כשאנחנו מדברים על שעונים נדירים של רולקס, יש לא מעט מועמדים לתואר הזה. את חלקם הכרנו כאן בווטשגורו לפני קצת יותר משלוש שנים, בכתבה שלנו – שעוני הרולקס הנדירים ביותר בהיסטוריה, עם שמות כמו הפדלונה, דיי-דייט סטלה, החאנג׳ר או הז׳אן קלוד קילי. כל השעונים הללו זכו למעמד האייקוני שלהם בזכות בהיסטוריה העשירה של יצרנית השעונים השוויצרית, אבל ישנו שעון אחד שגם חובבי שעוני רולקס מושבעים, לא בטוח שמכירים. מדובר לא רק בשעון סופר נדיר, אלא גם בשעון סופר חשוב בהיסטוריה של החברה הזאת – רולקס Zerographe. מוזמנים להכיר את השעון הסופר הנדיר הזה ביחד איתנו.

כשאנחנו חושבים על שעון כרונוגרף של רולקס, אנחנו כנראה חושבים על דייטונה, שעון הכרונוגרף שרבים מחשיבים לכרונוגרף הראשון של רולקס ושעון שרשם את שמו באותיות זהב בהיסטוריה של עולם השעונים, כשאחד הרפרנסים המפורסמים ביותר בהיסטוריה של הדגם הזה ושל עולם השעונים בכלל, נמכר בשנת 2017 בסכום שיא של 17.8 מיליון דולר והפך לשעון היד היקר ביותר בהיסטוריה.

הכרונוגרף הראשון בהיסטוריה של רולקס?

הדייטונה הגיע לעולם בשנת 1963, כשהשם הרשמי שלו היה רולקס קוסמוגרף דייטונה. בשעון הזה רולקס השתמשה במנגנון Valjoux 72, מנגנון מתיחה ידנית שאותו רכשה רולקס מיצרנית המנגנונים Valjoux. המנגנון נחשב לאחד ממנגנוני הכרונוגרף האמינים בעולם, כשרק כעבור 25 שנים, בשנת 1988, רולקס תציג את הכרונוגרף האוטומטי הראשון שלה, שהתבסס על מנגנון נוסף שרולקס רכשה מחברה אחרת, הפעם מנגנון האל פרימרו של זניט, שעבר שינויים על ידי רולקס ונקרא קליבר 4030. כעבור 12 שנים, רולקס משיקה את הכרונוגרף האוטומטי הראשון שלה עם מנגנון אינהאוס, קליבר 4130, מנגנון שבו רולקס השתמש עד לשנה הנוכחית, כשהיא מציגה את קליבר 4131 שלה.

אבל בעוד הכרונוגרף הגיע אלינו שלוש שנים לאחר מותו של האנס וילסדורף, מייסד רולקס, מסתבר כי לרולקס היה ניסיון מוקדם הרבה יותר לייצר שעון כרונוגרף, מתישהו במהלך שנות השלושים של המאה הקודמת, שעון שנקרא – רולקס Zerographe.

ה-Zerographe הוא כאמור אחד מהשעונים הנדירים ביותר של רולקס, אם לא הנדיר ביותר בהיסטוריה. לא ברור כמה יחידות ממנו רולקס ייצרה לאורך השנים, כשהשעון הראשון שנמצא תחת הדגם הזה הוא משנת 1937. עוד פרט מעניין שקשור לשעון הזה – בעוד הדייטונה השתמש במנגנונים של חברות אחרות עד לשנת 2000, ה-Zerographe השתמש במנגנון מתוצרת רולקס, כך שלמעשה, הוא הקדים את קליבר 4130 במעל ל-60 שנה. בואו ונכיר קצת יותר לעומק את השעון הזה ונבין עד כמה הוא נדיר.

שעוני ה-Zerographe הראשונים מופיעים כאמור בשנת 1937, לפי בדיקה של מספרים סידוריים של מספר יחידות בודדות של השעון הזה שנמצאו. השעון הזה התבסס על גוף ה-Bubbleback של רולקס – גב שעון ייחודי, שהיה כיפתי, כך שיוכל להכיל את הרוטור המסתובב שהוצמד למנגנון. אספני שעונים איטלקיים מכנים את השעונים הללו, שמזוהים בעיקר עם רולקס בשם “Ovetto” – בעברית ״ביצה קטנה״. העובי של שעונים הללו עמד על 32 מ״מ, כשלמעשה, הם הופיעו תחת שני שמות – Zerographe ו-Centregraph.

Zerographe או Centregraph?

שני השמות הללו מתחלפים לאורך ההיסטוריה הקצרה של הדגם הזה, כשלא ברור מתי ולמה רולקס מחליטה להשתמש בשם Zerographe ומתי היא מחליטה להשתמש בשם Centregraph. המשחק בין השמות כל כך מוזר, כשאפשר למצוא תחת אותו מספר רפרנס שימוש בשני שמות שונים.

שעון Centregraph. מקור - כריסטיס.
שעון Centregraph. מקור – כריסטיס.

אז מה זה השעון הזה בכלל? ה-Zerographe הוא שעון האויסטר כרונו הראשון שיוצא אי פעם מהמפעלים של רולקס. בניגוד לדייטונה, כפי שציינו, הוא גם מגיע כשהוא מיוצר כולו על ידי רולקס. רולקס מבססת אותו על מנגנון 1/2 10 לינה (Linge) עם פונקציית הפלייבאק כרונוגרף כמודיפיקציה שרולקס מוסיפה למנגנון. השעון מגיע בתצורת מונופושר – לחצן כרונוגרף בודד, הממוקם בשעה 2 בגוף השעון, שמפעיל, עוצר ומאפס את הכרונוגרף.

רולקס Zerographe - המנגנון עם מודול הכרונוגרף. מקור - Monochrome Watches.
רולקס Zerographe – המנגנון עם מודול הכרונוגרף. מקור – Monochrome Watches.

רולקס כרונוגרף מונופושר נשמע לכם אקזוטי? חכו רגע. לשעון הזה היה מחוג שניות מרכזי יחיד. מה זה אומר? תרשו לנו להסביר לכם. בעוד כיום שעוני כרונוגרף משתמשים בשני מחוגי שניות – אחד עבור הזמן הרץ ואחד עבור הכרונוגרף, ה-Zerographe הגיע כאמור עם מחוג שניות בודד, שהיה בפעולה כל הזמן. לחיצה על לחצן המונופושר איפסה את המחוג ואיפשרה למעשה מדידה של אירועים קצרים יחסית.

לחיצה על הלחצן ״מקפיצה״ את מחוג השניות הרץ לשעה 12, שם הוא ממשיך לפעול (או ״לרוץ״ אם תרצו) מיד. אם תחזיקו את הלחצן, מחוג השניות יעמוד באופן סטטי בשעה 12, עד לשחרור הלחצן.

רולקס Zerographe – הרפרנסים המוכרים

למעשה, יש שני רפרנסים מוכרים וידועים של השעון הזה. רפרנס 3346, שהגיע עם בזל מסתובב, עם סקאלה בת 60 דקות, ששימשה למעשה כסקאלת דקות עבור הכרונוגרף ורפרנס 3890, שהגיע עם בזל חלק. רוצים לקבל נתון שיעזור לכם להבין עד כמה השעונים הללו נדירים? בין שני הרפרנסים הללו, ככל הידוע, רולקס ייצרה בסך הכל 12 שעוני Zerographe ככל הידוע. ההערכה המדויקת ביותר שקיימת לגבי מספר השעונים הללו, הוא שרולקס ייצרה ״מתחת לחמישים שעונים כאלו״.

רולקס Zerographe 3346 עם לוח קליפורניה. מקור - Bob's Watches.
רולקס Zerographe 3346 עם לוח קליפורניה. מקור – Bob’s Watches.

רפרנס 3890 הגיע עם גוף בקוטר של 30.5 מ״מ, בעוד רפרנס 3346, זה עם הבזל המסתובב, הגיע עם גוף בקוטר של 32 מ״מ. אנחנו מזכירים לכם שאנחנו מדברים על שעונים משנות השלושים-ארבעים של המאה הקודמת, תקופה שבה שעונים בקוטר של 40-42 או 47 מ״מ נקראו שעוני כיס …

השעונים הללו כאמור סופר נדירים, כך שהם כמעט ולא מגיעים למכירות פומביות. עד לשנת 2013, נמכרו שלושה שעונים כאלו בלבד במכירות פומביות. אחד מהם נמכר פעם נוספת בשנת 2016, כשבשנת 2017 פיליפס מציעה למכירה פומבית שני שעונים נוספים כאלו.

הרפרנס הבולט ביותר הוא רפרנס 3346 עם לוח קליפורניה שחור, שנמכר במכירה פומבית שלוש פעמים לאורך ההיסטוריה – בשנת 1992 על ידי אנטיקורום (Antiquorum), בסכום של 33 אלף דולרים אמריקאיים, בשנת 2013 על ידי כריסטיס בסכום של 387,750 פרנקים שוויצריים ובשנת 2016 על ידי פיליפס, בסכום של 389,000 פרנקים שוויצריים.

עוד פריט מידע שיעזור לכם להבין עד כמה השעונים הללו נדירים, במידה ועוד לא הבנתם זאת עד עכשיו – רפרנס 3346, עם הבזל המסתובב – הוא שעון הרולקס הראשון בהיסטוריה שמגיע עם בזל מסתובב.

רולקס Zerographe – משמעות השם

השם Zerographe מגיע מהמילים הצרפתיות “zéro”, שגם אם לא שמעתם צרפתית מימיכם, אתם יכולים להבין שהפירוש שלה הוא אפס, ממש כמו המילה “Zero” באנגלית והמילה “graphe” שהמשמעות שלה בצרפתית היא ״לרשום״ או ״להקליט״. כשמחברים את השם הזה עם השעון הזה, מבינים כי הקונטקסט הוא ככל הנראה ליכולת של השעון ״לרשום מאפס״ או לאפס את מחוג השניות לאפס, באמצעות לחצן המונופושר. השם שנבחר לשעון הזה מדגיש את העובדה שמדובר בשעון שהפונקציה המרכזית שלו היא פונקציית הכרונוגרף, והיכולת שלו להתאפס במהירות או ״לרשום מאפס״ את הזמן. השם שנבחר לשעון הזה מייצג בצורה נהדרת את מסורת בחירת השמות של רולקס לשעונים שלה, שמות שמייצגים את הפונקציה המרכזית או את התכונה המרכזית-ייחודית של השעון.

לסיכום

לאורך הכתבה הזאת, ציינו מספר עובדות שיעזרו לכם להבין עד כמה השעון הזה נדיר בעולם של רולקס. בקרב אספני שעונים, השעונים הללו נחשבים לנדירים ומבוקשים עוד יותר מאחד השעונים שנחשבים ל-Holy Grail – הגביע הקדוש של אספני שעוני רולקס וינטאג׳יים – רפרנס 4113 – שעון הכרונוגרף Split Seconds של רולקס. בעוד השם של רפרנס 4113 נישא בפי כל חובב שעוני רולקס, באופן די מוזר, שעוני ה-Zerographe מוכרים הרבה פחות, כשכל פעם מחדש ששעון כזה מגיע למכירה פומבית, מתעוררים דיונים נרחבים סביבו ולא מעט חובבי שעונים ״מגלים אותם״ לראשונה.

אם התעלומה סביב השעונים הללו לא מספיקה לכם, תרשו לנו לספר לכם את הסיפור מאחורי שני שעונים כאלו שהוצעו למכירה על ידי פיליפס בשנת 2013. על פי אגדה בתעשיית שעוני היוקרה, מספר זעום של שעוני Zerographe ישנים-חדשים (New Old Stock – מלאי חדש של שעונים ישנים במצב חדש) כאלו נמצאו במיקום מסתורי מתישהו בתחילת שנות האלפיים.

רפרנס 3890 - שימו לב למדבקות על השעון. מקור - פיליפס.
רפרנס 3890 – שימו לב למדבקות על השעון. מקור – פיליפס.

למרות שמדובר בשני שעונים מרפרנס 3890, שמגיעים עם גוף שעון עם הפרש בן 87 מספרים בלבד בין שעון לשעון, הם עדיין מגיעים עם שני לוחות שונים.

רפרנס 3890 - שימו לב ללוח השונה. מקור - פיליפס.
רפרנס 3890 – שימו לב ללוח השונה. מקור – פיליפס.

השעונים הללו גם נחשבים “Fresh To Market” – מונח מעולם המכירות הפומביות שמתייחס למוצר שמעולם לא נמכר לפני כן במכירה פומבית כלשהי. עד כמה השעונים הללו היו במצב חדש? אחד מהם הגיע עם חלק מהמדבקה הירוקה-שקופה שמגינה על גוף השעון!

אז האם מתישהו בעתיד הקרוב-רחוק נראה עוד שעוני Zerographe שמגיעים למכירה פומבית? אנחנו באמת לא יודעים. אנחנו כן מקווים שאם זה יקרה, תזכרו איפה שמעתם עליהם לראשונה …