שנת 2023 נפתחה היום בחצות, כשאם ציפיתם למתנות, ברכות או איחולי שנה טובה מיצרנית השעונים האהובה עליכם, ככל הנראה תצטרכו לחכות קצת. מי שכן פתחה את 2023 עם הכרזה מעניינת אם כי די צפויה, היא לא אחרת מרולקס, כשלפי עדכוני מחירים באתרים של המפיצים הרשמיים שלה מסביב לעולם (בין היתר גם בישראל כמובן), רולקס מעלה מחירים לשנת 2023 כמעט בכל השעונים שלה. מוזמנים לצלול איתנו אל חלק מהמספרים והנתונים.

שנת 2022 הייתה שנה מאתגרת במיוחד לעולם העסקים. האינפלציה הגואה והריביות המשתוללות גרמו לכל חברה לנסות ולהתאים את המחירים שלה באופן סדיר, כדי להתאים אותם לעלויות המשתנות, כשברוב המקרים וברוב התעשיות, עלויות הייצור רק הלכו והתייקרו במהלך השנה האחרונה. רולקס, כמו יצרניות שעוני יוקרה אחרות, היא לא יוצאת דופן בהיבט הזה. שנת 2022 הייתה שנה יוצאת דופן מבחינת רולקס בכל הקשור לעדכוני מחירים. אם בדרך כלל, בשנים רגילות, אנו רואים הכרזה על מחירון חדש בתחילת השנה, כשהמחירים הללו נשמרים עד לסוף השנה, הרי שבשנה החולפת, רולקס עדכנה מחירים מספר פעמים בשווקים השונים. 

באנגליה למשל, רולקס העלתה מחירים לשעונים שלה בספטמבר האחרון, זאת במטרה לשמור על רמות המחירים של השעונים של החברה, בגלל ירידת ערך הליש״ט. בשלושת החודשים שקדמו להעלאת המחירים של רולקס (יוני-יולי-אוגוסט 2022), ערך הליש״ט צנח בכ-10 אחוזים אל מול הדולר. בפעם הקודמת שהלירה שטרלינג התרסקה בצורה משמעותית, שנת 2016, עם ההכרזה על הברקזיט, בריטניה הפכה למקום הזול ביותר לקניה של שעוני יוקרה. מיד צצו להם ״תיירי רולקס״, ״תיירי לואי ויטון״ ו״תיירי הרמס״ – לקוחות (שלא לומר פליפרים …) מסביב לעולם, שמיהרו לבריטניה לרכוש מוצרי יוקרה ולנצל את השער הנמוך של הלירה שטרלינג. 

רולקס ניסתה למנוע את התופעה הזאת בחודש ספטמבר האחרון, כשהיא הודיעה כאמור על עליית מחירים לשעונים שלה באנגליה. כך למשל, הסאבמרינר התייקר בכ-4.9 אחוזים, ה-GMT Master II עם צמיד ג׳ובילי התייקר ב-7.1 אחוזים והדייטונה הקרמי התייקר בכ-4.7 אחוזים. 

חודשיים בלבד לאחר עליית המחירים בבריטניה, רולקס הודיעה על עליית מחירים בגוש האירו. בהודעת דואר אלקטרוני ששלחה רולקס בתגובה לכתבה על עליית המחירים בבלומברג נכתב: ״יש התאמה של מחירי גוש האירו עקב תנודות מטבע״. באופן ממוצע, בחודש נובמבר האחרון רולקס העלתה מחירים בכ-7 אחוזים במדינות גוש האירו. עליית המחירים הזאת הגיעה על רקע השווי הגואה של הדולר האמריקאי ומטבעות צמודים לדולר, כמו אלו של מדינות עשירות בנפט במזרח התיכון. 

רולקס מעלה מחירים לשנת 2023

עם זאת, עליית המחירים הנוכחית שונה מהעלאות המחירים הקודמות. אם בהעלאות המחירים הקודמות המוזכרות לעיל, הדבר הגיע על רקע השוואות שערי מטבע וניסיון לשמור על שיוויון מחירים בין השווקים הגדולים, הרי שהפעם מדובר בעליית המחירים השנתית, או אם תרצו – עדכון מחירים, שמשום מה תמיד עולים ואף פעם לא יורדים … 

עליית המחירים הנוכחית אמורה לבטא כאמור את ההתייקרות בעלויות הייצור השונות, בין היתר עלויות חומרי הגלם. כך למשל השעונים שהמחירים שלהם התייקרו בצורה המשמעותית ביותר בשעות האחרונות הם שעוני טו-טון של רולקס ושעוני זהב מלא, עם עליית מחירים של כ-4% עד 7.4 אחוזים. זאת בהשוואה לשעוני פלדת אל-חלד שהתייקרו בשיעור שבין 2.64% ל-2.82%.

עם זאת, בחינה של מחירי הזהב באתר GoldPrice.ORG בשנה האחרונה מגלה כי למרות התנודתיות המשמעותית במחירי הזהב בשנה האחרונה, המתכת היקרה הזאת פותחת את שנת 2023 במחיר די זהה למחיר שלה בתחילת שנת 2022. כמובן שהמחיר העדכני של הזהב הוא לא הגורם היחיד שמשפיע על העלות הסופית של השעונים של רולקס, אבל ציפינו לראות התאמה כלשהי בין עליית המחירים של השעונים להתייקרות של הזהב. 

רולקס מעלה מחירים לשנת 2023
רולקס מעלה מחירים לשנת 2023

השורה התחתונה? אחרי שורת עליות המחירים היום בחצות במשק הישראלי – הדלק שהתייקר ב-9 אגורות, הארנונה שהתייקרה בכ-1.4 אחוזים, החשמל שהתייקר בכ-8.2 אחוזים והמים שהתייקרו בכ-3.5 אחוזים, אם עליית המחירים של רולקס היא הדבר היחיד שמטריד אתכם, אנחנו ממש שמחים בשבילכם. אבל קצת יותר ברצינות, המחירים של רולקס מתעדכנים כלפי מעלה כבר מספר שנים, כך שרולקס לא באמת צריכה סיבות כמו אינפלציה, עלויות ייצור גבוהות יותר או שינויים בשער הזהב כדי להעלות מחירים. יהיה מעניין לראות האם יצרניות שעוני יוקרה נוספות יעדכנו מחירים כלפי מעלה בתקופה הקרובה. בינתיים, אתם מוזמנים להתעדכן במחירים החדשים של רולקס באתר החברה