השבוע הציגה אודמר פיגה שעון חדש – רויאל אוק קונספט טורביון מרחף ״Tamara Ralph״, שעון חדש בסדרת שעוני הקונספט המיוחדת של החברה, הפעם בשיתוף פעולה עם מעצבת האופנה האוסטרלית תמרה ראלף, מי שנחשבת לאחת ממעצבות העל בעולם האופנה. השעון החדש הזכיר לנו שבעוד את שעון הרויאל אוק וההיסטוריה שלו סביר להניח שכל חובב שעונים מכיר, ההיסטוריה והרעיון מאחורי שעוני הקונספט קצת פחות מוכר לחובבי שעונים. החלטנו להרים את הכפפה ולהכיר את ההיסטוריה של הסדרה הזאת, עם סקירה של השעונים הבולטים בה לאורך השנים.

בשנת 2002 מציין שעון הרויאל אוק של אודמר פיגה את שנת השלושים להשקתו. את הסיפור של הרויאל אוק סיפרנו כאן באתר במספר הזדמנויות שונות וסביר להניח שגם אם לא קראתם את הסיפור שלו כאן אצלנו באתר, שמעתם מתישהו את הסיפור על ג׳רלד ג׳נטה, מעצב העל האגדי מעולם השעונים, שקיבל בערך לילה שלם לתכנן את השעון שהיה אמור להציל את אודמר פיגה והפך לאחר מכן לאייקון ולאחד השעונים הנחשקים ביותר בעולם שעוני היוקרה. אודמר פיגה הציגה את השעון שעיצב ג׳נטה בתערוכת באזל 1972 ומאז הוא הפך לשעון המזוהה ביותר איתה ואולי השעון המזוהה ביותר עם חברה מסוימת בעולם שעוני היוקרה.

אז איך מציינים שלושים שנה לאחד השעונים החשובים ביותר בעולם שעוני היוקרה והחשוב ביותר בהיסטוריה של חברה כמו אודמר פיגה? באודמר פיגה החליטו לציין את השנה החגיגית הזאת עם השקה של שעון קונספט. מוצרי קונספט – כמו רכבי קונספט למשל – הם לא מוצרים שאמורים להגיע בייצור סדרתי. החברה שמציגה אותם לרוב עושה זאת כסוג של הדגמת יכולות (או שרירים אם תרצו …), כשאלמנטים מאותם שעונים או מוצרים מוצאים את דרכם מאוחר יותר למוצרים אחרים של אותו מותג, שיגיעו בייצור סדרתי.

Royal Oak Concept CW1

רפרנס 25980AIOOD003SU01, השעון הראשון בסדרת הרויאל אוק קונספט, היה ההגדרה המושלמת להצגת יכולות מרהיבה של אודמר פיגה.

השעון, שנקרא Royal Oak Concept CW1 היה שינוי משמעותי מהעיצוב המוכר כל כך של שעוני הרויאל אוק של אודמר פיגה. אודמר פיגה אמנם שמרה על מספר אלמנטים עיצוביים אייקוניים של הרויאל אוק בשעון החדש – הבזל המתומן, הכתר המוכר של השעון והברגים האייקוניים בבזל השעון, אבל מלבד האלמנטים הללו, השעון החדש היה יצירה חדשה לחלוטין.

בראש ובראשונה, השעון החדש הציג סגסוגת ייחודית, שבה השתמשה אודמר פיגה בשעון הזה בלבד ומאז לא הייתה בשימוש נוסף בעולם שעוני היוקרה. הסגסוגת, שנקראת Alacrite 602 היא סגסוגת על מבוססת קובלט, כשהיא נמצאת בשימוש בעיקר בתעשיות התעופה והרפואה, כשהיא מציגה משקל קל במיוחד תוך שהיא חזקה להפליא. הסגסוגת מורכבת מ-57% קובלט, 31% כרום, 5% טונגסטן, ביחד עם כמויות קטנות של פחמן, סיליקון וברזל. שילוב החומרים הזה מעניק לה דירוג שקיות ויקרס של 430, מה שהופך אותה לאחד החומרים העמידים ביותר בעולם שעוני היוקרה. לשם השוואה, פלדת אל-חלד מגיעה עם קשיות ויקרס של 170, כשטיטניום דרגה 2 מציג קשיות של כ-260 ויקרס. פלטת הבסיס של המנגנון, כמו גם גשרי הטורביון יוצרו מטיטניום, כשאודמר פיגה הוסיפה בולמי זעזועים לטורביון, שהפכו אותו עמיד לזעזועים בעוצמה של עד ל-50 כוחות ג׳י.

שעון הקונספט הראשון, ה-CW1
שעון הקונספט הראשון, ה-CW1

אבל הסגסוגת הייחודית הזאת לא הייתה גולת הכותרת של השעון הזה, ממש לא. אודמר פיגה הציגה בשעון הזה מנגנון חדש – קליבר 2896, מנגנון שהציג תכונות מרשימות כמו רזרבת כוח של 70 שעות וטורביון. אבל התכונה הבולטת ביותר באותו מנגנון הייתה שילוב של דינמוגרף במנגנון. דינמוגרף הוא רכיב שמציין את המומנט שמספק הקפיץ הראשי או במילים אחרות – כמות הכוח המופעל מהקפיץ הראשי.

תצוגת הדינמוגרף שולבה בשעה 12 בלוח השעון, כשבשעה 6 שילבה אודמר פיגה לוח שניות קטן ותצוגה נוספת, עם מחוון שמצביע על האותיות R,N,H. לחצן ששילבה אודמר פיגה בשעה 4 בגוף השעון אפשר לעונדי השעון לבחור בין פונקציונליות שונה לכתר השעון – מצב ניטרלי (N), מצב מתיחה של הקפיץ (R – remonter) ומצב קביעת זמן (H – Heure).

בשעה 9 שילבה אודמר פיגה את הטורביון, כשממולו, בין השעות 1 ל-5, שילבה אודמר פיגה מד רזרבת כוח בתצוגה לינארית.

אם השעון הזה נשמע לכם כמו משהו מוכר, אתם לא טועים, סביר להניח שאתם חושבים על שעון של ריצ׳רד מיל ואתם גם לגמרי צודקים. למעשה, את קליבר 2896 פיתחו Renaud & Papi, שני עובדים לשעבר של אודמר פיגה, שהקימו בשנת 1986 חברה משלהם לייצור מנגנוני שעונים, כשהם מתמקדים בקומפליקציות מתקדמות. אמנם אודמר פיגה מחזיקה ב-78% מהבעלות על Renaud & Papi, אבל זה לא מונע מהחברה לספק מנגנונים גם ליצרניות אחרות, כשהמותג המזוהה ביותר עם המנגנונים של החברה הוא ריצ׳רד מיל דווקא. למעשה, האלמנטים הללו – מחוון המומנט ובורר הפונקציות של כתר השעון, יופיעו לאחר מכן בשעונים של ריצ׳רד מיל, אבל את הבכורה שלהם בעולם השעונים הם עשו ברויאל אוק CW1.

למרות שכאמור מדובר בשעון קונספט, שכפי שציינו לא מגיע בייצור סדרתי, ככל הידוע אודמר פיגה ייצרה במשך כשנתיים כ-150 יחידות מהשעון הזה, שהיה הראשון בסדרה של שעונים פורצי דרך ובעלי מראה עתידני מבית אודמר פיגה, כאלו שהיו אמורים להראות איך עולם השעונים יכול להיראות בעתיד. אודמר פיגה השיקה את השעון עם תג מחיר של כ-300 אלף דולרים אמריקאיים, כשהשעון הזה שמר במשך שנים רבות על השווי שלו בשוק היד השניה.

Royal Oak Concept Carbon

רפרנס 26265FO.OO.D002CR.01, השעון השני בסדרת הרויאל אוק קונספט, מגיע בשנת 2008, שש שנים לאחר השקת הרויאל אוק קונספט CW1. השעון החדש מגיע בעיצוב זהה לזה של ה-CW1, כשהוא מציג שימוש בחומר חדש – פחמן. השימוש בחומרים חדשים יהפוך במרוצת השנים לאחד הסימנים הבולטים של סדרת הקונספט של אודמר פיגה, כשהיא מתנסה בחומרים חדשים בסדרה הזאת, לפני שהיא מעבירה אותם לשימוש בשעוני רויאל אוק בייצור סדרתי.

ה-Royal Oak Concept Carbon מגיע כאמור בגוף העשוי מפחמן, עם בזל קרמי שחור, גב שעון עשוי מטיטניום מושחר וכתר קרמי שחור. רגע, אמרנו עיצוב מוכר? אבל השעון הזה למעשה היה בכלל שעון כרונוגרף, אז איך זה בדיוק מסתדר עם לוח השעון? תרשו לנו להסביר לכם.

רויאל אוק קונספט 26265FO.OO.D002CR.01
רויאל אוק קונספט 26265FO.OO.D002CR.01

אודמר פיגה שמרה על האלמנטים העיצוביים המוכרים משעון ה-CW1 בשעון החדש, עם מד המומנט בשעה 12 ובורר מצבי הכתר בשעה 6. בשעה 9 אנו מוצאים את הטורביון ובצד ימין של לוח השעון, באותה תצוגה ליניארית שהציגה את מד רזרבת הכוח של המנגנון בשעון הקודם, שילבה הפעם אודמר פיגה את רג׳יסטר הכרונוגרף, שבמקום להציג את הזמן שעבר בצורה מעגלית, הציג את הזמן שחלף בצורה אנכית.

אם שאלתם את עצמכם רגע, אבל מה עם רזרבת הכוח של השעון, תרשו לנו לספר לכם ששעון הרויאל אוק קונספט השני של אודמר פיגה מגיע עם מנגנון חדש – קליבר 2895, מנגנון מתיחה ידנית שהגיע עם זוג תופים וסיפק רזרבת כוח מרשימה מאוד של 237 שעות, כמעט עשרה ימים.

רויאל אוק קונספט GMT Tourbillon

שלוש שנים עוברות ובשנת 2011 מציגה אודמר פיגה את רפרנס 26560IO.OO.D002CA.01. גם הפעם אודמר פיגה שומרת על העיצוב המוכר של שעוני הקונספט, כשהיא משלבת בשעון, לצד מנגנון הטורביון שהפך לאחד מסימני ההיכר של הסדרה, תצוגת אזור זמן נוסף.

השעון השלישי בסדרת הרויאל אוק קונספט מגיע עם גוף טיטניום בגימור סאטן, עם גשרים במרכז לוח השעון בצורת שעון חול. אודמר פיגה מסירה בשעון החדש את מד המומנט, כשהיא שומרת על מחוון מצב הכתר בשעה 6. הטורביון נשאר בשעה 9, כשבשעה 3 אנו מוצאים חץ לבן המצביע על דיסקית עם תצוגת אזור הזמן השני.

רויאל אוק קונספט 26560IO.OO.D002CA.01
רויאל אוק קונספט 26560IO.OO.D002CA.01

כדי לשמור על לוח השעון קריא ככל האפשר, למרות השימוש בערכת הצבעים השחורה, אודמר פיגה משלבת השעון הזה מחוגים מזהב לבן, כשהצבע הלבן מעטר את לוח השעון והתצוגות השונות שבו.

אותו ״שעון חול״ שהזכרנו משמש את אודמר פיגה כדי לשמור על מראה מאוזן באופן כמעט מושלם בלוח השעון, עם תצוגת אזור הזמן השני בצד ימין שלו, הטורביון בצד שמאל שלו, הלוגו של אודמר פיגה בשעה 12 ומחוון מצב הכתר בשעה 6.

רויאל אוק קונספט RD#1

מספר שבועות לפני תערוכת SIHH 2015, מציגה אודמר פיגה שעון נוסף בסדרת הרויאל אוק קונספט, הרויאל אוק קונספט RD#1. הפעם מדובר בשעון קונספט ״אמיתי״ – שעון שממנו ייצרה אודמר פיגה יחידה אחת בלבד, כשהמטרה שלו היא להציג את העתיד של קומפליקציית המינוט ריפיטר.

השעון הגיע עם גוף השעון האייקוני של סדרת הקונספט, כשמנגנון השעון היה התוצאה של שמונה שנות מחקר ופיתוח, שהוקדשו כולם לשיפור עוצמת הקול, גובה הצליל, הצלילים וההרמוניה של הצליל של המינוט ריפיטר.

אודמר פיגה לא סיפקה יותר מדי פרטים על הדרך שבה מנגנון הריפיטר של השעון הזה פעל, אבל מי שפיתחו אותו עבורה היו צוותי המחקר והפיתוח של החברה (RD – Research Department), ביחד עם APRP – Audemars Piguet Renaud & Papi, ביחד עם ה-EPFL – Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne – המכון הפדרלי לטכנולוגיה בלוזאן.

אמנם אודמר פיגה הקדישה שמונה שנים לשיפור הצליל של המנגנון הזה, אבל אחת התכונות המרשימות ביותר שלו היא דווקא העמידות למים. שעוני ריפיטר הם שעונים שמשמיעים צליל לפי השעה בלחיצת כפתור. כדי להשמיע את הצליל, גוף השעון צריך להיות עם פתחים, כדי שהצליל יישמע בצורה הטובה ביותר. הבעיה היא ששעון עם גוף פתוח לא יכול להיות עמיד למים ולכן שעוני ריפיטר רבים לא מגיעים עם עמידות למים. ה-RD#1 לעומת זאת, הגיע עם עמידות למים בעומק של עד ל-20 מטרים. חשוב לציין כי עמידות למים בעומק של עד ל-20-30 מטרים לא באמת אומרת שאתם יכולים לקפוץ לבריכה עם השעון שלכם וככל הנראה אפילו לא כדאי לכם להתקלח איתו, אבל אתם כן יכולים לשטוף איתו ידיים ללא כל חשש.

רויאל אוק קונספט RD#1
רויאל אוק קונספט RD#1

אחת התכונות המרשימות בכל הקשור לצליל של השעון החדש היה העוצמה שלו. בניגוד לשעוני ריפיטר שבקושי אפשר לשמוע אותם כשאתם באמצע שיחה, את ה-RD#1 אפשר היה לשמוע אפילו בחדר רועש יחסית, כשלא רק עונד השעון יכול היה לשמוע אותו, אלא גם אנשים מסביבו.

שמונה השנים שהקדישה אודמר פיגה לפיתוח שעון הריפיטר הזה הוקדשו בעיקר ללמידה של כל ההיבטים של אקוסטיקה. המומחים של אודמר פיגה למדו כל אספקט אפשרי שקשור לצלילים, החל מכלי נגינה ועד ללמידה כיצד צליל מעובד ואיך הוא מועבר. התוצאה הייתה המצאה חדשה שכללה קיבוע של גונגי הפלדה ללוח קול, בניגוד להצמדה המסורתית שלהם למנגנון.

גב השעון היה גב כפול, ששימוש כסוג של שכבת-על או תא תהודה שמגביר את הסאונד. בנוסף, אודמר פיגה השקיעה מאמצים רבים בהשתקה של ״צלילי המשנה״ של מנגנון הריפיטר – הצלילים של גלגלי השיניים השונים, מנופים וקפיצים שנעים כאשר הריפיטר מופעל. הרכיבים הללו יוצרים רעידות משנה וצלילי משנה. הצלילים הללו פוגעים בצליל הטהור והנקי של מנגנוני ריפיטר רגילים.

אודמר פיגה רשמה שלושה פטנטים על המנגנון החדש, כששלושה פטנטים הפכו לסימן היכר נוסף של שעוני הקונספט של החברה, כשלמעשה בכל אחד מהשעונים הקודמים בסדרה הזאת אודמר פיגה רשמה שלושה פטנטים. אם הריפיטר לבדו לא מרשים אתכם, אודמר פיגה שילבה בשעון הזה גם טורביון וגם כרונוגרף. המנגנון שהיה אחראי לכל הפלא ההורולוגי הזה היה קליבר 2937 – מנגנון מתיחה ידנית, שהציג רזרבת כוח צנועה, אם כי אופיינית לשעוני ריפיטר, של 42 שעות.

רויאל אוק קונספט 26577TI.OO.D002CA.01

שנה לאחר השקת ה-RD#1 מציגה אודמר פיגה את השעון הבא בסדרה, שהיה למעשה שעון ה-RD#1 אבל בייצור סדרתי. בניגוד ל-RD#1, שהגיע בגוף העשוי מטיטניום, השעון בייצור סדרתי הגיע בגוף העשוי מסגסוגת המשלבת טיטניום עם חומרים קרמיים.

רויאל אוק קונספט  26577TI.OO.D002CA.01
רויאל אוק קונספט 26577TI.OO.D002CA.01

רויאל אוק קונספט Laptimer מיכאל שומאכר

תרשו לנו לחזור בחזרה לשנת 2015, או ליתר דיוק לשנת 2013. ב-29 לדצמבר 2013 נפגע נהג הפורמולה 1 האגדי, מיכאל שומאכר, בתאונת סקי באלפים הצרפתיים. שומאכר, אגדת ספורט מוטורי, היה שגריר של אודמר פיגה והיה בקשר הדוק עם החברה. למעשה, שומאכר היה השגריר הראשון של המותג אי פעם שפנה אל המותג וביקש מאודמר פיגה לפתח עבורו מנגנון מאפס. שומאכר ביקש מאנשי אודמר פיגה לפתח מנגנון Laptimer – מנגנון שמתווסף למנגנון כרונוגרף ומאפשר מדידה של זמני הקפות במסלול מירוצים ורישום של זמני הקפות, קומפליקציה שהייתה אמורה להיות שימושית במיוחד עבור שומאכר בקריירת המירוצים שלו.

הבקשה של שומאכר הייתה לא פשוטה. עד אז, פונקציית ה-Laptimer הייתה קיימת רק בשעונים הפועלים על סוללה ולא בשעונים מכאניים. שומאכר היה מעורב באופן הדוק בתהליך הפיתוח של המנגנון, אבל למרבה הצער, לא זכה לראות את המוצר המוגמר, בגלל תאונת הסקי שלו בשנת 2013.

רויאל אוק קונספט Laptimer מיכאל שומאכר
רויאל אוק קונספט Laptimer מיכאל שומאכר

כשאודמר פיגה סיימה לפתח את המנגנון ואת השעון, בשנת 2015, היא פנתה לאשתו של שומאכר, קורינה וביקשה את אישורה להשקת השעון החדש. קורינה הסכימה והוסיפה כי היא בטוחה כי בעלה היה רוצה שהשעון ישוחרר לציבור הרחב. באופן לא מפתיע, השעון הזה, רפרנס 26221FT.OO.D002CA.01 היה הצלחה הגדולה ונחשב לאחד השעונים האהובים ביותר של אודמר פיגה.

השעון שמר על הממדים המוכרים של השעונים הקודמים בסדרה, עם גוף בקוטר של 44 מ״מ, אם כי הוא נראה ״שמן״ יותר, בגלל לחצן הכרונוגרף ולחצן ההקפה הנוספת שלו, העשויים מזהב אדום. למרות שהשעון נראה מאסיבי יותר, הוא היה קל ונח לענידה, הודות לשימוש בטיטניום ופחמן בגוף השעון.

כדי ליצור מנגנון Laptimer מכאני לראשונה, אודמר פיגה שילבה שני מנגנוני כרונוגרף פלייבאק, כשהם פועלים באופן עצמאי אחד מהשני, למרות שהם משולבים ביחד.

רויאל אוק קונספט טורביון מרחף (2018)

רפרנס 26227BC.ZZ.D011CR.01, שהגיע בשנת 2018, הביא עימו שני חידושים בסדרת הקונספט של אודמר פיגה. השעון, ששילב בתוכו מנגנון טורביון מרחף, הגיע בגוף בקוטר של 38.5 מ״מ, כשלראשונה בסדרה הזאת אודמר פיגה מציגה גוף שעון קטן יותר (השעונים הקודמים בסדרה היו בקוטר של 44 מ״מ) וכמובן שהגודל הזה קשור למאפיין חדש נוסף של השעון הזה – הוא היה שעון הרויאל אוק קונספט הראשון של אודמר פיגה לנשים.

רפרנס 26227BC.ZZ.D011CR.01
רפרנס 26227BC.ZZ.D011CR.01

השעון הגיע עם לוח סקלטון מזהב לבן, עם שיבוץ יהלומים, אותם אפשר למצוא גם על גוף השעון ובזל השעון, כשהשעון מגיע עם רצועת גומי לבנה.

רויאל אוק קונספט אוטומטי טורביון כרונוגרף סקלטון

רפרנס 26612TI.OO.D002CA.01, משנת 2020, או בשמו המלא באנגלית – Royal Oak Concept Selfwinding Tourbillon Chronograph Openworked, היה שעון משמעותי בהיסטוריה של הסדרה הזאת. השעון היה שעון הטורביון מרחף האוטומטי הראשון בסדרת הקונספט, כשהוא מגיע במהדורה מוגבלת של 25 יחידות.

רויאל אוק קונספט אוטומטי טורביון כרונוגרף סקלטון
רויאל אוק קונספט אוטומטי טורביון כרונוגרף סקלטון

בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר 2949 האוטומטי כאמור, שפעל בקצב של 21,600 ויברציות לשעה וסיפק רזרבת כוח של 65 שעות. המנגנון שילב בתוכו מלבד טורביון גם מנגנון כרונוגרף, עם תצוגת כרונוגרף 30 דקות בשעה 3 בלוח השעון.

רויאל אוק קונספט GMT טורביון מרחף

שנת 2020 הייתה שנה עמוסה במיוחד בסדרת הקונספט של אודמר פיגה, כפי שתראו מיד. אודמר פיגה משיקה באותה שנה שעון נוסף בסדרה – רויאל אוק קונספט GMT טורביון מרחף. אודמר פיגה מייצרת את השעון הזה, רפרנס 26589TI.GG.D006CA.01, במיוחד עבור Arije – אחת המשווקות החשובות ביותר של אודמר פיגה בצרפת, שמקבלת 30 יחידות מהשעון הזה למכירה בבוטיקים שלה בלבד.

רפרנס 26589TI.GG.D006CA.01
רפרנס 26589TI.GG.D006CA.01

רויאל אוק קונספט טורביון מרחף

אנחנו עדיין בשנת 2020 ועם שעון נוסף בסדרת הקונספט של אודמר פיגה – טורביון מרחף, הפעם לנשים. שעון נוסף? טוב נו, למעשה שני שעונים. רפרנס 26630OR.GG.D326CR.01, בזהב אדום ורפרנס 26630BC.GG.D326CR.01, בזהב לבן.

רויאל אוק קונספט טורביון מרחף בזהב אדום
רויאל אוק קונספט טורביון מרחף בזהב אדום

שני השעונים מגיעים בגוף בקוטר של 38.5 מ״מ, עם לוח מרהיב המורכב מארבע טבעות קונצנטריות המדורגות כלפי מטה, כשהן מובילות את העין אל עבר כלוב הטורביון המרחף, הממוקם בשעה 6. בתוך השעון שילבה אודמר פיגה את קליבר 2964, מנגנון טורביון מרחף הפועל באמצעות מתיחה ידנית, בקצב של 21,600 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 72 שעות.

רויאל אוק קונספט ״הפנתר השחור״ טורביון מרחף

אחד השעונים האחרונים בסדרה, אבל אולי השעון המוכר ביותר בסדרה הזאת, הגיע אלינו בשנת 2021 – שעון ״הפנתר השחור״, רפרנס 26620IO.OO.D077CA.01. גם כאן צריך לחזור קצת (הרבה) אחורה בזמן, עד לשנת 2004, אז מנכ״ל אודמר פיגה, מר הנרי בנהמיאס, התחיל לחשוב על שיתוף פעולה בין יצרנית השעונים השוויצרית ובין ענקית הקומיקס מארוול. בנהמיאס יספר בראיונות לאחר השקת השעון הזה, כי זהו שעון הקונספט המועדף שלו.

רויאל אוק קונספט ״הפנתר השחור״ טורביון מרחף
רויאל אוק קונספט ״הפנתר השחור״ טורביון מרחף

אמנם עולם השעונים ועולמות הקומיקס השתלבו זה בזה לאורך השנים, כשהדוגמה הזכורה ביותר היא ככל הנראה זאת של ג׳רלד ג׳נטה עם שעוני המיקי מאוס שלו. עוד תכונה בולטת בשעון הזה היא הקוטר שלו, השעון הגיע בגוף בקוטר של 42 מ״מ, כשהוא הופך לשעון הראשון בסדרה שמתאים גם לכאלו שפרק היד שלהם לא גדול במיוחד.

רויאל אוק קונספט טורביון מרחף GMT ירוק

בשנת 2022 משיקה אודמר פיגה שעון נוסף בסדרת הקונספט – טורביון מרחף GMT בצבע ירוק, שעון בגוף העשוי מטיטניום עם סגסוגת קרמית ירוקה. השעון, רפרנס 26589IO.OO.D056CA.01, התבסס על הטורביון מרחף GMT משנת 2020, בסגסוגת חדשה ובצבע חדש.

בשעה 3 אנו מוצאים את תצוגת אזור הזמן השני, בשעה 6 אנו מוצאים את מחוון מצב כתר השעון, אחד מסימני ההיכר של הסדרה הזאת כפי שהספקתם להכיר אותה לאורך הכתבה הזאת, טורביון מרחף בשעה 9 והלוגו של אודמר פיגה בשעה 12. מחוגי זהב אדום משתלבים בצורה נהדרת בלוח השעון הזה, עם רכיבי זהב נוספים במנגנון השעון.

רפרנס 26589IO.OO.D056CA.01
רפרנס 26589IO.OO.D056CA.01

השעון הגיע עם קליבר 2954 של אודמר פיגה, מנגנון מתיחה ידנית הפועל בקצב של 21,600 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 10 ימים.

רויאל אוק קונספט Split Seconds כרונוגרף GMT Large Date

בשנת 2023 מציגה אודמר פיגה שעון חדש בסדרה – רפרנס 26650TI.OO.D013CA.01 – שעון ששילב בתוכו קומפליקציית כרונוגרף Split Seconds, עם אזור זמן שני ותאריכון גדול. גוף השעון הגיע בקוטר של 43 מ״מ ועובי של 17.4 מ״מ.

רויאל אוק קונספט Split Seconds כרונוגרף GMT Large Date
רויאל אוק קונספט Split Seconds כרונוגרף GMT Large Date

לראשונה בסדרה הציגה אודמר פיגה קומפליקציית Split Seconds כרונוגרף אוטומטי בסדרה הזאת. לוח השעון עמוס יחסית, עם לוח שניות בשעה 6, לוח כרונוגרף 30 דקות בשעה 9 ותצוגת אזור זמן נוסף בשעה 3. בשעה 12 אנו מוצאים את התאריכון של השעון, שמגיע בתצורה של שתי ספרות.

רויאל אוק קונספט ״ספיידרמן״

השעון השני במסגרת שיתוף הפעולה של אודמר פיגה עם מארוול מגיע בשנת 2023, כשאחרי גיבור העל ״הפנתר השחור״ מגיע תורו של אחד מגיבורי העל המפורסמים ביותר בעולם – ספיידרמן, לככב על שעון קונספט של אודמר פיגה.

גם השעון הזה מגיע בגוף בקוטר של 42 מ״מ, כשהוא עשוי מטיטניום דרגה 5. בניגוד לשעון גיבורי העל הקודם בסדרה, שהגיע עם טורביון מרחף, השעון הזה מגיע עם טורביון רגיל.

רויאל אוק קונספט ״ספיידרמן״
רויאל אוק קונספט ״ספיידרמן״

השעון, רפרנס 26631IO.OO.D002CA.01, מגיע במהדורה מוגבלת של 250 יחידות, עם תג מחיר של 195 אלף פרנקים שוויצריים.

ביחד עם השעון הזה, שמגיע כאמור במהדורה מוגבלת של 250 יחידות, משיקה אודמר פיגה שעון נוסף – רויאל אוק קונספט ספיידרמן “Black Suit״, שעון שממנו ייצרה אודמר פיגה יחידה אחת, למכירה פומבית.

רויאל אוק קונספט ספיידרמן ״Black Suit״
רויאל אוק קונספט ספיידרמן ״Black Suit״

השעון, שיוצר במחווה לחליפה השחורה של ספיידרמן, מגיע בגוף זהב לבן עם בזל קרמי שחור, כשהוא נמכר במחיר מדהים של 6.2 מיליון דולרים.

רויאל אוק קונספט טורביון מרחף ״Tamara Ralph״

השעון האחרון בסדרה הוא השעון שהציגה החברה השבוע, מהדורה מוגבלת שהחברה הציגה בשיתוף פעולה עם תמרה ראלף.

רויאל אוק קונספט טורביון מרחף ״Tamara Ralph״
רויאל אוק קונספט טורביון מרחף ״Tamara Ralph״

השעון מגיע בגוף העשוי מזהב אדום 18 קראט, בקוטר של 38.5 מ״מ ובעובי של 11.9 מ״מ, עם עמידות למים בעומק של עד ל-20 מטרים. השעון מגיע עם לוח הטבעות המוכר משנת 2020, בגוונים של זהב, כשגם כאן הטבעות מוליכות את העין אל הטורביון הממוקם בשעה 6, כשהוא משובץ ביהלומים. הלוח מגיע עם השראות מהסגנון העיצובי של ראלף, המלשב מרקמים שונים, כשהוא מגיע בגווני חום, ברונזה וזהב, עם אפקט קרני שמש בגימור סאטן.

רויאל אוק קונספט טורביון מרחף ״Tamara Ralph״
רויאל אוק קונספט טורביון מרחף ״Tamara Ralph״

בתוך השעון, רפרנס 26630OR.GG.D626CR.01, אנו מוצאים את קליבר 2964, מנגנון אוטומטי שפועל בקצב של 21,600 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 72 שעות. השעון מגיע עם רצועת עור תנין בגוון ברונזה עם אבזם מתקפל מזהב אדום 18 קראט, כשאודמר פיגה תשווק את השעון עם רצועת עור תנין נוספת, בגוון שוקולד. השעון יגיע במהדורה מוגבלת של 100 יחידות, כשתג המחיר שלו לא נחשף, אם כי מניסיון עבר עם שעונים קודמים בסדרה, ככל הנראה מדובר בשעון עם תג מחיר של כ-200 אלף דולרים.

לסיכום

באחד מהראיונות הרבים שלו, אמר מר הנרי בנהמיאס, מנכ״ל אודמר פיגה – ״החוק מספר אחד הוא, ששעון הרויאל אוק קונספט הוא לא השעון הראשון שלך״. במשפט הזה מתכוון בנהמיאס לעובדה כי מדובר בשעונים בעיצוב עתידני-אוונגרדי, שלא דומה כמעט לשום דבר אחר בתעשיית שעוני היוקרה, גם לא לשעונים של ריצ׳רד מיל או מותגים כמו Urwerk שמייצרים שעונים במראה עתידני. שעוני הרויאל אוק קונספט הפכו למעבדת הניסויים של אודמר פיגה, שמציגה בהם כפי שראינו לאורך השנים חידושים רבים שמשתלבים מאוחר יותר בשעוני הרויאל אוק הרגילים, החל מסגסוגות מיוחדות ועד למנגנונים וקומפליקציות. למרות שהשעונים הללו מגיעים עם תג מחיר דמיוני, החשיבות שלהם היא פחות מבחינה מסחרית, אלא בעיקר מבחינה הורולוגית ואם תרצו אפילו טכנולוגית, כשהשעונים הללו הם לא רק מעבדת הניסויים של אודמר פיגה, אלא גם הצגת יכולות של אודמר פיגה, שמראה עם השעונים הללו לכל עולם שעוני היוקרה, שיש לה הרבה מה להציע חוץ מהרויאל אוק …