כריסטיאנו רונאלדו משקיע בכרונו 24. הדיווח המעניין הזה מגיע אלינו בימים האחרונים מקרלסרוהה שבגרמניה, שם פלטפורמת המסחר המקוונת המובילה בעולם לשעוני יוקרה, כרונו 24, מודיעה על השקעה מצידו של כריסטיאנו רונאלדו, אחד מהכדורגלנים המפורסמים והמעוטרים בעולם ומי שהוא חלק מהויכוח הבלתי פוסק על תואר הכדורגלן הגדול בעולם. רונאלדו, באמצעות CR7 SA, הופך להיות כאמור חלק משורה מרשימה של משקיעים בפלטפורמה. רונאלדו, שנחשב לאחד מבעלי אוספי השעונים המרשימים בעולם, מעמיק בכך את הקשר שלו לעולם שעוני היוקרה.

כריסטיאנו רונאלדו מצטרף כאמור לשורה ארוכה של משקיעים בכרונו 24 – חברת ההשקעות המשפחתית של ברנרד ארנו, Insight Partners, General Atlantic, Aglae Ventures ו-Sprints Capital. השמות הללו הובילו ביחד את סבב הגיוס C של כרונו 24 באוגוסט 2021, בשווי של 118 מיליון דולר (100 מיליון אירו). סבב גיוס שחיזק את סטטוס היוניקורן של הפלטפורמה, עם הערכת שווי העולה היום על מיליארד דולר.

רונאלדו משקיע בכרונו 24. מקור - כרונו 24.
רונאלדו משקיע בכרונו 24. מקור – כרונו 24.

הדו״ח האחרון של פורבס לשכר ספורטאים ואתלטים, חושף כי כריסטיאנו רונאדלו קיבל משכורות מהקבוצות שבהן שיחק – מנצ׳סטר יונייטד ואל נאסר הסעודית, כמו גם חסויות שונות, בשווי כולל של 136 מיליון דולרים – שיא כל הזמנים עבור שחקן כדורגל. דו״ח נוסף, של SportsPro, קובע כי רונאלדו היה הספורטאי בעל השווי המסחרי הגבוה ביותר לשנת 2022.

״כאספן שעונים מזה זמן רב וכמשתמש קבוע של כרונו 24, זה תענוג עבורי להפוך לחלק מבעלי המניות בחברה עכשיו. כרונו 24 מאחדת מיליוני אוהבי שעונים מסביב לעולם כדי לחלוק בתשוקה שלהם לשעונים, ביחד, כשהאחדות העולמית הזאת היא משהו שאני מכיר היטב ואני נרגש להיות חלק ממנו״, אמר כריסטיאנו רונאלדו.

רונאלדו משקיע בכרונו 24. מקור - כרונו 24.
רונאלדו משקיע בכרונו 24. מקור – כרונו 24.

טים סטראקה (Tim Stracke), מנכ״ל כרונו 24, אמר – ״אף אחד לא מביא את התשוקה לעולם שעוני היוקרה לבמה עולמית כמו כריסטיאנו. הוא כבר ביסס את מעמדו כאתלט הגדול בהיסטוריה, וכמשקיע הוא מראה ידע רב על יוקרה וטכנולוגיה ברמה עולמית. זה, יחד עם התשוקה האותנטית והמוכחת שלו לאיסוף שעונים, הופכים אותו לחבר הצוות המושלם, כשהחברה שלנו מתקדמת להתרחבות גלובאלית ולפרק הבא שלנו״.

מאז הקמת הפלטפורמה בשנת 2003, כרונו 24 הפכה למובילת הדרך בתחום השוק הדיגיטלי לשעוני יוקרה. כרונו 24 שינתה לנצח את הדרך שבה אנשים קונים שעוני יוקרה, כשהיא מציעה נגישות, שקיפות וקישוריות לחובבי שעונים, המשתרעת על פני כל העולם.

את כרונו 24 מובילים כאמור המייסד והמנכ״ל המשותף טים סטראקה, ביחד עם המנכ״ל המשותף הנוסף הולגר פלגנר, לשעבר מנכ״ל TeamViewer. רוב בעלי המניות הקיימים השקיעו במקביל לקבוצת המשקיעים החדשה. ההשקעה של CR7 SA מגיעה בעקבות סבב סדרה C של כרונו 24, כמו גם מימון סדרה B ב-2019, בסך 43 מיליון אירו מ-Sprints Capital, ג׳יאני סראצ׳י, בכיר לשעבר בריצ׳מונט ומייסד Yoox-Net-A-Porter, אלברטו גריגנולו, כמו גם סדרה A של החברה, בסך של 37 מיליון אירו, מ-Insight Partners בשנת 2015.

כריסטיאנו רונאלדו הוא לא הספורטאי היחיד ששמו נקשר להשקעות בעולם שעוני היוקרה. בדצמבר 2020 הודיע האתר הודינקי על גיוס 40 מיליון דולר משורת משקיעים, ביניהם ג׳ון מאייר, זוכה פרס הגראמי ומי שנחשב לגדול שחקני הפוטבול בכל הזמנים, הקווטרבאק האגדי טום בריידי. הגיוס ההוא שיקף שווי של כ-100 מיליון דולרים להודינקי, שהחל את דרכו כבלוג והפך במרוצת השנים לאחד מגופי המדיה המובילים בעולם שעוני היוקרה, עם חנות משלו שבה הוא משווק מגוון רחב של שעונים.

העובדה כי סלבס רבים הם אספני שעונים בעצמם, ביניהם כאמור ספורטאים כמו כריסטיאנו רונאלדו וטום בריידי, הופכת את ההשקעות הללו לטבעיות ומחזקת את הקשר בינם לבין עולם שעוני היוקרה והעולם המקוון שסביבם.

מה קורה למחירי שעוני היוקרה?

שוק שעוני היוקרה חווה האטה מסוימת בשנת 2022, עם המיתון העולמי, אבל בחודשים האחרונים נדמה כי המגמה הזאת משתנה והמחירים מתחילים לטפס בחזרה. אמנם מדובר בעיקר בקטגוריית שעוני הספורט ושעוני הספורט עם צמיד אינטגרלי, אבל סביר להניח שהיא תזלוג גם לקטגוריות השוק האחרות.

בחינה של המחירים של מספר שעוני ספורט מובילים בשנה שעברה ובימים אלו מדגימה את המגמה הזאת בצורה הטובה ביותר. האוברסיז של ושרון קונסטנטין, שנמכר בשנה שעברה ב-22,700 פרנקים שוויצריים, נמכר השנה בסכום של כ-25,000 פרנקים שוויצריים. השופארד אלפיין איגל נמכר בשנה שעברה ב-13,100 פרנקים שוויצריים, כשבימים אלו מחירו עומד על 13,800 פרנקים שוויצריים. הרויאל אוק של אודמר פיגה נמכר בשנה שעברה ב-29,700 פרנקים שוויצריים, כשבימים אלו מחירו עומד על 31,300 פרנקים שוויצריים. המחירים הללו הם כמובן מחירי ריטייל – המחירים שמופיעים באתרי היצרניות, כשבפועל, במקרים רבים, השעונים הללו נמכרים במחירים גבוהים יותר בשוק היד השניה ובאמצעות פליפרים.

אמנם, אפשר לתלות את העלאות המחירים הללו באינפלציה, אבל העליה במחירי שעוני היוקרה היא בשיעור של כמעט פי 2 משיעור האינפלציה בשוויץ. בעוד שיעור האינפלציה בשוויץ עומד על 2.8 אחוזים, הרי שהמחיר הממוצע של שעוני ספורט – בכל קטגוריות המחירים, עלה בשיעור של כ-5 אחוזים.

למרות המיתון העולמי, נראה כי צרכני שעוני יוקרה מוכנים לשלם יותר עבור שעונים, כששוק היד השניה תורם גם הוא לעליית המחירים כפי שהיא באה לידי ביטוי מתחילת שנת 2023. עבור רבים, קניית שעוני יוקרה נחשבת לסוג של השקעה, כשפליפרים וספקולנטים מרימים את השוק כלפי מעלה גם הם. גורם נוסף שתורם לעליה במחירים, הוא המחסור בשעוני יוקרה. נראה כי למרות כל המאמצים שלהן, היצרניות המובילות פשוט לא מצליחות לעמוד בביקושים

המגמה הזאת צפויה להתחזק בתקופה הקרובה, כששוק שעוני היוקרה צפוי להמשיך ולגדול בשנים הקרובות ואיתה כנראה גם יתרחק החלום של רבים מאיתנו להניח את ידם על אחד משעוני הספורט המבוקשים, כמעט בכל קטגוריות המחירים …