אחד הטרנדים המעניינים בעולם שעוני היוקרה הוא סדנאות העיצוב – בתי מלאכה קטנים שהפכו למומחים בלקחת שעון מדגם מסוים (לרוב שעונים של רולקס) ולשנות בהם אלמנטים עיצוביים, בין אם כדי להקנות להם מראה וינטאג’י ולנסות לשחזר דגם היסטורי שכבר לא קיים או בין אם כדי ליצור דגם מעניין עם מראה חדשני ונועז. אבל מה קורה כשבית מלאכה כזה מתפרע קצת יותר מדי עם הפסים ומחליט להשיק את שעון הרולקס טורבילון הראשון בעולם?

רולקס טורבילון – וזה לא מתיחה של 1 באפריל

האמת שאם היינו רואים את התמונה הזאת בפיד הפייסבוק שלנו, היינו מגחכים קלות במבט ראשון ולאחר מכן מגחכים עוד יותר על מי שרכש את השעון הזה והיינו מנסים לחשוב מאיזה אתר מכירות סיני היצירה הזאת הגיעה. אבל מסתבר שעבור סדנת ההתאמה האישית Label Noir, סדנה שקיימת משנת 2011, ניתן להפוך כל רעיון למציאות ולכן החליטו אנשי החברה להפוך שעון רולקס מילגאוס של אחד מלקוחות החברה לרולקס טורבילון הראשון בעולם.

אם בעבר ראינו מודיפיקציות לשעוני רולקס שכללו בעיקר צביעה של מתכת ה-904L של רולקס או במקרים מסוימים, שינוי של מחוגים ואפילו של לוח השעון, הרי שאלו עוד שינויים שמתקבלים על הדעת וניתן לומר שזה עניין של טעם וריח, בסופו של דבר מדובר באותו שעון, רק עם צבעים שונים ושינויים קלים. גם אם מדובר בהחלפה של רכיב כזה או אחר במנגנון, עדיין מחליפים אותו ברכיב כמעט זהה בגודל, במשקל ובצורה, רק עם צבע שונה או מחומר שונה וכמובן במקרים מסוימים עם לוגו כזה או אחר.

רולקס מילגאוס טורבילון מבית Label Noir
רולקס מילגאוס טורבילון מבית Label Noir

אבל החידוש יוצא הדופן שמגיע מ-Label Noir הוא בדמות שינוי מהפכני למנגנון השעון, כשמלבד צביעת השעון בכיסוי ADLC – ר”ת Amorphous Diamond-Like Carbon, או פחמן דמוי יהלום אמורפי, חומר שראינו בשימוש אצל מספר סדנאות עיצוב של רולקס, כמו גם החלפת הלוח וחיתוך אזור השעה 6 בלוח, ב-Label Noir פשוט שינו את המנגנון של השעון והפכו אותו למנגנון טורבילון. לטובת מי שלא מבין למה אנחנו כל כך נסערים מהמודיפיקציה הזאת, נזכיר כי רולקס מעולם לא ייצרה שעון עם קומפליקציית טורבילון …

הופכים מנגנון של רולקס לטורבילון

מלבד שינוי לוח השעון, כדי להפוך את המילגאוס לשעון טורבילון, ב-Label Noir ביצעו “ניתוח פתוח” למנגנון ועיצבו מחדש את הלוח הראשי, בדגש על גלגל המחגר (Escapement) ועל גלגל האיזון כדי שיוכלו להכניס לתוך המנגנון את כלוב הטורבילון. המילגאוס שבו השתמשו ב-Label Noir מגיע עם בזל מתכתי ומשתמש בקליבר 3131 של רולקס, ממנו הוסרו 51 רכיבים, שני רכיבים בו עברו מודיפיקציות ולא פחות מ-94 רכיבים נוספו למנגנון !

במסגרת השינוי הכללי שעבר על המנגנון, תדר השעון “הונמך” מ-4Hz (קצב של 28,800 ויברציות לשעה) לתדר של 3Hz (קצב של 21,600 ויברציות לשעה).

ב-Label Noir כנראה מאמינים שצפוי ביקוש רב לשעוני טורבילון מבוססי מילגאוס ולאור הניסיון המוצלח שלהם (מבחינתם לפחות …) הם החליטו להציע את השירות לכל דורש, כשזמן ההמתנה לקבלת שעון כזה מרגע הרכישה צפוי לעמוד על כשלושה חודשים.

רולקס מילגאוס טורבילון מבית Label Noir
רולקס מילגאוס טורבילון מבית Label Noir

מה רולקס חושבת על העניין?

כפי שניתן רק לדמיין, רולקס בהחלט לא מאושרת מכל סדנאות המודיפיקציות ולא מעניקה אחריות לשום שעון שעבר כל מודיפיקציה כלשהי, קטנה ככל שתהיה. רולקס הייתה יכולה רק לקוות שהיתה לה דרך חוקית כלשהי לנסות ולמנוע את הטרנד הזה, אך לצערה, כנראה שאין כל אפשרות למנוע מאנשים לקחת שעונים של החברה ולהפוך אותם למשהו אחר …

לאתר רולקס העולמי