שעון הכרונוגרף של רולקס (Rolex), הרולקס דייטונה, הוא אחד משעוני הכרונוגרף המפורסמים ביותר והאיקוניים ביותר בהיסטוריה של עולם השעונים, כשאחד מדגמי הדייטונה, השעון שהיה שייך לשחקן המנוח פול ניומן, הפך לשעון היד היקר ביותר בהיסטוריה שנמכר במכירה פומבית, כשנמכר בסכום של 17.8 מיליון. אספנו עבורכם כמה עובדות מההיסטוריה של הדגם שיעזרו לכם להכיר את הדגם קצת יותר טוב ואולי להבין מה הופך אותו לאגדי כל כך.

 1. רולקס התחילה לייצר את שעוני הדייטונה הראשונים בשנת 1963. החברה השיקה אמנם עוד בשנת 1955 שעון כרונוגרף, שעל הלוח שלו הופיע הכיתוב “Chronograph” בלבד ולא דייטונה, רפרנס 6234, כך שאפשר להתייחס אליו כדייטונה הראשון בעולם.
 2. השעון נקרא על שם מירוץ המכוניות המפורסם בדייטונה שבארצות הברית, מירוץ שנערך במשך 24 שעות. רולקס שימשה כספונסרית של האירוע, ששינה את שמו החל משנת 1991 לרולקס 24 בדייטונה (Rolex 24 at Daytona) ובמחווה למירוץ, רולקס שינתה את שם השעון ל-Rolex Daytona.
 3. הרולקס דייטונה היה בהתחלה הדגם הכי פחות מבוקש של רולקס, כשהביקוש שלו היה נמוך כל כך, עד שלפי השמועות רולקס אפילו שקלה להפסיק את הייצור שלו. לא צריך לספר לכם עד כמה המצב הפוך לחלוטין היום, כשישנה רשימת המתנה בת מספר שנים לחלק מדגמי הדייטונה.
 4. עם ההשקה של הדייטונה רפרנס 6240 בשנת 1965, רולקס החלה להשתמש בכפתורים עם הברגה, כדי להפוך את השעון לעמיד למים.
 5. אם התמזל מזלכם ומצאתם מכונת זמן, תוכלו לקפוץ בזמן לשנות השבעים ולקנות רולקס דייטונה בסכום של פחות מאלף דולרים.
 6. רק בשנת 2000 רולקס התחילה להשתמש במנגנון אינהאוס לשעוני הדייטונה שלה, כשעד אז החברה השתמשה במנגנוני האל פרימרו האגדיים של זניט, ולפני כן במנגנונים של Valjoux.

  שעון רולקס ALBINO. מקור - פורבס.
  שעון רולקס ALBINO. מקור – פורבס.
 7. לאורך השנים, היו שלוש סדרות שונות של שעוני דייטונה –
  הסדרה המקורית שהייתה זמינה עד לשנות התשעים, אם כי בזמינות נמוכה מאוד. הסדרה השניה שהושקה בשנת 1988 וסדרה שלישית שהושקה בשנת 2000.
 8. הסדרה השניה של שעוני דייטונה השתמשה במנגנונים של זניט, כששעוני רולקס זניט דייטונה הפכו לסוג של אייקון, היות והם השעונים האחרונים של רולקס שהגיעו לא עם מנגנון מתוצרת בית. השעונים הללו השתמשו במנגנון ה”אל פרימרו” המפורסם שעבר מספר שינויים. בניגוד לגרסת האל פרימרו של זניט, בה המנגנון פועל בקצב של 36,600 פעימות לשעה, רולקס שינתה את המנגנונים הללו לקצב של 28,800 פעימות בשעה, בנוסף למספר שינויים קטנים, שיתאימו אותם לצרכים של שעוני רולקס.

  rolex daytona platinum 116506
  רולקס דייטונה רפרנס 116506 – בין המהדורות המיוחדות הבודדות בהיסטוריה של רולקס – לרגל 50 שנים לדגם (מקור: Patseas)
 9. הסדרה השלישית של שעוני דייטונה, שהגיעה בשנת 2000, סימנה עידן חדש לסדרה, עם המנגנון הראשון תוצרת בית של רולקס לשעוני הכרונוגרף המפורסמים שלה, קליבר 4130. המנגנון המפורסם מגיע עם 44 אבנים וצבירת כוח של 72 שעות.
 10. רק בשנים האחרונות רולקס התחילה להשיק שעוני דייטונה עם בזל קרמי, העשוי מהחומר Cerachrom, בזל שנמצא בשימוש מספר שנים לפני כן בשעוני הסאבמרינר והGMT-MASTER II.
 11. שעוני הרולקס דייטונה ידועים כיום בשם Cosmograph Daytona, המילה קוסמוגרף פירושה מדידת היקום. רולקס השתמשה בשם קוסמוגרף למספר שעונים של החברה בעבר שהיו עם קומפליקציית מצב ירח (Moon Phase), אך כיום השם נותר מזוהה עם סדרת הדייטונה בלבד.
  שעון רולקס קוסמוגרף דייטונה. מקור - רולקס.
  שעון רולקס קוסמוגרף דייטונה. מקור – רולקס.

  להבנה טובה יותר של המושגים הייחודיים לרולקס – מומלץ לעלעל במילון ווטש גורו המלא למונחי רולקס.

 12. אתם נוהגים בכביש מהיר והספידומטר ברכב שלהם הפסיק לעבוד? אם יש לכם שעון רולקס דייטונה על היד במקרה, תוכלו למדוד את המהירות הממוצעת לשעה של הרכב שלכם, בתנאי שאתם נוהגים במהירות של מתחת ל-400 קמ”ש, באמצעות הטכימטר (Tachymeter) שמופיע על הבזל של השעון.
 13. רולקס חייבת לא מעט מהפופולריות של השעון לשחקן המנוח פול ניומן, שענד באופן קבוע את רפרנס 6239 ותרם רבות לפרסום של השעון, שהפך למבוקש הרבה יותר ופופולרי יותר לאחר מכן כשהמחירים לשעוני הרולקס דייטונה פול ניומן הלכו והרקיעו שחקים. השעון של ניומן המנוח בעצמו נמכר כאמור בסכום שיא של 17.8 מיליון דולרים באוקטובר 2017.
 14. כיום, כל שעוני הרולקס דייטונה “פנדה” – עם לוח לבן וסאב-דיילים שחורים, נקראים “פול ניומן”, אם כי הרפרנסים המדויקים לשעונים הללו הם 6239, 6241 ,6262, 6263, 6264 ו-6265.
 15. הייצור של שעוני הרולקס דייטונה “פול ניומן” הסתיים בשנות השבעים המוקדמות.
 16. שעוני הרולקס דייטונה “Tropical” הם בין הדגמים המבוקשים ביותר בסדרה, כשהם נמכרים בסכומים גבוהים יותר לעומת שעונים רגילים. אם אתם מחפשים מה מיוחד בהם, התשובה פשוטה – פגם בתהליך הייצור שלהם שגרם לשינוי צבע בלוח של השעון. בשל העובדה שרולקס שיווקה מספר קטן במיוחד של שעונים כאלו, הביקוש עבורם גבוה מאוד ובהתאם גם הסכומים שמתקבלים במכירות של דגמים אלו.

לאתר רולקס העולמי