רולקס היא יצרנית השעונים המפורסמת ביותר בעולם  והיא מחזיקה בכמה מדגמי השעונים האיקוניים ביותר בעולם, החל מהסאבמרינר האגדי, אולי השעון האיקוני ביותר בעולם, הדייטונה, אחד משעוני הכרונוגרף המפורסמים בעולם וה-GMT Master, עם דגמים חדשים שמתווספים לליין שלו והופכים למבוקשים יותר ויותר. הדגמים הללו מגיעים עם היסטוריה ארוכת שנים שתורמת לפופולריות שלהם ועוזרת להם לצבור עוד ועוד מעריצים. בשנים האחרונות נדמה כי אל רשימת הדגמים האיקוניים של החברה, עומד להצטרף חבר חדש וצעיר יחסית, או צעיר מאוד אם תרצו, הרולקס סקיי-דוולר וזאת הזדמנות מצוינת להכיר את אחד הכוכבים העולים בליין של רולקס (“Rolex”).

רולקס סקיי-דוולר – הכרות מקרוב

רולקס השיקה את הסקיי-דוולר (Sky-Dweller) לפני פחות מעשור, בשנת 2012, כשהוא התקבל בהפתעה גמורה בעולם השעונים. הסקיי-דוולר נראה שונה מאוד משעוני רולקס אחרים מבחינה עיצובית, אבל מלבד השינויים העיצוביים, רולקס שילבה בו גם תכונות חדשות שלא היו קיימות עד היום בשעונים מודרניים של החברה. בצד העיצובי, אנו מדברים על שעון בקוטר של 42 מ”מ – רחוק מאוד מה-36 מ”מ של הדייטג’אסט ואפילו מה-40 מ”מ של הסאבמרינר. בנוסף, רולקס השיקה אותו בשלב ראשון באופן בלעדי רק בזהב 18 קראט, אבל השינויים העיקריים הגיעו כאמור במנגנון.

בואו נלך קצת אחורה בזמן, למעשה, עד לשנת 1954, אז השיקה רולקס את ה-GMT MASTER. למה נזכרנו ב-GMT MASTER אתם שואלים?  שאלה מצוינת. מאז ה-GMT MASTER, רולקס השיקה שני קומפליקציות חדשות בשעונים שלה עד היום – הכרונוגרף עם הספירה לאחור בדגם היאכטמאסטר ולוח השנה השנתי (Annual) בסקיי-דוולר. לא, הגורו לא טועה, אתם מוזמנים לבדוק אותו.

רולקס סקיי-דוולר
רולקס סקיי-דוולר

רולקס מייעדת את הסקיי-דוולר לאנשים שמסתובבים הרבה בין איזורי זמן שונים וככזה הוא מיועד להציג שני איזורי זמן שונים. הודות ללוח השנה שלו, הוא מסוגל להציג את הזמן, היום ואת החודש בשנה. איפה בדיוק משולבת תצוגת החודש אתם שואלים? שאלה טובה והזדמנות להכיר עוד קצת מהגאונות של רולקס. כדי לא לפגוע בלוח של השעון, רולקס “דחפה” מעט את סמני השעות של הסקיי-דוולר ואם תשימו לב, מעל לכל אחד מהם תמצאו חלונית מלבנית קטנה. 12 שעות = 12 חודשים.  חפשו את החלונית עם הסימון ותגלו את החודש בשנה. למעשה, בהנחה שאתם עונדים אותו באופן יום-יומי, תצטרכו לכוון את הסקיי-דוולר פעם אחת בשנה, בראשון למרץ.

רולקס סקיי-דוולר מציג את חודש אפריל
רולקס סקיי-דוולר מציג את חודש אפריל

כמו כל השעונים של רולקס, גם הסקיי-דוולר עובר אישור שלה-COSC, כשהמנגנון שלו, קליבר 9001 של רולקס, מוגן על ידי שבעה פטנטים שונים, ארבעה מהם חדשים ובלעדיים לדגם זה. למנגנון זמן צבירת אנרגיה של 72 שעות והוא מצויד בפונקציית “Stop Second”. בנוסף, הסקיי-דוולר עמיד במים בעומק של עד ל-100 מטרים.

חידושים טכנולוגיים נוספים

חידושים נוספים שרולקס שילבה בסקיי-דוולר היא בבזל של השעון. אם הוא נראה לכם כמו “סתם בזל” ליופי, אז אתם טועים. טועים בגדול. רולקס קוראת לבזל של הסקיי-דוולר “Ring Command Bezel” והוא בעל חשיבות עצומה לתפקוד השעון. לבזל שלושה מיקומים שונים קבועים מראש, שבאמצעות סיבוב הבזל אליהם, ניתן לכוון תכונות שונות בשעון – תאריך, שעה מקומית (שעון ה-12 שעות) או שעון הבית (24 שעות), כשהכתר משמש לשינוי הערכים של אותם מנגנונים. את שעת הבית מציג המשולש האדום, כך שמי שעונד אותו יוכל לראות במבט אחד חטוף את השעה במדינת הבית שלו.

תצוגת שעת הבית ברולקס סקיי-דוולר
תצוגת שעת הבית ברולקס סקיי-דוולר

הסקיי דוולר, שבעבר היה זמין בדגם הזהב בלבד, זמין כיום במספר דגמים – מרפרפנס 326935, הדגם היקר ביותר בסדרה, שמבוסס על זהב 18 קראט, רפרנס 326934, שמבוסס על White Rolesor – תרכובת של זהב לבן 18 קראט והאויסטרסטיל – הפלדה של רולקס ועד לדגמים כמו רפרנס 326933, דגם הטו-טון עם לוח שחור ועד לרפרנס 326135, המשלב זהב לבן 18 קראט עם לוח לבן ורצועת עור.

סלבס שעונדים את הסקיי-דוולר

לא בטוח שבגלל החידושים הטכנולוגיים המשמעותיים שיש בו, או סתם בגלל שהוא אחד הדגמים המעניינים ביותר והמרשימים ביותר שיש לרולקס להציע, הסקיי-דוולר הפך בשנים האחרונות לאחד השעונים האהובים ביותר על ספורטאי העל, כשבין העונדים אותו ניתן למצוא את לברון ג’יימס ואנדרה איגודלה, כוכבי ה-NBA, קונור מקרגור, כוכב ה-UFC ואפילו את כריסטיאנו רונאלדו, שגריר של טאג הויר, שנצפה מספר פעמים עם הסקיי-דוולר שלו.

כריסטיאנו רונאלדו עונד שעון רולקס סקיי-דוולר.
כריסטיאנו רונאלדו עם שעון הרולקס סקיי-דוולר. מקור – טוויטר.

הסקיי-דוולר הצעיר מסתמן כאחד מהלהיטים של רולקס בשנים האחרונות ואחד השעונים הנמכרים ביותר של החברה והגורו לא יתפלא אם בעוד מספר שנים דגמי הוינטאג’ של השעון (אם אפשר באמת לקרוא להם ככה) יהפכו ללהיט בדיוק כמו שאנו רואים כיום עם הסאבמרינר והדייטונה.

לאתר רולקס העולמי