בשבוע שעבר קיבלנו דיווחים לא מאומתים משוויץ לפיהם פטק פיליפ ורולקס לא ישיקו שעונים חדשים השנה, לאור התפרצות וירוס הקורונה בכל רחבי העולם. ההערכות גרסו כי רולקס ופטק פיליפ יחליטו ככל הנראה “לוותר” על השנה הנוכחית ולשמור את הדגמים החדשים שאותן תכננו להציג בתערוכת באזלוורלד 2020 וישיקו אותם בתערוכה שנדחתה לינואר 2021. האתר Hodinkee הצליח לקבל אישור רשמי מענקיות השעונים השוויצריות שבעצם “מחזיקות” את תערוכת באזלוורלד – פטק פיליפ ורולקס, כשאל רולקס מצטרפת גם טודור, לפיו שלושת החברות – פטק פיליפ, רולקס וטודור לא ישיקו שעונים חדשים בתקופה הקרובה, כשהן לא נותנות לוח זמנים כלשהו להשקה או מתחייבות שישיקו בכלל שעונים חדשים השנה.

פטק פיליפ רולקס וטודור לא ישיקו שעונים חדשים בתקופה הקרובה. מקור - Wallpaper.com.
פטק פיליפ רולקס וטודור לא ישיקו שעונים חדשים בתקופה הקרובה. מקור – Wallpaper.com.

עושים קצת סדר בנושא. פטק פיליפ ורולקס הם שני המותגים הכבדים ביותר בתעשיית שעוני היוקרה השוויצרית שבעצם “מחזיקים” את תערוכת באזלוורלד בחיים. לאור גל הנטישות בשנה וחצי האחרונות של יצרניות שעונים את התערוכה הגדולה והחשובה בעולם השעונים, העובדה כי החברות הללו הצהירו על נאמנות לתערוכה והודיעו כי הן ימשיכו להשתתף בה בעצם מאפשרת את המשך קיומה של התערוכה, כשאליהן מצטרפת גם טודור, חברת הבת-אחות של רולקס. שלושת החברות הללו משיקות מדי שנה את השעונים החדשים שלהן ביום הראשון של התערוכה, כשהן מייצרות את הבאז הראשוני שמתחיל להגיע מבאזל שבשוויץ אל כל רחבי העולם עם דיווחים בלתי פוסקים במשך מספר ימים על שעונים חדשים מהיצרניות השונות שמשתתפות בתערוכה.

פטק פיליפ רולקס וטודור לא ישיקו שעונים חדשים עד להודעה חדשה

לאור דחיית התערוכה השנה בשל משבר וירוס הקורונה, החברות הללו עמדו בפני בעיה. הבמה המרכזית שבה הן משיקות את השעונים שלהן בוטלה והן היו צריכות להחליט האם הן פועלות כפי שעשו חברות כמו טאג הויר שמשיקה באופן מקוון את השעונים שלה, לבטל כליל את ההשקה של השעונים שלהן לשנה הקרובה או לדחות את ההשקה לתאריך בלתי ידוע.

לפי הדיווח של Hodinkee, שלושת החברות בחרו באפשרות השלישית. שלושתן מאשרות כי הן דוחות בשלב זה את ההשקה של השעונים החדשים שלהן, כשהן לא מספקות תאריך חדש להשקה, מה שאומר שעדיין קיימת האפשרות שהן כלל לא ישיקו שעונים חדשים השנה וימתינו לתערוכת באזלוורלד בתחילת השנה הבאה.

ביטול ההחלטה הראשונית של טודור ורולקס 

בשבועות הראשונים שלאחר התפרצות וירוס הקורונה ברחבי העולם ובמיוחד בשוויץ ועם ההודעה על דחיית תערוכת באזלוורלד, רולקס וטודור הודיעו כי הן “ממשיכות כמתוכנן” וישיקו את השעונים החדשים שלהן בצורה מקוונת בתאריכים המקוריים של התערוכה. בימים האחרונים מסתבר כי בשתי החברות הבינו כי הן צריכות לשנות את התוכניות הללו ולחשב מסלול מחדש. בהודעה שנמסרה על ידי נציגים של רולקס לאתר WatchPro נאמר:

“בעקבות ביטול תערוכת באזלוורלד 2020 בחודש מרץ בעקבות התפרצות וירוס הקורונה, הודענו שנחשוף את המוצרים החדשים שלנו בסוף אפריל ותכננו מספר תדריכים לעיתונאים כדי להציג את השעונים החדשים. לאור ההקשר המתמשך והקשה ביותר, המשפיע על העולם כולו וכדי להגן על אנשים על ידי המנעות מכינוסים ומפגשים של אחד על אחד, החלטנו לדחות את ההודעות הללו למועד מאוחר יותר. נכון לעכשיו לא קבענו עיתוי חדש לשחרור הדגמים החדשים. התכנון להשקת שעוני 2020 פינה את מקומו לעבודה חשובה יותר לשמירה על בטחונם של אנשים ועסקים. העדיפות שלנו כרגע היא לעמוד לצד אנשים ולהביא עזרה ותמיכה בצורה הטובה ביותר. ככאלה אנו מתמקדים בתמיכה בשותפינו ובשיתוף פעולה עם כמה ארגונים הפועלים להילחם בוירוס הקורונה.”

המלכוד של יצרניות השעונים השוויצריות 

בשלב זה, סביר להניח כי גם אצל יצרניות השעונים לא בדיוק יודעים מה לעשות וממתינים לרגיעה והשתלטות בכל הקשור להתפרצות וירוס הקורונה. היה והוירוס ימשיך להסתובב ברחבי העולם אל תוך חודשי הקיץ, הרי שמצב הרוח העולמי והכלכלי יהיה רחוק מלהצדיק השקה של שעונים חדשים. אך גם אם וירוס הקורונה ייעלם בחודשים הקרובים ומתישהו במהלך חודש יולי העולם יחזור לשגרה כפי שהכרנו אותה עד לפני מספר חודשים, עדיין החברות הללו ניצבות בפני בעיה קשה. במידה והן ישיקו את השעונים החדשים שלהן לשנת 2020 מתישהו בחודשי הקיץ – מה הן יציגו בתערוכת באזלוורלד הבאה? גם אם נניח שיש להן קולקציה חדשה “מוכנה בתנור” לתערוכה של 2021, עדיין מדובר בפרק זמן קצר יחסית להשקה של קולקציות חדשות, מה שיגרום לדגמים של שנת 2020 לאבד מהפרסום והתודעה שהם היו אמורים לקבל ולהפוך תוך מספר חודשים לדגמים ישנים.

לא ברור עד כמה שיתוף הפעולה בין שלושת היצרניות הללו לתערוכת באזלוורלד חזק ומערכת היחסים הדדית, אבל שיקול נוסף שמצטרף למשוואה הוא במידה והן יחליטו להשיק את השעונים החדשים שלהן בחודשים הקרובים ויחליטו שלא להשתתף בתערוכה בשנה הבאה – מה יעלה בגורלה של התערוכה בשנה הבאה? מי יגיע לבקר בתערוכה ללא הנוכחות של שלושת מותגי העל הללו?

אפשרות נוספת – רשימות ההמתנה יקוצרו?

שיקול נוסף, ששוב פעם, לא ברור עד כמה מישהו בענקיות השעונים השוויצריות באמת לוקח בחשבון, הוא האפשרות שהדחיה של ההשקה של השעונים החדשים בעצם תביא את הדגמים של יצרניות השעונים הללו בשוק למצב טוב יותר. רשימות ההמתנה לדגמים רבים של פטק פיליפ ורולקס רק הולכות ומתארכות, כשעבור חלק מהדגמים המשווקים המורשים והחברות עצמן כבר הפסיקו לקבל שמות לרשימת ההמתנה והדרך היחידה להשיג את אותם דגמים היא בשוק היד השנייה. הדחייה של ההשקה של השעונים החדשים השנה תאפשר ליצרניות הללו – בתיאוריה – לייצר קצת יותר מהדגמים הישנים שעדיין זוכים לפופולריות וביקוש גבוהים במיוחד ולקצר את רשימות ההמתנה.

מתחשבים במשווקים ובתעשייה כולה? 

למרות שמדובר בחברות שמתנהלות לפי חוקים ומדדים כלכליים ושואפות להגדיל את שורת הרווח שלהן, בסופו של דבר יצרניות השעונים הללו יודעות שהן לא נמצאות בסביבה סטרילית והן מודעות לעובדה שכל החלטה שלהן יכולה וככל הנראה תגרום לתגובת שרשרת בתעשייה כולה. אם החברות הללו יחליטו להשיק שעונים חדשים, יצרניות אחרות יצטרכו ליישר קו איתן ולהשיק שעונים חדשים גם הן. משמעות הדבר היא כי בהתאם לחוזים שהיצרניות הללו חותמות מול המשווקים המורשים שלהן ברחבי העולם, המשווקים הללו יצטרכו לרכוש כמות מסוימת מהדגמים החדשים. במצב הנוכחי בעולם, לא ברור אם אותם משווקים ימהרו או יוכלו בכלל לרכוש את הדגמים החדשים או שעונים כלשהם. במידה והן יחליטו שהן לא משתתפות בתערוכת באזלוורלד “רק” בשנת 2020, מי אומר שהתערוכה תמשיך להתקיים בכלל בשנה שלאחר מכן?

כפי שאתם יכולים לראות, רשימת השיקולים של יצרניות השעונים הללו ארוכה והן צריכות לקחת בחשבון שכל החלטה שלהן יכולה לגרור את השוק כולו למערבולת שלא ברור האם הוא יוכל להתאושש ממנו. כך שההחלטה שהן קיבלו כרגע, לדחות עד לתאריך לא ידוע את ההשקה של השעונים החדשים שלהן היא ההחלטה המושכלת ביותר, כשסביר להניח שבשבועות הקרובים לא מעט מנהלים שוויצריים יצטרכו לחשוב – ביחד ולחוד – מה הם עושים בחודשים הקרובים. נמשיך לעקוב.