שעון הרויאל אוק של אודמר פיגה הוא אחד מהשעונים האייקוניים ביותר בעולם השעונים. הוא היווה השראה לאינספור דגמי שעונים מיצרניות שעונים אחרות והפופולריות שלו רק הולכת ומרקיעה שחקים, כשבשנים האחרונות הסיכוי לרכוש שעון כזה מתקרב בערך לסיכויים לזכות בפרס הראשון בלוטו. השנה מציינת אודמר פיגה 50 שנה להשקת השעון האייקוני והיא מציינת את התאריך החשוב עם השקה של דגם חדש בקולקציה – רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ ״דק במיוחד״ – רפרנס 16202. מוזמנים להכיר ביחד איתנו את השעונים החדשים בקולקציה.

רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ ״דק במיוחד״ – קצת על הקולקציה 

אודמר פיגה משיקה ארבעה שעונים חדשים בקולקציית הרויאל אוק בקוטר 39 מ״מ. השעונים יגיעו בסגסוגות הבאות – פלדת אל-חלד, פלטינה, זהב אדום 18 קראט וזהב צהוב 18 קראט. השעונים יגיעו עם לוח שעון בעיצוב חדש ועם רוטור עם סמל לציון 50 שנה לדגם כשהשינוי הכי גדול מגיע כנראה בתוך השעון – מנגנון אוטומטי חדש מבית אודמר פיגה.

רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ ״דק במיוחד״- מפרט טכני

השעונים החדשים בקולקציה של אודמר פיגה מגיעים כאמור בגוף שעון בקוטר של 39 מ״מ. כפי שאפשר להבין משמם, השעונים משתייכים לקולקציית ה-״Extra Thin״ – שעונים דקים במיוחד, כשעוביים של השעונים עומד על 8.1 מ״מ בלבד.

רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ. מקור - Fratello Watches.
רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ. מקור – Fratello Watches.

לוחות השעונים מגיעים עם עיצוב חדש, כשאודמר פיגה משתמשת בתבנית ה-״Petite Tapisserie״ החדשה, שמציגה את אותן קוביות מוכרות, אך קטנות יותר ומעודנות יותר. כל אחד מהשעונים מגיע עם לוח בגוון אחר.

רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ. מקור - Fratello Watches.
רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ. מקור – Fratello Watches.

דגם הזהב אדום מגיע עם לוח אפור. לעומתו, דגם הזהב הצהוב מגיע עם לוח זהב צהוב. דגם הפלטינה יגיע עם לוח בגוון ירוק, כשהדגם המעניין ביותר הוא דגם פלדת האל-חלד. כאן בחרה אודמר פיגה בלוח בצבע כחול.

דגם הזהב האדום בסדרה. מקור - Fratello Watches.
דגם הזהב האדום בסדרה. מקור – Fratello Watches.

על פניו נשמע כי מדובר באותו כחול סטנדרטי ונחשק כל כך, אבל באודמר פיגה מדגישים כי מדובר בגוון חדש, הנקרא ״Bleu Nuit, Nauge 50״. בתרגום מילולי – כחול לילה, ענן 50. בפועל, מדובר בגוון כחול הנוטה לגוון אפרפר כהה יותר, לעומת הכחול הבהיר יותר שנמצא בשימוש כרגע בקולקציה של אודמר פיגה בשעון ה-15202ST.

דגם הזהב הצהוב בסדרה. מקור - Fratello Watches.
דגם הזהב הצהוב בסדרה. מקור – Fratello Watches.

שלושה מהשעונים – דגם פלדת האל-חלד ודגמי הזהב אדום והזהב הצהוב יגיעו עם לוחות שעונים בתבנית הטפיסרי המוכרת של אודמר פיגה. השעון הרביעי בקולקציה החדשה, שעון הפלטינה, יגיע עם לוח ירוק חלק.

דגם הפלטינה בסדרה. מקור - Fratello Watches.
דגם הפלטינה בסדרה. מקור – Fratello Watches.

Bleu Nuit, Nuage 50

באודמר פיגה מדגישים כי מדובר בגוון חדש, שפותח במקור על ידי יצרנית לוחות השעונים Stern Frères, שבסיסה בז׳נבה. הגוון הכחול הראשוני התקבל על ידי טבילת כל לוח שעון באמבט גלווני. באודמר פיגה מדגישים כי אמנם המינון המדויק של הרכיבים בתערובת חשוב לקבלת הגוון הנחשק, אבל מה שחשוב לא פחות הוא הטמפרטורה ומשך הזמן שבו טובלים כל אחד ואחד מלוחות השעונים באמבט הגלווני.

גוון ה-Bleu Nuit, Nuage 50 החדש-ישן. מקור - Deployant.
גוון ה-Bleu Nuit, Nuage 50 החדש-ישן. מקור – Deployant.

אם האומן שיוצר את לוח השעון מסיר את לוח השעון מוקדם מדי, הגוון שיתקבל יהיה סגול. אם הוא מסיר אותו מאוחר מדי, הגוון שיתקבל יהיה שחור.

לאחר שמקבלים את הגוון הכחול-אפרפר הרצוי, שכבה דקה של לכה מעורבת עם כמה טיפות של צבע שחור (מספר 50). את השכבה הזאת מניחים לאחר מכן על לוח השעון כדי להגן עליו. המונח Nuage – ענן בצרפתית, מתייחס לאפקט הענן שיוצרת טיפת הצבע השחור כשהיא חודרת לשכבת הלכה הנוזלית המגנה על לוח השעון.

גוון ה-Bleu Nuit, Nuage 50 החדש-ישן. מקור - Deployant.
גוון ה-Bleu Nuit, Nuage 50 החדש-ישן. מקור – Deployant.

כיום מייצרת אודמר פיגה את לוחות השעונים בעצמה, כשהיא משיגה את גוון ה-Bleu Nuit, Nauge 50 המיוחד באמצעות תהליך PVD – Physical Vapor Deposition. המעבר לתהליך PVD מבטיח צבע הומוגני יותר בכל הקולקציה, כך שכל לוחות השעונים יגיעו עם אותו גוון בדיוק מושלם.

ומה עם ה-Petite Tapisserie? 

תבנית ה-Petite Tapisserie המקורית של אודמר פיגה נוצרה והופקה גם היא על ידי Stern Frères, שדרך אגב  הפסיקה את פעילותה בשנת 2016. במרוצת השנים, רכשה אודמר פיגה מכונות העתקת תבניות גיליושה ישנות והחלה לפתח את הטכניקה והאומנות לייצור התבנית המיוחדת הזאת באופן פנימי. בשנת 2010, לוחות ה-Petite Tapisserie הראשונים בייצור אינהאוס יצאו מבית המלאכה הייעודי החדש של אודמר פיגה, כשכיום, לוחות הגיליושה של דגמי הג׳אמבו החדשים מיוצרים במלואם בבית המלאכה הזה.

לוח ה-ה-Petite Tapisserie של אודמר פיגה. מקור - Deployant.
לוח ה-ה-Petite Tapisserie של אודמר פיגה. מקור – Deployant.

ה-Petite Tapisserie מושג באמצעות תהליך ייצור מורכב המבוסס על ידע נדיר שלא ניתן ללמד כיום בבתי ספר לייצור שעונים. הוא מורכב ממאות פירמידות מרובעות קטנטנות, עם בסיסים מרובעים, שנחבצים על לוחית מתכת דקה, שמהווה את לוח השעון כמובן. הפירמידות הללו נחצבות באמצעות מכונות העתקת גיליושה ישנות, אשר משחזרות את מוטיב המטריצה. עשרות אלפי צורות יהלומים, שארבעת הדפנות שלהם משקפות את האור, נחתכות בו זמנות בחריצים הדקים המפרידים בין הריבועים באריגה חלקה, היוצרת מראה שטיח. למרות שנדמה כי מדובר בתהליך מכאני לחלוטין, התהליך הזה דורש מיומנות ודיוק מופלגים.

רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ ״דק במיוחד״- מנגנון

אודמר פיגה ייצרה כאמור מנגנון חדש עבור השעונים החדשים בקולקציית הרויאל אוק. המנגנון החדש, קליבר 7121, מחליף את קליבר 2121, שהיה בזמן השקתו המנגנון האוטומטי הדק ביותר עם רוטור מרכזי ותצוגת תאריכון, עם עובי של 3.05 מ״מ.

המנגנון החדש מגיע בעובי של 3.2 מ״מ בעובי שלו, כשבאודמר פיגה תכננו והתאימו אותו כך שיתאים לגוף השעונים החדשים, שמשתשייכים כאמור לדגמי ה-Extra Thin של החברה, עם עובי של 8.1 מ״מ כאמור.

רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ ״דק במיוחד״ עם קליבר 7121 החדש. מקור - Deployant.
רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ ״דק במיוחד״ עם קליבר 7121 החדש. מקור – Deployant.

לא פחות מחמש שנות פיתוח ומחקר נדרשו להשלמת המנגנון החדש. הוא מגיע עם תוף גדול יותר ומספק רזרבת כוח גדולה יותר. הוא מצויד ברוטור מרכזי דו כיווני, עליו אנו מוצאים את הספרות 50, כשבתוך הספרה 5 אנו מוצאים את הכיתוב YEARS לציון 50 שנים לרויאל אוק. בנוסף, אודמר פיגה ציידה אותו במנגנון כיוון תאריך מהיר.

קליבר 7121 החדש. מקור - Deployant.
קליבר 7121 החדש. מקור – Deployant.

אודמר פיגה שדרגה את קצב המנגנון לקצב של 28,800 ויברציות לשעה (תדר של 4Hz), קצב מודרני יותר לעומת הקצב של 2.75Hz (קצב של 19,800 ויברציות לשעה) בקליבר 2121. הקצב הגבוה יותר אמור לספק דיוק גבוה יותר ועמידות גבוהה יותר בפני זעזועים. רזרבת הכוח של המנגנון החדש עומדת על 55 שעות.

אז מה חדש בעצם?ֿ

אנחנו באמת מקווים שאנחנו לא צריכים להדגיש לכם מה חדש בשעונים החדשים של אודמר פיגה, כן? חשוב לציין כי השעונים החדשים מגיעים כחלק מרענון לדגמים נוספים בקולקציית הרויאל אוק של אודמר פיגה. את השעונים הנוספים בסדרה נכיר מן הסתם בשבועות הקרובים כאן בווטשגורו.

רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ. מקור - Fratello Watches.
רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ. מקור – Fratello Watches.

כמה זה עולה לנו?

כאמור, אודמר פיגה משיקה ארבעה שעוני רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ ״דק במיוחד״ חדשים –

  • 16202BA.OO.1240BA.01 – דגם הזהב הצהוב עם לוח הזהב הצהוב. תג המחיר שלו יעמוד על 68,800 אירו.
  • 16202OR.OO.1240OR.01 – דגם הזהב האדום עם לוח השעון בגוון אפור. תג המחיר שלו יעמוד גם הוא על 68,800 אירו.
  • 16202PT.OO.1240PT.01 – דגם הפלטינה עם הלוח הירוק. תג המחיר שלו יעמוד על 111,400 אירו.
  • 16202ST.OO.1240ST.01 – דגם פלדת האל-חלד עם הלוח הכחול, תג המחיר שלו יעמוד על 32,400 אירו.
רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ. מקור - Fratello Watches.
רויאל אוק ג׳אמבו 39 מ״מ. מקור – Fratello Watches.

השורה התחתונה

רענון נהדר לקולקציית הרויאל אוק של אודמר פיגה, עם מנגנון אוטומטי חדש עם מפרט מודרני ומתקדם. השאלה המתבקשת היחידה היא האם מישהו באמת יצליח לרכוש את השעונים הללו? אם אתם שואלים מה התשובה, הגורו בד״כ לא עונה על שאלות קיטבג …

למעבר לאתר של אודמר פיגה ומידע נוסף על השעונים החדשים.