אם אתם ילידי שנות השמונים-תחילת שנות התשעים, סביר

שנות השמונים והתשעים היו ככל הנראה עידן הזהב לסרטי האקשן. כוכבים הוליוודיים כמו ברוס וויליס, מל גיבסון, ז׳אן קלוד ואן דאם וסילבסטר סטאלון היו חלק מהשמות הבולטים באותן שנים, שבנו את הקריירה שלהם עם סרטים כמו רמבו, נשק קטלני, מת לחיות ואחרים. כוכב נוסף שהתפרסם באותן שנים היה ארנולד שוורצנגר. שוורצנגר כיכב אמנם בסרטים כמו הטורף ושליחות קטלנית, שנחשבים לקלאסיקות של ממש בעולם הקולנוע ובז׳אנר סרטי האקשן, אבל בנוסף כיכב בסרטים קצת פחות מוצלחים, כמו הסרט ״End Of Days״ – ״סוף הימים״ בעברית. הסרט הזה ככל הנראה לא היה זוכה לעולם לאזכור כלשהו כאן בווטשגורו, אלמלא העובדה ששוורצנגר ענד בסרט את אחד מהשעונים המפורסמים בהיסטוריה של אודמר פיגה – רויאל אוק אופשור ״End Of Days״, שעושה בימים אלו קאמבק מפתיע. מוזמנים להכיר את השעון והסיפור שלו ביחד איתנו.

רויאל אוק אופשור ״End Of Days״ – ההיסטוריה

על פי הסיפורים מאותן שנים, התפקיד הראשי בסרט “סוף הימים״ נכתב בכלל עבור טום קרוז, שסירב לתפקיד בשל התחייבותו לתפקיד בסרט מגנוליה. תפקיד הדמות הנשית הוצע לשחקניות ליב טיילר וקייט וינסלט, שסירבו גם הן לשחק בסרט. הבמאים סם ראימי (Sam Raimi) וגיירמו דל טורו סירבו גם הם לתפקיד הבמאים של הסרט, כשמי שביים אותו בסופו של דבר היה פיטר היימס (Peter Hymes).

כאמור, בסופו של דבר מי שהסכים לתפקיד הדמות הראשית בסרט היה ארנולד שוורצנגר. באותן שנים שוורצנגר היה בעל קשרים טובים עם אודמר פיגה (סביר להניח שעד היום הקשרים הללו נשמרו) והוא פונה לחברה ומבקש שעון שאיתו יופיע בסרט. מנכ״ל אודמר פיגה, פרנסואה-הנרי בנהמיאס, סיפר כי שוורצנגר ביקש ״השעון צריך להיות שחור, ואני רוצה מספרים צהובים״. אודמר פיגה עיצבה את השעון לפי בקשתו של שוורצנגר, כשהשעון מופיע במלוא הדרו בתקריב קצר אחד לכל אורך הסרט.

השעון המקורי. מקור - Analogshift.com.
השעון המקורי. מקור – Analogshift.com.

לאחר יציאתו של הסרט לאקרנים, אודמר פיגה מציגה מהדורה מוגבלת של 500 יחידות ממוספרות של השעון. האופשור המושחר במראה ״כוחות מיוחדים״ (Special Ops) היה שעון האודמר פיגה הראשון אי פעם עם ציפוי PVD, כשהוא מגיע עם ספרות ערביות בציפוי לומינסנט צהוב זרחני. ישנה מחלוקת בעולם שעוני היוקרה, האם מדובר בנוסף בשעון האודמר פיגה הראשון אי פעם שיוצר בשיתוף פעולה עם סלב, כשגם אם לא מדובר בשעון הראשון, מדובר באחד השעונים הראשונים אי פעם של אודמר פיגה שיוצרו ביחד עם סלב, עובדה קצת מוזרה בעולם השעונים של היום, בו כמעט כל סלב עם מספר מסוים של עוקבים ברשתות החברתיות זוכה למהדורה מוגבלת משלו.

בסופו של דבר, השעון הזה החל עידן של שיתופי פעולה מוצלחים עבור אודמר פיגה, כשהוא הביא בעקבותיו מספר רב של מהדורות מוגבלות לסדרת האופשור. עם זאת, האופשור ככל הנראה המפורסם ביותר הוא ה-25770SN – האופשור מהסרט ״סוף הימים״.

רויאל אוק אופשור ״End Of Days״ – מפרט טכני

השעון החדש של אודמר פיגה מגיע בגוף העשוי מסגסוגת קרמית שחורה, בקוטר של 43 מ״מ ובעובי של 14.4 מ״מ. השעון מגיע עם הבזל המוכר של שעוני האופשור של אודמר פיגה, כשגם הוא עשוי מסגסוגת קרמית, כשעל הבזל אנו מוצאים שמונה ברגי פלדת אל-חלד.

רויאל אוק אופשור ״End Of Days״. מקור - Monochrome Watches.
רויאל אוק אופשור ״End Of Days״. מקור – Monochrome Watches.

גוף השעון מגיע עם לחצני כרונוגרף וכתר קרמיים, כשמגיני הכתר עשויים מטיטניום, כשהשעון, שמגיע עם זכוכית ספיר מעל לוח שעון ובגב השעון, עמיד במים בעומק של עד ל-100 מטרים.

גוף קרמי עם מגני כתר מטיטניום. מקור - Monochrome Watches.
גוף קרמי עם מגני כתר מטיטניום. מקור – Monochrome Watches.

השעון מגיע עם לוח המגה טפיסרי (Méga Tapisserie) המוכר של שעוני הרויאל אוק אופשור, בצבע שחור, עם לוחות קטנים בצבע שחור גם כן, עם מחוגי הרויאל אוק המוכרים בניקל שחור בציפוי לומינובה צהוב. בין השעות 4 ל-5 אנ מוצאים את התאריכון של השעון, כשהלוח כולו מוקף בסקלת טכימטר.

הלוח של השעון. מקור - Monochrome Watches.
הלוח של השעון. מקור – Monochrome Watches.

בשעה 3 אנו מוצאים את לוח כרונוגרף ה-12 שעות, בשעה 6 אנו מוצאים את לוח השניות הקטן של השעון ובשעה 9 אנו מוצאים את כרונוגרף ה-30 דקות.

רויאל אוק אופשור ״End Of Days״ – מנגנון

בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר 4401 של אודמר פיגה. מנגנון פלייבאק כרונוגרף אוטומטי מבית אודמר פיגה.

המנגנון בגב השעון. מקור - Monochrome Watches.
המנגנון בגב השעון. מקור – Monochrome Watches.

קליבר 4401 פועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 70 שעות.

אז מה חדש בעצם?

שעון ה-End Of Days החדש מגיע עם עיצוב מודרני ויוקרתי יותר. קשה לקבוע האם מדובר בשדרוג רק בעקבות השימוש בסגסוגת קרמית או שמא מדובר בשדרוג תודעתי, בעקבות המעמד של אודמר פיגה בימים אלו. בשורה התחתונה? נראה לנו שלרוכשי השעון הזה זה לא באמת אכפת מה הגורם האמיתי לשדרוג במעמד שלו …

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של אודמר פיגה, רפרנס 26420CE.OO.A005VE.01, מגיע במהדורה מוגבלת של 500 יחידות. תג המחיר שלו עומד על 60,300 אירו. אודמר פיגה תשווק את השעון עם רצועת עור עגל שחורה עם אפקט טקסטיל, עם תפרים צהובים. השעון יגיע עם רצועה נוספת – רצועת עור עגל צהובה, עם תפרים שחורים.

רויאל אוק אופשור ״End Of Days״. מקור - Monochrome Watches.
רויאל אוק אופשור ״End Of Days״. מקור – Monochrome Watches.

השורה התחתונה

קאמבק של אחד השעונים החשובים ביותר בעידן המודרני של אודמר פיגה, שהיה כאמור אחד מהשעונים הראשונים אי פעם של החברה שהגיע במסגרת שיתופי פעולה עם סלבס והניח את הבסיס לאינספור שיתופי פעולה כאלו מאז. השעון מגיע כמובן במסגרת חגיגות ה-30 שנה לרויאל אוק אופשור, כשנקווה שלאודמר פיגה יש בשרוול עוד כמה הפתעות כאלו להמשך השנה.

למעבר לאתר של אודמר פיגה.