אם אתם חובבי שעונים אנחנו ככל הנראה לא צריכים לספר לכם יותר מדי על שעון הרולקס דייטונה. שעון הכרונוגרף של רולקס הוא אחד השעונים האייקוניים ביותר בעולם, אבל גם זה שהיה למשך כשנתיים השעון היקר ביותר בעולם, כשהשעון שהיה בבעלותו של השחקן המנוח פול ניומן נמכר תמורת סכום דמיוני של 17.8 מיליון דולרים. שעוני הדייטונה נחשבים לכוכבים של עולם המכירות הפומביות, כשדגמים שונים של השעונים הללו לאורך השנים האחרונות גרפו סכומים גבוהים במיוחד, פעמים רבות בסכומים גבוהים פי כמה מההערכות הראשוניות עבורם. לשעונים הללו הצטרף בסוף השבוע האחרון שעון רולקס דייטונה נוסף שנמכר על ידי בית המכירות הפומביות סות’ביס בהונג קונג, שעון רולקס דייטונה פלטינה נדיר במיוחד, שגרף סכום של 3.27 מיליון דולרים (אמריקאיים) – פי 3 עד 6 מההערכה של מומחי סות’ביס עבור השעון – חצי מיליון עד מיליון דולרים.

רולקס דייטונה פלטינה נדיר ומיוחד במינו

השעון המדובר היה כוכב המכירה הפומבית של סות’ביס בהונג קונג, כשאנשי החברה הגדירו אותו כ”שעון בעל חשיבות היסטורית וככל הנראה גם ייחודי במינו”. השעון יוצר לפני שנת 1999, בערך בסוף התקופה שבה רולקס השתמשה במנגנוני האל פרימרו של זניט עבור שעוני הדייטונה שלה והחלה להשתמש במנגנוני כרונוגרף תוצרת בית. 

השעון המיוחד מגיע בגוף העשוי מפלטינה, עם לוח העשוי מאבן החן לפיס לזולי, אבן חן יקרה שהייתה בשימוש האדם עוד מהתקופה הפרה-היסטורית, עם עדויות לשימוש בה ממרגרה, שבתת היבשת ההודית ועד לפרעונים במצרים, שאהבו להשתמש באבן המיוחדת הזאת בעלת הגוון הכחול העמוק והאטום. 

רולקס דייטונה פלטינה נדיר שובר שיאים במכירה פומבית בהונג קונג. מקור - WatchesbySjx.
רולקס דייטונה פלטינה נדיר שובר שיאים במכירה פומבית בהונג קונג. מקור – WatchesbySjx.

השעון הוא חלק מרפרנס 16516. שעון נוסף עם רפרנס כזה, אבל עם לוח אם הפנינה, נמכר על ידי סות’ביס לפני כשנתיים, גם כן בהונג קונג, תמורת סכום של 3 מיליון דולרים. השעונים הללו גורפים סכומים גבוהים במיוחד בגלל החומר ממנו עשוי גוף השעונים, כמו גם הלוחות שלהם. שעוני רולקס דייטונה עם גוף העשוי מפלטינה, משהו שלפי סות’ביס, כמעט ולא שומעים עליו. 

בתיאור המכירה הפומבית משנת 2018 כתבה סות’ביס “בעוד שרולקס ייצרה שעוני דייטונה אוטומטיים בפלדת אל-חלד, זהב צהוב, זהב לבן או זהב ופלדת אל-חלד במשך שנים רבות, כעת ניתן אישור כי לקוח בר מזל במיוחד קיבל יצירת מופת ייחודית זו בשנת 1999. שמועות מספרות כי גם המנכ”ל המנוח המפורסם של רולקס, פטריק הייניגר, ענד בעצמו רולקס דייטונה אוטומטי העשוי מפלטינה”. 

בהתאמה, השעון שנמכר על ידי סות’ביס הוא שעון הרולקס דייטונה פלטינה היחיד שידוע עליו שמגיע עם לוח העשוי מאבן החן לפיס לזולי. 

שעון הרולקס דייטונה האוטומטי היקר ביותר אי פעם ושעון הרולקס המודרני היקר ביותר אי פעם. מקור - Hodinkee.
שעון הרולקס דייטונה האוטומטי היקר ביותר אי פעם ושעון הרולקס המודרני היקר ביותר אי פעם. מקור – Hodinkee.

על גב השעון שנמכר בסוף השבוע האחרון נכתב “XII 1998” והוא מגיע עם קליבר 4030, כששוב נזכיר, מדובר במנגנון אל פרימרו של זניט עם מודיפיקציות של רולקס. השעון מגיע בגוף בקוטר של 40 מ”מ והמספר הסידורי שלו הוא A171132.

שעון שובר שיאים

הסכום שבו נמכר השעון מהווה מספר שיאים. קודם כל הוא הופך להיות שעון הרולקס דייטונה האוטומטי היקר ביותר אי פעם, כשאם אתם לא יודעים, שעון הרולקס דייטונה של פול ניומן הגיע עם מנגנון מתיחה ידנית. שנית, הוא הפך להיות שעון הרולקס המודרני היקר ביותר אי פעם, כשגם כאן, השעון של פול ניומן המנוח נחשב לשעון וינטאג’י, בעוד במונחים של עולם השעונים, שעון הרולקס דייטונה פלטינהלפיס-לזולי בן ה-20 ומשהו שנים נחשב עדיין ל”ילד”.

החמישיה הסודית?

על פי דיווחים שונים ועל פי אותה שמועה שהוזכרה בתיאור הפריט של סות’ביס משנת 2018, רפרנס 16516 הוא רפרנס המתייחס לחמישה שעוני רולקס דייטונה שיוצרו לבקשת פטריק הייניגר בשנת 1999. שעון אחד נענד כאמור על פי האגדה על ידי הייניגר עצמו והשאר הוענקו לשותפים עסקיים חשובים במיוחד של רולקס מסביב לעולם, כשהשעון שנמכר לפני כשנתיים הוענק כמתנת חתונה לאחד מבני המשפחה של אחד המשווקים הוותיקים של רולקס באיטליה. אם השמועה הזאת נכונה, אל תתפלאו אם בשנים הקרובות יצוצו לפחות עוד שלושה שעונים כאלו למכירה.