אין מה להכביר מילים על רולקס (Rolex). מדובר ביצרן שהוא כנראה המוכר ביותר מבין יצרני שעוני היוקרה, יצרן שעומד מאחורי חלק ממהמצאות הגדולות בענף השענות, בינהן הקייס העמיד במים (ה”אויסטר”), שימוש נרחב במנגנונים אוטומטיים – בעוד שרוב היצרנים השתמשו במנגנוני מתיחה ידנית, תצוגת התאריכון במקביל לתצוגת היום בשבוע – כפי שספרנו לכם בסקירת הדגם של הרולקס פרזידנט, ומעבר לכך – רולקס קנתה לעצמה שם של יצרנית שעוני עבודה מהשורה הראשונה, כאשר הרולקס אקספלורר מהווה את אחת הדוגמאות הטובות ביותר לכך. אך לפני כל אלו, היה שעון אחד, שהוא כיום הוותיק ביותר בליין של רולקס שעדיין נמצא בייצור, זהו סיפורו של הרולקס דייטג’סט, אייקון קטן-גדול.

על מנת להבין טוב יותר את המונחים המופיעים בסקירה זו, מומלץ לעיין במילון המושגים המלא למושגי רולקס של ווטש גורו.

שנת 1945 הייתה השנה ה-40 להיווסדה של רולקס. כפי ספרנו לכם בסקירה של האומגה סימאסטר, בתקופה ההיא יצרנים מאוד אהבו ‘להעניק’ מתנות לעצמם, לכבוד ימי ההולדת שלהם, ובמסגרת ימי הולדת אלו, היצרנים נהגו להציג דגמים חדשים לחלוטין. לרולקס הייתה זו העת להציג את ה’אויסטר פרפטואל דייטג’סט’ – הדייטג’סט שאנחנו מכירים היום, בגירסאתו הראשונה עלי אדמות. נזכיר כי האויסטר משמעו עמיד במים, והפרפטואל מתייחס למנגנון האוטומטי.

rolex datejust 4467
רולקס דייטג’סט מרפרנס 4467 – הדייטג’סט הראשון (מקור: Monochrome watches)

השעון החדש היה הכי פשוט שאפשר – שלושה מחוגים (שעות, דקות ושניות), חוגה נקייה, בזל חלק, ותאריכון שהתאפיין בהחלפה מהירה של המספרים בדיוק בשעה 12 בלילה. עשוי זהב ומחובר לרצועת עור, נולד לו רפרנס 4467 – הדייטג’סט הראשון. שעון Dress קלאסי, שהיווה את הסנונית הראשונה לדגם הוותיק ביותר של רולקס – דגם שנמצא בייצור עד היום.

הדייטג’סט זכה להצלחה מיידית. העיצוב הפשוט-אך-ייחודי, המנגנון האוטומטי, האמינות, אטימות למים, דיוק, כולם היוו תמורה מאוד גבוהה למחירו של השעון באותם ימים. את האטימות המצויינת למים (בהשוואה למתחרים באותן שנים), השיג הדייטג’סט על ידי גב-קייס ייחודי שהוברג למקומו – ה-Bubbleback – שאותו היה ניתן לפתוח אך ורק עם כלים יחודיים של רולקס.

זוכרים את ה’ציקלופ’ ממילון המונחים ? אז ההמצאה הזו של רולקס הגיעה לעולם 9 שנים לאחר הולדתו של הדייטג’סט, רק ב-1954. בנוסף, השעון בתחילה הוצע בזהב צהוב בלבד, ובהמשך הדרך רולקס החלה להציעו ברוז גולד, פלדת אל חלד וטו-טון. השעון נמכר, לראשונה בליין של רולקס, עם צמיד הג’ובילי – צמיד חוליות מהמתכת הרלוונטית (פלדה, זהב, רוז גולד, טו-טון), שגם הוא ממשיך לככב בליין של רולקס עד ימינו אנו.

הרפרנסים הראשונים הונעו על ידי מנגנון קליבר 710 שהוחלף בהמשך הדרך לקליבר 730 – שניהם מנגנוניי אין האוס של רולקס. אלו מנגנונים אמינים ויעילים, אך החיסרון העיקרי שלהם היה הטיפול – הם היו מורכבים ומסובכים מאוד, מה שהשפיע גם על הטיפולים שלהם. כבר בשנים לאחר הצגתו, הדייטג’סט היה שעון שקשה להשיג לו חלקי חילוף, ונכון להיום – רולקס עצמה לא מטפלת בדייטג’סט בעלי הקליברים האלו. מעניין לראות – שלמרות הקושי הרב בטיפול בשעונים אלו, הם נחשבים מבוקשים במיוחד בקרב אספנים – ומחירהם יכולים להאמיר במחירות פומביות אל 10,000 יורו, ואף צפונה מכך. קצת לאחר הופעת הציקלופ, ב-1957, השעון קיבל מנגנון חדש – הקליבר 1065, מנגנון שאפשר לרולקס להפטר מה-Bubbleback, והדגם החדש של הדייטג’סט הוצג עם גב-קייס חלק.

rolex caliber 1065
קליבר 1065 שהניע את הרולקס דייטג’סט במקביל להופעת הציקלופ (מקור: Bruno & Hancock)

קליבר 1065 פינה את מקומות בשנת 1965, לאחר 8 שנות שירות, למנגנון חדש – קליבר 1570. בשנת 1972 השעון קיבל תכונה חדשה נוספת – ה-Hacking Seconds – עצירת מחוג השניות בזמן משיכת הכתר לצורך כיוון השעון. בנוסף, רולקס הציגה את הדייג’סט עם זכוכית הקריסטל לראשונה ב 1974.

בשנת 1977, בעיצומו של משבר הקוורץ, רולקס הציגה את רפרנס 17xxx, הדייטג’סט אוייסטרקוורץ הראשון, הדייטג’סט הראשון המונע על ידי מנגנון קוורץ בפיתוח עצמי של רולקס. הדייטג’סט הזה, בניגוד לאחרים, הצליח פחות בשנים שלאחר הצגתו, אך כיום הוא פריט מבוקש במיוחד בקרב אספנים, עם קשת מחירים שנעה בין 2000 דולר לרפרנס 17000 עשוי הפלדה, ועד ל-7000 דולר לרפרנס 17013 – גירסאת הטוטון.

rolex datejust 17000 oysterquartz
רולקס דייטג’סט 17000 עם מנגנון אויסטרקוורץ. דרך אחת של רולקס להתמודד עם משבר הקוורץ (מקור: Bob’s Watches)

הדייטג’אט של השנים האחרונות נראה, אומנם, מעט יותר מאסיבי, אך השעון עבר מעט מאוד שינויים עיצוביים לאורך השנים. החוגה, הבזל, הקייס, כולם נשארו פחות או יותר זהים לדגמיו הראשונים, והשינויים העיקריים שהשעון עבר היו מתיחות פנים קטנות ושינויים מכניים קטנים.

בסוף המאה ה-20 ובתחילת המאה ה-21, הדייטג’סט המשיך לשעוט קדימה – רפרנס 162xx, שמכונה “Old Style”, פינה את מקומו לרפרנס 1162xx – ולמרות ששניהם חולקים את אותו הקוטר, 36 מ”מ, רפרנס 1162xx התעבה במקצת בקייס שלו, בהשוואה לדגם היוצא. בהמשך הוצג גם הדייטג’סט 2 – רפרנס 116300- בקוטר חדש של 41 מ”מ, לראשונה בסדרת הדייטג’סט. שלושת הרפרנסים האלו הונעו על ידי הקליבר 3135 של רולקס – לו רזרבת כוח של עד 44 שעות. בבאזלוורלד 2016, רולקס הציגה את רפרנס 126300 – המכונה בפשטות דייטג’סט 41. קוטרו, כמו הדייטג’סט 2, הוא 41 מ”מ, אך בניגוד אליו – הוא דק יותר, ומונע על ידי מנגנון 3235 החדש – מנגנון בעל רזרבת כוח של 70 שעות.

סדרת הדייטג’סט עברה במהלך מעט מאוד שינויים, והיא שומרת על אופייה בדיוק כמו השעונים הראשונים שהוצגו על ידי רולקס. השמירה על ה-DNA העיצובי של הדגם, אליו התלוו לאורך השנים מתיחות פנים כאלו ואחרות, הוכיחו כי גם שעון פשוט ובסיסי שכזה, יכול להפוך לאייקון אלמותי – בזכות ולא בחסד.

Rolex-Datejust-41-steel-2017-ref-126334-oyster-5
רולקס דייטג’סט 41, רפרנס 126334. הדייטג’סט המודרני והעדכני ביותר (מקור: Monochrome watches)

לאתר רולקס העולמי