ריצ’רד מיל היא אחת מיצרניות שעוני היוקרה המובילות בעולם. החברה ידועה בשימוש בחומרים וסגסוגות מתקדמות ובשימוש בקומפליקציות מתקדמות בשעונים שלה. אז כשמגיעה אלינו ידיעה על שעון חדש של החברה, אנחנו תמיד שמחים. כשבריצ’רד מיל מגדירים אותו כשעון המורכב ביותר שיצא ממפעלי החברה – אנחנו כבר ממש מתעניינים. כשהם מספרים לנו שהוא מגיע לאחר 5 שנות פיתוח – אנחנו כבר סופר מתרגשים. ריצ’רד מיל RM 65-01  עם קומפליקציית כרונוגרף Split Seconds, השעון המורכב ביותר של המותג אי פעם – מוזמנים להכיר אותו ביחד עם הגורו.

ריצ’רד מיל RM 65-01 – מפרט טכני

השעון החדש של ריצ’רד מיל מגיע בגוף העשוי סגסוגת פחמן TPT בממדים של 44.5 מ”מ על 49.94 מ”מ ובעובי של 16.1 מ”מ. הוא מגיע עם כתר ולחצני כרונוגרף העשויים מטיטניום דרגה 5 שעברו פוליש.

ריצ'רד מיל RM 65-01. מקור - TimeandWatches.
ריצ’רד מיל RM 65-01. מקור – TimeandWatches.

השעון מגיע כאמור עם קומפליקציית Split Seconds כרונוגרף, קומפליקציה המכונה גם Rattrapante. קומפליקציה זו מאפשרת לחשב זמני ביניים. זהו השעון הראשון של ריצ’רד מיל שמגיע עם קומפליקציית הכרונוגרף Split Seconds עם מנגנון אוטומטי.

ריצ'רד מיל RM 65-01. מקור - TimeandWatches.
ריצ’רד מיל RM 65-01. מקור – TimeandWatches.

מנגנון ה-Split Seconds פועל בצורה הבאה – שני מחוגים זה על גבי זה, העצמאיים באופן חלקי. המחוג הראשי נשלט על ידי הלחצן בשעה 2, המתחיל ועוצר את מחוג הכרונוגרף. המחוג השני נשלט על ידי הלחצן בשעה 10. הוא עוצר את מחוג ה-Split Seconds ומאפשר קריאת זמן ביניים בזמן שמנגנון הכרונוגרף ממשיך לפעול. לחיצה נוספת על הלחצן בשעה 10 ומחוג ה-Split Seconds מצטרף למחוג הכרונוגרף הראשי. לחצן נוסף, הממוקם בשעה 4 בלוח השעון, מאפס את שני מחוגי הכרונוגרף.

ריצ'רד מיל RM 65-01. מקור - TimeandWatches.
ריצ’רד מיל RM 65-01. מקור – TimeandWatches.

כדי לשפר את קריאות השעון, בריצ’רד מיל השתמשו בצבעים שונים בלוח השעון. תצוגת השעות, הדקות ומחוג השניות הקטן בשעה 6 בלוח השעון מגיעים בצבע צהוב. התאריכון מגיע בצבע ירוק. מחוג הכרונוגרף הרגיל כמו גם לוחות הכרונוגרף של ה-30 דקות (בשעה 3) וה-12 שעות (בשעה 9) מגיעים בצבע כתום. מחוג ה-Split Seconds מגיע בצבע כחול. אותם צבעים מופיעים גם על גבי הלחצנים בשעון.

ריצ’רד מיל RM 65-01 – מנגנון 

אם שמתם לב, התייחסנו לפני כן ללחצנים בשעה 2,4 ו-10 בגוף השעון. אבל מה זה הכפתור האדום בשעה 8? שאלה טובה. הכפתור האדום שעשוי מגביש קוורץ TPT ועליו הכיתוב WINDING הוא כפתור שמשמש למתיחת המנגנון.

לחצן ה-WINDING האדום. מקור - TimeandWatches.
לחצן ה-WINDING האדום. מקור – TimeandWatches.

ריצ’רד מיל שילבה בשעון הזה מנגנון המאפשר מעין מתיחה ידנית שלו אם תרצו, באמצעות לחיצה על כפתור. 125 לחיצות על הכפתור בשעה 8 יטענו את התוף של המנגנון באופן מלא ויספקו רזרבת כוח של כ-60 שעות (ללא הפעלה של הכרונוגרף). הצבע האדום מקושר באופן כללי בשעון הזה לפעולת הסיבוב והמתיחה של המנגנון, כשגם הכתר של השעון מעוטר בצבע זה.

שימו לב לצבע האדום בכתר השעון, ללחצן בכתר ולמחוון הקטן בפינה הימנית של לוח השעון. מקור - TimeandWatches.
שימו לב לצבע האדום בכתר השעון, ללחצן בכתר ולמחוון הקטן בפינה הימנית של לוח השעון. מקור – TimeandWatches.

אבל רגע. בעצם שכחנו עוד כפתור. רואים את הכתר? ריצ’רד מיל שילבה בו כפתור נוסף. לחיצה על הכפתור המובנה בכתר מאפשרת לנו לשלוט בפונקציות שעליהן נשלוט באמצעות הכתר. האפשרויות הן – מתיחת התוף, כיוון התאריך בשעון וכיוון השעה. לא יודעים באיזה מצב אתם? מחוון קטן בשעה 5 בלוח השעון יאפשר לכם לדעת באיזה פונקציה אתם שולטים כרגע. W צהובה (Winding) למתיחת הקפיץ. D ירוקה לכיוון התאריך. H צהובה לכיוון מחוגי השעון.

קליבר RMAC4 בגב השעון. מקור - TimeandWatches.
קליבר RMAC4 בגב השעון. מקור – TimeandWatches.

לפלא ההנדסי שמפעיל את כל הפונקציות הללו קוראים קליבר RMAC4. מנגנון הכרונוגרף Split Seconds האוטומטי הראשון מבית ריצ’רד מיל. הוא פועל בתדר גבוה של 5Hz – קצב של 36,000 ויברציות לשעה והוא מצויד ברזרבת כוח של 60 שעות.

גאומטריה משתנה – מה זה?

ריצ’רד מיל משלבת בשעון הזה, כמו במרבית השעונים האחרונים שלה, תכונה בשם Variable Geometry – גאומטריה משתנה. הרעיון מאחורי התכונה הזאת פשוט כל כך, שאי אפשר שלא לשאול – איך לא עשו את זה לפני כן?

רוטור הגאומטריה המשתנה של ריצ'רד מיל. מקור - TimeandWatches.
רוטור הגאומטריה המשתנה של ריצ’רד מיל. מקור – TimeandWatches.

מרכז הכובד של הרוטור ניתן לשינוי בין 3 מצבים שונים. המצבים הללו מאפשרים בעצם מעבר בין מצב פסיבי יחסית, למשל אם אתם עונדים את השעון בעיקר בזמן שאתם צופים באחרים משחקים גולף למצב ספורט – בו אתם בעצמכם משחקים גולף או עושים כל פעילות ספורטיבית אחרת. כך מבטיחים שבמידה ואתם אנשים פעילים במיוחד (רפאל נדאל למשל) הקפיץ הראשי לא יימתח יותר מדי. במידה ואתם אנשים רגועים יחסית, הקפיץ הראשי יימתח בקלות רבה כמעט מכל תנועה של פרק היד שלכם.

קליבר RMAC4. מקור - TimeandWatches.
קליבר RMAC4. מקור – TimeandWatches.

אז מה חדש בעצם?

השעון. המורכב. ביותר. שיצא. אי. פעם. מבית. ריצ’רד. מיל. רוצים את זה עוד פעם? מהר יותר? איטי יותר? אם אתם באמת שואלים את זה, אז תקראו את הכתבה מחדש. קריאה נעימה.

ריצ'רד מיל RM 65-01. מקור - TimeandWatches.
ריצ’רד מיל RM 65-01. מקור – TimeandWatches.

כמה זה עולה לנו? 

מכירים את הביטוי – הדברים הטובים בחיים הם בחינם? אז תשכחו מזה. אם אתם באמת מאמינים בזה, הגורו מכיר כמה יצרניות שעונים שוויצריות שישמחו להסביר לכם מה לא נכון במשפט הזה. בכל מקרה, יצירת המופת ההנדסית של ריצ’רד מיל הקרויה גם בשם RM 65-01 מגיעה עם תג מחיר של 270 אלף פרנקים שוויצריים, שהם כמיליון שקלים חדשים, לפני מיסים. ריצ’רד מיל מציעה את השעון הזה בגרסה נוספת, העשויה זהב אדום.

ריצ'רד מיל RM 65-01. מקור - TimeandWatches.
ריצ’רד מיל RM 65-01. מקור – TimeandWatches.

אם זה באמת מעניין אתכם, השעון עמיד במים בעומק של עד ל-50 מטרים. בריצ’רד מיל מספרים כי כל שעון כזה עובר סדרה מפרכת של מבחנים קשים, כדי להוכיח את תפקודו הנכון והמדויק בכל מצב. המבחנים הללו כוללים סימולציות הלם ונפילה ועד לשלבי הזדקנות מואצים של 10 שנים על כל אחד ואחד מהרכיבים שלו. זאת בנוסף למבחני עמידות למים ושדות מגנטיים.

ריצ'רד מיל RM 65-01. מקור - TimeandWatches.
ריצ’רד מיל RM 65-01. מקור – TimeandWatches.

השורה התחתונה

הגורו התחיל את הכתבה הזאת סקפטי וסיים אותה עם פה פעור. ריצ’רד מיל והשעונים של החברה הפכו מזמן לשם נרדף לחדשנות וטכנולוגיות מתקדמות בתעשיית השעונים.

השעון המורכב ביותר אי פעם של ריצ'רד מיל. מקור - TimeandWatches.
השעון המורכב ביותר אי פעם של ריצ’רד מיל. מקור – TimeandWatches.

השעון החדש אולי לא אלגנטי כמו יצירות מופת של וושרון קונסטנטין או ייגר לה-קולטרה, אבל בכל הקשור למורכבות וחדשנות הורולוגית, מדובר בשעון שעומד בשורה הראשונה של עולם שעוני היוקרה. עכשיו רק נשאר לנו לקוות שאיזושהי יצרנית שעונים תצליח לייצר גרסאות “עממיות” יותר של ה-RM 65-01.

למידע נוסף על השעון החדש באתר של ריצ’רד מיל.