אם אתם חובבי שעונים אתם ככל הנראה כבר יודעים כי עולם השעונים מגיע עם תאריכים קבועים שבהם מתקיימים אירועים גדולים בהם אנו מקבלים ריכוז של השקות. כך למשל בתחילת השנה אנו מקבלים את האירוע של קבוצת LVMH, במרץ-אפריל אנחנו מקבלים את Watches & Wonders, שהפכה לתערוכה המרכזית בעולם השעונים ובאוגוסט אנו מקבלים את Geneva Watch Days, שבקושי אפשר להגדיר כתערוכה ויותר קבוצה של מפגשים ואירועים סביב עולם השעונים, עם מספר קטן יחסית של השקות. עם זאת, סביר להניח כי אתם לא יודעים כי חודש מאי נחשב חודש של מכירות פומביות בעולם השעונים, כשבחודש האחרון התפרסמו מספר רב של שעונים מיוחדים למכירה מסביב לעולם. בשבוע האחרון, עולם השעונים רוחש שמועות, סביב התוצאות שבהן הסתיימה מכירה פומבית מסוימת, כשעל פי ההערכות והשמועות, במהלך אותה מכירה פומבית – רולקס קנתה 3 שעוני רולקס ב-8.3 מיליון אירו. מוזמנים להכיר את השעונים המיוחדים, השמועות סביבן ומה הסיבה שבגללה רולקס רכשה את השעונים הללו – שוב פעם, לפי אותן שמועות והערכות.

המכירה הפומבית המדוברת שבמסגרתה נמכרו השעונים המדוברים היא מכירה שערך בית המכירות הפומביות פיליפס. במסגרת המכירה הזאת, שהתקיימה בז׳נבה, נמכרו מספר שעונים מיוחדים, אבל מעל כולם, עמדו שלושה שעוני רולקס, כל אחד מהם נחשב לרפרנס נדיר במיוחד, כשכולם נרכשים על ידי אדם אחד – אישה אחת ליתר דיוק, שזהותה נשמרה בסודיות, אם כי עולם חובבי השעונים ואספני השעונים יודע להצביע על קשר הדוק בין אותה גברת עלומה לרולקס …

השעון הראשון הוא שעון רולקס מילגאוס רפרנס 6541. השעון הוא שעון NOS – New Old Stock. שעוני NOS הם שעונים אשר יוצרו לפני שנים רבות, לא היו מעולם בשימוש ונשמרו בכספת כזאת או אחרת לאורך עשרות שנים. המומחים של פיליפס סיפרו כי מדובר ככל הנראה בשעון המילגאוס רפרנס 6541 במצב השמור ביותר בהיסטוריה (!).

רפרנס 6541 הוא שעון המילגאוס הראשון בהיסטוריה, אותו השיקה רולקס בשנת 1956, כשהוא היה מיועד למדענים, מהנדסים וכל מי שעבד בסביבה של שדות אלקטרו-מגנטיים – בעיקר במתקני מחקר מדעיים. השעון מגיע עם לוח ״כוורת״ (Honeycomb), עם מחוג השניות האייקוני בצורת ברק. ברפרנסים הללו, בניגוד למילגאוס המודרניים, מחוג השניות מגיע בצבע זהה לצבע של מחוגי השעות והדקות.

רולקס קנתה 3 שעוני רולקס ב-8.3 מיליון אירו? מקור - פיליפס.
רולקס קנתה 3 שעוני רולקס ב-8.3 מיליון אירו? מקור – פיליפס.

צורת מחוג השניות אמורה לייצג את האלקטרומגנטיות. לאור החשיבות ההיסטורית של השעון הזה והמצב הנדיר שבו הוא נמצא, השעון הזה נמכר בסכום סופי של 2.3 מיליון אירו.

השעון השני הוא שעון רולקס דייטונה רפרנס 6270. אמנם מדובר בשעון קצת יותר צעיר לעומת המילגאוס, אשר יוצר בשנת 1988, אבל עדיין מדובר באחד משעוני הדייטונה הנדירים ולדעת חובבי שעונים רבים ואספני רולקס, מדובר באחד משעוני הדייטונה היפים ביותר בעולם.

רולקס קנתה 3 שעוני רולקס ב-8.3 מיליון אירו? מקור - פיליפס.
רולקס קנתה 3 שעוני רולקס ב-8.3 מיליון אירו? מקור – פיליפס.

השעון מגיע עם לוח משובץ ביהלומי Brilliant-Cut, המקיפים את הלוחות הקטנים השחורים, כשאת בזל השעון מעטרים יהלומי באגט. מאחורי רפרנס זה עומד סיפור מסתורי, אותו אולי נכיר באחד הימים כאן בווטשגורו, אבל כרגע אנחנו יכולים לספר לכם כי תג המחיר הסופי של השעון, שנמכר גם הוא על ידי פיליפס כאמור, עמד על 3.7 מיליון אירו. דרך אגב, גם השעון הזה היה במצב שמור מאוד יחסית לגיל שלו, מה שתרם כמובן למחיר הסופי שלו.

רולקס דייטונה רפרנס 6270. מקור - פיליפס.
רולקס דייטונה רפרנס 6270. מקור – פיליפס.

השעון השלישי הוא שעון רולקס דייטונה נוסף. הפעם שעון ישן יותר מהדייטונה רפרנס 6270, אבל עדיין צעיר יותר מאותו מילגאוס רפרנס 6541 שאיתו התחלנו את הכתבה. השעון המדובר הוא דייטונה רפרנס 6241 שנקרא גם John Player Special או בראשי התיבות המוכרים JPS. בניגוד לשעונים הקודמים, השעון הזה נמכר על ידי בית המכירות סות׳ביס ולא על ידי פיליפס.

השעון, שיוצר על ידי רולקס בשנת 1969, מגיע כאמור כחלק מרפרנס 6241, ממנו ייצרה רולקס על פי ההערכות כ-3,000 יחידות. מתוך אותן 3,000 יחידות, 300 שעונים היו שעונים שהגיעו בגוף העשוי מזהב צהוב. מתוך אותן 300 יחידות, מספר קטן עוד יותר הגיע עם לוח שחור ובזל שחור. שילוב הצבעים הזה הקנה לשעונים את השם John Player Special, על שם מכונית הפורמולה 1 של קבוצת המירוצים לוטוס (Lotus). המכונית המדוברת הגיעה בצבע שחור, עם כיתוב בזהב ובמיוחד הכיתוב John Player Special – יצרנית טבק בריטית שהייתה נותנת החסות של הקבוצה. השעון הזה, כמו שני השעונים הקודמים, היה גם הוא במצב שמור מאוד, מצב שהוגדר כמצוין על ידי המומחים של סות׳ביס. עם סיומה של המכירה הפומבית, תג המחיר הסופי של השעון הזה עמד על 2.3 מיליון אירו.

הדייטונה 6241. מקור - סות׳ביס.
הדייטונה 6241. מקור – סות׳ביס.

עד כאן, הידיעה על המכירה של שלושת השעונים הללו ככל הנראה לא היתה מעוררת כל כך הרבה תשומת לב. שעוני רולקס נדירים נמכרים בסכומים הנעים בין 2 ל-3 מיליון אירו באופן די קבוע והרבה יותר שכיח מכפי שנדמה לנו. אבל כשפיליפ סטאהל (Philipp Stahl), מומחה לשעוני רולקס והבעלים של האתר RolexPassionReport פרסם מאמר שבו הוא התייחס למכירות הפומביות הרבות בז׳נבה בשבועות האחרונים, הוא סיפר כי כל שלושת השעונים נרכשו על ידי אותה אישה. סטאהל ממשיך ומספר כי אותה גברת עלומה הפכה לפעילה מאוד בעולם המכירות הפומביות של שעוני יוקרה בשנים האחרונות, כשהיא רוכשת לא מעט שעונים ומוכרת בעולם המכירות הפומביות כ-שימו לב לביטוי – ״Rolex Representative״ – נציגת רולקס.

כאן נכנסת למשוואה-תעלומה שלנו שמועה נוספת. על פי לא מעט שמועות, רולקס ככל הנראה שוקדת על הקמת מוזיאון רולקס בתקופה האחרונה. אנחנו מאמינים שאנחנו לא צריכים להסביר לכם מה ההיגיון העומד מאחורי הקמת מוזיאון.

כמעט כל יצרנית שעונים שמכבדת את עצמה מחזיקה במוזיאון שלה. חלקם מפוארים יותר, חלקם צנועים יותר. באופן די מפתיע, דווקא יצרנית שעוני היוקרה השוויצרית הגדולה מכולם – רולקס, לא מחזיקה עד היום במוזיאון כלשהו. מוזיאון מאפשר ליצרנית השעונים לשמר את המורשת שלה, להציג אותה לראווה ולאפשר למבקרים במוזיאון לחוות דגמים נדירים וכאלו בעלי קסם ייחודי. רולקס, מלבד היותה יצרנית שעוני היוקרה הגדולה בעולם, מחזיקה גם בכמות כמעט בלתי סופית של רפרנסים מיוחדים, היסטוריית בעלים עשירה וסיפורים אקזוטיים מאחוריהם.

ככל הידוע לציבור הרחב, רולקס לא מחזיקה מוזיאון כלשהו, אלא אם איפשהו בשוויץ מסתתר לו ארכיון שעונים נדיר שמעולם לא שמענו עליו. האם אותה גברת מסתורית שמסתובבת ברחבי אירופה ורוכשת שעונים כנציגת רולקס היא הסנונית שמבשרת על הקמת המוזיאון? האם עומדת מאחורי רכישת השעונים הזאת סיבה אחרת שאנחנו לא מצליחים לדמיין כרגע?

את התשובה, כמו תמיד אצל רולקס, אנחנו לא באמת יודעים. אנחנו יכולים רק להצטרף למסע הניחושים ולקוות שנקבל את התשובה הרשמית מתישהו בזמן הקרוב …