אתמול סיפרנו לכם על שעון חדש מבית ריצ׳רד מיל בשיתוף פעולה עם הטניסאי האגדי רפאל נדאל, ה-RM 35-03 שמגיע בגוף העשוי מפחמן TPT. שיתוף הפעולה בין ריצ׳רד מיל ורפאל נדאל נשמע לנו היום טבעי כל כך, כשהוא אולי שיתוף הפעולה המוכר ביותר בעולם השעונים כולו בין יצרנית שעוני יוקרה לבין ספורטאי על או מותג כלשהו. אם צפיתם בשור ממיורקה משחק טניס בעשור האחרון, לא יכולתם לפספס את אחד מהשעונים של המותג ריצ׳רד מיל על פרק ידו, בדרך כלל שעון שנושא את שמו. נדאל, שהשתכר במהלך הקריירה שלו כ-134 מיליון דולרים אמריקאיים מזכייה בתארים בלבד, ללא הכנסות מחוזי פרסום כאלו ואחרים, מחזיק גם באוסף שעונים מרהיב, שמוערך בשווי של כ-10 מיליון דולרים. אבל מסתבר ששיתוף הפעולה הזה, שנשמע לנו היום כל כך טבעי כמעט ולא יצא אל הפועל כשריצ׳רד מיל נאלצה לחזר אחרי השור ממיורקה במשך תקופה ארוכה ורק ביקור של ריצ׳רד מיל בכבודו ובעצמו אצל נדאל, הוביל בסופו של דבר לשיתוף הפעולה הזה. ריצ׳רד מיל ורפאל נדאל – לא סיפור אהבה ממבט ראשון – מוזמנים להצטרף אלינו ולהכיר את ההיסטוריה מאחורי שיתוף הפעולה.

מערכת היחסים בין ריצ׳רד מיל (המותג) לבין רפאל נדאל מתחילה אי שם בשנת 2008, לאחר שנדאל זוכה במגרש המשחקים הביתי שלו, טורניר הגרנד סלאם בפריז, הרולאן גארוס, בשנה הרביעית ברציפות. הישג אותו ישחזר נדאל פעמיים נוספות במהלך הקריירה שלו. ז׳וליאן בוילה (Julien Boillat) המנהל הטכני של המדורים המיוחדים בריצ׳רד מיל נפגש עם הטניסאי הנפלא ומציע לו לענוד שעון של המותג.

נדאל לא היסס לשניה והשיב בסירוב מוחלט, כשבראיון למגזין Nice To Haute Time Magazine הוא יספר כי הוא אמר לבוילה – ״אי אפשר לשחק עם שעון. הוא יתנדנד לי על היד כל הזמן ואני אצטרך לדאוג לו״. התשובה הנחרצת הזאת לא מרפה את ידיו של בוילה, שממשיך לשמור על קשר עם נדאל כשלמאמצי השכנוע מצטרף גם ריצ׳רד מיל בעצמו, כשבסופו של דבר נדאל משתכנע ומסכים לתת צ׳אנס לרעיון של לענוד שעון על פרק ידו בזמן משחק טניס.

בוילה והמומחים של ריצ׳רד מיל יוצאים לדרך לפיתוח השעון, כששנתיים לאחר הפגישה הראשונה של בוילה עם נדאל, ריצ׳רד מיל נוחת במיורקה שבספרד, שם מתגורר נדאל, עם המטוס הפרטי שלו.

מיל ממהר לפגוש את נדאל, כשהוא נושא בידו תיק עם אב הטיפוס של השעון הראשון. כשהשניים נפגשים, נדאל לא מבזבז זמן על סמול טוק ואומר-מבקש ממיל – ״mostrame me el reloj״ – ״תראה לי את השעון״. מיל מגיב מיד ומוציא שעון מהתיק אותו הוא מעביר לנדאל.

נדאל נבהל ומספר לאחר מכן כי התגובה הראשונה שלו הייתה ״Richard, c’mon, I can’t wear this, it’s too heavy״ – ״ריצ׳ארד, נו באמת, אני לא יכול לענוד את זה, זה כבד מדי״. מיל עונה לנדאל בתגובה – ״אתה מאבד שרירים, ילד, אתה חלש!״.

ריצ׳רד מיל ורפאל נדאל - סיפור הצלחה משותף.
ריצ׳רד מיל ורפאל נדאל – סיפור הצלחה משותף.

מבולבלים? תנו לנו להרגיע אתכם. השעון הראשון שמיל מציג לנדאל הוא לא באמת אב הטיפוס. למעשה, מדובר בשעון פלטינה כבד מאוד, שמיל החליט למתוח את נדאל באמצעותו. זמן קצר לאחר מכן, מיל מציג בפני נדאל את אב הטיפוס האמיתי, הטורביון RM 027 הראשון, שתוך מספר שניות נמצא על פרק ידו של נדאל, שהשתכנע שהוא יכול לשחק עם שעון על פרק ידו.

לא ברור אם המפגש עם מיל, השעון או אלילת המזל הביאו לרפאל נדאל את המזל, אבל שנת 2010 הייתה אחת השנים המוצלחות עבור השור ממיורקה. נדאל, שחקן שמאלי, ענד את השעון על פרק ידו הימנית כשהוא זוכה בטורניר הרולאן גארוס ולאחר מכן ממשיך לזכיה בטורניר ווימבלדון (זכיה שנחשבת נדירה יחסית עבורו) וב-US Open בארה״ב, כשהוא משיג שלושה תארי גרנד סלאם בשנה אחת. דרך אגב, הזכייה ברולאן גארוס בשנת 2010 הייתה הראשונה מבין חמש זכיות של מלך החימר, שהמשיך לאחר מכן לזכיות בטורניר בשנים 2011, 2012, 2013 ו-2014, שיא לזכיות רצופות בטורניר שנחשב לקשה ביותר בעולם הטניס (בואו נשאיר את המחלוקת הזאת לדיון אחר).

מה הופך את שיתוף הפעולה הזה לכל כך מיוחד?

שיתופי פעולה בין ספורטאים ליצרניות שעוני יוקרה הם לא משהו חריג בתעשיית השעונים. אחד השגרירים המפורסמים והמזוהים ביותר בעולם – לא רק בעולם שעוני היוקרה – הוא הטניסאי רוג׳ר פדרר, השגריר של רולקס. פדרר, שהחזיק בשיא תארי הגרנד סלאם, תואר אותו שבר רפאל נדאל (שהשיא שלו נשבר על ידי נובאק ג׳וקוביץ לאחר מכן), ממהר לענוד שעון רולקס מיד עם סיום המשחקים שבהם הוא זוכה בטורניר ודואג להצטלם איתו בטקס הענקת המדליות והענקת הגביע. הג׳וקר, נובאק ג׳וקוביץ, מי שניפץ את השיאים של נדאל ופדרר, משתף פעולה בימים אלו עם הובלו, כשבעבר היה שגריר של המותג סייקו וסדרת שעוני האסטרון של המותג. אם נצא מחוץ לעולם הטניס, יש לא מעט ספורטאי על ששיתפו פעולה עם מותגי שעונים דוגמת ליאו מסי עם Jacob & Co או אודמר פיגה, לברון ג׳יימס עם אודמר פיגה או טאג הויר עם כריסטיאנו רונאלדו.

ההבדל המשמעותי בין כל שיתופי הפעולה הללו לבין שיתוף הפעולה של נדאל עם ריצ׳ארד מיל הוא בעובדה שנדאל הוא היחיד בעולם הספורט שעונד את השעון בזמן משחק, עובדה שמשמשת כהדגמה למפרט הטכני המתקדם של השעונים של ריצ׳רד מיל, בדגש על העמידות שלהם בפני זעזועים.

כך למשל, ה-RM 27-03, שעון ״רפאל נדאל״ של ריצ׳ארד מיל, מגיע עם עמידות בפני זעזועים בעוצמה של 10,000 כוחות ג׳י, נתון חשוב במיוחד בהתחשב בעוצמות שמפגין נדאל במשחק שלו והפכו לסימן ההיכר שלו.

נדאל ידוע בסרבים המהירים והעוצמתיים שלו, שמגיעים למהירויות של 130-140 מייל לשעה – כ-210-225 קילומטר לשעה. המהירות הגבוהה הזאת מייצרת אימפקט (כוח פגיעה) גדול הרבה יותר בפגיעה במחבט הטניס של היריב. בנוסף, בדיקות מעבדה שנעשו, באמצעות חיישנים מיוחדים במחבטי טניס, נמצא כי שחקני טניס מקצועיים, דוגמת רפאל נדאל, יכולים לייצר כוחות פגיעה העולים על 200 קילוגרם בהגשות וחבטות חזקות.

בנוסף, מחקרים שונים ניתחו את הביו-מכניקה של התנופה של נדאל, מדדו את הפעלת השרירים והמומנט במרפקים שלו, כשהם מצאו כי נדאל מייצר כוח יוצא דופן באמצעות שילוב של מהירות סיבוב, מינוף ותזמון וכתוצאה מכך הוא מייצר כוחות משמעותיים המועברים לכדור.

אמנם, חשוב להזכיר כי נדאל עונד את השעון שלו על פרק יד ימין שלו, אבל במהלך המשחק הוא משתמש לא פעם בשתי ידיו לחבטות שונות, עוצמתיות במיוחד גם הן.

ה-RM 027

כדי שרפאל נדאל יסכים לענוד את השעונים של ריצ׳ארד מיל בזמן משחק, הוא ביקש שהשעון יהיה קל ככל שאפשר. ריצ׳רד מיל נענתה לאתגר עם השעון הראשון במסגרת שיתוף הפעולה, ה-RM 027.

ה-RM 027 הוא שעון טורביון, שכאמור היה השעון הראשון שעוצב במיוחד עבור רפאל נדאל. השעון, שכפי שאפשר להבין משמו, מגיע עם מנגנון טורביון, מגיע בגוף העשוי מסגסוגת פחמן וטיטניום, סגסוגת קניינית של ריצ׳רד מיל. הסגסוגת הזאת מאפשרת לריצ׳רד מיל לספק לנדאל שעון במשקל כולל של 18 גרם, כולל הרצועה, מה שגרם לנדאל להכריז כי מדובר בשעון שמרגיש ממש כמו ״עור נוסף״ – כלומר, שעון שהוא כלל לא מרגיש שהוא עונד. בנוסף, הנתון הזה, 20 גרם, הופך אותו לשעון הטורביון הקל ביותר בעולם.

השעון יוצר במהדורה מוגבלת של 50 יחידות, כשהוא נמכר במחיר של קצת מעל מיליון דולרים אמריקאיים. השעון הזה נחשב למעשה לשעון שעזר לריצ׳ארד מיל לבסס את המעמד שלו בעולם שעוני היוקרה וכמותג מוביל בתחום שעוני הספורט-יוקרה.

השעון הראשון של נדאל - ה-RM 27-01.
השעון הראשון של נדאל – ה-RM 27-01.

ה-RM 027 טורביון של רי׳צארד מיל מגיע כאמור בסגסוגת מיוחדת של מיל, כשהוא עשוי מסגסוגת המשלבת שני חומרים מרכזיים עבור גוף השעון והמנגנון. החומר הראשון הוא טיטניום דרגה 5 – חומר חזק וקל מאוד, מה שהופך אותו לאידיאלי עבור הקשיים של משחק טניס אינטנסיבי כמו של נדאל. בנוסף, מדובר בחומר עמיד מאוד בפיני קורוזיה, תכונה שמבטיחה את העמידות שלו לאורך זמן והוא בעל תאימות ביולוגית גבוהה, מה שאומר שאפשר לענוד אותו על העור גם בזמן משחקי טניס ארוכים במיוחד ועם לא מעט זיעה.

החומר השני הוא סגסוגת LITAL®, סגסוגת בעלת תכולת ליתיום גבוהה המהווה את החלק השני של גוף השעון של ה-RM 027, ותורמת לקלילות המדהימה שלו. מה שמייחד את LITAL® הוא שילוב תכונות:

  1. צפיפות נמוכה

    עם צפיפות של 2.55 גרם בלבד לסנטימטר מעוקב, LITAL® קלה משמעותית מחומרים נפוצים אחרים בתעשיית השעונים. זה מה שמאפשר ל-RM 027 להגיע למשקל שובר השיא שלו של מתחת ל-20 גרם (כולל הרצועה, להזכירכם).
  2. חוזק גבוה

    למרות משקלה הנמוך, LITAL® חזקה באופן מפתיע ויכולה לעמודה בפני זעזועים וחבטות עוצמתיות. זה הופך אותה לחומר אידיאלי עבור שעון שעונדים במהלך פעילויות מאומצות.
  3. שימוש ביישומי תעופה וחלל

    השילוב של חוזק וקלילות הופך את LITAL® לפופולרית בתעשיות שונות בעלות ביצועים גבוהים כמו תעופה וחלל, כשהיא נמצאת בין היתר ברכיבים לאירבוס A380, מסוקים, רקטות ואפילו מכוניות מירוץ פורמולה 1.

לכן, בעוד שה-RM 027 לא מסתמך רק על סגסוגת אחת ספציפית, השילוב המיוחד של טיטניום דרגה 5 ו-LITAL® ממלא תפקיד מכריע בעיצוב קל המשקל שלו ובעמידות יוצאת הדופן, תכונות שמתאימות באופן מושלם לאורח החיים הפעיל ולקריירת הטניס התובענית של נדאל.

ה-RM 27-01

שנת 2013 מגיעה וריצ׳ארד מיל מוכנה עם השעון השני במסגרת שיתופי הפעולה שלה עם רפאל נדאל. סימן ההיכר העיצובי של השעון הזה הוא המנגנון ״התלוי״ שלו, כשלמעשה ריצ׳רד מיל ״מניחה״ את המנגנון על גבי כבלי פלדה קלועים בצורה צמה. העיצוב הזה מספק עמידות יוצאת דופן בפני זעזועים וכמובן עוזרת לשעון להיות קל משקל.

השעון השני במסגרת שיתוף הפעולה - RM 27-01.
השעון השני במסגרת שיתוף הפעולה – RM 27-01.

ה-RM 35

השעון הבא במסגרת שיתופי הפעולה של רפאל נדאל וריצ׳ארד מיל הוא ה-RM 035, שהגיע בשנת 2014. השעון נחשב לאבולוציה של דגם ה-RM 027, כשהוא מציג את אותן תכונות חוזק ועמידות יוצאות דופן, אם כי עם עיצוב שונה (ללא טורביון).

ה-RM 035 הוא השעון הראשון של ריצ׳רד מיל שקיבל את אישור ה-Chronofiable®, תקן שהפך למייצג או אבן דרך חדשה בחיפוש אחר ביצועים לאורך זמן בתנאים קיצוניים של המותג.

מבחן Chronofiable®, שפותח בתחילת שנות ה-80 על ידי ה-CCF SA, פותח כדי לחשוף את השעונים למבחן הזדקנות מואצת המדמה בלאי אפקטיבי של ששה חודשים ב-21 ימים.

ריצ׳רד מיל ורפאל נדאל - סיפור הצלחה משותף - ה-RM 035.
ריצ׳רד מיל ורפאל נדאל – סיפור הצלחה משותף – ה-RM 035.

הבלאי המואץ הזה מושג על ידי ביצוע של סדרה ארוכה של בדיקות כגון ניטור ראשוני של פונקציות המנגנון, בדיקת משרעת שנלקחה בשתי רמות טמפרטורה (0°C ו- 50°C), ניטור עתודת הכוח ומהירות המתיחה. כלולים במבחן מחזור ההזדקנות המלאכותי הזה תאוצות ליניאריות וזוויתיות נרחבות וכן כ-20,000 זעזועים הנעים בין 250 ל-5500 מ’/שנ’ 2 (9.81 מ’ לשנייה 2 = 1 גרם). השלב האחרון הוא שלב ניטור סופי המחיל את אותם אלמנטים שבוצעו במהלך הניטור הראשוני.

תנאים כאלה מעידים באופן חד משמעי על יכולתו של השעון של ריצ׳רד מיל לעמוד במגוון של תנאים קיצוניים מבלי לחוות כל השפעה על הביצועים שלו.

ה-RM 27-02

שנה לאחר מכן, בשנת 2015, ריצ׳ארד מיל משיקה גרסה נוספת לשעון הזה. הפעם היא משלבת בשעון הזה גוף העשוי מסגסוגת חדשה – NTPT Carbon (פחמן) ו-TPT Quartz (קוורץ), חומרים הידועים בעמידות ובמשקל הקל שלהם.

ה-RM 27-02.
ה-RM 27-02.

ה-RM 35-02

השעון הבא בסדרה הוא ה-RM 35-02, שמגיע בשנת 2016. החידוש בשעון הזה? רוטור עם גאומטריה משתנה, שמאפשר לעונד השעון לשנות את הרוטור ולהתאים אותו לפעילות העונד, כך שבמידה ואנחנו בפעילות ספורטיבית, הרוטור יהיה כבד יותר וכך הקפיץ יימתח לאט יותר.

ה-RM 35-02.
ה-RM 35-02.

ה-RM 27-03

שנה לאחר מכן, בשנת 2017, ריצ׳רד מיל משיקה שעון חדש בשיתוף פעולה עם רפאל נדאל, הפעם עם מחווה לדגל הספרדי. ה-RM 27-03 משלב בתוכו את צבעי האדום-צהוב המוכרים מדגל ספרד, כשהוא מגיע עם מנגנון טורביון.

ה-RM 27-03.
ה-RM 27-03.

ה-RM 27-04

ריצ׳רד מיל מחכה שלוש שנים עד לשעון הבא במסגרת שיתוף הפעולה עם רפאל נדאל, כשלמעשה השעון החדש, שמגיע בשנת 2020, מגיע לציון עשור לשיתוף הפעולה בין ריצ׳רד מיל ורפאל נדאל. ריצ׳רד מיל משלבת בשעון רשת פלדה קלועה בצורת הגידים במחבט טניס, הפעם במחווה לנדאל עצמו. בנוסף, השעון מגיע עם סגסוגת חדשה, TitanCarb, ה-TitaCarb® הוא פוליאמיד בעל ביצועים גבוהים, המחוזק בסיבי פחמן. הסגסוגת הזאת מסוגלת לספק חוזק מתיחה יוצא דופן ובעיקר מסוגלת לעמוד בכוח כבידה של 12,000 ג׳י, מה שאומר שגם אם נדאל יתמודד מול מטוס קרב, השעון לא יתקשה לעמוד מול העוצמות שלו.

ריצ׳רד מיל ורפאל נדאל - סיפור הצלחה משותף, ה-RM 27-04.
ריצ׳רד מיל ורפאל נדאל – סיפור הצלחה משותף, ה-RM 27-04.

השעון מגיע בתזמון מושלם מבחינת ריצ׳רד מיל. מספר שבועות לאחר ההשקה שלו, רפאל נדאל זוכה בטורניר הגרנד סלאם ברולאן גרוס, הטורניר שנחשב למגרש הביתי שלו, כשהוא עונד את השעון לאורך כל הטורניר. עם הזכייה בטורניר, נדאל מגיע ל-20 זכיות בטורנירי גרנד סלאם, כשהוא משווה את שיאו של רוג׳ר פדרר.

ה-RM 35-03

השעונים הבאים במסגרת שיתוף הפעולה של ריצ׳רד מיל ורפאל נדאל הם ה-RM 35-03. השעון הראשון מגיע בשנת 2021, כששעון נוסף הוא השעון שעליו דיווחנו אתמול. שני השעונים הללו מגיעים עם רוטור משתנה גאומטרית, כשבצורה הרגילה שלו הוא מגיע בצורת פרפר, שהופך בלחיצת כפתור לחצי עיגול עם קצוות מרובעים, מה שמונע ממנו להסתובב ובעצם מאפשר לענוד את השעון גם בזמן פעילות ספורטיבית מאומצת במיוחד.

לסיכום

כפי שראינו לאורך הכתב השלנו, שיתוף הפעולה בין ריצ׳ארד מיל לרפאל נדאל הוא באמת יוצא דופן בעולם שעוני היוקרה. נדאל הפך למעשה לפנים של המותג, כשהמותג משתמש בשעונים שמוקדשים לו להציג את החידושים שלו בתחום ייצור השעונים, בין אם מדובר בסגסוגות מיוחדות ובין אם מדובר במנגנונים מתקדמים. לאורך השנים, ריצ׳ארד מיל שילבה מחוות בשעונים הללו גם לשור ממיורקה וגם לספרד, המדינה שממנה הוא מגיע, כשכנראה שאין שגריר בעולם השעונים של מותג כלשהו שמגיע לו הכבוד הזה יותר מרפאל נדאל.