מדינת קליפורניה בארצות הברית עולה לכותרות מספר פעמים בשבועות האחרונים בעולם השעונים. לאחר שהתבשרנו על איסור מכירת מוצרי עור אקזוטיים בקליפורניה החל מ-2020, לאחר שבית המשפט של קליפורניה קיבל תביעה של ארגון PETA בנושא מוצרי העור, מגיע אלינו סיפור מעניין נוסף מבתי המשפט במדינה שקשור לעולם השעונים – רולקס תובעת סדנת עיצוב שעונים, כשהיא מאשימה אותה בלא פחות מזיוף מוצרים שלה

הסדנה המדוברת, LaCalifornienne, הוקמה לפני כשלוש שנים בלוס אנג’לס על ידי קורטני אורמונד (Courtney Ormond) ולסזק גארוואקי (Leszek Garwacki), כשהסדנה שלהם מתמחה בעיצובים מותאמים אישית לשעונים של רולקס ומותגי שעונים שוויצריים אחרים. העיצוב המותאם אישית מתבצע על ידי החלפה של רכיבים שונים בשעונים כמו לוחות, בזלים וצמידים.

במסמכי התביעה שהגישה לבית המשפט בקליפורניה, טוענת רולקס כי היא אוכפת את  מדיניותה ארוכת השנים בנושא, הגורסת כי כל שינוי בשעון כך שיכלול חלקים שאינם  מאושרים על ידי רולקס או חלקים אותנטיים של רולקס, הופך את השעון ממקורי לזיוף. בכתב התביעה רולקס אומרת כי “השינויים שמבוצעים בשעונים הופכים את האחריות על השעונים הללו למבוטלת, היות ורולקס לא יכולה להבטיח יותר את האיכות או הביצועים של השעונים הללו”.

אחד השעונים של LaCalifornienne שבגללו רולקס תובעת את סדנת עיצוב השעונים.
אחד השעונים של LaCalifornienne שבגללו רולקס תובעת את סדנת עיצוב השעונים.

רולקס טוענת בנוסף כי השעונים שיוצאים מסדנת LaCalifornienne כבר לא מגיעים עם האסתטיקה  והמראה של שעוני רולקס מקוריים וכי הם לא מתפקדים כמו שעוני רולקס שלא עברו מודיפיקציות ולא עומדים בתקני האיכות המחמירים של רולקס.

חשוב לציין כי בניגוד לסדנאות מפורסמות אחרות בעולם, כמו Artisans De Geneve, שמבצעות אפילו החלפה של רכיבים במנגנון השעון, ב-LaCalifornienne בסך הכל מחליפים רכיבים “ויזואליים” ולא רכיבים שקשורים למנגנון השעון.

שעון מקוסטם של laCalifornienne. מקור - אתר החברה.
שעון מקוסטם של laCalifornienne. מקור – אתר החברה.

כתב התביעה עורר תגובות נזעמות בקרב אספני שעונים, שטוענים כי  יש להם את הזכות לעשות מה שהם רוצים עם השעון שלהם לאחר ששילמו עבורו.

יש לציין כי זאת לא התביעה הראשונה של רולקס בנושא בקליפורניה. בשנת 2013 שופט פדרלי הורה ל-Melrose.com ולמייסד החברה, קרישאן אגרוואל (Krishan Agarwal) לשלם פיצויים בסך 8.5 מיליון דולרים לרולקס בתביעה שהוגשה בנושא כמעט זהה.  אגרוואל התראיין לאחר מכן ואמר שהפסיקה גרמה לו לעזוב את הענף.

קנס בגובה 8.5 מיליון דולרים בשנת 2013 וסגירת חברה במקרה דומה

Melrose.com התמחתה גם היא בהתאמה אישית של שעוני יוקרה ומכירה שלהם באופן מקוון. רולקס טענה בכתב התביעה שהגישה בזמנו כי Melrose.com עושה שימוש לא מורשה בתמונת הכתר של רולקס, סימן מסחרי שלה, במספר מקומות באתר האינטרנט שלה. בנוסף טענה רולקס כי Melrose.com פרסמה הצהרות כוזבות או מטעות, ביניהן “Rolex Watches for sale at USA’s #1 Rolex Store” – “שעוני רולקס למכירה בחנות מספר 1 של רולקס בארצות הברית”.

השופט הפדרלי קבע בפסיקה שלו כי Melrose.com אשמה בכך שהשתמשה “בסימנים זהים או בלתי ניתנים להבדלה מאחד או יותר מהסימנים המסחריים הרשומים של רולקס בשעוני רולקס שעברו שינוי. שימוש בלתי מורשה שכזה עשוי לגרום לצרכנים ולציבור להאמין בטעות כי שעוני רולקס שעברו שינוי על ידי Melrose הם שעוני רולקס מקוריים או מורשים, או שהם ממומנים או מאושרים על ידי רולקס בעצמה, כאשר הם למעשה לא כאלה”.

חוקרים מטעם רולקס רכשו שלושה שעונים כאלו מ-Melrose.com לפני המשפט וגילו כי חלקים רבים מהשעונים לא מקוריים וכי השעונים של מלרוז הכילו עותקים מזויפים של הסימנים המסחריים של רולקס.

השופט קבע כי הפעולות של Melrose מהוות זיוף בסימנים מסחריים והורה לחברה ולמייסדה להוריד לצמיתות את אתר האינטרנט של החברה וכל מקום אחר בו מוזכר המונח Melrose (!). בנוסף, הוטל כאמור על החברה ועל מייסדה קנס בגובה 8.5 מיליון דולרים. עוד קבע בית המשפט כי אגרוואל, מייסד Melrose.com ימסור לידי רולקס את שם הדומיין Melrose.com ואת כל הגרסאות הבינלאומיות של האתר (!) וימסור לרולקס את כל השעונים שנושאים את שם החברה.

סביר להניח כי עורכי הדין של רולקס יזכירו את המקרה של Melrose.com כתקדים ממדינת קליפורניה בתביעה החדשה נגד LaCalifornienne, כשגם עורכי הדין של LaCalifornienne בוודאי ינסו ללמוד מהמקרה ולהכין את כתב ההגנה בהתאם.

לאתר רולקס העולמי