את הסיקור שלנו של תערוכת Watches And Wonders פתחנו בקול תרועה רמה עם ההשקות של רולקס לשנת 2024, כשאת החלק הראשון של ההשקות הצגנו כבר ביום הראשון של התערוכה, כשהבטחנו לכם שהחלק השני יגיע בהמשך. לאחר כשבועיים שבהם הכרנו חלק מהשעונים הנוספים שהגיעו אלינו במהלך התערוכה מיצרניות אחרות, הגיע הזמן לחזור להשקות של רולקס או ליתר דיוק – למה שנשאר מההשקות של רולקס ובעיקר לשעונים שרולקס מפסיקה לייצר. 

פרפטואל 1908 פלטינה לוח גיושה

בשנה שעברה הציגה רולקס קולקציית שעוני דרס חדשה – הפרפטואל 1908. במסגרת ההשקה בשנה שעברה רולקס הציגה שעונים בזהב לבן ובזהב אדום. השנה היא מרחיבה את הסדרה הזאת עם שעון חדש שמגיע בגוף העשוי מפלטינה עם לוח בטכניקת הגיושה – טכניקה שאולי מזוהה יותר עם יצרניות כמו ברגה, אם כי גם לרולקס היו לא מעט לוחות גיושה לאורך השנים.

השעון החדש מגיע בגוף זהה לשעונים משנה שעברה – גוף בקוטר 39 מ״מ ובעובי של 9.5 מ״מ העשוי מפלטינה כאמור, עם בזל ״כפול״ שמגיע עם חלק פנימי כיפתי וחלק חיצוני מחורץ בחלקים התחתונים שלו.

אבל מה שהופך את השעון הזה למעניין במיוחד הוא כמובן לוח הגיושה שלו – לוח בצבע תכלת-קרח במוטיב גרגרי אורז בטכניקת גיושה, לוח שמופיע לראשונה אצל רולקס.

רולקס 2024 - השקות והפסקות ייצור - הפרפטואל 1908 החדש
רולקס 2024 – השקות והפסקות ייצור – הפרפטואל 1908 החדש

השעון מגיע עם לוח שניות קטן בשעה 6, כשממנו נראה כאילו ״מתפרסת״ התבנית הגאומטרית התלת ממדית של הגיושה, תבנית שמסתיימת מעט לפני טבעת הדקות המקיפה את הלוח, שמגיעה בצורת פסי רכבת. את הטבעת הזאת מקיפים משני עבריה תבנית גיושה עם פס אחד מחורץ, המזכיר בצורתו את הבזל של השעון.

על הלוח אנו מוצאים את הספרות הערביות 3, 9 ו-12, עם אינדקסים צרים, מחוג שעות ייחודי עם עיגול ממש לפני הקצה שלו ומחוג דקות בצורת חרב המתפצלת לשני להבים בקצה שלה.

בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר 7140 של רולקס – מנגנון אינהאוס אוטומטי, הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 66 שעות, כשהוא מגיע עם הסמכת Supelative Chronometer של רולקס.

המנגנון בגב השעון
המנגנון בגב השעון

המנגנון המרשים מגיע עם ה-Chronergy Escapement המוגן בפטנט של רולקס, מנגנון בריחה עם יעילות אנרגטית גבוהה ואמין במיוחד, המבוסס על ניקל-זרחן, כשהוא מציע עמידות חזקה במיוחד בפני שדות מגנטיים.

השעון מגיע עם רצועת עור תנין בגוון חום מט עם בטנה ירוקה מעור עגל ואבזם מתקפל משולש מפלטינה. תג המחיר של השעון החדש, רפרנס 52506, עומד על 29,600 פרנקים שוויצריים או 31,700 אירו.

דייטונה אם הפנינה ושיבוץ יהלומים

רולקס מרחיבה את קולקציית הדייטונה שלה עם שני שעונים חדשים שמגיעים עם לוח אם הפנינה ובזל משובץ יהלומים. רולקס בעצם מסירה את סולם הטכימטר המפורסם של שעוני הדייטונה ובמקומו מציגה בזל שכולו משובץ יהלומים, כשגוף השעון מגיע בזהב לבן.

דייטונה אם הפנינה ושיבוץ יהלומים
דייטונה אם הפנינה ושיבוץ יהלומים

הלוחות עצמם הם למעשה שכבה דקה מאוד של אם הפנינה, המונחת על בסיס פליז. רפרנס 126589RBR-0001 מציג לוח אם הפנינה לבן בצבע לבן עם לוחות קטנים בגוון חום-מתכתי, בעוד ברפרנס 126579RBR-0001 אנו מקבלים היפוך צבעים – לוח ראשי בצבע חום-מתכתי ולוחות קטנים בצבע לבן.

דייטונה אם הפנינה ושיבוץ יהלומים
דייטונה אם הפנינה ושיבוץ יהלומים

בנוסף לשני השעונים הללו, רולקס מציגה שני שעוני דייטונה נוספים עם בזל בשיבוץ יהלומים, אם כי בניגוד לשעוני אם הפנינה כאן מדובר ביהלומים בחיתוך טרפז, כשגם רגלי השעון מגיעות עם שיבוץ יהלומים.

רולקס 2024 - השקות והפסקות ייצור - דייטונה בזל וגוף משובצים יהלומים
רולקס 2024 – השקות והפסקות ייצור – דייטונה בזל וגוף משובצים יהלומים

רפרנס 126538TBR-0003 יגיע עם גוף העשוי מזהב צהוב 18 קראט עם רצועת האויסטרפלקס של רולקס בצבע שחור, שילוב מעניין של רצועת גומי עם גוף זהב ושיבוץ יהלומים (רולקס מעתיקה מהובלו?) בעוד רפרנס 126595TBR-0001 מגיע בגוף וצמיד העשויים מזהב ה-Everose של רולקס.

רולקס 2024 - השקות והפסקות ייצור - דייטונה בזל וגוף משובצים יהלומים
רולקס 2024 – השקות והפסקות ייצור – דייטונה בזל וגוף משובצים יהלומים

סקיי דוולר זהב עם צמיד ג׳ובילי

שני שעונים חדשים נוספים שמציגה רולקס במסגרת התערוכה הם שני שעוני סקיי-דוולר בזהב צהוב וזהב ה-Everose שלה, כשהחידוש המשמעותי בשעונים הללו הוא צמיד הג׳ובילי האייקוני של רולקס, שמגיע עם שני השעונים הללו.

סקיי דוולר זהב אדום Everose צמיד ג׳ובילי
סקיי דוולר זהב אדום Everose צמיד ג׳ובילי

השעון הראשון, רפרנס 336935, מגיע עם גוף העשוי מזהב ה-Everose של רולקס, בקוטר של 42 מ״מ ובעובי של 13.8 מ״מ, עם לוח צפחה.

סקיי דוולר זהב צהוב צמיד ג׳ובילי
סקיי דוולר זהב צהוב צמיד ג׳ובילי

השעון השני, רפרנס 336938, מגיע בגוף העשוי מזהב צהוב 18 קראט, עם לוח לבן קלאסי.

בתוך שני השעונים אנו מוצאים את קליבר 9002 של רולקס, הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 72 שעות, עם הסמכת סופרלטיב כרונומטר.

רולקס 2024 – השקות והפסקות ייצור

אחרי שהכרנו את השעונים החדשים של רולקס, הגיע הזמן להבין מה נשתנה בשאר הקולקציה או – איזה שעונים רולקס בעצם מפסיקה לייצר.

אחד השעונים המעניינים שהציגה רולקס בתערוכה היה שעון הדיפסי זהב צהוב. עם ההשקה שלו למעשה רולקס עושה הפרדה בין סדרת הסי-דוולר וסדרת הדיפסי. כלומר, אם עד היום ראינו שעוני דיפסי בתוך סדרת הסי-דוולר, הרי שמשנת 2024 הדיפסי תהיה קולקציה בפני עצמה והסי-דוולר תהיה קולקציה בפני עצמה.

לוח המוטיב של רולקס
לוח המוטיב של רולקס

בסדרת הדייטג׳אסט 36, רולקס מפסיקה את הייצור של רפרנסים 126200 ו-126233 – שעוני הדייטג׳אסט עם לוחות ״כפות הדקלים״ והמוטיב המגולגל-מחורץ. הלוחות הללו, שהצטרפו לקולקציה של רולקס בשנת 2021 בסך הכל, יוצרו באמצעות לייזר והפכו למבוקשים מאוד בקרב חובבי המותג, שיצטרכו לשלם מעכשיו (הרבה) הרבה יותר עבורם …

לוחות כפות התמרים של רולקס
לוחות כפות התמרים של רולקס

שעון נוסף שרולקס מפסיקה את הייצור שלו הוא אחד השעונים הצעירים ביותר בקולקציה של רולקס – שעון הדייטונה לה מאן רפרנס 126529LN. את השעון הזה הציגה רולקס ביוני 2023, לרגל שנת ה-100 למירוץ האייקוני. למעשה, בכך השעון הזה קבע שיא חדש, כשהוא הופך להיות השעון של רולקס שהיה בייצור בפרק הזמן הקצר ביותר אי פעם.

נפרדים מהיאכט מאסטר II ?!

אבל עם כל הכבוד לשעונים שהצגנו עד כה שרולקס מפסיקה לייצר או את השינויים שהיא עושה בקולקציות השונות, הכותרת הגדולה היא ככל הנראה הפסקת הייצור של קולקציית היאכט מאסטר II. השעונים עם קומפליקציית כרונוגרף הרגאטה, שהוצגו בשנת 2007, היו מהשעונים הגדולים ביותר בקולקציה של רולקס, עם קוטר של 44 מ״מ ועם ספירה לאחור של 10 דקות למירוצי הרגאטה. המנגנון שבתוכם הוא אחד המנגנונים המורכבים ביותר בקולקציה של רולקס, תואר שעכשיו שמור לשעוני הסקיי דוולר בלבד.

אמנם לא מדובר בשעון שזכה לפופולריות כמו הדייטונה או הסאבמרינר, אבל עדיין מדובר בשעון נהדר שהיה חלק משמעותי מהקולקציה של רולקס ב-17 השנים האחרונות, אם כי רבים טוענים כי ייתכן ורולקס תחזיר את השעון הזה לייצור מתישהו בשנים הקרובות, אולי בתור יאכט מאסטר III?

רולקס 2024 – השקות והפסקות ייצור – לסיכום

אז מה אנחנו יכולים ללמוד מההשקות ומהפסקות הייצור של רולקס? האמת שלא הרבה. מצד אחד רולקס מפסיקה ייצור של שעונים או ליתר דיוק – לוחות שעונים בלייזר, כך שאם נחשוב שאולי רולקס ״נפטרת״ מלוחות שקשה לה לייצר, הרי שמנגד אנחנו מקבלים את לוחות אם הפנינה שאולי נראים פשוטים לייצור אבל מדובר בלוחות בעובי דק במיוחד שצריך להיכנס בין בסיס הפליז, למחוגים, למנגנון ולזכוכית השעון ולהשאיר לנו מספיק מקום וכמובן לוחות הגיושה החדשים, אחת הטכניקות העתיקות והמסובכות לביצוע בעולם השעונים.

בכל הקשור למנגנונים – כאן אולי אנחנו יכולים לקבל איזשהו רמז להלך הרוח ברולקס, שמעדיפה להתמקד במנגנונים שקל לה יותר לייצר ומעדיפה לוותר על קומפליקציות כמו כרונוגרף הרגאטה של היאכט מאסטר, שעם כל הכבוד לקולקציה הנהדרת הזאת, מעולם לא הייתה פופולרית כל כך כמו הסקיי-דוולר, שמגיע עם מנגנון מסובך יותר.

האם רולקס בעצם מעבירה את הפוקוס שלה לדברים ״קלים יותר לייצור״ כדי להגביר את תפוקת הייצור שלה? יכול להיות. נצטרך לראות אם המגמה הזאת תמשך בשנים הקרובות כדי לקבל תשובה.