בסוף השבוע שעבר, התבשרנו כי קאבוס בין סעיד, סולטן עומאן, נפטר בגיל 79 לאחר שחלה במחלת הסרטן. בן סעיד, אשר עלה לשלטון בשנת 1970, נחשב לשליט הערבי הוותיק ביותר. בן סעיד תפס את השלטון לאחר שחולל הפיכה נגד אביו ואף נפגש עם ר”מ ישראל בנימין נתניהו לפני כשנתיים בעומאן. אם אתם לא יודעים מה הקשר של בן סעיד לעולם השעונים (מי אמר רולקס חאנג’ר ?), אתם חייבים לקרוא את הכתבה הזאת. אם אתם יודעים, כדאי לכם להמשיך ולקרוא, אנחנו בטוחים שנצליח להפתיע אתכם בכמה עובדות שאתם לא מכירים …

עומאן ידעה יציבות שלטונית כמעט לאורך כל המאה העשרים. סעיד בין תיימור, אביו של בין  סעיד, שלט במדינה החל משנת 1932. עומאן הייתה באותן שנים מדינת חסות של האימפריה הבריטית, לאחר שהפכה לכזאת בשנת 1891 ונשארה תחת החסות הבריטית עד לשנת 1971. הודות לקשר עם בריטניה, נשלח קאבוס בין סעיד, יליד שנת 1940, לאקדמיה הצבאית סנדהרסט שבאנגליה בגיל 20 ולאחר מכן התגייס לצבא הבריטי. לאחר 4 שנים באנגליה הוא שב לארצו. למרבה ההפתעה, לבין סעיד לא חיכו טקסים מפוארים, כשאביו הציב אותו במעצר בית. בשנת 1970, שש שנים לאחר שחזר לעומאן והוצב במעצר בית, בין סעיד ביצע מהפכה נגד אביו ותפס את השלטון. מי שתמכו בו בביצוע ההפיכה היו ה-SAS הבריטי. הבריטים שאפו להשתלט על תנופת הנפט במדינה באותן שנים ורצו נתח ממנה, כשהם ראו בבין סעיד פרטנר נוח יותר, מערבי יותר ומודרני יותר מאביו.

לוגו רולקס חאנג’ר נולד

עם עלייתו לכס המלוכה בעומאן, בין סעיד הכריז על שם חדש למדינה – סולטנות עומאן, כשהוא פותח בתהליך מודרניזציה מואץ למדינה, במימון כספי הנפט, תוך שהוא מפתח קשרים עם מדינות רבות ברחבי העולם. מהלך נוסף שביצע בין סעיד היה דגל חדש בו שילב הסולטאן סמל חדש – פגיון מסורתי בשם חאנג’ר (Khanjar) מעל שתי חרבות המוצלבות אחת מעל השנייה.

כחלק מהמסורת במפרץ הפרסי, ישנו מנהג של הענקת מתנות, במקרים רבים שעונים, כאות הוקרה להישגים, הערכה או סימן של כבוד. בין סעיד שהיה אספן שעונים ידוע לא פסח על מנהג זה והעניק שעונים רבים כאות הוקרה, ביניהם שעונים של פטק פיליפ, ריימונד וייל, אטרנה, ראדו וסייקו. אבל השעון המעניין ביותר והמוכר ביותר שבין סעיד העניק היה, ללא ספק, רולקס.

בין סעיד לא הסתפק בהענקת שעוני רולקס עם חריטה או הקדשה כזאת או אחרת, אלא פנה לרולקס וביקש מהם ליצור עבורו שעונים כשעל גבי לוח השעון יוטבע סמל החאנג’ר, מהלך שרולקס לא ביצעה יותר מדי לאורך ההיסטוריה, אך בכל פעם שהיא ביצעה אותו, זה הפך מייד את אותם שעונים לסוג של “יהלומים נדירים” עבור חובבי שעונים ברחבי העולם.

כשאנחנו אומרים רולקס ועומאן, או רולקס וחאנג’ר, סביר להניח שכל חובב שעונים ברחבי העולם, או לפחות חובב שעונים שמכבד את עצמו, חושב מיד על שעוני הרולקס סידוולר רפרנס 1665, אבל למעשה בין סעיד העניק מגוון רחב של שעוני רולקס עם סמל החאנג’ר עליהם ותתפלאו לגלות, לא רק סמל החאנג’ר עיטר את לוחות שעוני הרולקס שהוא העניק לאורך השנים, אלא גם סמל המשטרה של עומאן ואפילו שמו הפרטי – קאבוס, באותיות ערביות.

הגורו יצא לחפש עבורכם כמה משעוני הרולקס המיוחדים שקאבוס בין סעיד חילק לאורך השנים.

רולקס סידוולר רפרנס 1665

שעון שמוכר בקרב חובבי שעונים ברחבי העולם כרולקס אדום “החאנג’ר של עומאן” (Rolex RED “Oman Khanjar”). ככל הנראה השעון המוכר ביותר עם לוגו החאנג’ר עליו, שנחשב (כמו כל השעונים במאמר זה למען האמת) לחלום הוורוד של חובבי שעוני ויטנאג’ וחובבי רולקס ברחבי העולם.

רולקס סי-דוולר חאנג'ר רפרנס 1655. מקור - Pinterest.
רולקס סי-דוולר חאנג’ר רפרנס 1655. מקור – Pinterest.

רולקס אויסטר קוסמוגרף דייטונה רפרנס 6263

מה קורה כשלוקחים את אחד השעונים המבוקשים בעולם, אולי המבוקש ביותר בעולם שעוני הוינטאג’, רולקס דייטונה עם לוח פנדה ומוסיפים לו את סמל החאנג’ר, הפעם בצבע ירוק? מקבלים שעון שנמכר בשנת 2017 על ידי בית המכירות הפומביות כריסטיס בסכום של 727,500 פרנקים שוויצריים. בין סעיד הזמין לרוב שעוני רולקס עם לוגו הממלכה בצבע  אדום או לבן, אבל מדי פעם גם בירוק או זהב, כך שהדגם הזה נחשב לנדיר במיוחד. העובדה שהוא היה במצב NOS (New Old Stock) – כלומר לא נענד אף פעם ונשמר עם התגית המקורית של רולקס, הקופסאות והניירת שלו, לא הזיקו לסכום הסופי שבו הוא נמכר מן הסתם …

רולקס קוסמוגרף דייטונה חאנג'ר ירוק. מקור - כריסטיס.
רולקס קוסמוגרף דייטונה חאנג’ר ירוק. מקור – כריסטיס.
רולקס קוסמוגרף דייטונה חאנג'ר ירוק. מקור - כריסטיס.
רולקס קוסמוגרף דייטונה חאנג’ר ירוק. מקור – כריסטיס.

רולקס אויסטר קוסמוגרף דייטונה רפרנס 6265

כבר הבנתם שדייטונה הוא שעון פופולרי בקרב חובבי שעוני וינטאג’ ברחבי העולם ותיכף תבינו שבין סעיד היה ככל הנראה חובב לא קטן של שעוני דייטונה. רפרנס 6265 של רולקס שמגיע בזהב צהוב, עם לוח שחור ותת-לוחות בצבע לבן, קושט בלוגו החאנג’ר בצבע האדום. השעון משנת 1973 נמכר בשנת 2016 על ידי בית המכירות פיליפס בג’נבה תמורת סכום של 605 אלף פרנקים שוויצריים, כשהוא עוקף את ההערכות המוקדמות שניבאו כי יגרוף בין 200 ל-400 אלף פרנקים שוויצריים.

רולקס דייטונה רפרנס 6265. מקור - פיליפס.
רולקס דייטונה רפרנס 6265. מקור – פיליפס.

רולקס דיי דייט רפרנס 18038

צמד דגמים פופולריים של רולקס, אחד בזהב אדום עם לוח אפור (ככל הנראה מתחילת שנות השבעים), השני בזהב צהוב 18 קראט, עם לוח כסוף (מתחילת שנות השמונים) היו גם כן בין השעונים שבין סעיד חילק לאורך השנים.

רולקס דיי דייט 18038. מקור - Vintage-DB.
רולקס דיי דייט 18038. מקור – Vintage-DB.
רולקס דיי דייט 18038. מקור - Vintage-DB.
רולקס דיי דייט 18038. מקור – Vintage-DB.

רולקס דיי דייט 18239

כל שעון ברשימה שלנו נדיר, אבל השעון הזה נדיר במיוחד. לוגו החאנג’ר לא מופיע במרכז הלוח אלא בשעה 9 שלו, כשבנוסף הוא מופיע בצבע ירוק. השעון הזה זמין למכירה (נכון לכתיבת שורות אלו)  בכרונו 24 תמורת 22,550 דולרים (ודמי משלוח של 99 דולרים לישראל …), אז אם בדיוק נפתחה לכם תוכנית חסכון או קרן השתלמות, אתם מוזמנים לשלוח לנו תמונות שלו כשאתם מקבלים אותו …

רולקס רפרנס 18239. מקור - כרונו24.
רולקס רפרנס 18239. מקור – כרונו24.

רולקס דיי דייט רפרנס 1802

עוברים ללוחות קצת יותר נדירים. שעון הדיי-דייט רפרנס 1802 בזהב צהוב 18 קראט (מוערך לשנה מוקדמת יותר מ-1974), מגיע עם לוח לבן, כשעליו השם קאבוס בערבית, דרך צנועה במיוחד להראות שאתה סולטן של אחת מנסיכויות הנפט העשירות בעולם …

רולקס דיי דייט רפרנס 1802 עם השם קאבוס. מקור - Monaco Legend Auctions.
רולקס דיי דייט רפרנס 1802 עם השם קאבוס. מקור – Monaco Legend Auctions.

רולקס אויסטר קוסמוגרף דייטונה רפרנס 6263

כבר אמרנו לכם שקאבוס בין סעיד היה אדם צנוע יחסית, לא? אז גם את הדייטונה רפרנס 6263 הוא דאג לעטר לא רק בלוגו החאנג’ר, אלא גם בשמו הפרטי. לוח הפנדה של הדגם הזה משנת 1973 מגיע עם השם קאבוס באדום.

רולקס דייטונה רפרנס 6263 עם השם קאבוס. מקור - Luxury Watches Management.
רולקס דייטונה רפרנס 6263 עם השם קאבוס. מקור – Luxury Watches Management.

רוולקס GMT MASTER רפרנס 16750

עוד שעון נדיר יחסית של רולקס עם קשר הדוק לעומאן ולבין סעיד. כאן מדובר ברולקס GMT MASTER “פפסי” עם הלוגו של המשטרה של דובאי (ניחשתם נכון, גם כאן מדובר בחאנג’ר) בצבע לבן על גבי לוח השעון בשעה 6.

רולקס פפסי GMT MASTER עם סמל משטרת עומאן. מקור - Rolex Passion Report.
רולקס פפסי GMT MASTER עם סמל משטרת עומאן. מקור – Rolex Passion Report.

לא רק רולקס – פטק פיליפ נאוטילוס חאנג’ר

פטק פיליפ נאוטילוס עם לוגו חאנג'ר. מקור - פיליפס.
פטק פיליפ נאוטילוס עם לוגו חאנג’ר. מקור – פיליפס.

כבר אמרנו לכם שבין סעיד היה חובב שעונים מושבע, אז לא חשבתם שהוא יסתפק רק ברולקס, כן? לא ברור מי ברי המזל שקיבלו את השעונים הללו, אבל אין ספק שאף אחד לא היה מתנגד לקבל פטק פיליפ נאוטילוס, אחד השעונים האייקוניים ביותר בעולם והמבוקשים ביותר בעולם, גם אם יש עליו את לוגו החאנג’ר. בעצם, יודעים מה? דווקא תביאו לנו את לוגו החאנג’ר …

השעון הזה ספציפית נמכר על ידי בית המכירות הפומביות פיליפס בסכום של 635 אלף פרנקים שוויצריים בשנת 2016, כשהוא עובר את ההערכות המוקדמות שנעו בין 300 ל-500 אלף פרנקים שוויצריים.

החאנג’ר הבא?

אז כמו שהבנתם מהרשימה שלנו, בין סעיד חילק לאורך השנים הרבות שלו כסולטן של עומאן אינספור דגמים של שעוני רולקס. חלקם עוטרו בלוגו החאנג’ר, חלקם עוטרו בשמו הפרטי או בסמלים אחרים הקשורים לממלכה. אם עד היום השעונים הללו נחשבו לנדירים ולמבוקשים במיוחד, הגורו מאמין שעכשיו, לאחר פטירתו של בין סעיד, הם יהפכו לנדירים עוד יותר, כשהגורו מחכה לראות איזה שעונים יעניק הסולטן החדש של עומאן במתנה …

לאתר רולקס העולמי