משפט מפורסם אומר כי “תזמון זה הכל בחיים”. אם אתם צריכים דוגמא מושלמת למשפט הזה, קיבלנו אותה אתמול בשעות אחר הצהריים בואכה שעות הערב המוקדמות. אבל לפני כן, בואו נגלוש מספר שבועות אחורה. יצרנית שעוני היוקרה השוויצרית ריצ’רד מיל מחליטה להשיק שעון חדש – ריצ’רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל. השעון החדש מגיע לציון עשר שנים לשיתוף הפעולה בין יצרנית השעונים יוצאת הדופן לבין אחד משלושת הטניסאים הטובים בעולם כיום ואחד הגדולים בהיסטוריה של המשחק – רפאל נדאל – “השור ממיורקה”. אמש השתתף נדאל במשחק הגמר של טורניר הרולאן גארוס – טורניר הגראנד סלאם שנערך בפריז, הטורניר שנחשב ל”מגרש הביתי” של נדאל. מגרש בו נדאל זכה עד אתמול ב-12 טורנירי גרנד סלאם ואמש הוסיף את התואר ה-13 על מגרש החימר, כשעם הזכייה בטורניר נדאל מעלה את מניין תארי הגרנד סלאם הכולל שלו ל-20 ומשווה את שיא הזכיות של רוג’ר פדרר השוויצרי. בינתיים, בואו נשאיר בצד את הויכוח על מי הטניסאי הגדול בהיסטוריה (בואו נגיד רק שהגורו בצד האדום-צהוב …) ונחזור לענף השעונים. במהלך המשחק אמש ובמהלך הטורניר כולו ענד נדאל על יד ימין שלו (נדאל שמאלי) את שעון ה-RM 27-04. עכשיו בואו תגידו לגורו שתזמון זה לא הכל בחיים … 

ריצ’רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל – מפרט טכני

אם כבר התחלנו עם משפטים, אז בואו נמשיך עם משפט, הפעם מעולם השעונים. משפט מפורסם אומר – אם ראיתם שעון אחד של ריצ’רד מיל, ראיתם את כולם. טוב נו, לא באמת. אבל הגורו אומר, זה גם משהו, לא? 

ריצ'רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל. מקור - TimeandWatches.
ריצ’רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל. מקור – TimeandWatches.

השעון החדש של ריצ’רד מיל לכבודו של רפאל נדאל מגיע בגוף החבית המוכר של ריצ’רד מיל במידות של 38.4 מ”מ על 47.25 מ”מ ובעובי של 11.4 מ”מ. השעון מגיע עם עמידות למים בעומק של עד ל-50 מטרים. גוף השעון, המגיע עם משטחים מותזים בחול ומוברשים, עשוי מסגסוגת חדשה – TitaCarb. מדובר בפוליאמיד בעל ביצועים גבוהים אשר מחוזק עם סיבי פחמן, המהווים 38.5 אחוזים מהסגסוגת כולה. תוספת סיבי הפחמן מעניקה ל-TitaCarb חוזק מתיחה יוצא דופן – 370MPa – חוזק של 3,700 ק”ג לסנטימטר מרובע, נתון שהופך אותו לאחד הפולימרים העמידים ביותר בעולם.

ריצ'רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל. מקור - TimeandWatches.
ריצ’רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל. מקור – TimeandWatches.

בנוסף לעמידות הגבוהה שלו בפני שברים, שקרובה מאוד לזו של פלדה, החומר הזה שמשמש בתעשיות התובעניות ביותר – אידיאלי לעיבוד רכיבי גופי שעונים. הודות למוצקות ולקשיחות שלו, ביחד עם מקדם התרחבות תרמי נמוך ועמידות גבוהה בפני לחות וטמפרטורה – הוא הופך לחומר כמעט מושלם לגופי שעונים, בוודאי כאלו שאמורים לעמוד בפני הסרבים של נובאק ג’וקוביץ הסרבי, עם חבטת הגשה (סרב) במהירות של כ-200 קמ”ש ….

ריצ'רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל. מקור - TimeandWatches.
ריצ’רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל. מקור – TimeandWatches.

השעון מגיע עם לוח סקלטון כמובן, כמיטב המסורת של ריצ’רד מיל, עם נגיעות של הצבע האדום וכיסוי בצבע כתום לכתר השעון, ביחד עם רצועת בד בצבע תכלת. 

ריצ'רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל. מקור - TimeandWatches.
ריצ’רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל. מקור – TimeandWatches.

אם כל המספרים והנתונים הללו לא מרשימים אתכם, אז נזכיר כי מדובר בשעון במשקל של 30 גרם, כולל הרצועה, עם עמידות מהגבוהות ביותר בעולם … 

ריצ’רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל – מנגנון

אם עד עכשיו לא התרשמתם מספיק מהשעון החדש של ריצ’רד מיל, תרשו לנו לספר לכם שבתוך השעון משולב מנגנון טורבילון שיכול לעמוד בתאוצות של מעל ל-12,000 ג’י. מה זה ג’י? ובכן, על כדור הארץ, 1 ג’י (1 g) הוא כ-9.8 מטר לשניה בריבוע. ב-2 ג’י אנחנו נמצאים בכ-20 מטר לשנייה בריבוע. ב-4 ג’י רוב האנשים מתחילים להרגיש סחרחורות ואפילו טשטוש ועמעום בראייה שלהם, בעקבות חוסר בחמצן שמגיע למוח. טייסים שנמצאים במטוס המאיץ כלפי מעלה, ירגישו כוח של כ-5 ג’י מהתאוצה, וכוח ג’י נוסף ממשקלם, כלומר כ-6 ג’י בסך הכל. עכשיו תרשו לנו לחזור רגע על משפט הפתיחה שלנו – קליבר הטורבילון של ריצ’רד מיל עמיד במעל ל-12,000 ג’י – כלומר פי 2,000 מכוח הג’י שמופעל על טייס במטוס שמאיץ כלפי מעלה. כמובן שמדובר בשיא חדש עבור ריצ’רד מיל. 

רשת הפלדה מדמה את מחבט הטניס. מקור - TimeandWatches.
רשת הפלדה מדמה את מחבט הטניס. מקור – TimeandWatches.

המנגנון כולו נתמך על ידי רשת המיוצרת בתהליך מיקרו-התזה (Micro-Blast) בשטח של 855 מ”מ רבועים, המורכבת מכבל פלדה בודד קלוע בקוטר של 0.27 מ”מ, כשהיא מחוזקת למקומה על ידי שני מותחנים מזהב 5N שעברו ציפוי ב-PVD. גם כאן מדובר במבנה שהוא הראשון אי פעם עבור ריצ’רד מיל ובתעשיית השעונים כולה. 

מנגנון הטורבילון המורכב באלכסון. מקור - TimeandWatches.
מנגנון הטורבילון המורכב באלכסון. מקור – TimeandWatches.

המבנה המיוחד של הרשת שמחזיקה את מנגנון הטורבילון של השעון מגיעה בהשראת מיתרי מחבט הטניס. השען שמייצר את השעון מעגן את כבל הפלדה למותחן שנמצא בשעה 5 של השעון ואז מתחיל ליצור את מבנה הרשת, כשהוא קושר כל אחד מהחוטים העיקריים לפני הוספת מיתרי הצלב. כשהוא אורג את הכבל מעל ומתחת לכבל הראשי, הכבל עובר 38 פעמים דרך בזל השעון החלול העשוי מטיטניום דרגה 5 לפני שהוא מסיים את מסלולו במותחן שנמצא בשעה 10 של לוח השעון. המנגנון ממוקם באלכסון, כשהוא מחובר לרשת באמצעות חמישה ווים מטיטניום המלוטשים בדרגה 5 עם ציפוי PVD וזהב 5N המשתרעים מגב בסיס השעון. הרכבת המנגנון על רשת המיתרים מושלמת ברגע שהשען מהדק את הכבל על ידי הידוק ברגי ההברגה. מנגנון הטורבילון פועל בקצב של 21,600 ויברציות לשעה והוא מגיע עם רזרבת כוח של 38 שעות. 

אז מה חדש בעצם?

אתם לא רציניים, כן? במידה ואתם כן רציניים, תכינו לכם כוס קפה ועוגה טובה ותקראו את הכתבה מחדש. 

כמה זה עולה לנו? 

אם השם הפרטי שלכם רפאל ושם המשפחה שלכם נדאל ובדיוק זכיתם בטורניר הגרנד סלאם ה-20 בקריירה שלכם, אתם מקבלים שעון כזה במתנה מריצ’רד מיל. אם לא – תקוו שתוכלו להיות אחד מ-50 ברי המזל שיצליחו להניח את ידם על הגרסה המוגבלת הזאת של ריצ’רד מיל. אה, כמובן, אל תשכחו לקחת אתכם 925,000 פרנקים שוויצריים, לפני מיסים … 

ריצ'רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל. נדאל קיבל אחד בחינם ... מקור - TimeandWatches.
ריצ’רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל. נדאל קיבל אחד בחינם … מקור – TimeandWatches.

השורה התחתונה

משחק הגמר אתמול בין רפאל נדאל ונובאק ג’וקוביץ’ התחיל בשעה 16:00 ונמשך כשעתיים וארבעים ואחת דקות. עם הסרב המנצח שקבע את הניצחון של נדאל בנקודה, במערכה, במשחק ובטורניר כולו, ירד נדאל על ברכיו כשהוא חוגג את נצחונו במשחק והיה ככל הנראה אחד האנשים המאושרים ביותר בכדור הארץ באותו רגע, אם לא המאושר ביותר. אבל גם איפשהו בשוויץ (או אולי גם ביציעי המגרש בפריז?) ישבו כמה בכירים בחברת ריצ’רד מיל ולא יכלו שלא לקפוץ משמחה גם הם. לא ברור מה שימח אותם יותר – ניצחונו של נדאל או העובדה שלכל אורך המשחק וגם באותן שניות שבהן הוא עשה תנועת ירייה בשתי ידיו, הוא ענד על ידו הימנית את שעון ה-RM 27-04. 

ריצ'רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל. נדאל קיבל אחד בחינם ... מקור - TimeandWatches.
ריצ’רד מיל RM 27-04 רפאל נדאל. נדאל קיבל אחד בחינם … מקור – TimeandWatches.

לפעמים כשאנחנו קוראים נתונים כמו – עמיד בתאוצה של 12,000 ג’י, פי 2,000 ממטוס קרב מאיץ, חוזק של 3,700 ק”ג לסנטימטר מרובע, אנחנו יכולים לחשוב – נו, את מי זה מעניין? מי קונה שעון במיליון פרנקים שוויצריים והולך להעמיד אותו בכוחות ג’י מטורפים או לדאוג שהשעון יקבל חבטה בעוצמות כאלו? אבל אז אנחנו רואים את גמר טורניר הרולאן גארוס ורואים את רפאל נדאל משחק כמעט שלוש שעות של משחק טניס מול יריב שכבר עכשיו הבטיח את מקומו ברשימת חמשת שחקני הטניס הטובים ביותר אי פעם בהיסטוריה של המשחק, עם חבטות הגשה במהירות של כ-200 קמ”ש (חבטת ההגשה המהירה ביותר של ג’וקוביץ’ שנמדדה אי פעם הייתה במהירות של 217 קמ”ש!) ואנחנו מבינים שכשאנחנו צוחקים על רי’צרד מיל, החברה הזאת ככל הנראה יודעת טוב מאוד מה היא עושה וככל הנראה אין עוד יצרנית שעונים בעולם שיכולה, לפחות היום, לייצר שעונים שישרדו טורניר שלם כזה, יודעים מה – עזבו טורניר, בואו נדבר על משחק אחד כזה, על ידו של אחד משני הטניסאים הטובים ביותר בעולם – השור ממיורקה, רפאל נדאל. אז כמו שכתב אמש יריבו הגדול, רוג’ר פדרר – Well Done, Rafa. You Deserve it. יודעים מה, אם כבר אנחנו בקטע של לפרגן, אז תרשו לגורו להגיד גם Well Done, Richard Mille.

רגע הניצחון של נדאל (מומלץ ללחוץ להגדלה). מקור - רויטרס.
רגע הניצחון של נדאל (מומלץ ללחוץ להגדלה). מקור – רויטרס.

למידע נוסף על השעון החדש באתר של ריצ’רד מיל.