רבות נכתב על הקפיצה שעשתה חברת טודור מאז ההשקה המחודשת בארה״ב, לפני כ-5 שנים. מדהים לראות איך הפכה החברה – האחות הקטנה של רולקס – זו שנאמר עלייה שמייצרת “רולקס לעניים” – לחברה עצמאית כמעט, בעלת DNA מובחן משלה, ולה סדרות של שעונים המהווים הנצחה לשעוני עבר – לצד יופי וחדשנות חוצי גבולות. קחו את הבלאק ביי, למשל – ספק אם תמצאו 1 מתוך 10 קוראים שלא מזיל ריר על השעון הזה. הוא נוגע בשלמות, ולדעתי – גם המתחרים של טודור יודו בזה. אחד מהשעונים המעניינים שהוציאה טודור במהלך חמשת השנים האלו הוא הפלגוס – שמשמעות השם הזה היא ים ביוונית. טול ווטש אמיתי – כזה שלא עושה פשרות. כאן תוכלו לקרוא את רשמי משבוע על היד – טודור פלגאוס לפטי.

למי שלא מכיר, הנה תקציר: 42 מילימטר של טיטניום יפהפה, מחוגי הסנואו-פלייק (“Snowflake”) המפורסמים של טודור, מנגנון ETA משודרג שהפך לאחרונה למנגנון אין-האוס עם 72 שעות רזרבה ועמידות למים בעומק של עד 500 מטרים- וכל זה במחירים שנעים באזור של 15-20 אלף שקל לשעון חדש, ועד 40% פחות מזה כשעון יד שניה. שתי גרסאות היו לפלגוס – אחת שחורה וסולידית, והשנייה בכחול-יומרני משהו לדעתי. הכחול הזה זה הוא כחול שאוהבים, או שפשוט נראה כמו צעצוע על היד. בהתחלה אני אהבתי, אחר כך קצת פחות אהבתי, ובסופו של דבר הגעתי להחלטה שהשחור עדיף בעיניי.

tudor pelagus leftie טודור פלאגוס לפטי
טודור פלאגוס לפטי

בתקופת שנות המהפך בטודור, שהזכרתי לעיל, החליטו בחברה להכנס לתחום נוסף – קצת מוזר בעיניי – ולייצר שעונים לשמאליים. כלומר – לקחו את הפלאגוס האהוב, אחד מהאחראיים הישירים לפריחתה המחודשת שלהחברה – והפכו אותו לשעון לשמאליים. השעון קיבל את הקוד LHD – שמשמעו Left Hand Drive, או בעגה העממית – Lefty. למקרה שתהיתם – ההבדל בין הפלאגוס לשמאליים לבין הדגם הסטנדרטי מועט, פרט לכתר המופיע בשמאל השעון במקום בימינו – המרקרים בלפטי מעט צהובים יותר, כביכול עם פטינה מרשימה, על הלוח מופיע כיתוב אדום, ועל גב הקייס מופיעה חריטה של מספר השעון. זה שעון שתענוג לענוד אותו על יד ימין, אם אתם שמאליים או אנשי שייטת (העונדים את מד הצלילה על יד שמאל), וקצת פחות תענוג אם אתם ימניים או ששירתתם בגולני, בצנחנים או בשק״ם בקרייה.

במבט הראשון שלי בשעון קפצה לי העין. משהו לא הסתדר לי. נכון, יש לי קצת OCD, ובכל זאת – לא מדובר רק על OCD, אלא על הרגלים של שנים. שעון, בשבילי, זה משהו עם 2-3 מחוגים לפחות, אריזה עגולה על פי רוב, רצועה מכל סוג שהוא, וכתר שמופיע בצד ימין. מבחינתי, כתר בצד שמאל – ואני יודע שיש לא מעט שעונים כאלה – זה כמו הגה בצד ימין. זה קיים, זה חוקי, זה תקני, וזה מאוד מוזר.

מאז, ובמהלך השבוע בו ענדתי את הפלאגוס, הייתי בדילמה אדירה. מצד אחד, מדובר בשעון באמת נהדר. הוא קל על היד, הוא מדייק בצורה יוצאת דופן (בדיקה של שבוע הביאה 0 שניות סטיה – נתון חריג לטובה בכל קנה מידה), הוא קריא במיוחד, הוא יפה, והוא בנוי היטב – באמת תענוג של שעון. הלוח מראה בדיוק מה זה תלת מימד אמיתי (יצרנים יפניים – לתשומת לבכם), הפרופורציות הן פשוט תענוג לעיניים, הצמיד המתכוונן למיקרו התאמה מושלמת בצורה מדהימה – בקיצור, שעון כמו ששעון צריך להיות. מצד שני, הכתר. אוי, הכתר… בהתחלה, כאמור הוא הפריע לי בעין. כשהוא סיים להפריע לי בעין, הוא הפריע לי על היד. אני יודע, לא אמורים לכוון את השעון כשהוא על היד. זה פוגע בקפיצים וכדומה, אבל בכל זאת. כתר צריך להיות בצד ימין.

Tudor pelagus leftie, טודור פלאגוס לפטי
טודור פלאגוס לפטי

אז מה עושים עם הלפטי הזה? קודם כל הוא ייחודי – זהו שעון, שלפי הבנתי – הושק בכ-5000 יחידות. לא ידוע לי בוודאות אם זה מספר שיווקי או המספר האמיתי של יחידות השעות שמתרוצצות בעולם, אבל 5000 יחידות ליצרן כמו טודור זה מעט בכל קנה מידה. אני מניח שעל כל לפטי נמכרו 10 פלאגוס רגילים. כלומר – אם אתם אספנים, או אוהבים פרטים ייחודים, הלפטי הוא שעון בשבילכם. הוא מעניין, שונה ואחר.

Tudor pelagus leftie, טודור פלאגוס לפטי

שנית, כשחושבים על זה, בערך 10% מהאוכלוסיה הם שמאליים. בשבילם השעון הזה הוא בדיוק מה שהם צריכים. וכן, אני מדבר אליך, אדון ליאו מסי. הוא יושב מצוין על היד החלשה, מאפשר ליד החזקה לכוון את הכתר בדיוק איפה שנוח (כשעונדים אותו על היד, רחמנא ליצלן), ובקיצור – לא ברור לי למה 10 אחוז משעוני העולם לא מיוצרים עם כתר בצד שמאל. זה טבעי, זה נוח וזה לא כל כך מסובך כשחושבים על זה.

שורה תחתונה – הפלאגוס הוא אחד השעונים הטובים שענדתי. חבילה נהדרת של שימושיות, עיצוב, נוחיות, חומרים מתקדמים, ומנגנון אין-האוס מדוייק במיוחד עם 72 שעות רזרבה. לא תמצאו על היד שלי את הלפטי, כיוון שאני עונד שעון על יד שמאל. ולענידה בצד שמאל, מה לעשות, צריך כתר בצד ימין. אם הייתי שמאלי, לא היתה לי שאלה בכלל. הייתי רץ… מה זה רץ ? טס (בכל זאת, רק 5000 עותקים) ! לקנות לעצמי פלאגוס לפטי. זה לא סתם השעון המושלם לשמאליים, זה מעבר לכך.

לאתר טודור העולמי