רולקס היא כנראה היצרנית המוכרת ביותר בענף השעונים. היא נחשבת בין המותגים המוכרים ביותר בעולם, סמל סטטוס, וככל הנראה השעונים המבוקשים ביותר כמשומשים (ובין המבוקשים ביותר כחדשים). תואר בלתי רשמי נוסף שהוענק לרולקס בעל כורחה, הוא שזאת החברה לה מיוצרת כמות הזיופים הגדולה ביותר בעולם. לאורך השנים, רולקס סיפקה מספר לא קטן של חידושים לענף השענות, כאשר החידוש הידוע ביותר – שנתפס בעיננו היום כטריוויאלי – הוא הקייס אטום למים, המצאה משנות ה-20, שזכתה לשם אויסטר (Oyster).

לקריאה נוספת על השמות הייחודיים, ההמצאות, והדגמים של רולקס, תוכלו לעיין במילון המונחים המלא של ווטש גורו.

בעתיד, אנו נפרט על ההיסטוריה המלאה של רולקס ועל החידושים שהיא הכניסה לענף השענות, אך בסקירה זו אנו נתמקד בדגם ספציפי. אין עוררין על היותו שעון אייקוני מהמעלה הראשונה, לא בגלל שהוא מיוצר בכמות סופר מוגבלת, לא בגלל שהוא נמכר במחיר אסטרונומי, ולא בגלל שהוא מציג חידוש שובר שוק (לפחות לא בימינו אנו), אלא בגלל המורשת שלו, העונדים אותו, והחברה ממנה הוא מגיע – זהו ה-Day-date האגדי, שמכונה גם ‘פרזידנט’.

רולקס דיי-דייט פרזידנט רפרנס 6511, פרזידנט מהדור הראשון
רולקס דיי-דייט פרזידנט רפרנס 6511, פרזידנט מהדור הראשון (מקור: WatchBase)

שנת 1956. ישראל נגררת לתוך מלחמת סיני בעל כורחה על ידי צרפת ובריטניה, אותה בריטניה שבה במקור חברת רולקס נולדה (ומאוחר יותר עברה לשוויץ). חברת רולקס באותה שנה הייתה שקועה בהצגתו של דגם הדיי-דייט לראשונה. בשנים ההן, רולקס הייתה ידועה בחדשנותה, והדיי-דייט לא היה שונה מהקו שרולקס הציגה. השעון היה עמיד למים, עמד בתקן הכרונומטר, אוטומטי (בשנים שבהן מנגנוני מתיחה ידנית היו עדיין נפוצים באופן משמעותי לעומת מנגנונים אוטומטיים), וגולת הכותרת שלו – חלונית רחבה בשעה 12 שהציגה את היום בשבוע, יחד עם חלונית קטנה בשעה 3 שהציגה את התאריך.

הרפרנס 6510, ויחד איתו ה-6511, הראשונים בהיסטוריה של הדיי-דייט, היה יחסית עבים ומגושמים. השעון היה אומנם חדשני לאין שיעור לתקופתו, אך המכלולים הרבים שנדרשו להרכבת שעון אוטומטי, יחד עם גב-קייס מתברג, יצרו דגם שהיה קצת עבה יחסית למה שהיה נהוג באותן שנים, עם כול יתרונותיו, סגנון שאנו מכירים כ-Bubbleback.  נוסף לכך, נטען כי המנגנון סבל ממספר לקויות טכניות, בהן, לדוגמא, האטה של פעילות השעון בזמן החלפת התאריך והיום. ישנה שמועה שהדגם היה מוכן לייצור כבר בשנת 1955, לאחר שרולקס הגישה את מסמכי הפטנט עליו, וכבר אז החלו לצוץ שעונים מרפרנסים אלו – אך בשוק האיטלקי בלבד, כסוג של אבות טיפוס סופיים לפני ייצור. אם השמועה נכונה – ניתן להניח כי אלו כנראה דגמי הדיי-דייט הנדירים ביותר שניתן היום להשיג.

רולקס דיי-דייט פרזידנט מהדור השני, רפרנס 1803
רולקס דיי-דייט פרזידנט מהדור השני, רפרנס 1803 (מקור: BeckerTime)

בשנת 1959, לאחר ייצור של 3 שנים, רולקס עדכנה את הליין שלה עם ההתאמות הנדרשות, ומאותה שנה הרפרנסים החדשים מוספרו כרפרנסים מסדרת 1800. הרפרנס המפורסם ביותר ככול הנראה מסדרת רפרנסים זו הוא ה-1803. קוטרו היה 36 מ”מ, עשוי מזהב, בזל מצופה זהב, וצמיד שאנחנו מכירים כיום כ’צמיד פרזידנט’ (מילון מונחי רולקס של וואטשגורו – כאן). ניתן היה כמובן לבחור את המתכת ממנה היה עשוי השעון – זהב צהוב, זהב לבן ורוז גולד. דגם זה צוייד במנגנון אין האוס אוטומטי, קליבר 1555, והיה בייצור עד סוף שנות ה70. המנגנון הוחלף בשעון בכמה הזדמנויות – מנגנון קליבר 1556 שפעל בתדר גבוה יותר באמצע שנות ה-60, ובהמשך, רולקס ציידה את המנגנון בפונקצייה חדשה – כאשר הכתר נשלף, מחוג השניות נעצר לחלוטין מפעולתו (Stop-second). ברפרנסים מסדרת ה1800 התחיל הכיף האמיתי – הדיי-דייט נמכר במגוון רחב של סוגי לוחות, צמידים ומנגנונים למינהם.

שעון אחד ספציפי בסדרת הרפרנסים 1800 היה מיוחד ביותר – רפרנס 1831. נאמר כי רפרנס זה יוצר במיוחד לבקשתו של השא הפרסי, לצורך ציודם של אנשי חצרו הקרובים, והוא נבדל משאר הרפרנסים של הדיי-דייט כמעט בכול היבט – לוח בצבע בורגנדי, יהלומים שמעטרים את פני השעון, משקלו 300 גרם, הונע על ידי מנגנון אוייסטר-קוורץ (OysterQuartz), ורצועה מיוחדת שלא יוצרה עד אז ומאז על ידי רולקס לשום דגם אחר. חשוב לציין בהזדמנות זו, כי רק 8 יחידות מהרפרנס האגדי הזה יוצרו על ידי רולקס.

רולקס דיי-דייט פרזידנט רפרנס 1831
רולקס דיי-דייט פרזידנט רפרנס 1831 (מקור: Le Monde Edmond)

ב-1977, רולקס הציגה סדרה מחודשת של הדיי-דייט, תחת סדרת הרפרנסים 18000. השינוי העיקרי בסדרה היה הכנסתו של הקליבר 3055 לשעון, מנגנון שפעם בקצב של 28,800 פעימות בשעה, ואיפשר לשנות את תצוגת היום בשבוע ללא התעסקות עם השעה עצמה. רפרנס 18038, לדוגמא, יוצר מזהב צהוב, קייס אויסטר בקוטר 36 מ”מ וצמיד הפרזידנט. נוסף לכל אלו, דגם זה היה ייחודי בגלל הבזל והלוח השחור שלו – שניהם עוטרו ביהלומים לפי דרישה.

רולקס דיי-דייט פרזידנט רפרנס 18038
רולקס דיי-דייט פרזידנט רפרנס 18038, צמיד וקייס מזהב, בזל משובץ יהולמים ומחווני יהלום על סמני השעות בלוח (מקור: Bob’s Watches)

עוד בשנות ה70, בעיצומו של משבר הקוורץ שהכה גלים בתעשיית השעונים השוויצרית, רולקס ייצרה ומכרה גם שעוני קוורץ נוספים, חוץ מרפרנס 1803 לעיל. ה-Day-Date Oysterquartz, כמו קודמיו, נמכר במספר רחב של וריאציות, כאשר רפרנס 18227 יוצר מזהב צהוב עם לוח זהב צהוב, ועיטור יהלומים על החוגה. ה-Oysterquartz הונע על ידי מנגנון קוורץ, קליבר 5055, מתוצרת רולקס, שהיה שונה בתכלית ממנגנוני התנועה האוטומטיים שלהם.

רולקס דיי-דייט אויסטרקוורץ רפרנס 19028
רולקס דיי-דייט אויסטרקוורץ רפרנס 19028 (מקור: Bob’s watches)

בסוף שנות ה80 רולקס הכניסה שינוי נוסף בסדרת הרפרנסים, כאשר כעת הם מוספרו כ18200 (ו-18300 לשעונים עם לוח מעוטר ביהלומים). מבחינה מכנית, השינוי הגדול בסדרה זו היה היכולת לכוון באופן נפרד לחלוטין את היום, התאריך והשעה. שעונים מרפרנסים אלו היו זמינים גם בזהב לבן ופלטינום, נוסף לזהב הצהוב שכל כך מזוהה עם הסדרה.

בשנת 2000 רולקס הציגה את סדרת הרפרנסים שלמעשה ממשיכה להמכר עד היום – סדרה 118000. סדרה זו צויידה במנגנון קליבר 3155, קייס אופייני לדגם בקוטר 36 מ”מ, והוא נמכר כיום בזהב צהוב, זהב לבן ופלטינה, עם מספר רב של אפשרויות להזמנה אישית של חוגה והוספת יהלומים כאוות נפשו של הרוכש. במהלך השנים, הדיי-דייט נמכר עם ‘לוחות-יום’ בכ-26 שפות, בינהן (פרט לאנגלית): ספרדית, ערבית, דנית, סינית, מלזית, טורקית, ואפילו עברית.

ספקולציות רבות קיימות בנוגע לשם פרזידנט, שכיום נהוג להשתמש בו לתיאור כלל סדרת הדיי-דייט, ואנחנו נעלה בעתיד כתבה שתעסוק בנושא זה באופן בלעדי. אך מה בדבר השעון עצמו ? ובכן, אין שום ספק בכך שדמויות רבות עוצמה שעונדות אותו יכולות רק להעצים את השעון האייקוני ממילא הזה, שהרוויח את מעמדו, נוסף להיותו חדשני לזמנו, גם בזכות קהל החובבים בעל המעמד הסופר גבוה שלו.

לאתר רולקס העולמי