בתחילת השנה דיווחנו על תביעה שהגישה רולקס בארה”ב נגד סדנת עיצוב שעונים בשם La Californienne המתמחה במודיפיקציות לשעוני רולקס. הסדנה החליפה חלקים שונים בשעונים כמו לוחות, מחוגים או אינדקסי שעה כשהיא משווקת גרסאות צבעוניות במיוחד של שעוני רולקס. רולקס טענה כי הדבר מהווה הפרה בוטה של המדיניות שלה כנגד שימוש ברכיבים לא מקוריים או לא מורשים על ידי החברה ולכן היא מבקשת לאסור על החברה להמשיך ולבצע את השינויים בשעונים שלה. בימים האחרונים אנו מתבשרים כי בית המשפט בארצות הברית קיבל את הטענות של רולקס, כשבעצם רולקס זכתה בתביעה נגד סדנת העיצוב La Californienne והסדנה לא תוכל להמשיך ולהציע שעוני רולקס בעיצובים שלה.

קצת רקע למי שלא הכיר את הכתבה המקורית שלנו. סדנת העיצוב La Californienne הוקמה בשנת 2016 על ידי קורטני אורמונד ולסק גרווקאי, כשהשעונים המעוצבים שלה נמכרים ברחבי העולם על ידי שותפים שלה כמו FarFetch או Goop. החברה הציעה שעוני רולקס צבעוניים במיוחד, הודות להחלפה של לוחות השעונים, בזל השעונים, מחוגים, אינדקסי שעה, רצועות וצמידים או כל רכיב אסתטי אחר שניתן להחליף בשעון כדי להקנות לשעונים שלה מראה ייחודי.

שעון מקוסטם של laCalifornienne. מקור - אתר החברה.
שעון מקוסטם של laCalifornienne. מקור – אתר החברה.

בכתב התביעה שהוגש בבית משפט בקליפורניה, רולקס טענה כי “השינויים שמבוצעים בשעונים הופכים את האחריות על השעונים הללו למבוטלת, היות ורולקס לא יכולה להבטיח יותר את האיכות או הביצועים של השעונים הללו”. רולקס טענה בנוסף כי “La Californienne מרוויחה ומנצלת את המוניטין הבולט של רולקס והאיכות הגבוהה של המוצרים שלה, עם פרסום וקידום משמעותי של שעוני רולקס והסימנים המסחריים של החברה, כשהיא יוצרת את הרושם שהשעונים מורשים, ממומנים או מאושרים על ידי רולקס כשבפועל הם אינם.”

התביעה עברה לבית משפט בניו יורק, אשר העניק פסק דין סופי לפיו La Californienne אשמה בזיופים של סימנים מסחריים, הפרה של סימנים מסחריים, ייצוג שגוי של מקוריות ותחרות בלתי הוגנת. על החברה נאסר לצמיתות לעסוק במערך התנהלות עסקית דומה, כלומר “שימוש בכל אחד מהסימנים המסחריים השונים של רולקס, סימני מסחר רשומים או כל העתקה, זיוף, שימוש בצבעים או סימני המסחר הרשומים של רולקס בכל הקשור לפרסום, קידום, הצעה למכירה או מכירה של שעוני רולקס שעברו שינויים”.

בנוסף נכתב כי “החברה תהיה מנועה מעיסוק בכל תחום שעשוי לגרום לבלבול, הטעיה, תפיסה שגויה או לדלל את האיכות הייחודית של סימני המסחר הרשומים של רולקס ונאסר עליה להשתמש בסימנים של רולקס באתר האינטרנט שלה, באינטרנט (בטקסט של אתר, כמילת מפתח, מילת חיפוש, מטה-טג או כל חלק מתיאור האתר) או בכל קידום או פרסום בקשר עם שעוני רולקס שהשתנו או כל סחורה ושירותים שאינם מורשים על ידי רולקס”.

רולקס זכתה בתביעה נגד סדנת העיצוב. עמוד האינסטגרם של La Californienne לאחר הסרת השעונים של רולקס.
רולקס זכתה בתביעה נגד סדנת העיצוב. עמוד האינסטגרם של La Californienne לאחר הסרת השעונים של רולקס.

בעצם, בית המשפט התיר ל-La Californienne איזשהו פתח להמשך הפעילות שלה, כשהיא בעצם יכולה להמשיך לשנות רכיבים שלא מוגנים בפטנט על ידי רולקס. הרכיבים המוגנים בפטנט הם הסמל של רולקס על כתר השעון, על לוח השעון ועל צמיד השעון, אך היא בעצם לא תוכל לפרסם את השעונים הללו או להזכיר אותם ברמז כזה או אחר.

התגובה של La Californienne הייתה מהירה. החברה סגרה באופן מיידי את האתר שלה, בו ניתן למצוא כרגע את לוגו החברה וכתובת דואר אלקטרוני לקבלת שירות. בנוסף, החברה הסירה את כל התמונות של שעוני רולקס מעמוד האינסטגרם שלה, בו ניתן למצוא כרגע רק שעונים של קרטייה שעברו שינויים על ידי החברה.

עם פרסום כתב התביעה של רולקס לפני מספר חודשים, התעורר גל של ביקורות ברחבי הרשת כנגד החברה וההתנהלות האגרסיבית שלה בנושא זה, כשחובבי שעונים רבים בעצם אומרים כי מרגע שהלקוח, במקרה זה La Californienne רכש את השעון מרולקס, זכותו המלאה לעשות כל שינוי שהוא רוצה בשעון. טענה זאת נשמעת הגיונית, אלא שרולקס בעצם אומרת כי גם אם רוצים לעשות שינויים, אסור לעשות שינויים בסימנים מסחריים של החברה ובטח שלא להשתמש בסימנים מסחריים של החברה למכירה חוזרת של השעונים הללו.