שעון הרולקס סאבמרינר הוא ללא ספק השעון האייקוני ביותר בהיסטוריה של עולם השעונים. שעון הצלילה שהפך במרוצת השנים לשעון הדגל של רולקס, סיפק מגוון רחב של רפרנסים מיוחדים. אחד המיוחדים שבהם, הוא רפרנס 5512. שעון שמוכר גם בשם רולקס 3-6-9, בשל העובדה שעל לוח השעון מופיעות ספרות לציון השעות 3,6,9. הלוח הזה נחשב לאחד מלוחות השעונים הנדירים ביותר של רולקס בסדרת הסאבמרינר וכל פעם שדגם כזה מופיע למכירה הוא מצליח לגרוף סכומים גבוהים במיוחד. בימים האחרונים נמכר שעון כזה, רולקס סאבמרינר 3-6-9 וינטאג’ נדיר במיוחד, במכירה פומבית. עם השמע הדפיקה האחרונה של פטיש המכירה, השעון הצליח לגרוף סכום של כמיליון שקלים. 

רולקס סאבמרינר 3-6-9 וינטאג’

אם לוח 3,6,9 ורולקס נשמעים לכם מוכרים ואתם לא מצליחים להיזכר מאיפה, התשובה במילה אחת היא אקספלורר. השעון להרפתקנים של רולקס, זה שתוכנן לעמוד בסביבות קשוחות במיוחד – הבר של מועדון הגולף ובתור לסוכן ההשקעות שלכם – מגיע עם לוח עם הספרות 3,6,9 עליו. בשנות השישים השתמשה רולקס לפרק זמן קצר מאוד בלוחות שעונים כאלו עבור שעוני הסאבמרינר, ברפרנס 5512. למעשה, מדובר ברפרנס 5513, אבל דגמי הכרונומטר מרפרנס זה, הוטבעו מאוחר יותר כרפרנס 5512. לוח השעון הזה זכה למספר כינויים במרוצת השנים – “לוח אקספלורר”, “לוח 3-6-9” וגם “לוח מטרים קודם” (באנגלית – Meters First). למה מטרים קודם? כי בלוח השעון, קצת מעל הספרה שש מופיע הכיתוב סאבמרינר ומתחתיו 200-600FT, מספרים המייצגים את העמידות במים של השעונים הללו במטרים (קודם) וברגל. 

השעונים הללו נחשבים כל כך נדירים היום כי לאורך השנים, כשהם הגיעו לטיפול ברולקס, הם עברו במקרים רבים החלפה של לוח השעון ללוח “רגיל” ולכן נדיר עד כמעט בלתי אפשרי למצוא שעונים כאלו עם הלוחות המקוריים.

רולקס סאבמרינר 3-6-9 וינטאג' שנמכר בכמיליון שקלים. מקור - Gardiner Houlgate.
רולקס סאבמרינר 3-6-9 וינטאג’ שנמכר בכמיליון שקלים. מקור – Gardiner Houlgate.

השעון הספציפי שנמכר בכמעט מיליון שקלים נקנה על ידי עובד בצוות הרפואי במכרות הפחם בנוטינגהאמשייר, מחוז בצפון מזרח-אנגליה. הוא רכש את השעון כמתנה לעצמו עבור יום ההולדת ה-40 שלו, לפני קצת יותר מ-55 שנים, תמורת סכום של כ-70 לירות שטרלינג דאז. אם תהיתם, מדובר בסכום שווה ערך לקצת פחות מ-1,200 לירות שטרלינג היום. 

מי שהציע את השעון למכירה היא בתו של הבעלים המקורי של השעון ובעלה, המתגוררים בעיר מנספילד שבאנגליה. בני הזוג שהעדיפו להישאר אנונומיים, העבירו את השעון למכירה פומבית באמצעות בית המכירות “Gardiner Houlgate”. המכירה הפומבית התקיימה ביום רביעי שעבר, ב-21 לאוקטובר 2020, שנמכר בסופו של דבר לרוכש מאושר מהונג קונג. במהלך המכירה עצמה התקבלו מספר הצעות מרחבי העולם, ביניהן הצעות מארצות הברית.

ההצעה הזוכה בשעון עמדה על סכום של 210,000 לירות שטרלינג, שהם שווי ערך לכ-925 אלף שקלים כיום. 

למידע נוסף על השעון והמכירה במגזין נוטינגהאםפוסט.