מה לא נאמר על חברת רולקס ? זוהי יצרנית השעונים, ככל הנראה, הידועה ביותר בעולם. אפשר כמובן להתווכח על מה שהיא מציעה, אבל אי אפשר להתווכח על כך שמדובר במותג שעוני היוקרה הנמכר ביותר בעולם. גם מי שלא מעורבב בענף השעונים, יודע מה זה רולקס, ואין חובב רציני אחד שלא מכיר בעל פה את כל הליין של היצרן כבר מינקות.

רולקס מאז ומעולם עשתה דברים קצת אחרת לעומת יצרנים אחרים, ובהתאם לכך – מסביב לשעונים של היצרנית צמחה שפה חדשה בענף השענות, ז’רגון אם תרצו, עם מונחים רבים שמתייחסים כמעט לכל דבר שניתן לחשוב עליו, שנוגע לשעון מדובר.

הפעם, החלטנו בווטש גורו לעשות משהו קצת אחר. במקום לסקור דגם אייקוני ספציפי, רתמנו את כל מערכת האתר, והרי לכם – המילון המלא של ווטש גורו למונחים המיוחדים של רולקס. ננסה לסקור כאן את כל המונחים והמושגים הייחודיים שקשורים ליצרנית זו, אחד אחד, ובפירוט רב ככל הניתן.

מונחים כלליים:

גם באופן רשמי – מטעם היצרן עצמו, וגם באופן ‘מחתרתי’ יותר – מטעם אספנים וחובבים, ישנם מושגים שונים שמתייחסים לשעוני רולקס.  חלק מהמונחים גם חרגו ליצרנים אחרים, אבל ניתן להניח דיי בביטחון כי מקורם הוא בדגמים של רולקס.

קוסמוגרף (Cosmograph): בתחילה, המונח קוסמוגרף התייחס לכרונוגרף שרולקס הציגה בשנת 1963 – שהיה כרונוגרף מהדור החדש של רולקס (באותן שנים). קוסמוגרף מתייחס כיום לסדרת הכרונוגרפים של רולקס, למרות שדגם הכרונוגרף שלה ידוע גם בשמו בפשטות כ’דייטונה’, והשימוש במונח קוסמוגרף נוטה להיות בשימוש כהתייחסות למנגנון. מקור הביטוי הוא הכלאה של שתי המילים הלטיניות – קוסמוס (יקום) וגרף (כתיבה, שכתוב, ייצוג).

רולקס קוסמוגרף, רולקס דייטונה, רולקס קוסמוגרף דייטונה, 6240, רולקס רפרנס 6240, רולקס 6240, פול ניומן, רולקס פול ניומן

רולקס קוסמוגרף דייטונה, רפרנס 6240, שידוע גם בכינויו ‘פול ניומן’ (מקור: Collector Square)

צמיד אויסטר (Oyster Braclet): הצמיד המוכר ביותר של חברת רולקס. הוצג בשנות ה-30 ונמצא בשימוש רציף מאז ברובם המוחלט של הדגמים, קונפיגורציית 3 החוליות המקשרות שלו היא המפורסמת ביותר מבית רולקס. הצמיד מיוצר במגוון מתכות.

צמיד אויסטר, רולקס אויסטר, צמיד רולקס אויסטר

צמיד אויסטר (מקור: Bob’s Watches)

צמיד ג’ובילי (Jubilee): שלא כמו הג’ובילי מסדרת הפורטוגז של IWC, כאן מדובר בצמיד אלגנטי מעט יותר המורכב על שעונים כדוגמת הפפסי (פירוט בהמשך…) ודגמי וינטאג’ של ה-GMT Master, יחד עם ה-Datejust. לצמיד זה מספר רב יותר של חוליות מקשרות בין חלקי המתכת שלו.

צמיד ג lazyload'ובילי, רולקס, רולקס ג'ובילי

צמיד ג’ובילי (מקור: Long Island Watch)

צמיד סופר ג’ובילי (Super Jubilee): צמיד זה זהה למעשה לצמיד הג’ובילי הרגיל, עם הבדל בודד – במקום אבזם מתכת טיפוסי, כאל החוליות קיימות לכול אורך הצמיד, כולל כיסוי מוחלט של האבזם, כפי שניתן לראות בתמונה.

צמיד סופר ג'ובילי, ג'ובילי, רולקס ג'ובילי, צמיד רולקס, צמיד רולקס סופר ג'ובילי

צמיד סופר ג’ובילי (מקור: Watchnoble)

חוגת פטמות (Nipple dial): אנחנו לגמרי לא צוחקים. הכינוי הזה מתייחס לרפרנסים ספציפיים של שעונים שבמקום מספרים, עיטרו את החוגה שלהם כפתורים, שככל הנראה הזכירו להרבה מאוד אנשים… פטמות.

רולקס, רולקס GMT, רולקס GMT, רולקס ג lazyload'י אמ טי, רולקס GMT MASTER, רולקס ג'י אמ טי מאסטר, טוטון, טו טון, ג'י אמ טי טו טון, רפרנס 16735, רולקס 16735, חוגת פטמות

רולקס GMT Master פלדה וזהב צהוב (טו-טון), רפרנס 16735, עם חוגת פטמות (מקור: Swiss watch Expo)

פרפטואל (Perpetual): על כל שעון אוטומטי מבית רולקס מצויה המילה “פרפרטואל”, המתייחסת למנגנון. הפירוש של המילה  פרפטואל באופן פשטני הוא “נצחי”, והכוונה היא לכך שהשעון עובד באופן אוטומטי, וכל עוד יהיה על ידו של אדם, הוא ימשיך לעבוד לנצח.

מנגנון פרפטואל, רולקס פרפטואל, רולקס אויסטר פרפטואל, פרפטואל

מנגנון פרפטואל (מקור: Bobs Watches)

אויסטר פרפטואל (Oyster Perpetual): זהו השם שניתן על ידי רולקס לכל הדגמים שמונעים על ידי מנגנון הפרפטואל והינם מוגני-מים (כלם – פרט לסליני עם מנגנון המתיחה הידנית וחוסר מוחלט בעמידות במים). שילוב של המונח אויסטר – המתאר שעונים עמידים במים, והמונח פרפטואל – ממנגנון הפרפטואל בעל הרוטור הנצחי.

גב-בועה (Bubble Back): שעוני רולקס שיוצרו בין שנות ה30 לשנות ה-50, מכילים גב קייס קעור ומעוגל ועל כן שמם.

רולקס, רולקס גב בועה, רולקס בבל בק, רולקס 6098, רולקס רפרנס 6098

Bubbleback -רולקס רפרנס 6098, אחד מאבות הטיפוס ששימש להעפלה לאוורסט, היה בעל גב-בועה (מקור: Bachmann – Scher)

פטינה (Patina): שמו של התהליך הכימי, במסגרתו חלקים שונים בשעון מתחילים לקבל גוון חום-מיושן. מתייחס בדרך כלל לשעוני וינטג’. למרות שהמושג לא קשור רק לרולקס, אלא לכלל שעוני הוינטאג’, בחרנו להתייחס אליו משום שהוא מלווה את כל קטגוריית הוינטג’ של רולקס.

רולקס, רולקס סאב מרינר, רולקס סאבמרינר וינטג lazyload', רולקס סאבמרינר 1680, רפרנס 1680, סאבמרינר 1680, פטינה, רולקס פטינה

פטינה על מחווני השעה והמחוגים של רולקס סאבמרינר רפרנס 1680 MK1 (מקור: East Crown)

פולאר (Polar): כינויו של הלוח הלבן ברפרנסים ספציפיים של דגם ה Explorer II.

פולאר, רולקס פולאר, רולקס אספלורר, רולקס אספלורר 2, רולקס אספלורר פולר, רולקס אספלורר לבן, רולקס אספלורר 2 לבן, רולקס אספלורר לוח לבן, רולקס אספלורר 2 לוח לבן

Rolex Explorer II עם חוגה לבנה – Polar (מקור: Hive Miner)

פרזידנט (צמיד – President): הצמיד שמעטר את דגמי ה-Day-date. הצמיד מיוצר אך ורק מזהב 18 קראט, או פלטינה. הצמיד הוצג בשנת 1956 על דגם ה-Day date (דגם שמאז קיבל כבר צמיד נוסף, וזכה לכינוי פרזידנט בעצמו).

פרזידנט, צמיד פרזידנט, רולקס פרזידנט, צמיד רולקס פרזידנט

צמיד פרזידנט (מקור: Pursevalley factory)

סרהכרום (Cerachrom): שמה של התרכובת ממנה עשוי הבזל של דגמי ה-GMT Master II, הסאבמרינר והדייטונה. לרולקס פטנט מיוחד על תרכובת זו, שהוצגה בשנת 2005 לראשונה.

רולקס, רולקס סאב מרינר, רולקס סאב מרינר שחור, רולקס סאב מרינר פלדה, רולקס סאב מרינר פלדה שחור, רולקס 116610LN, רפרנס 116610LN, 116610LN, בזל, בזל סרהכרום, בזל קרמי, רולקס קרמי, רולקס סאבמרינר קרמי

רולקס סאבמרינר פלדה שחור, רפרנס 116610LN, עם בזל עשוי סרהכרום (מקור: Diamond Source NYC)

פנדה (Panda): זה לא כינוי יחודי רק לרולקס, אך ברולקס הוא מתייחס ספציפית לדייטונה הלבן עם תת החוגות השחורות של הכרונוגרף.

רולקס, רולקס דייטונה, רולקס דייטונה פנדה, רולקס פנדה, פנדה, רולקס פול ניומן, פול ניומן, רולקס 6240, רפרנס 6240

רולקס דייטונה פנדה, רפרנס 6263 (מקור: Watches)

אויסטר (Oyster): הכינוי הזה הוא כנראה העתיק ובעל המשמעות הרבה ביותר בכתבה זו – האנס ווילסדורף, שען שוויצרי, היה נחוש בדעתו לפתור את הבעיה הקשה ביותר של שעוני יד בתחילת המאה ה-20 – סוגיית עמידותם במים. ווילסדורף וגיסו (Brother in law) החליטו לפתוח חברת שעונים חדשה שתטפל בדיוק בבעיה זו, ו-ווילסדורף החל במלאכת התכנון של קייס עמיד במים באופן מוחלט. את השם אויסטר (Oyster) נתן ווילסדורף לקייס, לאחר שנלחם זמן רב כנגד צדפה עקשנית שסרבה להפתח בזמן אחת הארוחות שלו. בונוס קטן להמשך – למייסד של חברת רולקס יש ענייני המצאת שמות מוזרים יותר מזה…

ריהוט (Rehaut): שמה של הטבעת שנמצאת בין הלוח לזכוכית ולבזל, עלייה מוטבעת המילה ROLEX לכול היקפה. רולקס החלה להטמיע את הריהאוט בשעונים שלה החל משנת 2005.

ריהוט, רולקס ריהוט, הטבעה

Rehaut (מקור: Bernard Watch)

מחוגי מרצדס (Mercedes Hands): כינויים של מחוגים שהחלו להופיע בשעוני הספורט של רולקס משנות ה50, הכינוי ניתן, באופן דיי מובן, בגלל הימצאותו של הלוגו בעל הדמיון הרב ללוגו מרצדס, כביכול, על מחוג השעות. האמונה הרווחת בנושא היא כי שלושת הצלעות של הלוגו מייצגות את שלושת הענפים ה’ספורטיביים’ אליהם רולקס פונה לפי הדגמים שלה – האקספלורר (יבשה), הסאבמרינר / סידוולר (ים) והאייר קינג / סקיידוולר (אוויר).

מרצדס, רולקס מרצדס, מחוגי מרצדס, רולקס מחוגי מרצדס

מחוגי מרצדס (מקור: Bobs watches)

מחוגי עיפרון (Pencil Hands): אלו הם המחוגים שהקדימו את מחוגי המרצדס המוכרים והמפורסמים. שמם ניתן להם, כנראה, כי מישהו אי שם חשב שהוא רואה דימיון רב לעפרונות…

רולקס, רולקס סאבמרינר, רולקס סאבמרינר וינטג lazyload', רולקס סאבמרינר 6204, עיפרון, מחוגי עיפרון, רולקס מחוגי עיפרון, רולקס 6204

רולקס סאבמרינר וינטג’ פלדה רפרנס 6204 עם מחוגי עפרון (מקור: Tempus Orologi)

ציקלופ (Cyclop): כינויה של הזכוכית המגדילה את התאריכון בדגמים בו הוא קיים.

ציקלופ, רולקס ציקלופ, רולקס, תאריך, תאריכון, רולקס תאריכון

ציקלופ (מקור: Rolex official channel – youtube)

רולקס (Rolex): אתם בטח תוהים למה השם של היצרן נמצא ברשימה זו. ובכן… כפי שכתבנו באויסטר, האנס ווילסדורף לא בהכרח חיפש משמעות עמוקה ומהדהדת. כאשר הוא וגיסו פתחו את חברת השעונים שעתידה הייתה לתת מענה לבעיית העמידות במים (ולימים תהפוך למותג השעונים המוכר בעולם), הם חשבו רבות על שם לחברה, והחליטו לבסוף להמציא… המילה רולקס היא מומצאת לחלוטין וחסרת כל משמעות (לפחות בימים הראשונים של החברה. היום, כלם יודעים מה זה רולקס).

שמות הדגמים:

אין באמתחתה של רולקס כמות עצומה של דגמים, והליין שלהם בסך הכל רץ משנה לשנה פחות או יותר באותה הקונפיגורציה, עם שינויים מסויימים בדגמים כאלו ואחרים, אך הקו העיצובי נשאר זהה כמעט לחלוטין רוב הזמן. לכן, הגיוני מאוד שלכל דגם (ואפילו לרפרנסים ספציפיים של דגמים) הודבק כינוי עממי (שבמרוצת השנים הפך לשם הדגם הלא רשמי מבחינת הצרכנים).

סאבמרינר (Submariner): כנראה הדגם המפורסם והפפולרי ביותר של רולקס. זהו שעון הצלילה ה’בסיסי’ יותר של החברה, עמיד במים עד 300 מטר. נמכר במספר גדול של וריאציות – מתכות, חוגות, צבעים… זהו גם אחד השעונים עם היקף הזיופים הגבוה ביותר (אם לא הכי גבוה) בעולם. הסאבמרינר הוצג לראשונה ב1954 ומיוצר מאז עם מעט מאוד שינויים עיצוביים. סרטון 360 שהכנו, של רפרנס 116610, תוכלו למצוא כאן.

רולקס, רולקס סאבמרינר, רולקס סאבמרינר שחור, רולקס סאבמרינר שחור תאריך, סאבמרינר, סאבמרינר שחור, סאבמרינר שחור תאריך, רולקס 116610, רפרנס 116610

רולקס סאבמרינר מודרני, רפרנס 116610 (מקור:Bob’s Watches)

יאכט מאסטר (Yacht Master): דגם הספורט של רולקס. השעון הוצג בשנת 1992, ויוצר מאז עד 2010, עת הוחלף ביאכט מאסטר 2. זהו דגם ייחודי של רולקס, היחיד מבין השעונים המקצועיים שלה שנמכר עם לוח לבן, וכמו כן, זהו הדגם המקצועי הראשון לו רולקס השיקה (בשנת 1997) מהדורה בגודל בינוני. כאן תוכלו לראות את רפרנס 16623 של היאכט מאסטר הראשון, בגירסאת טו-טון מהממת, או את רפרנס 16622 מפלטינה.

רולקס, רולקס יאכט מאסטר, רולקס יאכט מאסטר פלדה, יאכט מאסטר פלדה, יאכט מאסטר פלדה טיטניום, רולקס 116622, רפרנס 116622, 116622

רולקס יאכטמאסטר, פלדה עם בזל טיטניום ולוח כסוף בקוטר 40 מ”מ, רפרנס 116622 (מקור: SwissLuxury)

רולקס, רולקס יאכט מאסטר, רולקס יאכט מאסטר 2, יאכט מאסטר 2 פלדה, רולקס יאכט מאסטר 2 פלדה, 116680, רולקס 116680, רפרנס 116680

רולקס יאכטמאסטר 2 רפרנס 116680 עשוי פלדה (מקור: Bob’s Watches)

דייטונה (Daytona): הכרונוגרף של רולקס. דגם זה מיוצר משנת 1963 עם מעט מאוד שינויים קוסמטיים, כאשר נהוג לחלק את קורות חייו של הדייטונה ל-3 חלקים; 1963-1988 – מנגנון מתיחה ידנית, 1988-2000 – מנגנון אוטומטי של זניט, 2000 ואילך – מנגנון אוטומטי אין האוס של רולקס. דווקא הגירסא המונעת על ידי מנגנון זניט היא מבין המבוקשות ביותר על ידי אספנים, כפי שספרנו לכם בכתבה זו, וכאן – תוכלו לראות וידאו 360 של רפרנס 116523 של הדייטונה.

רולקס, רולקס דייטונה, רולקס דייטונה טו טון, רולקס דייטונה טוטון, רולקס דייטונה זהב לבן, דייטונה זהב לבן, רולקס 116500, רפרנס 116500, 116500

רולקס דייטונה רפרנס 116500 עם לוח לבן (מקור: Clothbase)

ג’י אמ טי מאסטר (GMT Master): שעון מפורסם כמעט כמו הסאבמרינר, שעודכן מאז תחילת ייצורו מספר פעמים. דגם זה בעל קומפליקציה של שני אזורי זמן (Dual Time Zone)

רולקס ג lazyload'י אמ טי, רולקס ג lazyload'יאמטי, רולקס ג lazyload'י אמ טי מאסטר, רולקס ג lazyload'יאמטי מאסטר, רולקס 116710, רפרנס 116710

רולקס ג’י אמ טי מאסטר 2 רפרנס 116710 (מקור: Bob’s Watches)

דייט ג’סט (DateJust): הדגם הוצג על ידי רולקס בשנת 1945, והיה לשעון היד האוטומטי הראשון בעולם שהציג תאריכון. עד שנת 1954 השעון נקרא רק דייט (Date), ובאותה שנה, כאשר רולקס עדכנה את המנגנון כך שיחליף את השעה בדיוק ב-12 בלילה (ולא לפני או אחרי), הוא קיבל את השם דייג’סט (Datejust). השעון מוצע עד היום עם צמיד פרזידנט או צמיד ג’ובילי. רפרנס 16233 של הדייטג’אסט תוכלו לראות כאן, וכאן תוכלו לראות וידאו 360 של הדייטג’אסט 116333.

דייטג lazyload'אסט, רולקס דייטג lazyload'אסט, דייט ג'אסט, רולקס דייט ג'אסט, דייטג lazyloadאסט, רולקס דייטג lazyloadאסט, 116200, רפרנס 116200, רולקס 116200

רולקס דייט ג’אסט 36 מ”מ רפרנס 116200 (מקור: Bob’s Watches)

אקספלורר (Explorer): זה שמו של דגם שהושק בשנת 1953. הדגם שימש את שני מטפסי ההרים הראשונים שכבשו את האוורסט, אדמונד הילרי וטנזינג נורגיי, ולאחר ההעפלה המוצלחת לפסגת ההר, רולקס החלה לשווק את האקספלורר כשעון קשוח שהגיע לפסגת האוורסט, שעון שמיוצר עד היום עם מעט שינויים מהדגם המקורי. מציע עמידות יוצאת דופן לתנאי טמפרטורה קיצוניים ולחץ אטמוספרי משתנה, קצת כמו שעוני צלילה. בשנת 1971, הוצג האקספלורר 2, שיוצר במקביל לאקספלורר 1. כאן תוכלו לקרוא עוד על ההיסטוריה העשירה של הדגם הזה, וכאן תוכלו לצפות ברולקס אקספלורר 2 רפרנס 216570.

רולקס, רולקס אספלורר, אקספלורר, 114270, רפרנס 114270, רולקס 114270

רולקס אקספלורר רפרנס 114270 (מקור: Bob’s Watches)

סי דוולר (Seadweller): הסידוולר הוא שמה של סדרת שעוני הצלילה המקצועיים של רולקס. בניגוד לסאבמארינר, הסידוולר עמיד לעומק של 600 מטר צפונה, בהתאם לרפרנס. סרטון וידאו 360 של הסי דוולר תוכלו למצוא כאן.

רולקס סי דוולר 4000 רפרנס 126600 (מקור: Monochrome watches)

סי דוולר דיפ-סי (Sea-Dweller Deepsea): תת דגם של סדרת הסידוולר, זהו שעון הצלילה המתקדם ביותר של רולקס, לו עמידות לעומק של עד 3900 מטר.

רולקס, רולקס סי דוולר, רולק סי דוולר דיפ סי, רולקס סידוולר, רולקס סידוולר דיפסי, רולקס סידוולר דיפ סי, רולקס סי דוולר דיפסי, רולקס 126660, רפרנס 126660, 126660, סידוולר, סי דוולר, סידוולר דיפסי, סידוולר דיפ סי, סי דוולר דיפ סי, סי דוולר דיפסי

רולקס סי דוולר דיפ סי רפרנס 126660 (מקור: Watchbase)

איירקינג (Air king): דגם של רולקס שהושק בשנת 1945, בקוטר של 36 מ”מ (שנחשב אז גדול), ומכאן שמו באופן חלקי. החלק הנוסף של שמו מגיע משימושם של דגמים קודמים של רולקס, אשר נענדו על ידי טייסי חיל האוויר הבריטי במהלך מלחמת העולם השנייה. את האיירקינג תוכלו לראות כאן.

רולקס, רולקס איירקינג, רולקס אייר קינג, איירקינג, אייר קינג, רפרנס 116900 , רולקס 116900 , 116900

רולקס איירקינג רפרנס 116900 (מקור: StockX)

צ’ליני (Cellini): שמם של שעוני ה-Dress של רולקס, שעונים פשוטים יחסית, בעלי רצועות עור, ללא עמידות במים ומנגנון מתיחה ידנית.

רולקס, רולקס צ lazyload'ליני, צ'ליני, רצועת עור, מתיחה ידנית, רולקס מתיחה ידנית, רולקס מוןפייז, רולקס מון פייז, רולקס מון פייס, מון פייס, רפרנס 50535, 50535, רולקס 50535

רולקס צ’ליני  רפרנס 50535 עם moonphase (מקור: Swiss Luxury)

פרזידנט (President): כינויו של דגם הדיי דייט, דגם שהוצג בשנת 1956 והיה הראשון בעולם שהציג במקביל גם את היום בשבוע וגם את התאריך, וכל זאת על מנגנון אוטומטי. את הכינוי קיבל השעון עקב חיבתם של מנהיגי העולם החופשי אליו, בינהם דווייט אייזנהאואר ולינדן ג’ונסון, ויחד איתם שורה ארוכה של סלבריטאים.

עוד על דגם הפרזינט, תוכלו לקרוא בסקירת האייקון שלו, כאן.

רולקס, רולקס פרזידנט, רולקס דיי דייט, רולקס דיידייט, רולקס דיי דייט פרזידנט, רולקס דיידייט פרזידנט, רולקס זהב, פרזידנט זהב, רולקס פרזידנט זהב, רולקס דיי דייט פרזידנט זהב, רולקס דיי דייט זהב, רולקס דיידייט זהב, רולקס דיידייט פרזידנט זהב, רפרנס 218238, רולקס 218238, 218238

רולקס פרזידנט / דיי דייט מוזהב עם בזל מחורץ, רפרנס 218238 (מקור: Bob’s Watches)

סקיי-דוולר (Sky-dweller): הדגם העדכני ביותר של רולקס, שהוצג בשנת 2012. זהו השעון היחיד כיום בליין של רולקס עם מספר קומפליקציות: תאריכון יומי, חודשי, שנתי, מחוון 24 שעות ושני אזורי זמן. קוטר הקייס 42 מ”מ ולשעון זה רשימת המתנה של מספר שנים עד לאספקתו לאחר הרכישה. על הסקיידוולר כתבנו כאן, וכאן תוכלו למצוא סרטון המציג חמש עובדות שלא ידעתם על הדגם. הסקיידוולר כיכב אצלנו גם בעבר המעט רחוק יותר, בגירסאת הפלדה שלו עם לוח לבן.

רולקס, רולקס סקיידוולר, סקיידוולר, רולקס סקיי דוולר, סקיי דוולר, סקי דולר, רולקס סקי דולר, 326939, רפרנס 326939, רולקס 326939

רולקס סקיידוולר זהב לבן עם לוח לבן וספרות רומיות, רפרנס 326939 (מקור: Swiss Luxury)

מילגאוס (Milgauss): דגם שהוצג בשנת 1956, כאשר, כמו שעונים מקצועיים אחרים של רולקס, הוא ממתג את עצמו כשעון שבמקרה זה מיועד לאנשי מקצוע אשר עובדים בסביבה עטירת מגנטיות, תכונה שגורמת לכאוס מוחלט במנגנוני שעונים סטנדרטיים. שעון זה עמיד למגנטיות ונועד לשמש לדוגמא את החוקרים במאיץ החלקיקים בשוויץ, מהנדסים בתחנות כוח, סגל רפואי במתקני הדמיה ועוד. עיצובו חריג יחסית בהשוואה לשאר הדגמים של רולקס, אך הוא מפצה על כך בהיותו שעון סופר ייחודי. כאן תוכלו לראות סקירת וידאו של מילגאוס מרפרנס 116400, וכאן תוכלו לראות את השעון מכל הכיוונים, בוידאו 360 שלו.

רולקס, רולקס מילגאוס, מילגאוס, רפרנס 116400GV, רולקס 116400GV, 116400GV

רולקס מילגאוס רפרנס 116400GV עם חוגה כחולה ומחוג שניות בצורת ברק (מקור: Bob’s Watches)

כינויים לדגמי רולקס:

באטמן (Batman): הכינוי של ה-GMT Master II, רפרנס 116710BLNR. מתייחס לבזל הכחול-שחור של הדגם, שמזכיר את … ניחשתם נכון, באטמן.

רולקס, רולקס ג lazyload'י אמ טי, רולקס ג'יאמטי, ג'יאמטי, ג'י אמ טי, רולקס ג'יאמטי מאסטר, רולקס ג'י אמ טי מאסטר, ג'י אמ טי מאסטר, ג'יאמטי מאסטר, רולקס באטמן, רולקס בטמן, רולקס ג'יאמטי בטמן, רולקס ג'יאמטי באטמן, רולקס ג'י אמ טי באטמן, רולקס ג'י אמ טי בטמן, רולקס כחול שחור, ג'י אמ טי בטמן, ג'י אמ טי באטמן, ג'יאמטי בטמן, ג'י אמ טי בטמן, 116710BLNR, רפרנס 116710BLNR, רולקס 116710BLNR

רולקס ג’י אמ טי מאסטר ‘באטמן’, רפרנס 116710BLNR (מקור: Bob’s Watches)

קולה (Coke): מתייחס לדגמי GMT Master II בעלי בזל אדום שחור, רפרנס 16710.

רולקס, רולקס ג lazyload'י אמ טי, רולקס ג'י אמ טי מאסטר, רולקס ג'יאמטי, רולקס ג'יאמטי מאסטר, ג'י אמ טי מאסטר קולה, רולקס קולה, רולקס ג'י אמ טי מאסטר קולה, ג'יאמטי מאסטר קולה, רולקס 16710, רפרנס 16710, 16710

רולקס ג’י אמ טי מאסטר רפרנס 16710 קולה / Coke (מקור: Bernard watch)

הגברת השמנה (Fat Lady) – נקרא גם סופיה לורן: רפרנס 16760 – רפרנס של ה-GMT Master II שלו מבנה מאסיבי יותר מה GMT הסטנדרטיים.

רולקס, רולקס ג lazyload'יאמטי, רולקס ג'י אמ טי, רולקס ג'י אמ טי מאסטר, רולקס ג'יאמטי מאסטר, רולקס סופיה לורן, סופיה לורן, הגברת השמנה, רולקס הגברת השמנה, פאט ליידי, רולקס פאט ליידי, רולקס קולה, ג'י אמ טי מאסטר קולה, ג'יאמטי מאסטר קולה, ג'יאמטי קולה, ג'י אמ טי קולה, ג'י אמ טי סופיה לורן, ג'י אמ טי מאסטר סופיה לורן, ג'יאמטי מאסטר סופיה לורן, רפרנס 16760, 16760, רולקס 16760

הגברת השמנה Fat Lady / סופיה לורן, רולקס ג’י אמ טי מאסטר II רפרנס 16760 (מקור: Bulang And Sons)

האלק (Hulk): סאבמארינר ירוק צעקני, שמכונה על שם גיבור חוברת הקומיקס של סטן לי – הענק הירוק. מתייחס לרפרנס 116610LV של הסאבמארינר.

רולקס, רולקס סאבמרינר, סאבמרינר, סאבמרינר ירוק, רולקס סאבמרינר ירוק, רולקס ירוק, האלק, רולקס האלק, סאבמרינר האלק, רולקס סאבמרינר האלק, רולקס 116610LV, סאבמרינר 116610LV, רפרנס 116610LV, 116610LV

רולקס סאבמרינר ירוק, רפרנס 116610LV –  האלק (מקור: Bob’s Watches)

ג’אן-קלוד קילי (Jean-Claude Killy): שעון רולקס סופר-נדיר, בעל קומפליקצית תאריך, יום וחודש, יחד עם הכרונוגרף. שמו הרשמי היה Dato-complex, והוא יוצר בין השנים 1940 ל-1960 ב-4 רפרנסים בלבד. השעון מכונה על שמו של הצרפתי גולש הסקי האולימפי ג’אן-קלוד קילי, שזכה ב-3 מדליות זהב באולימפידת החורף של שנת 1968 בעיר גרנובל שבצרפת. קילי גם היה נהג מרוצים תקופה, לפני שעזב את הקריירה הספורטיבית שלו לטובת ניהול. השעון נקרא כך על שמו כיוון שקילי נהג לענוד דגם זה, ובעקבות כך הוא נהיה שגריר של רולקס.

רולקס, רולקס כרונוגרף, רולקס ג lazyload'אן קלוד קילי, ג'אן קלוד קילי, רולקס 6036, רפרנס 6036, 6036

רולקס ג’אן קלוד קילקלי – רפרנס 6036 משנות ה-50 (מקור: matthew bain inc)

ג’יימס בונד (James Bond): למרות שאומגה כיום היא ‘ספקית השעונים’ של ג’יימס בונד, היה 007 אחד ספציפי שהלך לכיוון אחר… בסרט “Dr. No”, שון קונרי ענד סאבמארינר וינטג’ עם רצועת נאטו, מרפרנס 6538, ומשם רפרנס זה קיבל את שמו. הרולקס האחרון שאותו ענד ג’יימס בונד, בסרטו האחרון משנת 1989, הועמד לאחרונה למכירה פומבית. בנוסף, כאן תוכלו לראות את מגוון השעונים ששימשו את 007 לאורך השנים בסרטיו השונים.

ג lazyload'יימס בונד, רולקס ג lazyload'יימס בונד, רולקס סאבמרינר, סאבמרינר, רולקס סאבמרינר ג lazyload'יימס בונד, סאבמרינר ג lazyload'יימס בונד

רולקס סאבמרינר ג’יימס בונד (מקור: Chrono24)

קרמיט (Kermit): הכינוי של רפרנס 16610LV – סאב מארינר להנצחת 50 שנים לדגם, עם בזל ירוק ולוח שחור (בניגוד להאלק – שלו לוח ובזל ירוקים).

רולקס, רולקס קרמיט, רולקס סאבמרינר, רולקס סאבמרינר ירוק, רולקס ירוק, רולקס סאבמרינר קרמיט, סאבמרינר ירוק, סאבמרינר קרמיט, רפרנס 16610LV, רולקס 16610LV, 16610LV

רולקס סאבמרינר ירוק רפרנס 16610LV, קרמיט (מקור: Certified luxury watches)

פול ניומן (Paul Newman): כינוי לסדרת רפרנסים ספציפיים של דגם הדייטונה, שנמכרו עם ספרות על לוח בסגנון ‘ארט דקו’ לאחר שהשחקן האגדי ענד שעון כזה בעצמו. באוקטובר 2017, הדייטונה פול ניומן, של פול ניומן עצמו, הפך להיות שעון היד היקר בהיסטוריה, כאשר נמכר במחיר של 17.5 מיליון דולר. הרפרנסים המדוברים: 6239, 6241, 6262, 6263, 6264 ו-6265.

רולקס, רולקס דייטונה, רולקס דייטונה פול ניומן, דייטונה פול ניומן, פול ניומן

רולקס דייטונה פול ניומן (מקור: Hodinkee)

פפסי (Pepsi): מתייחס לבזל הכחול-אדום המעטר את רפרנסים ספציפיים של ה-GMT Master וה-GMT Master II מתחילת דרכם. זו היא כנראה האופציה האייקונית ביותר של דגם ה-GMT, שרואה אור גם בחברות רבות אחרות.

רולקס, רולקס ג lazyload'יאמטי, רולקס ג'יאמטי מאסטר, רולקס ג'י אמ טי, רולקס ג'י אמ טי מאסטר, פפסי, רולקס פפסי, רולקס ג'י אמ טי פפסי, רולקס ג'יאמטי פפסי, רולקס ג'י אמ טי מאסטר פפסי, רולקס ג'יאמטי מאסטר פפסי, רולקס פפסי, 116719, רפרנס 116719, רולקס 116719

רולקס ג’י אמ טי מאסטר 2 זהב לבן, פפסי – רפרנס 116719 (מקור: Bob’s Watches)

בירה שחורה  (Root beer): כינויים של רפרנסי GMT Master להם צבעים שמאוד דומים ל… בירה. GMT עם שילוב של צבע חום בבזל ובלוח.

רולקס, רולקס ג lazyload'י אמ טי, רולקס ג'יאמטי, רולקס ג'י אמ טי מאסטר, רולקס ג'יאמטי מאסטר, רולקס בירה, רולקס ג'י אמ טי מאסטר בירה, רולקס ג'יאמטי מאסטר בירה, רולקס חום, רולקס 16713, רפרנס 16713, 16713, ג'יאמטי 16713

רולקס ג’י אמ טי מאסטר 2 רפרנס 16713 Root beer (מקור: Bob’s Watches)

הדרדס (Smurf \ Papa Smurf): אחד הרולקסים היפים ביותר לדעתנו בשוק – מתייחס לרפרנס 116619LB, הסאבמרינר זהב לבן עם החוגה הכחולה.

רולקס, רולקס כחול, רולקס זהב לבן, רולקס סאבמרינר, רולקס סאבמרינר כחול, רולקס סאבמרינר זהב לבן, רולקס סאבמרינר זהב לבן כחול, רולקס דרדס, דרדס, סאבמרינר כחול, סאבמרינר זהב לבן, סאמברינר כחול זהב לבן, 116619LB, רפרנס 116619LB, רולקס 116619LB, סאבמרינר 116619LB

הדרדס – סאבמרינר זהב לבן עם לוח כחול, רפרנס 116619LB (מקור: Bob’s Watches)

דרדס כחול (Blue Smurf): כינויו של רפרנס 116613. אין להתבלבל עם הדרדס לעיל, היות והדרדס הזה הינו גירסאת טו-טון שיוצרה בין השנים 2011-2013 בלבד, והיא אחת המבוקשות כיום בשוק שעוני היד השנייה. סקירת וידאו של השעון תוכלו לראות כאן, וכאן תוכלו למצוא וידאו 360 של הדרדס הכחול.

רולקס, רולקס סאבמרינר, רולקס סאבמרינר טוטון, רולקס סאבמרינר טו טון, סאבמרינר טו טון, סאבמרינר טוטון, סאבמרינר זהב, רולקס זהב, רולקס טוטון, רולקס זהב לבן, רולקס זהב לבן טוטון, רולקס 116613, רפרנס 116613, 116613

הדרדס הכחול, סאבמרינר טו-טון זהב צהוב ופלדה, רפרנס 116613 (מקור: Bob’s Watches)

סטיב מקווין (Steve McQueen): שעון מדגם Explorer II, רפרנס 1655, שזכה לפרסום, בטעות, על ידי השחקן האגדי. הטעות היא כי מקווין בכלל מעולם לא ענד שעון מדגם זה, ואף הגדיל לעשות והחזיק ברשותו בכלל סאבמרינר. את עולם המושגים המחתרתי של רולקס הטעות הקטנה הזאת לא עניינה, וכך רפרנס 1655 זכה לשמו, למרות הכל. שעון שנטען שהוא המקורי של סטיב מקווין גרם לאחרונה צרות צרורות לבית המכירות פיליפס, שנאלץ לבטל את המכירה המתוכננת שלו.

רולקס, רולקס אספלורר, רולקס אקספלורר 2, אקספלורר 2, סטיב מקווין, רולקס סטיב מקווין, אקספלורר סטיב מקווין, אקספלורר 2 סטיב מקווין, רפרנס 1655, רולקס 1655, 1655

רולקס אקספלורר 2, רפרנס 1655 סטיב מקווין (מקור: Bob’s Watches)

קינג מידאס (King Midas): דגם מיוחד של רולקס שיוצר לתקופה קצרה בשנות ה-60, פרי עיצובו של ג’רלד גנטה (לפני שזה עיצב יצירות מופת כמו הרויאל אוק והנאוטילוס, בין השאר). השעון יוצר בכמויות סופר מוגבלות, מזהב 18 קראט או זהב לבן, והונע ע”י מנגנון מתיחה ידנית. קוטר הקייס – 28 מ”מ, ובזמנו היה שעון הזהב הכבד ביותר שניתן היה לרכוש.

רולקס, רולקס מידאס, רולקס קינג מידאס, רולקס אלוויס

רולקס קינג מידאס (מקור: Collector Square)

מכירים מושגים נוספים שתרצו שנכתוב עליהם? מצאתם טעות?  אנא הגיבו ונשמח לעדכן!

לאתר רולקס העולמי