקיבעו את מעמדו כלהיט הבא של אודמר פיגה ועולם השעונים.

הרויאל אוק אופשור כיום

כאמור, לאחר השקתו, הרויאל אוק אופשור התקבל בחשדנות מסוימת, אבל לאחר שהוא מצליח לצבור מומנטום, הוא הופך ללהיט מכירות עבור אודמר פיגה. במרוצת השנים אודמר פיגה הפכה את האופשור לפלטפורמת הניסויים שלה, כשהיא משתמשת בו לנסות מנגנונים חדשים, סגסוגות חדשות וצבעים חדשים.

שעוני יובל ה-25 לאופשור. מקור - TimeandWatches.
שעוני יובל ה-25 לאופשור. מקור – TimeandWatches.

בסופו של דבר, נקודת החוזקה הבולטת ביותר של האופשור היא גם נקודת החולשה הגדולה ביותר שלו. העובדה שלא מדובר ברויאל אוק. המראה הספורטיבי והקשוח של השעון הזה הוא מה שמאפשר לאודמר פיגה את הורסטיליות והאפשרות לחקור באמצעותו חומרים חדשים וקומפליקציות חדשות, מבלי לפגוע ב-DNA של הרויאל אוק המקורי. בעוד אודמר פיגה מנסה לשמור את הרויאל אוק המקורי קרוב ככל האפשר לחזון של ג׳נטה, נדמה כי עם האח הצעיר שלו, הרויאל אוק אופשור, היא מרשה לעצמה ״להתפרע״ או אם תרצו, אפילו ״להשתגע״. אז אם אתם רוצים עיצוב נאמן למקור ככל האפשר, עדין וסולידי (באופן יחסי, כן?), אתם מוזמנים לבחור ברויאל אוק המקורי. אם אתם רוצים את הגרסה הצעירה, החצופה והעוצמתית יותר, אתם מוזמנים לבחור ברויאל אוק אופשור. כמובן, בשני המקרים, אנחנו מאחלים לכם המתנה נעימה ברשימת ההמתנה …

לעמוד הקולקציה באתר של אודמר פיגה.