אודמר פיגה היא כמובן חלק מהשילוש הקדוש של עולם השעונים – שלושת יצרניות השעונים שנחשבות ליוקרתיות ביותר – פטק פיליפ, ושרון קונסטנטין ואודמר פיגה. בניגוד ליצרניות שעונים אחרות, בדרך כלל החברות הללו מתנהלות בצורה סולידית למדי ואנחנו לא מקבלים יותר מדי חדשות מעניינות מהן במהלך השנה מלבד השקות של שעונים חדשים. בתקופה האחרונה הצטברו מספר דיווחים מעניינים הקשורים לאודמר פיגה, החלטנו לרכז אותם ולהביא לכם אותם בכתבה הזאת, כשהבשורה שככל הנראה תעניין את מרבית קוראינו היא כמובן כפי שאתם יכולים לקרוא בכותרת שלנו – רויאל אוק קרוב מאי פעם. טוב נו, לא באמת, אבל יותר קרוב ממה שהוא היה בשנה שעברה.

מנכ״ל אודמר פיגה פורש

במשך כשלושים שנה היה השם פרנסואה-הנרי בנהמיאס חלק בלתי נפרד מהמותג אודמר פיגה. מי שעמד בראש המותג כמנכ״ל החברה בעשור האחרון, הצטרף לאודמר פיגה אי שם בשנת 1994. בשנת 1999 התמנה בנהמיאס למנהל הכללי של איזור צפון אמריקה.

בשנת 2012 התמנה בנהמיאס למנכ״ל זמני, כשהמשרה הזמנית הפכה למשרה קבועה שנה לאחר מכן, בשנת 2013.

בנהמיאס מתראיין ל-A Collected Man. מקור - A Collected Man.
בנהמיאס מתראיין ל-A Collected Man. מקור – A Collected Man.

בנהמיאס נודע בסגנון הניהול הראוותני שלו. בניגוד למנכ״לים ומנהלים בכירים בתעשיית שעוני היוקרה, שנוטים להישאר בצללים ומשאירים את מירב תשומת הלב למוצרים שלהם, בנהמיאס היה מנכ״ל שהפך את עצמו לסלב.

בנהמיאס נהג להסתובב ולהופיע במחיצת השגרירים המפורסמים של המותג, מלברון ג׳יימס וסרינה וויליאמס ועד לקווין הארט. סגנון הלבוש שלו היה לא שגרתי, או אם תרצו – ״לא שוויצרי״ כשהוא הופיע לאירועים מתוקשרים, ביניהם השקות חשובות של מוצרים של אודמר פיגה, עם סניקרס, קפוצ׳ונים ומשקפי שמש. בנהמיאס נהג להגיע לאירועים מתוקשרים של האלפיון העליון והשתלב בהם באופן טבעי לחלוטין, עם הרוח הקלילה שהוא שידר.

רויאל אוק קרוב מאי פעם? מנכ״ל אודמר פיגה. מקור - luxus plus.
רויאל אוק קרוב מאי פעם? מנכ״ל אודמר פיגה. מקור – luxus plus.

בשורה התחתונה? הגישה הזאת השתלמה לבנהמיאס ולמותג שבראשו הוא עמד בצורה נהדרת. הרויאל אוק הוא אחד השעונים המבוקשים ביותר בעולם, כשכל שעון שיורד מפס הייצור נחטף תוך שניות ורשימות ההמתנה לשעון רק הולכות ומתארכות. למעשה, הדרך הכמעט יחידה להשיג שעון רויאל אוק, אם אתם לא סלבס ברמה עולמית, היא לרכוש אותו בשוק היד השניה, שם תאלצו לשלם עבורו אחוזים ניכרים מעל המחיר הקמעונאי שלו. בנוסף, השעון הפך לסמל סטטוס עבור סלבס רבים, שנצפים באירועים שונים עונדים את הרפרנסים השונים של המותג, חלקם מקבלים את השעון במתנה מהמותג, חלקם משלמים עבורו כמו כל לקוח אחר של החברה.

ההצלחות והכשלונות של בנהמיאס 

כאמור, תחת הנהגתו של פרנסואה-הנרי בנהמיאס אודמר פיגה שגשגה והרויאל אוק שלה הפך לאחד מהשעונים המבוקשים ביותר בעולם. בנהמיאס ואודמר פיגה ניסו להפחית מעט מהביקוש הגובר לשעון עם השקת סדרת ה-Code 11.59 בשנת 2019.

אך למרות מסע ההשקה המתוקשר, נדמה כי הסדרה הזאת לא מצליחה להתרומם, לפחות לא כמו שבאודמר פיגה קיוו. למרות זאת, הכישלון היחסי הזה לא יכול להעיב על התקופה הנהדרת של בנהמיאס בהנהלת החברה. בשנה שעברה רשמה אודמר פיגה הכנסות בגובה של 1.6 מיליארד פרנקים שוויצרים, תוך ייצור של 45,000 שעונים. המספר הזה הפך את אודמר פיגה ליצרנית השעונים שהגיעה למקום הרביעי בסך המכירות שלה בשנת 2021, כשהיא עוקפת את אחת החברות בשילוש הקדוש, פטק פיליפ.

בנהמיאס בראיון ל-NY TIMES.
בנהמיאס בראיון ל-NY TIMES.

בתחילת השנה הנוכחית, 2022, הודיע בנהמיאס כי אודמר פיגה תגדיל את תפוקת הייצור שלה בשנה הנוכחית ל-50,000 שעונים במקום 45,000 שעונים, גידול של כ-11 אחוזים בתפוקת הייצור.

עם זאת, באותה תקופה החלו להופיע שמועות עקשניות כי בנהמיאס קרוב להודיע על פרישה, כשהראשונה לדווח על הפרישה הצפויה הייתה אסטריד ונדטלנדט מהאתר MissTweed.com. על פי דיווחים לא מאומתים, ההחלטה של בנהמיאס לפרוש מגיעה על רקע חילוקי דעות הולכים וגוברים עם חברי ההנהלה של המותג, ביניהם ככל הנראה חלק מבני משפחת אודמר. על פי אותם דיווחים, חלקים נרחבים בדירקטוריון החברה מעדיפים גישה מסורתית יותר, כשחלקים אחרים בדירקטוריון רוצים לראות את החברה ממשיכה לנווט בדרך שהתווה בנהמיאס, מסלול עם חשיבה שונה מעט ועם גישה קלילה יותר. במידה והדיווחים הללו נכונים, ככל הנראה בנהמיאס העדיף להפסיק להיות חלק מחילוקי הדעות הללו ולכן החליט ככל הנראה להודיע על פרישה.

ההכרזה על הפרישה והחיפוש אחר מנכ״ל

ההודעה על הפרישה הצפויה של בנהמיאס נמסרה במסגרת ראיון משותף של בנהמיאס ושל יסמין אודמר (Jasmine Audemars), יושבת הראש של מועצת המנהלים של אודמר פיגה למגזין LE TEMPS.

במסגרת אותו ראיון נודע כי בנהמיאס הודיע להנהלת אודמר פיגה כבר לפני כשנה על רצונו לפרוש, כשהחברה גייסה את חברת גיוס העובדים Russel Reynolds Associates לסייע לה בחיפוש אחר מנכ״ל חדש.

רויאל אוק קרוב מאי פעם? מקור - GQ Magazine.
רויאל אוק קרוב מאי פעם? מקור – GQ Magazine.

עם ההודעה שלו על הרצון שלו לעזוב את הנהלת החברה, בנהמיאס הבטיח להנהלת אודמר פיגה כי הוא ימשיך בתפקידו עד לסוף שנת 2023, מתוך מטרה להבטיח מעבר חלק ככל האפשר בינו ובין המנכ״ל החדש.

על פי דיווחים אחרים, בנהמיאס החליט לסיים את תפקידו בחברה לאחר שהגיע לתחושה של מיצוי, כשהוא בעצם סימן לעצמו את שנת 2022, שנת החמישים למותג הרויאל אוק וההשקות החגיגיות של שעונים במסגרת השנה הזאת, כסוג של משימה חשובה אחרונה עבורו בהנהלת החברה.

מתנת הפרידה של בנהמיאס?

בחודש ינואר האחרון, עם הכניסה לשנת החמישים למותג הרויאל אוק של אודמר פיגה, הודיע בנהמיאס כי החברה תפריש ״נתח גדול״ משעוני הרויאל אוק שלה, בשנה הנוכחית, לטובת לקוחות חדשים. אבל לפני שאתם ממהרים לרוץ לבוטיק הקרוב אליכם ולפדות את כספי הפנסיה שלכם כדי לרכוש שעון חדש, כדאי שתדעו שבנהמיאס הודיע באותה נשימה כי ״כדי שנוכל לקחת אתכם בחשבון כבעלים של שעון רויאל אוק חדש, תצטרכו ליצור ולפתח מערכת יחסים עם המותג״.

כך למעשה, בנהמיאס, אומן בשיווק, מודיע ללקוחות פוטנציאליים של החברה כי החברה תשמח לספק להם שעון רויאל אוק, אבל זאת רק לאחר מספר ביקורים שלהם בבוטיק של החברה ואם אפשר, רכישה של שעון אחד לפחות מהקולקציה של החברה, לפני שתוכלו להניח את ידכם על הרויאל אוק הנחשק.

רויאל אוק קרוב מאי פעם? מקור - Revolution Watch.
רויאל אוק קרוב מאי פעם? מקור – Revolution Watch.

איך זה בא לידי ביטוי בשטח? בפועל, אין רשימת המתנה לשעון הרויאל אוק, מאף דגם, באף בוטיק של החברה. כשאנחנו אומרים אף בוטיק של החברה, אנחנו מדברים גם על הבוטיק החדש של החברה שנפתח בשדרת רוטשילד בתל אביב. אבל, עם הכניסה שלכם לבוטיקים שונים ברחבי העולם, אנשי המכירות הבכירים ירמזו לכם כי אין שום בעיה לקבל שעון חדש, אחרי שתצרו מערכת יחסים עם הבוטיק ועם המותג. בתשובה לשאלה איך מפתחים מערכת יחסים כזאת, תקבלו הסבר על השעונים הנוספים של המותג שזמינים לרכישה, אם כי אף אחד לא יתנה בצורה מפורשת רכישה של שעון מקולקציה אחרת או דגם אחר כתנאי לאפשרות רכישה של הרויאל אוק.

רויאל אוק קרוב מאי פעם? 

בראיון נוסף שערך לאחרונה פרנסואה-הנרי בנהמיאס עם המגזין Luxury Tribune, במסגרת מה שנראה סבב ראיונות פרידה שלו מהנהלת אודמר פיגה, בנהמיאס אישר כי אודמר פיגה נמצאת בדרך הבטוחה לייצור של לפחות 50,000 שעונים בשנת 2022, בהתאם להבטחה שלו בתחילת השנה.

עם זאת, בנהמיאס הפתיע באותו ראיון וסיפר כי החברה, שנמצאת בבעלות משפחתית, נמצאת במהלך של השקעה של מאות מיליוני פרנקים שוויצריים, כשהמטרה היא הגברת כושר הייצור שלה.

בנהמיאס סיפר ל-Luxury Tribune – ״המבנה התעשייתי שאנו בונים כעת יכול להביא אותנו לייצור של כ-70 אלף שעונים בשנה, בטווח הארוך. ב-2022 נגיע בוודאות ל-50,000 שעונים ובשנת 2023 אולי נעלה בכחמישה אחוזים, אבל אנחנו לא ממהרים״.

הנתונים הללו מרתקים, משום שהם מהווים למעשה הצצה נדירה אל מה שבדרך כלל נחשב לסוד שמור היטב בתעשיית השעונים – מספר השעונים שמותג מייצר בשנה. עם זאת, הנתונים הללו מייצגים גם התרחבות קיצונית עבור אחד מיצרני השעונים הבולטים והיוקרתיים ביותר בעולם.

למעשה, תוספת של 20,000 שעונים בשנה מהווה שדרוג של 40 אחוזים ביכולות הייצור של אודמר פיגה. נתון שנשמע כמו חלום רטוב עבור מעריצי המותג וחובבי הרויאל אוק, כאלו שנמצאים כבר שנים ברשימות ההמתנה (הלא קיימות, כן? לפחות לא על הנייר) לשעון הרויאל אוק.

70 אלף שעונים בשנה, או אפילו 50 אלף שעונים בשנה נשמע מספר מרשים מאוד עבור מותג השייך לשילוש הקדוש, אבל עם זאת, לא מדובר במספר גדול במיוחד. פטק פיליפ, שנחשבת למתחרה העסקית הגדולה ביותר של אודמר פיגה, מייצרת כיום כ-60,200 שעונים בשנה. עם זאת, גם אם נחבר את המספרים של אודמר פיגה ופטק פיליפ ואם תרצו, תוסיפו לרשימה אפילו את ושרון קונסטנטין, סביר להניח שהמספר הכולל יהיה רחוק מאוד מהסך הכולל של שעונים שרולקס מייצרת בשנה, כ-800 אלף עד מיליון שעונים בשנה.

המלון של אודמר פיגה נפתח

בשנת 2018, במסגרת אחת הכתבות הראשונות כאן בווטשגורו, סיפרנו לכם על הנחת אבן הפינה למלון ההורולגי הראשון של אודמר פיגה. אנחנו לא יודעים אם באודמר פיגה כיוונו את פתיחת המלון לשנת 2022, שנת החמישים לשעון הרויאל אוק של אודמר פיגה, אבל בתחילת החודש הנוכחי (ספטמבר 2022) הודיעה אודמר פיגה רשמית על פתיחת המלון.

המלון, שנקרא Hôtel des Horlogers, נפתח בשנת 1857 תחת השם Hôtel de France. לאחר רכישתו, אודמר פיגה שינתה את שמו והפקידה על עיצובו את הארכיטקט הדני המפורסם ביארק אינגלס (Bjarke Ingels) וקבוצת BIG בראשה הוא עומד, ביחד עם CCHE ארכיטקטורה מלוזאן שבשוויץ.

המלון של אודמר פיגה בשוויץ. מקור - WorldTempus.
המלון של אודמר פיגה בשוויץ. מקור – WorldTempus.

אחד הדגשים של אינגלס בעיצוב המלון היה לגרום לו להשתלב בצורה הטבעית ביותר בסביבה. חללי הפנים עוצבו על ידי הסכונות הצרפתית AUM Pierre Minassian, כשהם מנסים להדהד את האלמנטים של הנוף. העיצוב כולל אביזרי תאורה מוזרים בצורת כמהין, גזעים של עצים היוצאים מהתקרה ועוד.

המנהל הכללי של המלון, אנדרה צ׳מינדה (André Cheminade) סיפר בראיון ל-Financial Times כי המלון כבר הופך להיות מקום של עלייה לרגל אדריכלית, כמו גם הורולוגית.

עיצוב הפנים של המלון. מקור - FT.
עיצוב הפנים של המלון. מקור – FT.

קבוצת BIG אחראית גם על עיצוב המוזיאון של אודמר פיגה הממוקם בסמוך, כך שאם תחליטו לבקר את המוזיאון של אודמר פיגה ולהתאכסן במלון, תוכלו ליהנות מחוויה כפולה.

לסיכום – רויאל אוק קרוב מאי פעם? 

כמו שאנחנו מקווים שאתם מבינים, הרויאל אוק של אודמר פיגה ככל הנראה יישאר גם בשנים הקרובות כחלום רחוק מהגשמה עבור מרבית חובבי השעונים בעולם, ללא קשר למצבם הפיננסי. אבל נראה כי למרות הודעת הפרישה של מנכ״ל אודמר פיגה, פרנסואה-הנרי בנהמיאס, השינויים הרבים והרוח הרעננה והפחות מעונבת שבנהמיאס הכניס למותג תלווה את המותג גם בשנים הבאות.

במסגרת השינויים הללו, השינוי המשמעותי ביותר לשנים הקרובות הוא הגדלת תפוקת הייצור של החברה, כאשר להזכירכם, בסופו של התהליך, אודמר פיגה מסוגלת להגדיל את תפוקת הייצור שלה בכ-40 אחוזים לעומת תפוקת הייצור שלה בשנה הנוכחית.

כחובבי שעונים אנחנו נהנים לעקוב אחר המתרחש אצל כל יצרנית שעונים, גדולה, קטנה, ביפן, גרמניה או בשוויץ, אבל נראה כי בשנים הקרובות, יהיה מעניין במיוחד לעקוב אחרי אודמר פיגה ולראות כיצד מתקדם המסע שלה לגיוס מנכ״ל חדש ובעיקר כיצד העזיבה של בנהמיאס תשפיע על המותג.